5.10.11

Recenze: Elitní zabijáci [Killer Elite] - 40%

Ten trailer, to je tedy věc:Především je sestříhaný tak, že vytváří dojem úplně jiného příběhu, než se ve filmu odehrává. Clive Owen rozhodně neuvězní Roberta De Nira a Jason Statham ho rozhodně nejede zachránit. Za druhé trailer vypadá jako kdyby film byl nějaká akční podívaná, což rozhodně není (skoro mám pocit, že v traileru je víc akce než v celém filmu).

Každopádně, mad props to střihač traileru.

A jaký příběh že se to odehrává? To je, přiznávám se, dost zamotaná záležitost. Řekněme, že základem story je Clive Owen jako bývalý člen SAS, který pátrá po Jasonu Stathamovi: To je špičkový žoldák, který má za úkol zlikvidovat několik bývalých členů SAS (ovšem nikoliv Clivea Owena). Nařídil mu to nějaký mocný arabský šejk z ne zcela pochopitelných důvodů (viz dále) a aby ho dostatečně motivoval, drží v zajetí jeho kamaráda De Nira. Sluší se podotknout, že De Nirova role je víceméně větší cameo a Clive Owen je ve filmu až někdy od půlky filmu.

Jak už jsem psal výše, zcela ignorujte trailer.

Ve svých nejlepších okamžicích Elitní zabijáci trochu připomínají Spielbergův Mnichov. Jednak dobou (film se neodehrává v současnosti) a jednak motivem "Musím se svou partou někoho najít a sofistikovaně zlikvidovat, ale vlastně se mi do toho moc nechce, takže z toho mám traumata". Je příjemné překvapení, že Jason Statham nepůsobí v komplikované hlavní roli jako úplný idiot, ale složité herecké výkony jsou bohužel opravdu nad jeho možnosti.

Hlavní vina za celkovou nesoudržnost filmu ale padá na scenáristu a režiséra, protože jejich film bizarně osciluje mezi psychologickým evropským artfilmem a kopií Jamese Bonda. Na to první nemá dost dobrý scénář a režii, na to druhé nemá dost peněz.

Chyba bude už asi v původní knize, kterou psal jeden ze zúčastněných jako autobiografický počin a při jejím převádění do filmového scénáře z ní zřejmě vypadly nějaké zásadní vysvětlující pasáže. I když toho o dobových reáliích a mezinárodní politické situaci nevím mnoho, výsledek je značně zmatený i z hlediska základní logiky, např. "Proč nikoho nezajímá ten kufr se spoustou peněz?", nebo "Proč je hrdina na konci překvapený, že šejkova syna nezajímá vláda v poušti, když na něm bylo od první sekundy vidět, že by radši šňupal koks s londýnskými modelkami?"

Není to katastrofa, ale něco nebylo v pořádku od samého počátku a snaha lhát teď pomocí drsného akčního traileru a plakátů je trapná...

7 komentářů:

 1. De Niro so samopalom ale žiadny nový Heat sa zrejme nekoná. vyzerá to na peknú sračku

  OdpovědětVymazat
 2. Jojo, Heat, to bylo dobry.

  Ovsem hezou Van Kilmer nam od te doby ponekud sesel...

  http://fastcache.gawkerassets.com/assets/images/7/2007/11/val-kilmer-fat.jpg

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že 70 mega (což byl rozpočet) je dostačující na slušnou přesdržkovou. Hold, jenom prachy dobrý film neudělají.

  OdpovědětVymazat
 4. pise se holt a ne holD...

  OdpovědětVymazat
 5. Františku a tu původní knihu jsi četl?

  OdpovědětVymazat
 6. JE TO JASNĚ AKČNÍ FILM.
  Já se zviklat nenechám.
  Některý akční scény vypadají holt levněji, no.
  A mě to nevadí, nevadí, nevadí ... :-D

  OdpovědětVymazat
 7. franta posunul cesky slang do dalsi meta-polohy. veta "Každopádně, mad props to střihač traileru." je cesky slang smichany ne s anglictinou, ale dokonce se slangem v anglictine. franta jezdi do japonska, tak by mohl pridat i japonstinu a rici tu vetu takto "Každopádně, mad props a aligator to střihač traileru."

  :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.