1.7.12

Recenze: Abraham Lincoln - Lovec upírů [Abraham Lincoln - Vampire Hunter] - 70%

Ve dne politik, bojovník za lidská práva a prezident. V noci upírobijec (stříbrnou sekyrou). Takový byl Abraham Lincoln. Aspoň podle tohoto filmu Timura Bekmambetova (Noční hlídka, Wanted).


Film kupodivu není produktem šíleného hollywoodského scenáristy, který už nevěděl, jakou zhovadilost si vymyslet, ale vznikl podle poměrně slavné stejnojmenné knihy, která je představitelem rychle bujícího nového žánru, který kombinuje literární nebo historickou klasiku s béčkovým hororem. Viz tato fotka z londýnského knihkupectví z předloňska (klik pro velkou):

p_2010-08-16_15-18-14.jpg

Scénář filmu napsal přímo autor knihy, Seth Grahame Smith, i když netuším, nakolik se při tom držel knihy (kterou jsem nečetl).

Pokud mohu soudit dle svých (velmi omezených) informací o Lincolnově životě, film neobsahuje věci, které by byly v nějakém zásadním rozporu s historickými reáliemi. Obsahuje ale spoustu věcí NAVÍC, které jsme o Lincolnovi nevěděli. Například to, že likvidoval upíry, kteří mu zabili matku a kteří bojovali v Občanské válce po boku Jihu (ale dnes se o tom neví, protože se to samozřejmě ututlalo). Bizarnost tohoto "odhalení" je pochopitelně zcela záměrná a podtržená tím, že všechny tyto "nové informace" jsou nám celý film podávány NAPROSTO VÁŽNĚ, bez jakéhokoliv žertovného pomrkávání nebo parodování.

Dokonce mě velmi překvapilo, jak dobrý herecký výkon podává neznámý Benjamin Walker v titulní roli. Hraje Lincolna ve věku od 20 do 55 let (za výrazné pomoci maskérů), od nesmělého zbrklého mladíka až po otce rodiny a zkušeného státníka, zoceleného ve strategickém uvažování i v manipulaci se sekerou. Opravdu mu není co vytknout a nebýt upírů a věcí kolem nich, šlo by o ucházející dokument o "lidské stránce" slavného prezidenta. A Mary Elizabeth Winsteadová (Scott Pilgrim, Věc: Počátek) jako jeho drahá polovička je zprvu roztomilá a posléze překvapivě dramatická.

A tím se dostáváme k upírům, které Abraham loví (původně z osobních důvodů, pak pro dobro vlasti). Začne s tím už v mládí, za pomoci záhadného učitele, který ho zaučí (nechybí tradiční zaučovací sekerová montáž) a začne ho posílat na první mise. Z dějového hlediska je to velmi předvídatelné, ale akční scény jsou zábavné svou šíleností (honička a souboj na vlaku nebo na zádech koňského stáda) a stylem snímání, který se hravě vyrovná Matrixu (extrémní zpomalování / zrychlování, kamera bůhvíkde s bůhvíjakými filtry, střih až bulvy přecházejí, krev efektně a synchronizovaně stříká na všechny strany). S realitou to nemá nic společného, ale zábavné to povětšinou je a vypadá to o dost lépe, než by se dalo očekávat na základě nijak megalomanského rozpočtu.


Abraham Lincoln: Lovec upírů je ve 3D a obsahuje jednu vychytávku, která funguje POUZE ve 3D a myslím, že jsem v žádném filmu nic podobného neviděl: Při detailních záběrech obličejů upírů jsou duhovky jejich očí umístěny mnohem dál od kamery, než zbytek obličeje, takže to vypadá, jako by uprostřed očí měli dlouhé roury a duhovky až někde hluboko v nich. A podobných drobných originálních nápadů je ve filmu vícero, například soundtrack (Henry Jackman) při rvačce ve vlaku je nahrán v rytmu parního stroje a prezidentská lokomotiva má na čele jedničku, takže je vlastně "Rail Force One". Nic z toho se nedá označit za "geniální", ale celkově jsem měl z filmu příjemný dojem, že jeho natáčení tvůrce bavilo a dávali si na něm v rámci možností záležet.

Film má hodně společného s předchozím Bekmambetovým dílem, filmem Wanted (který se mi dost líbil). I tady vidíme šílenou, neuvěřitelnou historku, plnou šílených akčních scén, podávanou naprosto vážně. Tak vážně, že mi to vlastně přišlo docela roztomilé a vtipné.

P.S: Snažil jsem se přesvědčit zodpovědné lidi, že by se tenhle film výborně hodil na půlnoční projekci do Karlových varů. Bohužel se mi to nepovedlo...

28 komentářů:

 1. Dočkej času Františku, všichni víme podle fotek psů s Bartoškou, že to jednou dotáhneš na ředitele festivalu. Pak se bude o půlnoci promítat Zombie Ass nebo 2 dogs 1 cup, a bude to super!

  OdpovědětVymazat
 2. Do Karlových Varů? Mezi ty naboby, snoby a idioty? To přece není žádná meta, Františku...

  Takové filmy nech nám, filmovým fanouškům, kteří chodí do kina a házejí ve tmě popcornem do publika, to my jsme ti praví filmoví fajnšmekři!

  OdpovědětVymazat
 3. ja bych mohl byt taky scenaristou.
  pred lety jsem sel z hospody vystrelene oko a napadlo me, co by se stalo
  kdyby ozivla mumie klementa gottwalda sestoupila z mauzolea na vitkove
  a zacala terorizovat prahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U Voka by si toho nikdo nevsiml.

   Vymazat
  2. když mi pošlete prachy na nákup pár litrů kečupu, začneme to hned zejtra s kámošema točit!

   Vymazat
  3. Sežeň si sponzora Hamé Babice, ať ti kečup pošle, a můžeš začít točit!

   Vymazat
  4. a co chcete natacet za film? zombie klement, nebo chlastacku na zizkove :-)

   Vymazat
  5. Vyborny namet, pokud se to bude jmenovat Klement - the beast from god´s forrest, nabizim se jako producent.
   Vas Zdenek Kubik

   Vymazat
  6. Zdenek Kubik bude prvni mrtvola v tom filmu!

   Vymazat
 4. docela pozitivni recenze zakoncena srovnanim s Wanted. To je ten vsemi hledany a nikym nespatreny metahumor? Znamena to, ze si mame kazdy bod recenze vylozit naopak? Jak funguji v tomto opusu dostavniky? Kupuji se jizdenky u kociho, nebo v centralizovanem systemu pomoci telegrafu?

  OdpovědětVymazat
 5. Mortal Kombat:
  A.L. vs Gimli
  round 1 - Fight!

  OdpovědětVymazat
 6. Mimochodem, letos se objevil i STV titul Abraham Lincoln vs. Zombies. Coz bude stejna pitomost akorat s nekolikanasobne mensim rozpoctem. Rezie Richard Schenkman (ten co 'reziroval' The Man from Earth). K dostani od kvetna u vaseho oblibeneho lokalniho pirata.
  http://www.imdb.com/title/tt2246549/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Man from Earth je ovšem parádní!

   Vymazat
  2. To máš pravdu, parádní pýčovina to je!

   Vymazat
  3. Man from Earth ma mozna paradni namet, zbytek nestoji za steknuti Frantiskovych homoseksualnich psu.

   Vymazat
 7. Ta fotka je hustá, vůbec jsem nevěděl, že něco takého existuje:-D
  Jdu shánět Android Karenina!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Princess of Wales1. července 2012 v 15:51

   A co teprve Queen Victoria DEMON HUNTER!

   Vymazat
  2. To mi ihned evokovalo Doctora Who (2005), epizodu 2x02: Tooth and Claw. :-)

   Vymazat
 8. Haha, Android Karenina :D. Na Lincolna se do kina moc tesim a teda zvazim to 3d :D

  OdpovědětVymazat
 9. Odpovědi
  1. No co, sleva o jednu libru, to je toho...

   Vymazat
 10. Kdyby jen Klement Gottwald...

  http://www.bugemos.com/?q=node/412

  OdpovědětVymazat
 11. Podle traileru to vypadá na EPIC FAIL roku...

  OdpovědětVymazat
 12. Jana Slayerová vidět chci!!!

  OdpovědětVymazat
 13. Taky nemusi bejt spatny...

  http://www.youtube.com/watch?v=_DExlXcU20U&feature=g-vrec

  OdpovědětVymazat
 14. Přál bych si vidět podobný film o vůdci.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.