20.10.11

Recenze: Tři mušketýři 3D [Three Musketeers 3D] - 50%

Já bych radši moc nevysvětloval co je to tohleto "Tři mušketýři" a nechal bych mluvit obraz:Myšlenka "natočit Tři mušketýry jako steampunk" je dobrý nápad, ale zůstal nedotažený. Když jsem se hned v prvních sekundách filmu dozvěděl, že "Tři mušketýři a Milady se vydávají do Benátek, aby zde z tajných katakomb ukradli plány Leonarda da Vinciho na létající loď", říkal jsem si, že bych se mohl dobře bavit. Následně se nám představí Athos (potapěč), Aramis (ninja), Porthos (wrestler) a Milady (Lara Croft), vniknou do podzemní (a logicky také podvodní) kobky, zde chvíli dělají něco jako Indiana Jones, pak ukradnou plány a pak všechno vybouchne. Symptomatické pro celý film je, že "plány létací lodě" je jeden malý pergamen, na kterém je malý nákres lodě, zavěšené pod balónem (bez kvót kót nebo nedejbože nějakého vysvětlování). Na základě tohoto nákresu později vznikne loď, která úspěšně létá a vypadá úplně jinak než ta na tom pergamenu. Mno...

Noví Tři mušketýři jsou nejzábavnější, když jsou úplně nejdebilnější a někdo někam efektně zpomaleně skáče, aktivuje tajné mechanismy a střílí z rotačního kulometu nebo plamenometu, ukotveného na vzducholodi. Přičemž je vzducholoď napíchnuta na špičce Notre Dame...

Tyto okamžiky jsou zábavné, ale bohužel JE JICH VE FILMU MÁLO. Když dojde na klasický šerm, nic zajímavého na tom není (snad jen to, že mušketýři zabíjejí po desítkách nevinné gardisty a mají z toho švandu) a úplně nejhorší jsou scény, kdy se kují pikle. Pikle se totiž kují víceméně podobným způsobem jako v původní předloze, což se k tomuto bizarnímu reboot pojetí ani v nejmenším nehodí. Pokud někdo hází vtipné hlášky, skáče ze třetího patra na jedoucího koně a proskakuje mezi bezpečnostními lasery (!!!), tak je naprosto nevhodné, aby pak tentýž člověk rozebíral, že někoho zostudí tím, že mu někam podvrhnou zfalšovaný dopis a drahokamy. Působí to opravdu hrozně nesoudržně a je dost jasné, který ze dvou scenáristů psal který kus filmu.

Kdyby tvůrci přitlačili na pilu ještě víc a použili například ještě strašidla, zombie, mimozemšťany a cestování časem, mohlo jít o velice zábavný (ale samozřejmě debilní) film. V této souvislosti vkládám velké naděje do případného pokračování, protože závěrečný záběr filmu je ve své superepické debilitě naprosto úžasný. V současné podobě je ale těch zábavně debilních scén ve filmu příliš málo na to, aby se dala přežít všechna ta výplň mezi nimi, která se plus-mínus drží románové předlohy a tudíž není ničím zajímavá, protože většina obsazených herců není příliš dobrá (Orlando Bloom jako Buckingham je zábavný, ale skoro ve filmu není), přípaně je vyloženě nesympatická.

Musím ještě ocentit výpravu a především úžasné kostýmy vší šlechty. Také hudba Paula Haslingera, kopírující Piráty z karibiku, docela zdatně podporuje absurdní videoherní atmosféru (i když se zrovna na plátně neděje nic, co by ji ospravedlňovalo).

P.S: Po naprostou většinu filmu je 3D naprosto zbytečné a nepostřehnutelné. Většina kopií je dabovaná, ale dabing ani moc nevadí - snad jen Christopher Waltz jako Richelieu mohl být v původním znění zajímavý.

P.P.S: Pokud budete mít chuť reagovat stylem "to to v tom Hollywoodu zase posrali", pak vězte, že tento film je německo - britsko - francouzská koprodukce, natočená v Německu.

11 komentářů:

 1. Ne, ani trochu. Je to mladeyi pristupne.

  OdpovědětVymazat
 2. Nehnidopisim, ale nemel by plan balonove lodi obsahovat spise koty?

  OdpovědětVymazat
 3. Možná stačilo jen napsat, že to režíroval Paul W.S.Anderson.

  OdpovědětVymazat
 4. ...a že v tom hraje Milla Jovovich.

  OdpovědětVymazat
 5. Anderson nemá úplně špatné nápady, a jak píše FF, mohl by natočit úžasné akční blbůstky, které by svou dotažeností ad absurdum byly zábavné. Jenže by potřeboval kvalitního scénáristu (protože zvláště parodie musí být dobře propracovaná, aby nebyla nudná, ani trapná a křečovitá) a musel by být pod dohledem dalšího režiséra, který by mu vyškrtal aspoň polovinu zpomalených scén a "efektních" dopadů Milly do pokleku :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Ty bezpečnostní lasery byly struny.
  Jinak v originále vynikne, jak spousta postav hrají američtí "burani", což tomu dává další vrstvu zábavnosti. Je to tak výrazné, že mi přišlo, že to musí být záměr :)

  OdpovědětVymazat
 7. xMort: Pokud to nebyly lasery ale neviditelne struny, tak jak se skrz ne dostavala legalni majitelka tech sperku, aha?

  OdpovědětVymazat
 8. Český dabing? Děkuji nechci. Jediný důvod, proč chci tenhle film vidět, je uklidňující hlas M.Macfaydena :-)

  OdpovědětVymazat
 9. to to v tom nemecku zase posrali

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ff: skrz ty struny normalne proskocila, laser to nebyl ani omylem...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.