20.9.15

Recenze: Everest - 60%

Dramatický skutečný příběh přibližně tuctu lidí ze dvou nezávislých expedic, kteří se v roce 1996 souběžně vydali na vrchol Mount Everestu a ne všichni se vrátili živí (a se všemi končetinami).


Ve filmu se objeví plejáda slavných herců a hereček (které ale většinou nelezou, jen podporují chlapy ze zázemí) a režíroval ho Baltasar Kormákur, takže jsem doufal, že bych mohl vidět něco, co nějakým způsobem vybočuje z normální hollywoodské produkce. Ale v tomto ohledu jsem se nedočkal.


Film je úplně normální hollywoodská produkce o obyčejných lidech, kteří se odvážně utkali s majestátní horou a pekelným počasím, a většina jich to přežila. Někteří se obětovali, některé zachránila láska k rodině atd...

Herci jsou velmi dobří, trikům není co vytknout, 3D má nějakou pointu, ale přes snahu o brutální syrovost je to všechno jaksi uhlazené, politicky korektní a velmi neprovokativní.

Tvůrci se chlubili, jak je jejich film realistický, ale přitom je v něm plno záběrů, ve kterých kamera krásně jemně pluje brutálním počasím ve výšce 8000 metrů, což sice vypadá elegantně, ale dost to koliduje s občasnými pokusy o syrovou realitu. Musím se přiznat, že se mi po 90 minutách začalo stýskat po něčem úplně praštěném z Cliffhangera nebo Vertical Limitu...A vzhledem k tomu, že film začíná titulkem "Každý čtvrtý při výstupu na Mt. Everest zemřel", tak vlastně Everest nebyl překvapivý vůbec ničím a skoro přesně dodržel matematický průměr...

Kupodivu, nejvíce mě na tomto filmu zaujalo to, co v něm nebylo.

Totiž, na začátku filmu je zmíněno, že většina lidí, kteří v něm na Mt. Everest lezou, nejsou horolezci, ale naprosto obyčejní lidi (učitel, pošťák), kteří zaplatili horolezcům za to, aby se dostali nahoru a tím si splnili nějaký sen, nebo jen zahnali nudu. A ti horolezci z toho mají úplně normální byznys, jako když provádíte turisty po Karlově mostě.

Proto není divu, že značná část výpravy následně nedodržuje zásady výstupu, nemá potřebnou přípravu, hádá se s vůdcem expedice a ohrožuje sebe i ostatní. A když pak jde opravdu do tuhého, všichni tak nějak automaticky očekávají, že se všichni podělají jen proto, aby je za cenu velké námahy a peněz zachránili. Manželka jednoho z lezců dokonce telefonuje příslušným nepálským orgánům a křičí do telefonu, že "když pro manžela nepošlete vrtulník, řeknu to CNN a uvidíte ten skandál". A vrtulník přiletí, i když jsem si v tu chvíli skoro přál, aby nepřiletěl. A domorodí šerpové na to zpovzdálí koukají a čekají, až příští týden polezou za pár dolarů nahoru znovu. Bez kyslíku.

Z oněch drobných narážek a z Wikipedie vyplývá, že hlavní problém spočíval v roce 1996 v tom, že lidí na Everestu bylo moc a neměli dostatečnou průpravu. A dokonce se složitě vyšetřovalo, zda někdo někoho nenechal někde záměrně ležet, i když ho mohl zachránit. Vidím v tom nezanedbatelnou ironii, výpověď o stavu západní civilizace a podobné zajímavé věci. Těm se ale tento filmu téměř vůbec nevěnuje a žene se po tradičních, hladce vyježděných hollywoodských kolejích, kdy síla lidské odvahy je silnější než živly. Přičemž "lidská odvaha" může znamenat i "vydržím s omrzlinami ležet a neumřít tak dlouho, než mě naloží do vrtulníku"...

12 komentářů:

 1. Everest... hned mě napadne, že člověk na horolezecký túře se vlastně vůbec neholí v rozkroku. Nemá kam zapojit holicí strojek, náčiní k depilaci voskem by zabrala potřebné místo v batohu, i analog zklame, protože voda po holení zmrzne. Pak nezbývá než se modlit, aby s vámi nikdo nechtěl ze strachu z umrznutí sex a neodhalil, že se vám z ochlupení rozkroku pomalu ale jistě splétají spontánní dready. Je to drsné a proto se ani neptám, zda někoho do filmu napadlo dát full frontal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. full frontal na vrcholu everestu by byl rozhodně osvěživě originální a fotogenický počin

   a taky asi poslední

   Vymazat
 2. Pokud si někdo před cestou na Everest zapomene nechat vybělit anál, nemůže čekat nic jiného než smrt...

  OdpovědětVymazat
 3. Film Everest je inspirovan osudy Bohdana Slamy, ktery v roce 1996 poslal na Everest svoje ctyri syny, protoze chtel vyvratit tvrzeni, ze "každý čtvrtý při výstupu na Mt. Everest zemře".

  OdpovědětVymazat
 4. Tak na podobne tema (amateri co si zaplati vystup na everest-navic vetsinou jeste s nejakym zdravotnim hendikepem) davali nedavno tusim na CT2 vyborny dokumentarni serial "Nezdolný Everest". Celkem syrove natoceno. Chybi tam sice Hollywoodske prelety vrtulnikem a digitalni efekty. Vetsina je tocena z kamer na vystroji ucastniku, ale o to vice je clovek vtahnut do "deje". Rozhodne doporucuji shlednout. Zajimal by me nazor nekoho, kdo videl oboje, jak si stoji ve srovnani s timto filmem.

  OdpovědětVymazat
 5. Kniha Johna Krakauera je jednou z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. Problém adaptací bývá v tom, že reálný příběh upraví do tradičního schématu. Jenomže tahle knížka to nepotřebovala, protože to co se tam tehdy stalo má naprosto perfektní dramatickou strukuturu filmového scénáře, včetně dojemných pasáží typu(spoiler!!!!!!!!!) : Horolezec uvízlej vysoko nahoře se vysílačkou loučí se svojí rodinou. Kdybych nevěděl, že se to opravdu stalo, myslel bych si,že to tam dodali hollywůdští fachmani pro slzopudnej efekt. Jsem moc zvědavej jestli se film povedl, protože tohle byl příběh, kterej si říká o blockbuster. Nejzajímavější aspekt knihy je konkurence dvou komerčních turistických společností. Vůdci věděli, že když své klienty na Everst nedostanou, ale druhá společnost ano, příští rok mají možná po byznysu. Což mohlo být jedním z faktorů, proč pokračovali ve výstupu i v době, když už to dávno měli zabalit a vrátit se do tábora. Jestli tohle film nějak zachytil, anebo se na to vykašlali, nevím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to s tím loučením přes vysílačku tam je, a jaksi celý film k tomu směřuje. To s tou konkurencí je naopak zcela vypuštěno.

   Vymazat
 6. Vertical Limit s polystyrenovými ledovci je jen jeden. A klasiku nic nepřekoná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Vertical Limit sem byl jako malej prcek v kině a byl jsem úplně v háji z Nitroglycerínu, skoku přes jámu a "probuzení" těmi děly :D

   Vymazat
 7. Tyhle horolezecké filmy každého jen otravují. Já bych je zakázal.

  OdpovědětVymazat
 8. "Nechat někoho někde záměrně ležet, i když ho mohu zachránit" je na Everstu norma :-P Pěkný článek "Everest pokrývají mrtvoly" zde:

  http://bushcraft.cz/ze-zivota/pribehy-o-preziti/smrt-na-vrcholu/

  OdpovědětVymazat
 9. Je mi líto všech těch, co se museli vrátit mrtví a ještě bez končetin!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.