4.7.12

Recenze: Polski film - 60%

(Oficiální text distributora) Čtveřice populárních herců – Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel – se rozhodla natočit své vzpomínky na bezstarostná léta studií na brněnské JAMU. Dnes už legendární kabaret Komediograf, který s úspěchem hrají hlavní protagonisté téměř dvacet let, vznikal právě v uvolněné atmosféře první poloviny devadesátých let minulého století, kdy „komunismus zkrachoval a kapitalismus ještě nezačal a kdy jsme všichni měli dobrou náladu.“ Originální humor ústředí čtveřice umocňuje osobitý nadhled Jana Budaře, který v téže době studoval na JAMU o několik ročníků níž. Kultovní scénky, sametová euforie, totální svoboda, hudba okamžiku, absurdita mládí či laskavost kamarádství, které pomáhá překonat i to nejtěžší zkouškové období, to vše nabídne Polski film, až přijde do kin.


Především si pozorně přečtete úvodní odstavec, protože při letmém přejetí očima byste mohli získat dojem, že film je o tom, jak čtyři čeští herci vzpomínají na svá studia. To ale není pravda. Film je o tom, jak čtyři čeští herci chtějí natočit film o tom, jak vzpomínají na svá studia, a jak se jim to nepovede. (Například kdy a jak vznikl Komediograf, o tom ve filmu není ani slovo. Vlastně, nebýt tohoto úvodního odstavce, ani bych netušil, co to ten Komediograf byl.)

Jste zmateni? To ještě nic není. Film je částečně dokument o tom, jak čtyři herci, kteří hrají herce se stejnými jmény (ale nejsou to oni), natáčejí film s režisérem, kterého hraje Jan Budař, produkovaný polským producentem, kterého hraje polský herec, a dalšími členy štábu, které hrají herci. A celé to režíruje Marek Najbrt (Mistři, Protektor).

A dál to vysvětlovat nejde. Film zcela záměrně diváka mate a stále ho nutí přemýšlet, kdo na plátně právě co hraje a ve které úrovní Matrixu jsme vnořeni.

Dovolte příklad:

Matonohovu manželku hraje jeho skutečná manželka, na což on v rámci filmu výslovně upozorňuje. Ve filmu, který se bude natáčet v rámci filmu, ale bude jeho manželku hrát polská herečka X, a skutečná manželka ji bude pouze dabovat do češtiny (protože je dabérka). Poláškovu manželku pak od začátku hraje herečka Y. V jednu chvíli se pak zničeho nic objeví ve filmu jiná žena, která tvrdí, že je skutečnou Poláškovou manželkou, a že by si Polášek nikdy za ženu nevybral nikoho jako je herečka Y. Následně herečka Y pronese monolog o tom, že by každý chlap měl mít jen jednu manželku a že by si Polášek tedy laskavě měl mezi nimi vybrat. A herečka X se zamiluje do Lišky. To vše se odehraje na plátně a my netušíme, jestli ta "Matonohova manželka" a ta černovlasá žena jsou skutečné manželky Matonohy a Poláška, nebo je to jen další hra s divákem.

Strategický plán tvůrců je jasný: Donutit diváka přemýšlet, kdy se dívá na film, kdy se dívá na natáčení filmu, kdy se dívá na natáčení filmu o natáčení filmu a tak dále...


První přibližně třetina filmu se mi hrozně líbila a připomínala mi Spinal Tap, Největší z Čechů nebo Mupety: Občasné vykolejení a hrátky s filmovou realitou byly osvěžující, ale především to celé o něčem bylo: "Chceme o sobě natočit film, ale asi jsme na to příliš velcí loseři."

Bohužel, film má téměř dvě hodiny, a někdy okolo poloviny (kdy všichni odjedou do Polska natáčet), se tempo strašlivě zpomalí a posléze děj neuvěřitelným způsobem rozbředne a ztratí jakýkoliv náznak konzistence a smyslu. Netvrdím, že Najbrt záměrně kopíruje Stevena Soderbergha, ale zatímco začátek Polskego filmu mi přišel zábavný a příjemně odlehčený jako Dannyho parťáci, konec byl nesnesitelný jako jeho Full Frontal (Soderberghův film, nikoliv jeho penis) a obávám se, že záměrem bylo, aby působil sofistikovaně.

Naštěstí až do konce jsou všichni herci skvělí a mají mezi sebou obdivuhodnou chemii. Jenom škoda, žě někoho okolo poloviny filmu přestalo bavit psát scénář a zbylou hodinu nechal všechny náhodně improvizovat...

Pokud vám Soderberghův Full Frontal přišel aspoň trochu snesitelný, budete mít zřejmě na Polski film podstatně jiný názor, než já.

P.S: Ve filmu je mnoho full frontalů, ale žádný z nich nepotěší heterosexuálního muže.

P.P.S: Na hudbě se prý podíleli Midi Lidi, ale celý film jsem nezaznamenal vůbec nic hudebně zajímavého.

46 komentářů:

 1. A kolik úrovní Matrixu má jméno filmu? Protože v Polsku "Česki film" = Španělská vesnice, takže u nás by "Polski film" mohl být klidně atrofovaný Budařův penis...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, i tato úroveň Matrixu je ve filmu rozebírána. Až moc.

   Vymazat
 2. Tak se mi to potvrdilo. Autor článku úmyslně píše Čechy s velkým písmenem, ale Slováky a Romy s malým. Proto jsem se rozhodl, že na protest proti tomuto elitářství budu za všech okolností používat zásadně už jen malé f. Lepší než hladovka. Přeji vám pěkný den, pane fuko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to si si vsimol az teraz, ze fuka ma nejake komplexy zo Slovakov ?

   Vymazat
 3. Co se mi zas nestalo, ne. Prosím vás doufám, že to nebudete brát jako spam ale musím veřejně vychválit firmu Kadibudky Vosmík, a.s.
  Takhle, aby jste tomu rozuměli - jako nejsem nějakej rentiér nebo tak něco, ale rád utratím peníze za něco pěknýho, hlavně k baráku a co jen tak někdo nemá. Takhle mám třeba na přední zahradě bonsaj ze sekvoje, vypadá jako průměrná lípa akorát že s jehličím, což mate jak ptáky tak kolemjdoucí. Vzadu mám pak jezírko, u kterýho sedí malej, ještě světle zelenej vodníček, kterej říká dětským hláskem „blekeke“ a naproti sedí starej mulisák, vyndá jako fajfku z pusy a hlubokým hlasem řekne „ale néé, musíš brekeke“. Přijde mi to takový výchovný. Utáhne to celý jedna autobaterka. Jo a na ty chytráky z Veolie jsem taky pěkně vyzrál – mám od známýho plnou kůlnu instantní vody v prášku, takže jakmile se na jaře udělaj hycy, nasypu jeden pytel do jezírka, zaleju vodou, zamíchám a je vymalováno, cha!.
  No ale abych se vrátil. Úplně vzadu jsem měl pak takovej nevyužitej plac, uvažoval jsem o soše Napoleona – před rokem a půl jsme byli na vejletě ve Slavkově a nějak mě to tam oslovilo a to i když pršelo. No ale pak jsem byl úplně snad osvícenej a dostal geniální nápad – kadibudku! Tak jsem kouk na net, našel výše zmíněnou firmu a vobratem objednal model Relic 1953 Mk. IV. Včera ji dovezli a je to teda vintage jak prase – starý vomšelý prkna z náplavek - předek je komplet z vltavskejch, střecha a zadek je pěkná kombinace z labskejch, oháreckejch a jizerskejch. Panty atd. krásně vorezlý, krásně vržou no prostě lahůdka pro fajnšmekry. Dodávaj ty kadibudky na klíč, takže i vykopali pod ní jámu a navezli tam startovací várku s cca 0,5 m3 hoven. Navíc teď maj prázdninovou akci, ve který dávaj krabičku hajzlpavouků – 10ks těch nohatejch a 5ks těch normálních hnusnejch. V návodu garantovali přílet much a masařek první, maximálně druhou minutu po instalaci, což taky klaplo.
  Jako bylo to mastný, ale jsem nadšenej a hned jsem taky volal jednateli firmy, ale bohužel je teď na jakýmsi jednání v Karlovejch Varech, takže po víkendu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Běž pryč. Tady se řeší český film, ne nějaké sračky.

   Vymazat
  2. Kolik jsi dal za gram toho huleni ?

   Vymazat
  3. od kdy se na fffilmu řeší české - nebo jakékoli jiné - filmy? to sis asi spletl server

   Vymazat
  4. Anonymní teplák nade mnou ať jde taky pryč.

   Vymazat
  5. kadibutky vosmik? hm, zrejme slusnej oddil! a to huleni taky (kazdej vietnamek prodava za 250 jednicku, to se ucej uz haranti na zakladce!)

   Vymazat
  6. Učej sa to pouze někde v Polžicích, nebo Bezdružicích

   Vymazat
  7. Ta startovaci varka hoven me dostala. :) O. Vosmik bude mit urcite taky radost.

   Vymazat
 4. Penisi pekne, ale bude i recenzia na Moonrise Kingdom?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevim. Penize na bulvy uz jsi poslal, hm?

   Vymazat
  2. Já pošlu, hned jak mi exekutor odblokuje účet! (čestný pionýrský!) ;)

   Vymazat
  3. ja ti poslem az ked zacnes slovensko pisat s velkym O.

   Vymazat
  4. do pycy... sem zpet z dovoleny a koukam ze opet samej kokotskej prispevek. Slovensko se melo davno zrusit a udelat z toho zabavnej parkl pro cechy

   Vymazat
 5. Pozor!! Důležité oznámení! Pan Radek Hulán dnes kolem 19. hodiny večerní středoevropského času navštíví FFFilm a zběžně si pročte několik řádků. Apeluji proto na všechny čtenáře, aby se v tuto chvíli nevěnovali obvyklým žertovným či pohoršujícím aktivitám a vzdali panu Hulánovi hold krátkým avšak důstojným stojem spatným u svého počítače a případně i jemným úklonem hlavy směrem k monitoru. Děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovsem je velice dulezite zduraznit, ze uzivatele jinych OS nez bozske MS Windows maji okamzite vypnout pocitac a zacit se za ticheho lkani kat.

   Vymazat
  2. Povoluje se také za tichého lkaní kakat.

   Vymazat
  3. a taky za ticheho kakani lkat!

   Vymazat
 6. Spravne (polsky) je 'polskiego', nikoli polskego. Pripadne preklepy v cestine uz nejak nevnimam.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po svatbě to šlo s jazykovou úrovní na fffILMu hodně dolů, takže františkovi přestávám posílat peníze do doby, než si koupí Pravidla českého pravopisu a podrobně si je prostuduje.

   Vymazat
  2. Franta knihy nečte, protože čeká, až je zfilmujou - takže musíš počkat, až někoho napadne výše uvedenou příručku převést na plátno, nejlépe jako hořkou komedii.

   Vymazat
 7. Doufám, že pan Fuka zrecenzuje Dracula 3D a Cosmopolis. :-)

  OdpovědětVymazat
 8. A potěší ty full frontaly alespoň heterosexuální ženu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. proč se hned tak vymezovat? pěkný full frontal přece potěší každého. i slováky i Čechy i muže i ženy.

   Vymazat
  2. ano, stojí to za to, abych si kupovala lístek? váhám, ti chlapi už jsou přece jenom trochu vykopávky ...

   Vymazat
  3. připadně můžeme ušetřit 300 KČ a potěšit se fullfrontalem navzájem.

   Vymazat
  4. jak mi onehdy řekla tvoje manřelka, tvůj fullfrontal už nikoho nepotěší

   Vymazat
  5. otázka je, zda ten samý full frontal potěší heterosexuální ženu i homosexuálního muže. ale jak říká jeho manželka, asi nikoho.

   Vymazat
  6. Pro pekne full frontaly musis mrknout na Srpski film.

   Vymazat
 9. Ten úvodní odstavec... Tady nebo někde v okolí už začal kapitalismus?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud chápeme pojem kapitalismu tak, jak nám ho vysvětlovali ve škole (tj. "diktatura kapitálu"), tak ten tu je zhruba od chvíle, kdy se v Klausově režii "na chvíli zhaslo" a od té doby nemáme na důchody.

   Pokud chápeme pojem kapitalismu tak, jak ho chápou v civilizovaném západním světě, tak ten tu nebyl. A ani nebude, protože za současné vlády nevyhnutelně směřujeme k Vítěznému únoru 2.0.

   Já bych to neřešil a spokojil se s pojmy "reálný kapitalismus" a "reálná demokracie". :-)

   Vymazat
 10. Dovolím si Františka poopravit. Žádný z full frontalů v tomto filmu nemůže uspokojit absolutně nikoho. A na pohlaví, sexuální orientaci, věku, barvě pleti či pubickém ochlupení naprosto nezáleží. SPOILER: Liška nemá chlupatou prdel. Má chlupatou tu část nad prdelí. A zároveň nemá chlupatý záda. Ale spíš to byla Matonohova skutečná polská manželka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč to tam vůbec cpou, když to stejně nikoho nepotěší?

   Vymazat
 11. Odpovědi
  1. No, a mame tady dalsi howgh...

   Icu-cuna, Kleki-petra i Nso-ci uz davno umreli, tak zanech howghu, bude ti lip.

   Vymazat
  2. Ale Rybilka v domově důchodců, prej ještě žije , i když už dvacet let jen na přístrojích.

   Vymazat
 12. Brnensky Komediograf ma reputaci moravske Ceske sody, ale i jako brnak musim chte nechte priznat, ze Ceske sode nikdy nesahal ani po kotniky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, ja to hned vedel, ze je Anonymni stejne jako ja brnak.

   Vymazat
 13. ..a je to art, oficialne

  OdpovědětVymazat
 14. Sprski film ma ty full frontaly o dost lepsi, Polaci byli vzdycky o nicem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.