15.7.12

(videohra) O lesklých koulích

Původně jsem chtěl napsat recenzi na videohru (nebo přesněji řečeno simulátor) Pinball Arcade, ale pak mi došlo, že mnozí z mých čtenářů možná už vůbec nepamatují mechanické pinbally, natož aby znali jejich historii.

"Něco jako pinbally" existovalo už v 18. století. Ale něco se dvěma tlačítky po stranách, ovládajícími dvě pacičky, se začalo sériově vyrábět až po roce 1950.

A opravdu zajímavé to začalo být až koncem 70. let, kdy se do pinballů dostala elektronika, která umožnila komplexnější herní mechanismy. Pokud si náhodou dodnes myslíte, že pinbally jsou jen o mlácení pacičkami co nejzběsileji, aby kuličky co nejdéle nepropadly dolů, pak se velmi mýlíte. Důkaz místo slibů: Klikněte například sem a pak na "Documentation: English Manual". Pořádné seznámení se s herními mechanismy zabere u průměrně složitého pinballu několik hodin hry. Jejich mistrovské zvládnutí pak mnohem víc...


Ironií osudu o pár let později tatáž elektronika způsobila boom videoher, čímž začala protahovaná, ale neodvratná agónie pinballů. I kdyby totiž pinbally byly stejně populární jako videohry, jejich provoz je výrazně méně rentabilní, protože mají spoustu elektronických a mechanických součástek, které se opotřebovávají a musejí se vyměňovat.

Výrobci pinballů zkoušeli různé zoufalé experimenty, například zkombinovat pinball s videohrou, ale nic nepomohlo.

V současné době existuje na celém světě jediná firma, vyrábějící nové pinbally. Nové produkty (především na motivy filmů a comicsů) vypadají takhle:A vyrábí se jich od každého modelu maximálně několik stovek. Přitom nejúspěšnější pinbally zlaté éry se dočkaly i 10 000 exemplářů.

K nám se nějaké ty pinbally také dostaly, ale v naprosté většině případů šlo o vyřazené modely ze západní Evropy, které často byly nekompletní a nefungovaly tak, jak měly. Mimochodem, je velmi náročné psát software pro pinbally, protože tento musí brát v úvahu, že se nějaká mechanická součástka podělá, měl by to zjistit, upozornit obsluhu, a - pokud nejde o fatální chybu - upravit automaticky herní pravidla tak, aby hra dočasně fungovala i bez této součástky.

Ve svém kritickém věku (12-18 let) jsem strávil hodiny a hodiny postáváním v hernách a koukáním na to, jak ostatní hrají videohry a pinbally.

Hrací automaty

(Já jsem ten malý chlapeček s velkou hlavou.)

Pinballů u nás bylo málo, takže když jsme jeli k moři do Jugoslávie a já tam objevil hernu s pinbally, strávil jsem v něm řádově více času, než v moři (dokonce jsem provozovateli chodil pro vodu atd., za což mě nechal zadarmo zahrát).

Představa, že bych někdy měl doma vlastní pinball, pro mě byla něco tak absurdně nereálného, že jsem si o tom nedovolil ani snít.

S příchodem počítačů přišly samozřejmě i simulátory pinballů, které jsem samozřejmě hrál (od těch nejstarších). Nejvíc Pinball Dreams a Pinball Fantasies na Amize:S příchodem vícebitových počítačů s více než 16 barvami se začaly objevovat "realistické" pinballové simulátory s realistickou fyzikou koulí, takže by se mohlo zdát, že fanoušci pinballů museli být nadšeni a spokojeni.

To ovšem není pravda z jednoho velmi zásadního důvodu: Většina z těchto her neměla zajímavé herní stoly.

Jedna věc je, naprogramovat algoritmy pro realisticky poletující kuličku.

Druhá věc je, vymyslet a implementovat hrací plochu a její herní mechanismy. Proces jejího návrhu, implementace, playtestingu a odlaďování zabral pinballovým géniům mnoho měsíců. Je pak jasné, že downloadovatelný pinball za 10 dolarů nemůže obsahovat žádné herní stoly, které by se v sofistikovanosti a zábavnosti byť jen přiblížily těm klasickým.

Nicméně pak přišli FarSight Studios s geniální myšlenkou: Licencovali skutečné klasické pinbally a vydali je zprvu jako kolekce pro XBox a PlayStation, a později i pro Mac, Android, iPad, a pracují na verzi pro PC a Nintendo 3DS.

Celé se to jmenuje Pinball Arcade a funguje to tak, že si stáhnete aplikaci s demo verzemi několika stolů (můžete hrát jen do určitého skóre) a plné verze stolů si dodatečně zakoupíte.

Už úvodní (dlouhé ale velmi zajímavé) video na oficiálních stránkách dává tušit, že ti lidé pinballem žijí a jde jim o naprostou věrnost. Takže si opatří skutečný pinball, rozeberou ho na součástky, ty vymodelují ve 3D a z nich složí počítačový model stolu. A pomocí emulátoru precizně naemulují všechny čipy původního pinballu a software, který na nich běžel.

Možná nejtěžší na tom všem bylo, že FarSight museli sehnat patřičné licence na všechny aspekty každého pinballu, což je v některých případech prakticky nemožné, bohužel. Například jeden z nejslavnějších pinballů, Addams Family, se pravděpodobně nikdy na počítači neobjeví, protože by se musela vyřešit práva filmového studia, práva Charlese Addamse (autora původního comicsu), práva na soundtrack i práva na obličeje a hlasy hlavních herců. V současné době se ale fanoušci finančně skládají na zakoupení potřebných licencí pro pinball Star Trek: The Next Generation.

Demo (i první čtyři stoly) Pinball Arcade je nyní konečně k dispozici na PS3 online shopu i v Evropě. Na Android je již k dispozici více stolů.

A to je super, protože žádné čistě digitální pinballové napodobeniny se těm originálům ani zdaleka nevyrovnají.

79 komentářů:

 1. Hodiny a hodiny u Williams 'Whirlwind' v TazPubu na Nam. Republiky nebo Bugsy na Letne. Na to se neda zapomenout :) O existenci toho ze byl tendle FLIPAC predelanej pro PS3 a Xbox sem nemel tuseni.

  DIKY FRANTO

  OdpovědětVymazat
 2. ... teta ze Západního Německa nám kdysi koupila malý simulátor, což byla docela prča, protože když jsem dorostl do světa piv a klubů (kde vždy nějaký fotbálek nebo pinball byl), dosahoval jsem určité zručnosti, čímž jsem získával body u soukmenovkyň... virtuálně je to o hovně...

  OdpovědětVymazat
 3. "dokonce jsem provozovateli chodil pro vodu atd.,"

  Franto, rozveď "atd." - pro nás, věrné anonymáky FFF, velmi důležité. Bylo od jugoše anální bělení, zasvětil jak s krysaří čivavou do poklopce?

  OdpovědětVymazat
 4. Zbytecne snobske, slusnym lidem staci ten super pinball co je ve Windows.

  OdpovědětVymazat
 5. no, chleba se skvarkama kvuli tomu levnejsi nebude..

  OdpovědětVymazat
 6. FRANTO Díky! O týhle možnosti pro konzole sem neměl tušení. Pinballů už moc v Čechách není.. Ještě existuje výborný VISUAL PINBALL, což je emulátor (http://www.vpforums.org/), je to na PC a emulovaných stolů je hodně. Není to úplně easy nainstalovat, ale stojí to za to..


  PS: Pokud má někdo tip na místo, kde se nějaký pinball aktuálně nachází, ať napíše město a podnik. Pinball forever. DAB

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud se nepletu, tak prave zminovany Star Trek pinball maji v arkadovym muzeu v Cervenem ujezde. Jen tam doporucuju nejdriv zavolat, jestli zrovna funguje :) Ja se na nej tesil jak malej a on nejel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Včera fungoval až na pár drobností dobře.

   Vymazat
 8. Pinball Fantasies z Amigy si pamatuju! A to sem myslel, že už je to dávno ztracená vzpomínka...

  Mimochodem, co takhle nějaké retro recenze her?
  Anebo lépe - další retro recenze filmů. Perel, které je dobré připomenout, je stále dost. Poslední dobou je tu plnohodnotných příspěvků nějak málo, dříve jsi se snažil více, mistře Fuku. Přitom bulvovné je celkem stabilní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, nějaké coververze Final Destination mě za mé příspěvky tolik nepotěší. Mimochodem, proč vlastně pořád někdo zpívá ten provařenej hit o stěhování lidstva na Venuši, to dodává soutěžím v TV nějakej hlubší podtext? ;)

   Vymazat
  2. Boze, vy jste teplometi...

   Vymazat
 9. Souhlas. Tohle je prima výživný článek a milá vzpomínka, ale taky bych uvítal nějaké retro. Plus hodnocení, zda zestárlo, či nikoli!

  Např. minulou sobotu dávali v bedně souběžně SW Ep1 Skrytá hrozba a Já, robot. A zatímco u Epizody 1 jsem si říkal, jaké ten Troška točil dříve docela slušné filmečky, Já, Robot nějak odmítá zestárnout. Naopak se mi zdál lepší, než v době uvedení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane jo. Já, robot je nějaký retro? Sakra, sakra asi jsem už starej...

   Vymazat
  2. To by mohl být i nějaký souhrnnější průřezový článek - filmy, u kterých by František dnes již dal jiné hodnocení než tehdy, které prostě hodně zestárly. Anebo kde považuje svoje tehdejší hodnocení za omyl. Nebo které považuje za nadhodnocené nebo podhodnocené všeobecně...

   Plus taky se tu recenzují výhradně kino verze filmů. Ale extended cuty z Bluray skoro vůbec ne, přitom je to velmi zajímavý téma - porovnání kvality těch různých verzí (btw super stránka: http://www.movie-censorship.com/list_en.php?StartChar=a&EndChar=a)

   Vymazat
  3. LOL prej hodnoceni, jestli retro nezestarlo... ty si kkt.

   Vymazat
  4. anonymní 12:11: osum let už je retro, a to subjektivně.
   čím jsem starší, tím jsem (bohužel) k filmům kritičtější, dřív mě nadchlo kde co, dnes požaduji dokonalost a chyby už neodpouštím.

   Vymazat
  5. Já myslím, že Franta by moh každej tejden v pondělí uveřejnit článek, kde by napsal všechna hodnocení všech filmů na FFFilmu, která mezitím přehodnotil. Přecijen za těch sedum dní člověk zestárne a na nekteré věci změní názor.

   Vymazat
  6. ti jebe nie ? 8 rokov retro ? no jebe mu.

   Vymazat
 10. jsem taky z generace co jeste hrala hry v pojizdnych maringotkach.
  ale mam dotaz, zda si taky jeste nekdo pamatuje elektro-mechanickou hru
  z techto heren: byl to zaskleny stul s krajinou po ktere pohybovaly tanky
  ovladane joystickem a ty na sebe strilely. tipuju, ze ten pohyb tanku ovladal
  zespodu magnet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak jiste, v Julde Fulde byl o pouti take :) ... + strelba na svetelnou tabuli, ponorkovej zamerovac, virtualni dostihy, helikoptera ...

   Vymazat
  2. To byla původní sovětská hra jménem "Tankodrom": http://www.flickr.com/photos/a_dangerous_business/4218030081/

   Vymazat
  3. dik moc za video!

   Vymazat
  4. Nějak jsem z toho videa nepobral, co bylo cílem v té ukrutné hře ze země, kde zítra již znamená pozítří.

   Vymazat
 11. Short and funny: http://4gifs.tumblr.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto by byl skvělý nový kamarád pro Fukovic psy!
   http://25.media.tumblr.com/tumblr_m6ogywkAad1qdlh1io1_400.gif

   Vymazat
  2. A jistě by se dal při troše cviku strčit i do spoďárů

   Vymazat
  3. Vystrašující slůně a vybělenej anál konečně v akci spolu! http://25.media.tumblr.com/tumblr_m4jpoy6x421qdlh1io1_250.gif

   Vymazat
  4. A zde vzkaz pro všechny pochybovače, kteří nevěří, že strkání zvířat do poklopce má smysl: http://24.media.tumblr.com/tumblr_m5wjyoaDDF1qdlh1io1_250.gif

   Vymazat
 12. moc jsem nepochopil o čem tenhle film vlastně je...

  OdpovědětVymazat
 13. Já chci FFFukaball stůl - na podložce bude Fuka v Full frontalu. Ty odpalovací pacičky budou ve tvaru čivav nebo krys a bude se trefovat do Lindelofa nebo do vyběleného análů a při správné trefě se rozjede autobus do lidic. Bonusem bude trafa do jednoho ze čtyř režisérových synů...

  OdpovědětVymazat
 14. Cte tyhle komentare pani Fukuova?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádná paní Fuková není. Je to jen psychosociální konstrukt mající zrcadlit problémy dospělých zdravých padesátníku směrem k rálným obavám čivaříků z krutých světových poklopců na spoďárech.

   Vymazat
  2. Milí kolegové Anonymní, paní Fuku tento internetový web nečte, čili toto všechno máte k ničemu.

   Vymazat
 15. Diky franto, udělal jsem se třikrát. Nejdřív jednou na začátku pro rozjezd a pak hned dvakrát za sebou po zhlédnutí té rajcovní fotky.

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Pinbally jsou super, ale jak říkáš, v životě jsem potkal jeden stůl "Flinstones" a ten napůl nefugoval...Svýho času se mi hrozně líbilo Balls of Steel a Duke Nukem stůl, doporučuji zkusit:-)

  OdpovědětVymazat
 18. Pamatuju, ze jsem si jako decko jeden dreveny pinball postavil a mel jsem z neho neskutecnou radost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pamatuju, ze jsem si jako decko postavil a mel jsem z neho neskutecnou radost.

   Vymazat
  2. Mě když se postaví, tak z toho mám vždycky radost.

   Vymazat
  3. Já když mám radost, tak se mi z toho postaví.

   Vymazat
 19. Že čistě virtuální pinbally stojí za prd? Znáte tady někdo "Big Race USA", na ten nikdy nezapomenu, geniální stůl a přitom nikdy neexistoval reál...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Fuku evidentně sérii Pro Pinball (Big Race USA, Timeshock, Fantastic Journey) zazdil a nikdy o ní neslyšel. Na jeho omluvu ale Zastrašující Slůně musí dodat, že tyto hry jsou určeny pro PC a fungují jen pod Vindous. S úctou Damon Lindelof

   Vymazat
 20. Fuck this shit. Fuck it, it's all fucked up. Who gives a fuck? This is a fuckup, fuck my ass.

  Mrdej tohle hovno. Mrdej to, je to celý zmrdaný. Kdo dá zmrdání? Je to mrdání nahoru, mrdej mýho osla nahoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tam chyba: je to jen "mrdej mýho osla"
   Pozn. autora

   Vymazat
  2. Je tam chyba: má to být "Mrdej to, je to celý zmrdaný nahoru"
   Pozn. autora

   Vymazat
  3. Mas tam vic chyb, autore. Takze znovu a lepe!

   Vymazat
  4. Kde jsou chyby? V anglictine nebo v prekladu? Piste konkretne,rict mas tam chyby dokaze kazdej!!

   Vymazat
  5. Ať to přeloží Franta ne?

   Vymazat
 21. Ehm, to dítě vedle FF vypadá jako Noomi Rapace...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm,docela jo.Taky vypada jako mlada Kirsten.Franto kdo je to:tvoje segra,Kirsten nebo Noomi Rapace?
   A vodpovez,neser na nas jako na Petra proboha.

   Vymazat
  2. No fakt...Tyvado pan Fuku ma ale styky...

   http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTD9LCkMRbI4Eojok95NWES3UsJAkO7XOWChcGa4gOyN94-I8VMiA

   Vymazat
 22. Jen bych rád všem připomněl, že Vosmík má držku jak rozšláplej pomeranč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vosma je dobrej řízek, vodvolej to!

   Vymazat
  2. Nic se odvolávat nebude. Nejseš dealer těch jeho kadibudek?

   Vymazat
 23. prosim recenzi na hru s temito lesklymi koulemi
  http://upload.linkswarm.com/i/johnlenin/1269962351784eJR.jpg

  OdpovědětVymazat
 24. Škoda, že je to o čem to je. Podle názvu to vypadalo zajímavě. :(

  OdpovědětVymazat
 25. Hrať sa s naleštenými guľami, na to by ťa, František, bolo, čo? Ale my, pamätníci komunizmu, sme detstvo strávili s inými hracími mechanizmami! :-) Viac info: http://15kop.ru/

  OdpovědětVymazat
 26. V jedné z hospod na podolských kolejích mají tenhle pinball s Iron Manem: http://www.youtube.com/watch?v=pBNe6xtwgw8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vypadá suprově, nevíš název té knajpy?

   Vymazat
  2. Koleje Podolí, Praha. Hospody tam jsou asi 2 nebo 3, to najdeš. :)

   Vymazat
 27. http://www.gog.com/en/gamecard/pro_pinball_big_race_usa

  OdpovědětVymazat
 28. O psích koulích
  http://i.imgur.com/jJVrI.jpg

  OdpovědětVymazat
 29. Já se teď dopustim brutálního OT, protože jednak si nebudu dělat prdel z Fuky a Toccaty (jakkoliv si to zaslouží a dostane to vod ní do pěti let po právu sežrat) ani z mrtvejch čivav, natož pak z potratu slepejch koní a režisérovejch synů.
  Chci říct pár slov o Prometheovi a páně Fukovu názoru:
  Viděl jsem, nejsem znalec, jen čtu sci-fi od devíti let (je mi 53) a vlastním ÚPLNĚ VŠE, co tu do r.2010 vyšlo (od. r.1926 je to cca dobrých 7000 svazků). Byla to od FF rána vedle. IMHO ten film neni příběh. V této podobě je to prostě jen myšlenka. Idea. Nebo spíš zrcadlo pro myšlenku. Chyby v logice příběhu nejsou podstatné. Fuka, když recenzuju film z SF, chtělo by to trochu historie SF znát a dtto i historii a v tomto případě i historii církve, nebo spíš víry a to nemluvim jen o nějakym zvyjebenym křesťanství. Pokud je zájem, napíšu to obšírněji i s odkazy na autory SF a toho, co si od nich režisér vzal.
  Howgh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je zájem, napíšu to obšírněji i s odkazy na autory SF a toho, co si od nich režisér vzal.

   já bych si to rád přečetl. Jestli máte zájem, sepište to.

   Vymazat
  2. No a mame tady dalsi howgh...

   Vymazat
 30. Pánové, byli byste tak hodní a sdělili mi, kde se v Praze dá narazit na nějaký slušný pinball? Samozřejmě bych nejradši nějaký místo, kde je stolů vícero, ale nepohrdnu ani jedním slušným strojem. Nějak se mi zastesklo po "starých dobrých časech" sstrávených na Národní v Laser Gamu právě v koutku s pinbally. Díky moc za tipy!

  OdpovědětVymazat
 31. Anonymní z 15:15.
  bez ohledu na to, kolik máš metrů sci-fi makulatury, o filmech víš naprostý hovno. Jestli film funguje jako film, nezáleží na tom, kolik má kdo kilo plesnivýho papíru ve sklepě ale na tom, jestli se na to dá koukat. Prométeus sice byl hezká obrázková skládačka ale to je tak všechno. To zrdcadlo myšlénky si vem, strč si ho do vybělenýho análu a přečti si něco hezkýho. Třeba ze svazku 6536 co máš ve sklepě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, jak se to, co jsem napsal, odráží v tom filmu, je tam vidět i pro laika, bohužel to asi není zcela zřejmé pro kdejakého trotla, jinak bys tomu rozuměl i Ty.
   Btw, když víš o SF hovno, proč lezeš do kina na Promethea?
   Pro Zájemce ze 17. července 2012 19:36: Kam Ti to mám poslat?

   Vymazat
  2. A jeeeeje, grafoman...

   Vymazat
  3. Možná to dám k sobě na blog, ale proč bych to dával sem, tady filmy (a SF) nikoho nezajímají.

   Vymazat
 32. Chci jenom neco rict o Kamenaku. Jako, nejsem znalec, jenom vtipy vypravim od sedmi let a znam kazdej vtip, co se tady rikal od valky. A od FF je veskery pomlouvani rana vedle. Ten film preci nema byt zabavny, v teto podobe je to idea, myslenka, ze i vtipy maji narok na chleba se skvarkama. Fuka, kdyz recenzuju vtipy, musim prece znat historii teplaku a vsechny cesky rezisery a to nemluvim jenom o tom, kolik maji synu. Pokud je zajem, vybliju to nekam obsirneji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jasně že je zájem. mohl bys vyblít na mé odporné prsy?

   Vymazat
 33. Ve Zlíně je pinballové museum, všechny stroje funkční, asi 20-30 kusů
  Monster Bash
  Medieval Madness
  Tales of the Arabian Nights
  Scared Stiff
  Circus Voltaire
  Theatre of Magic
  Twilight Zone
  The Addams Family
  Creature from the Black Lagoon
  Indiana Jones
  Star Trek The Next Generation
  Revenge from Mars
  No Fear
  The Shadow
  Who dunnit
  Terminator 2
  Dracula
  Road Show
  Baywatch
  Rollergames
  Police Force
  Party Zone
  Earthshaker
  pokud vás to zajímá víc, kontakt je
  pinballcz@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 34. Vlastním Wiliams rollergames z roku 1990 (myslím), dostal jsem ho za odvoz z hospody, kde ho parta bláznů společně s mou pomocí trošičku vyřadili z provozu, jede, ale jak je napsáno ve článku system pozměnil pravidla hry aby se dalo hrát, ale je to jako pinkat si demo a ve chvíli kdy se aktivují určité výhody zhodí to kouli na střed. Nemá někdo tušení kde se dá sehnat nějakéj servisák který to ještě umí opravit, koukal jsem a na aukru se dají díli pořídit. Prosím poraďte, miluji ten stůl a v životě si neodpustím jestli ho nedám do funkčního stavu. Bylo by to jako vražda nejlepšího kamaráda...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.