9.9.15

Recenze: Gangster Ka - 30%

Tento český film je volně inspirován osudy Radovana Krejčíře (ve filmu se jmenuje "Radim Kraviec"), jeho vzestupem k moci a útěkem do Afriky, čímž film končí, neboť "pokračování příště"!


Začněme s WTF pěkne od začátku, ještě před úvodními titulky:

Před samotným filmem je přilepen trailer na jeho druhý díl (již za dva měsíce!), který je zcela neironicky doprovázen přesně touto hudbou. Tudíž se před zhlédnutím filmu dozvíte, že uvidíte jen polovinu příběhu, a také se dozvíte, o čem bude druhá polovina. A osvěžíte si vzpomínky na všechny ty parodie. Takže je laťka od samotného začátku nastavena pěkně vysoko...


Vám je to možná jedno, ale pro mě je fakt, že v roce 2015 někdo bezelstně použije ve svém traileru tu slavnou hudbu z Inception upoutávky, dostatečným indikátorem, že tento tvůrce žije v jiném kinematografickém vesmíru, než já, a tudíž se náš vkus asi neprotne. A taky že ne...

Od začátku filmu nám začnou být velmi kulometně představovány hromady postav, takže když se například po deseti minutách ozvalo "Milota se Sivákem nad ním drželi ochrannou ruku", neměl jsem nejmenší tušení, kdo jsou Milota nebo Sivák, natož abych chápal, proč nad někým drželi ochrannou ruku.

Dadaistického rozměru to pro mě dosáhlo někdy v 90. minutě filmu, kdy se dozvíme, že "Na seznamu byla spousta jmen a Silák je postupně začal likvidovat", čímž jsem se poprvé dozvěděl, že se ta postava vraha jmenuje Silák. Ale moc dlouho jsem se z této informace neradoval, neboť o minutu později zaznělo "Silákovi se v podsvětí začalo říkat Řezník"...

Ha, moment! V tuto chvíli, při psaní recenze a analýze poznámek, mi došlo, že to možná nebyl "Silák", ale ten Sivák, o kterém se zmiňuji o odstavec dříve! Ale pak mi nedává smysl, proč nějaký nájemný vrah držel ochrannou ruku nad hlavním zločineckým bossem a proč zabil jeho otce... Je dost problém v tom, že jeden z hlavních vypravěčů je cizinec a jeho pseudočeštině není moc rozumět.

Aha, tak v tomhle traileru je ta hudba taky...

Film má velmi špatný scénář a přibližně jeho polovina je vyprávěna v minulém čase, a to několika různými postavami (kladnými i zápornými) - je možné, že jde o doslovně citované pasáže z knihy o Krejčířovi, která byla předlohou filmu. Postavy totiž nijak nemluví o sobě a jen popisují, co dělaly jiné postavy, takže výsledek působí jako non-fiction audiokniha, ke které nějaký obrazový doprovod ani není příliš potřeba. Musím férově podotknout, že se herci docela snaží (a některý casting není špatný), ale se strašlivou kostrbatostí textu nemohou nic moc udělat.

Podotýkám, že o Krejčíře jsem se nikdy příliš nezajímal a je možné, že vám něco ve filmu bude dávat větší smysl, pokud jste se o něj zajímali. Ale není pravděpodobné, že by pseudozápletky tohoto filmu měly cokoliv společného s fungováním české politiky, českého podsvětí nebo českých fyzikálních zákonů. Stále dokola dochází k tomu, že někdo chce někoho vypéct, ale ten druhý podplatí / zabije někoho důležitého, takže vypeče on jeho, ten první se za to chce pomstít, a tak stále dokola. Po pár desítkách minut to začne být dost fádní a nepomůže ani když se tvůrci snaží vymýšlet absurdnější a absurdnější zvraty, jako třeba policistu, který vyhrožuje obviněnému, že o něm (lživě) rozhlásí, že je muslim, neboť "Po 11. září je o lidi z muslimského prostředí velký zájem", nudge nudge wink wink, know what I mean!

Koneckonců, hlavní hrdina si od začátku filmu ve velkém tiskne falešné peníze a nic se proti tomu nedá dělat, neboť má podplaceného člověka v Národní bance. Proti takovému zločinci se pak dá těžko něco podniknout. Snad jen vytknout mu, že tiskne tisícovky místo pětitisícovek a tudíž zbytečně plýtvá papírem...

Tyhle filmové krimipříběhy, volně inspirované skutečností už tvoří jakýsi specificky český podžánr. Příběh kmotra měl slušné herecké výkony a zajímavou dynamiku hlavních hrdinů. Na druhou stranu, Bony a klid 2 měly totální ujetost a audiovizuální nabušenost. Gangster Ka nemá ani jedno z toho a je to jen další bezzubě na všechny strany kousející snaha o obžalobu všeho kolem, podobně jako Kajínek nebo Hranaři. A bohužel není ani dost nechtěně směšná a scén jako "Hrdina omylem skočí do vypuštěného bazénu, udeří se do hlavy a zjeví se mu mrtvý otec" je v ní příliš málo...
Nekompromisní reklama na záchodech v kině
Obávám se, že na druhý díl nepůjdu...

P.S: Na projekci filmu nebyli pozvaní téměř žádní filmoví recenzenti, neboť "Producent se rozhodl, že projekce bude určená pro investigativní novináře, bývalé vyšetřovatele a exministry vnitra."

P.P.S: Partnerem filmu je alkohol.cz. Což chápu.

22 komentářů:

 1. b&k2 jsou cira demence nabusena mozna pokud predtim clovek zahulil s cibulkou, troskou a nekym z ct

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, kdy bude recenze Sídliskového Snu? Koneckonců jsi tu měl teaser 10 minut s Rytmusem, tak je čas to rozštípnout!

  OdpovědětVymazat
 3. Recenze Sídliskového Snu bude pravdepodobne v patek.

  OdpovědětVymazat
 4. Mimochodem tenhle "spot" je čiré surrealistické zlato: https://www.youtube.com/watch?v=-VwaE1aHPBc

  OdpovědětVymazat
 5. To je vostuda zas.. Člověk se stydí i se dozvídat, že další takový "film" existuje.

  OdpovědětVymazat
 6. Nevěřte Frantovi všechno, mě se to docela líbilo a na druhý díl rozhodně půjdu.

  OdpovědětVymazat
 7. Za me to je fajn film. Ma mouchy, ale za celou dobu jsem se nenudil. Na druhej dil urcite pujdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Hranaři jsou IMO odpad a Franta jim dal 40%. Takže jsem myslel, ze Gansgster Ka s 30% bude skoro nekoukatelný. Naštěstí jsem tentokrát na Frantovu recenzi nedal a šel.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem rád, že Franta netočí filmy ....

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.