18.10.16

Recenze: Ostravak Ostravski - 20%

Jarek Ostravski (Igor Chmela) je řadový ostravský horník bez ženy, se starší sestrou, mladším synovcem a víceméně normálními rodiči. Jednoho dne zachrání při nehodě v dole (kterou způsobil) několik kolegů, načež je povýšen na kravaťáka a dostane kancelář.

Mezitím se dějí / nedějí různé extrémně nezajímavé věci a zápletka / nezápletka spočívá v tom, že zlý majitel dolu chce horníky propustit a důl zavřít, což je ve vesmíru tohoto filmu špatně, protože jeho hrdinové jsou asi komunisti.


Přiznávám, že mi různé indicie (například trailer) radily, abych na projekci tohoto filmu vůbec nechodil. Ale nakonec jsem šel, protože - uznejte - kdyby vám skutečný Batman napsal, abyste šli na nového filmového Batmana, asi byste taky šli, i kdyby byl od Joela Schumachera.


Oproti cílovce tohoto filmu mám pravděpodobně nevýhodu v tom, že jsem ten slavný blog nikdy nečetl a "Ostravak Ostravski" v mé mysli splývá s "Rudou z Ostravy" a ostatními vtipnými postavičkami z NiggerMania.net.


Tudíž jsem měl problém pochytit některé sofistikovanější nuance filmu, jako třeba proč se jedné postavě (a pokud jsem si všiml, jen jedné) říká "kurde", i když je běloch.

Další zmatek jsem měl s tím, proč mají hrdinovi kamarádi oční stíny jako stereotypní gayové, ale pak mi došlo, že to má zřejmě být filmové líčení, ztvárňující tu skutečnost, že pracují v dolech.

Úvodních 10-15 minut bylo ještě celkem snesitelných, proběhlo něco jako nastínění základního děje a vypadalo to, že styl humoru je jasný: Dělání idiotů z jednodušších ostravských spoluobčanů pomocí  specifického slovníku a dadaistických hlášek, jako například "Čumim jak tibetsky mnich na větrák" (tibetští mniši nevědí, co je to větrák?). To vše prokládáno krátkými animovanými vsuvkami s hrdinovým voiceoverem (pravděpodobně převzatým z jeho blogu). Miniaturní rozpočet a velmi proměnlivé herecké výkony k tomu tak nějak organicky patřily.Po oněch úvodních 10-15 minutách se ovšem film rozplizl do smrdutého stojatého bahna, ve kterém se nedělo nic. Nejúžasnější mi připadalo dramatické rozhodnutí tvůrců, spočívající v tom, že filmovou adaptaci slavného blogu natočili tak, aby se v ní pokud možno co nejméně mluvilo a když už se mluví, tak nikoliv tím jayzkem, kterým se blog proslavil!

Titulní hrdina totiž většinu filmu mluví dost málo a leckteré miniscénky (nebo jak ty části filmu nazvat) jsou dokonce úplně bez dialogů. Velmi brzy se mi v té strašlivé nudě začalo stýskat po těch animovaných voiceoverech. Ale těch je bohužel ve filmu sotva pět minut celkem.

Následkem toho došlo k zajímavému jevu, kdy jsem vlastně vůbec netušil, co je hlavní hrdina zač, nakolik tu debilitu jen hraje, o co mu v životě jde, jaký má vztah k ženám atd... Zpočátku to vypadá, že je nesmělý nekňuba alkoholik, ale pak najednou začne zcela zničeho nic klátit (verbálně) servírku ve vlaku jako sofistikovaný svůdce. V tu chvíli jsem očekával, že po pár desítkách sekund zjistíme, že se mu celá ta scéna zdála, ale nikoliv - opravdu se to stalo. Podobně divně působí to, jak legrační neschopný hrdina začne najednou být sofistikovaný pletichář a zosnuje plán na zničení zlého ředitele. Ale to je jen vrcholek ledovce.

Totiž, třeba ten ředitel: Teď jsem si vzpomněl, že manželka nejvyššího ředitele shodou okolností (???) pracuje jako Jarkova sekretářka. A jede po něm (nebo to z nějakého důvodu hraje?). A vezme ho na pánskou strip show. A ředitel za to nechá Jarka zmlátit, i když ví, že Jarek neví, že ta žena je jeho manželka. Nebo něco v tom smyslu.

A ještě jsem si vzpomněl na scénku z pohřbu jedné z vedlejších postav: Smuteční síň. Paní z pohřební služby řekne: "Rakev se zesnulým je připravena, pokud se chcete podívat." Rodina se jde podívat. Rakev za sklem je prázdná. Manželka pozůstalého omdlí. Je vzkříšena. Zaměstnankyně pohřební služby se omluví (aniž by vysvětlovala, co se stalo, že ta rakev byla prázdná) a znovu oznámí, že rakev je připravena. Manželka řekne, že tam znovu nepůjde, že by ji trefil šlak. Následuje pohřební obřad.  Celá tato scéna trvala strašlivě dlouho a nebylo v ní nc, co bych byl schopen identifikovat jako humor.

A to bohužel platí pro většinu věcí, které ve filmu uvidíme. Jarek se vždycky dostane do nějaké situace (která často ani není ničím výjimečná), chvíli se v ní chová tak, jak by se asi choval průměrný maloměstský buran (s občasnými výstřelky, viz výše), pak scéna končí a začne jiná podobná. Ty scénky jsou nudné, nenápadité a - znovu opakuji - neobsahují ani tu typickou mluvu, které je plný Ostravakův blog!

Což je taková červená niť, která se jako červená černá ostravská niť táhne celým tímto prapodivným filmem.

Prostě jde o druhý nejhorší ostravský film.

54 komentářů:

 1. Nit, Franto, nit. Nic takového jako "niť" neexistuje. Leda řiť. Řiť, která se jako černá ostravská řiť táhne celým tímto prapodivným filmem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  2. ...ale vtipná vagína aspoň!

   Vymazat
  3. "Niť" je ostravsky, podobně jako píšou "cyp" místo "čip"...

   Vymazat
  4. Já chci nějakou poezii od Deatha, zdá se, že jeho cit pro krasomluvné verše by si zasloužil většího uplatnění.

   Vymazat
 2. fero ty sa musis strasne nudit, asi najvyssi cas aby si zacal robit na FUKAFUTOKYU.

  OdpovědětVymazat
 3. :)) Připomnělo mi to dávnou minulost, když jsem se jako průvodčí osobních vlaků ocitl v NHKG Ostrava a v kupéčku spatřil osm mužů s černě podčmárnutýma očima. I řekl jsem si - buzeranti. To se stává. Jdu dál - a zase kupé s osmi podčmárnutýma očima... To už jsem zlehka znejistěl. Až potom, co jsem se o tom co by zobák bavil se staršími kolegy, mi došlo, že občas je mlčeti opravdu zlato.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šak Ruda má taky podčmárnuté voči... takže to je prostě místně vyžadované? Kdokoli chce na východě zapadnout, musí se nalíčit, jinak je jak černoch v Karl-Marx-Stadtu :-P

   Vymazat
 4. Je to zaroven i nejlepsi ostravsky film?

  OdpovědětVymazat
 5. Tibeťani koukající na větrák - není to narážka na tibetské modlitební mlýnky?

  OdpovědětVymazat
 6. Takže skutečný Clint Eastwood pozvání neposlal. Ani Tomáš Vorel.

  OdpovědětVymazat
 7. Zdař buch Franto!

  Myslim, že zme tak asy o 23 let úplně jinak stařy, tuž ti hned od počatku tykam. Tvoje recenze nečitam bo chodyš na same chuje pojebane. Sem zrobyl film, chystáš sa na premijeru?

  Jsem v tym zainteresovany docela dost (krom teho, že ve filmu jsem použili par scen s Nick Cave zase po letech)

  Zajimal by mě tvuj nazor na to dilo.

  Wim Wenders

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nick Cave je kurd jak cyp, pyčo.

   Vymazat
  2. Tak a teď budeš muset jít na romantický film pro holky.

   Vymazat
  3. Nejsem si jistý, jak daleko sahá FF metahumor, ale pro mimoostravské čtenáře bych rád poznamenal, že "kurde" obvykle není myšleno jako oslovení v pátém pádě, ale jako nesklonné citoslovce typu "kurňa" nebo "sakra".

   Vymazat
  4. To je normální, na Lichožroutech taky pochopil jen každý lichý vtip.

   Vymazat
  5. Condak: a ja mel za to, ze je to odkaz na knihy s Kara ben Nemsím :P

   Vymazat
 8. Nechápu, proč by měl být horník, kterýmu chtějí zavřít důl, hned komunistou. To smrdí přesně tou zvrhlou polistopadovou logikou, která dovedla tuhle zemi na buben. Stigmatizovat všechno sociální. Pokud jsi byl někdy v životě, Pfffšouku, zaměstnancem, a ne jen profi vyžírkou, tak víš, že přijít o práci není nic příjemného. Je přirozené, že se tomu člověk brání. Pyčo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1. Tahle zeme rozhodne neni dovedena na buben.
   2. Take nesouhlasim s tim, ze kazdy hornik ktery protestuje proti tomu, ze "mu" chteji zavrit "jeho" dul, je automaticky komunista. Na protest ma svate pravo. Co mne ale vytaci je to jejich socialni vydirani "zavrou nam dul, dejte nam praci". Na praci neexistuje narok. Prace je vysada, ne pravo. Kdo chce, vzdycky si nejakou najde. To, ze muj zamestnavatel konci, mi nedava zadne naroky na nahradni misto nebo jakekoliv odskodne. U horniku je to jeste horsi, ze zde jeste porad pretrvava to povysene "ja jsem hornik, kdo je vic" z dob totality. Kdyz pohnou zadkem, muzou se mit dobre i kdyz budou delat neco jineho nez rubat uhli. Viz zde: http://zlin.idnes.cz/firmy-ze-zlinskeho-kraje-nabizi-praci-hornikum-z-okd-f9l-/zlin-zpravy.aspx?c=A160609_2252138_zlin-zpravy_ras

   Vymazat
  2. Zase se těm hornikum nediv když vidí, jak si Brkala nahráb a na horniky se vys...mál.

   Vymazat
  3. Jinak je zajímavý, že za tzv. realsociku tu vladl tvrdý kapitalismus - viz veksláci. Kdo chtěl bony, ví o čem je řeč. A nejen bony. Kseftovalo se se vším možným jen to dunělo. Dnes je tu pro změnu socík pro tzv. horních deset tisíc. Pro ten povl dole je tu tvrdej kapitalismus.

   Vymazat
  4. Tahle země je dovedena na buben? Kolik ti je? Patnáct nebo devadesát let?

   Vymazat
  5. Samozřejmě, že ten, kdo stávkuje není automaticky komunista, ale přesto bych každému takovému zastydlému soudruhovi, který dodnes dělí svět na vykořisťované hodné zaměstnance a vykořisťující zlé kapitalisty (slovy pana Vronského "profi vyžírky") přál aspoň měsíc zodpovídat za vedení firmy - tedy neustále řešit průšvihy se zákazníky, daně, koordinaci subdodavatelů, daně, (ne)stíhání termínů, daně, dohadování se o cenách, daně, nespolehlivé zaměstnance, daně, zbytečnou administrativu, daně, konkurenci, daně, právní spory se všemi výše jmenovanými, daně.
   V případě větší firmy k tomu ještě úměrně větší buzeraci od státu, zk.rvené kvóty, evropské předpisy, korupci a samozřejmě... daně.

   Jsem zvědav, jak by se s tím pan Vronský popasoval.

   Vymazat
  6. Blboune, nenazýval jsem zaměstnavatele profi vyžírkama, ale Fuku, poněvadž ten opravdu profi vyžírkou je (auto do Itošky, prachy ze Startovače...). Zaměstnavatelé to určitě lehké nemají. Jen mi přišlo nemístné, nazývat horníky, co protestujou proti zavření dolu, komoušema. A ještě ke všemu vod Fuky, kterej veřejný prachy nejradši. Toť vše, dicku.

   Vymazat
  7. A BTW víš o mě hovno, vniknutí, tak neříkej, co bys mi přál atd. Jak víš, že zrovna něco takového nedělám?

   Vymazat
  8. Vnuknuti - a to ten chudák ředitel/majitel dělá všechno sám? Já myslel, že větší firma na to má svý lidi, třeba na optimalizaci daní, viz nedávná aféra Applu.

   Vymazat
  9. To, jak se pan Vronský předvedl, ani nebudu komentovat.
   @Animux - nemluvil jsem o korporaci, ale o normální české menší až střední firmě. Ale možná se tomu budeš divit, ale i ta větší firma ty "svý lidi", který "na to má", musí zaplatit ze svých peněz.

   Vymazat
 9. Raz sa niekto rozhodne natočiť film o Frantovi. Fuku bude hrať Macháček. Bohumila by mohol dať Sam Rockwell, ale to asi nie je priechodné, ani Nicolas Cage v mojej roli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naznačuješ i nějaký žánr - biografie, perverzní erotický thriller nebo hospodářská krimi?

   Vymazat
  2. A jak bude vypadat umělecké ztvárnění nemyté vagíny?

   Vymazat
  3. Alberta by mohl ztvárnit Andy Serkis.

   Vymazat
  4. Ajuga- :-D

   Chlebec-zacinam chapat proc jsi tady neoblibenej.

   Vymazat
  5. FF jako smenarnik bitcoinu :)

   Vymazat
  6. FF jako smenarnik bitcoinu :)

   Vymazat
  7. Kverulante, pre niekoho kto má rád zábery na masturbáciu to možno bude fungovať aj ako erotický thriller.

   Diskuter, čo máš proti Cageovi, šak je to borec.

   Vymazat
  8. Názov by bol Bitcoin nebo se kliď!

   Vymazat
  9. Aristokles - o umění tu nejde, stačí stopnout nejakou šlapotu na E55.

   Vymazat
 10. Ostravákův blogísek jsem tehdy četl, později jsem dokonce i poslouchal audio (už vůbec nevím jak se mi na pracovní počítač dostalo ale to je jedno) a celkem me to bavilo. Takové lehce humorné historky z obyčejnýho života. Oddechovka prostě. Dokonce mi to možná pomohlo přestat považovat Ostraváky za bandu agresivních hlupáků.

  OdpovědětVymazat
 11. Blog jsem svyho casu cetl a byl moc vtipnej.Tzv.Ruda z Ostravy ukradnul jednu kapitolu a pri nejakym predstaveni ji vydaval za svoji.Na Ostravakovi parazituje dodnes.Je to kreten.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dodnes ne, přestal hrát Rudu z Ostravy a používá jenom svoje občanský jméno.
   Takže jestli dřív byl nula co si na něco hrála, dneska je jenom nula.

   Vymazat
 12. K vyvěšení čínské vlajky přes bulvy: nebyly by rudé trenýrky stylovější? Nebo, pokud Franta trenýrky nenosí, postačily by i rudé slipy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Tou flajkou pan Fuku pouze vyjádřil podporu české fládě v dodržování politiky celistvé činy a taky to vyjadřuje jeho respekt ke svrchovanosti a územní celistvost číny pod heslem: činu si rozrvracet nedám!

   Pan Fuku by měl ještě napsat, že žádá aby proti těm, kteří provádějí protičínskou separatistickou činnost, narušující tak veřejný pořádek, bylo postupováno s co největší přísností a se všemi důsledky, které to pro ně bude mít včetně povinného vystupovaní v pořadech TV Barrandov.

   Vymazat
  3. Hlavně je divný, že to Frantu vůbec tankuje. Vyvěšování tibetských vlajek na školy je prostě folklór, stejně jako mávání americkým konvojům, trsání na Prague Pride a další podobné politicko-ideologické radovánky českého lidu.

   Vymazat
  4. Všechno je jinak: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/nazory/1940058-proc-vzniklo-prohlaseni-k-dalajlamovi-slo-o-cinske-penize-do-politiky-tvrdi

   Pan Fuku zřejmě pouze podpořil vyrovnanost volebního rozpočtu některých polit. stran. Pane Fuku radši přispějte z bulev na transparentní účet!!

   Vymazat
 13. To je naprosto přesné, rýže. Neboť čína musí zůstat celistvá - to jest, s nikým se o svou porci nedělte. Také rozvracení číny, například glutamátem sodným, je třeba odsoudit. Rýže tím ryze trpí a proto navzdory své pýše píše. Rýžova rýžová kořalka také píše. Je vyráběna z glutamátem rozvrácené, vyzvrácené a vrácené rýže.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.