9.10.11

Recenze: Jeden Den [One Day] - 60%

Romance, která sleduje vývoj vztahu / nevztahu Anne Hathawayové a Jima Sturgese v průběhu dvaceti let, přičemž z každého roku vidíme maximálně události jednoho dne.Název odkazuje na skutečnost, že každý tento den je stejné datum (v jiném roce), což ale není pro děj nikterak důležité (nikdo neřekne "Tak dnes je to zase totéž datum, jako když jsme tenkrát...").

Režie (od tvůrkyně Školy života) je víceméně skvělá. Anne je víceméně skvělá. Jim je ucházející. Bohužel, scénář, respektive adaptace knižní předlohy má značné trhliny pro člověka, který tu předlohu nečetl (jako například já).

Většna těch "dnů" je totiž příliš krátká na to, abychom mohli dobře pochopit, co se hrdinům honí hlavou a proč dělají to, co dělají. Takže vidíme hádky, lásku, rozchody, schody, rozvody, svody, přičemž některé z těchto epizod jsou velmi kvalitně natočené, ale v rámci celého filmu v nevyvolávají o mnoho složitější emoce než "Ten chlap je naprosto nespolehlivý sobec, lhář a proutník, co na něm ta ženská může vidět a proč mu znovu a znovu dává šanci?" Možná by knize lépe posloužilo, kdyby se natočila jako vícedílný seriál, protože takhle ta léta uhánějí až příliš kvapně.

Za zmínku ještě stojí, že i když je film inzerován jako "romantická komedie", je to spíš romantická tragédie, jejíž hlavní hrdinové mají smysl pro černý verbální humor. Dost mi to připomnělo (lepší) Lásku a jiné závislosti (nejen kvůli Anne).

6 komentářů:

 1. To mi silně připomíná film Příští rok ve stejnou dobu, který se mi líbil. ak by vypadalo srovnání?

  OdpovědětVymazat
 2. cetls jsi vubec nekdy nejakou knihu? Ne pruvodce ve svete star wars, ale neco s mene obrazky a vice textu?

  OdpovědětVymazat
 3. Dnes jsem na filmu byl v kině - kdybych ho měl krátce popsat, víc než o "motion picture" jde o slideshow hezkých obrázků za doprovodu romantické (a ne moc povedené a už vůbec ne originální) hudby.
  Vzájemný vztah hlavních postav mi přijde nelogický, neuvěřitelný a opravdu špatně podaný. Hlavní hrdina může chlastat a šňupat sebevíc a stejně pořád vypadá jako 25ti letý model.
  Co se týče časosběru - přijde mi, že v Británii asi čas běží o dost pomaleji a ve Francii se někdy na sklonku šedesátých let úplně zastavil.
  Konec to celé jen dorazil.

  OdpovědětVymazat
 4. František, František bůůzerantúúú parta !!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Vím že to sem asi nepatří, ale holky mají novej singl

  http://www.youtube.com/watch?v=S9Yl1Wre6_I

  OdpovědětVymazat
 6. Souhlasím s natočením vícedílného seriálu jako s dobrým nápadem. Měla jsem pocit, že mi opravdu něco uniká ...a do toho tam byly pořád narážky na 90.léta což mi v tom "krátkém" filmu přišlo jako pěst na oko.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.