29.9.15

Recenze: Muž na laně [The Walk] - 80%

Francouz Philippe Petit se proslavil tím, že v roce 1974 natáhl lano mezi téměř dostavěnými věžemi World Trade Center v New Yorku a přešel po něm (s tyčí) několikrát tam a zpátky. V novém filmu Roberta Zemeckise ho hraje Joseph Gordon-Levitt.


Abychom to my diváci neměli tak jednoduché, český název tohoto filmu je přesně stejný, jako byl název šest let starého oscarového polodokumentu, který byl o tomtéž chlapíkovi a téže události! A tu recenzi doporučuji si přečíst, protože tento nový film, i když je stoprocentně hraný, má s oním polodokumentem překvapivě mnoho společného.


Hlavní styčný bod spočívá v tom, že těžištěm filmu není ani tak samotný akt natažení lana a chození po něm (což zabírá odhadem tak čtvrtinu filmu), ale posedlost a šílenství hlavního magora.

Celý film je vyprávěn Petitem a protože jde o přehnaně dramatické vyprávění, je doprovázeno patřičně dramaticky přehnanými scénami, při kterých Zemeckis plně zúročil své trikové zkušenosti z předchozích filmů. Totiž, Petitovo vyprávění je střídavě černobílé a barevné, stylizované ve všech ohledech a plné vizuálních zkratek a nápadů, které mi hodně připomínaly Burtonovu Velkou rybu. Ne že by Petit vyprávěl podobné pohádky, ale jeho historky jsou zjevně hodně přibarveny a jsou vyprávěny stylem, jako by to byla "pohádka z nedávné minulosti". Docela by mě zajímalo, jak to všechno bylo ve skutečnosti. Ale zase ne tolik, abych si to zjišťoval...

Jo, a v průběhu celého vyprávění Petit stojí na pochodni Sochy Svobody. Kam se normálně nesmí. A vše je vyprávěno z dnešního pohledu, ovšem Petit je mladý jako v 70. letech a za ním stojí Dvojčata. Tedy logicky to nedává smysl, ale perfektně to zapadá to zbytku vyprávění, kde je více či méně pohádkově přibarveno všechno. Jeho rodinné i profesionální osudy, jeho partnerka i jeho mentor Ben Kingsley (který se pokusí říct několik slov česky).

V traileru je z nějakého důvodu ta pohádkovost a nadsazenost hodně utlumena, takže vypadá spíš jako thriller s mírně komediálními prvky

Když přijde očekávané vyvrcholení filmu, tedy samotná tajná noční akce, korunovaná ranní procházkou v oblacích, film pro mě paradoxně ztratil něco ze svého půvabu, přestože kamera, poletující okolo Petita mezi mrakodrapy, rozhodně stojí za to (obzvlášť ve 3D v IMAXu).

Film na mě působil příjemným retro dojmem, jako kdyby Zemeckis nostalgicky vzpomínal na léta, kdy si mohl cizinec na exponovaném místě v New Yorku takhle magořit a okamžitě ho za to nezastřelili. A na léta, kdy v New Yorku stály ty dva mrakodrapy...

Obávám se, že skutečný Petit je značně mentálně narušený a možná i nebezpečný člověk, ale v téhle pohádkové verzi reality je příjemné strávit s ním skoro dvě hodiny v kině.

P.S: Triky jsou samozřejmě skvělé, ale při scénách v první polovině filmu, na kratších lanech bez pomocných stabilizačních provazů (scény v cirkuse, na náměstí nebo nad jezerem), se lano, po kterém Petit / Gordon-Levitt chodí, vůbec nekýve do stran, ani o centimetr. Což je základní princip vyrovnávání provazochodecké rovnováhy a když se soustředíte na hercovy nohy, působí to značně nepřirozeně.16 komentářů:

 1. Nuda! Po několika filmech o magorech na Everestu nebo K2 je tu už zase film o magorovi na laně. Ale chápe tu vůbec někdo, že tihle všichni jsou neškodní magoři? A že v tuto chvíli se do Evropy valí desetitisíce nebezpečných magorů? To mě teď nejvíc trápí. Ubohé Německo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kliid, to poresi steven seagull, 3x otcenas a landovo runy, co nabootujou blanickej mordor

   Vymazat
  2. Chtělo by to pořádnou zimu a nastal by zas odlet do teplých krajin.
   Nebo si to s nima vyměníme. Mě je jedno, jestli budu mít zahrádku tady nebo jinde.
   Těch pár měsíců bychom to vydrželi. Oni tu mezitim pochcípou hlady, protože když nejsou o sebe schopný se postarat tam, tak tady tuplem ne.
   No a pak se zas vrátíme z5.
   A bude vyřešeno.

   Vymazat
  3. Ona ani ta zima nebude muset být pořádná, stačí úplně obyčejná. Já tu ještě pobíhám v kraťasech a triku, a prchlíci vymrzlí už drkotají v zimních bundách. Na ně ani nemusí sněžit, stačí plus pět s mrholením a oni se rozeběhnou na jih se zděšeným křikem, že nastává doba ledová.

   Ale já se stejně nejvíc těším, jak budou Němci svým třem stům tisícům bezdomovců vysvětlovat, že letos mohou na stany a nafukovací haly zapomenout, protože kapacity jsou už od září plné.

   Vymazat
  4. V Německu už teď jsou případy, kdy se dlouholetí nájemci musejí vystěhovat z bytu, protože město potřebuje ubytovat uprchlíky a od vlády na to dostane peníze. Vše je legální, podle tzv. policejního zákona.

   Vymazat
  5. tvl Dete, kolikrat jsem ti rikal, ze udelat ze sebe plochou databazi zvastu ti jde dobre, ale do nejakyho mysleni, at se nepoustis, dyt to boli tvl, nejenom tebe

   Vymazat
  6. Co by, půjdou dál, protože to samé už potkali v Turecku a Řecku, neasi?

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento uživatel by měl být odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Tento autor by měl být odstraněn komentářem nebo uživatelem, podle toho, kdo přijde dřív.

   Vymazat
  3. Když se odstraní odstranění, zbyde zde autor, uživatel i s komentářem.

   Vymazat
  4. Pro zachování zpětné kompatibility všech komentářů by bylo nejlepší je neodstraňovat. Jen k nim přidat poznámku, ať je nikdo nečte...

   Vymazat
  5. já bych fšechny ty komentáře a kompatidebility zakázal

   Vymazat
 3. Kdo chce vědět více, doporučuji dokument "Man on wire" z roku 2009 ...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.