7.6.11

Recenze: Paul - 70%

Dva Britové (Simon Pegg, Nick Frost), fanoušci sci-fi a mimozemšťanů, si vyrazí do USA na Comic-Con a výlet po "slavných amerických ufonských památkách". A shodou okolností narazí na mimozešťana, který je na útěku před vládními agenty a potřebuje jejich pomoc.Vtip je v tom, že mimozemšťan (jménem Paul) žil na zemi několik desetiletí a je dokonale obeznámen s našimi reáliemi a kulturou (kterou sám občas ze zákulisí pomáhal utvářet).

Problém je, že tento originální námět je trestuhodně nevyužitý, humor často postrádá sofistikovanost a funguje na dvou základních, víceméně triválních pilířích:

 1. Sprosťárny.
  1. Paul (mluví ho Seth Rogen) je inteligentní, ale velmi sprostý.
  2. Agenti jsou infantilně sprostí.
  3. Unesená křesťanka prozře, stane se ateistkou a začne se učit nadávat.
 2. Neustálé narážky na sci-fi filmy, aniž by měly v rámci filmu nějaké pořádné opodstatnění. Prostě mají být vtipné jen tím, že je sci-fi fanoušci identifikují. Například:
  1. Když jdou kluci nakupovat, Paul chce, ať mu přinesou lentilky ("Reese's Pieces").
  2. Než agent naštvaně rozstřelí vysílačku, řekne "Stejně to byla nudná konverzace".
  3. Paul vysvětluje, že se může zneviditelnit, hrdina se ho zeptá, jestli kdykoliv, a Paul odpoví Predátorovým hlubokým hlasem: "Kdykoliv".
Pokud chápete aspoň dvě z těchto tří narážek, pak budete při Paulovi pravděpodobně spokojeni. Kvalit podobně cíleného Galaxy Questu ale nedosahuje.

Na druhou stranu, je o dost lepší, než (také podobně cílený) film Fanboys.

24 komentářů:

 1. Já bych ubral tak o 5 - 10%, ale jinak se naprosto shodnu. Je to samozřejmě vtipné, ale žalostně nevyužité a fanouškovské hlášky se tam hazí, jak se to právě hodí.

  OdpovědětVymazat
 2. chápu 1 a 3 narážku, může mi někdo osvětlit 2?:))

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym: http://www.youtube.com/watch?v=uqyLA74gmPQ

  OdpovědětVymazat
 4. Já bych chtěl osvětlit narážku 1 ??

  Dík

  OdpovědětVymazat
 5. nejlepsi emzaci jsou ti tenci brouci v muzi v cernem 1,2. chlastaji, huli, jsou sprosti, maji sexualni narazky, ti jsou nej!

  OdpovědětVymazat
 6. narážka 1 - nejedl E.T. pořád lentilky?:)

  OdpovědětVymazat
 7. Může někdo osvětlit narážku 3?

  OdpovědětVymazat
 8. http://www.youtube.com/watch?v=tphGbq7YTzM

  OdpovědětVymazat
 9. ten poslední vtípek je dobrej, jen proč ten emzák má modrý oči jak nějaký koťe z reklamy? To aby se víc líbil teenagerům? Inu, trochu trapné. Mluvou připomíná Rogera ze seriálu American dad, Roger je ale vtipnější a navíc chlastá a fetuje ... takže má celkem nesestřelitelnou pozici mezi ufounama ... :-)
  http://www.youtube.com/watch?v=AtEy5LrvNVE&feature=related

  OdpovědětVymazat
 10. Muze mi nekdo vysvetlit smysl chybejici narazky 4?

  OdpovědětVymazat
 11. Jasně. Tady: http://www.youtube.com/watch?v=dXUjeljzwxM

  OdpovědětVymazat
 12. A v chybějící narážce #5 má být nějaký metahumor?

  OdpovědětVymazat
 13. Hele za co 70%, kdyžs to tak strhal?

  OdpovědětVymazat
 14. 8. června 2011 14:51/ Ne. Ta je jenom kryptofašistická. Metahumor je až v šesté chybějící narážce.

  OdpovědětVymazat
 15. Nechápu žádnou z těch 3 narážek (natož 4. a 5.), ale stejně jsem se u toho bavil. (Až na ten dojemnej konec, ten mě trochu sral).

  OdpovědětVymazat
 16. A co full frontal, je tam?

  OdpovědětVymazat
 17. vydrzel sem to asi 30 minut, takze spis 30%

  OdpovědětVymazat
 18. Viděla jsem, naprosto super, ale fakt to není pro každého, za mne nevidím na vtípcích z oblíbených filmů bez vztahu k ději nic špatného. Bylo nás v sále celkem 8, ale všichni v obraze. Např. když hrdinové vstoupili do lokálu a živá kapela hrála, smáli jsme se všichni nahlas. Navíc jezdíme na všechny české cony, takže úvodní scény z comic-conu jsme si obzvlášť vychutnali. Pro milovníky sci-fi rozhodně doporučuji, pro fany je to dle mého povinný film.

  OdpovědětVymazat
 19. A docela dobry, teda az na dementni zaver, myslel jsem, ze ten sef je ta zenska, co ji emzak omylem utratil coklika a ono se z toho vyklubalo tohle ... No, tech nevyuzitejch prilezitosti je tam fakt hodne a scenar ma docela diry (proc se emzaka snazi "sef" zabit, kdyz ho potrebuji na dalsi pokusy?), ale jinak fajn, tak za 60%

  OdpovědětVymazat
 20. Technický dotaz na Frantu - titulky vznikaly podobně, jako jsi popsal u X menů, nebo na ně bylo relativně víc času i možností?

  OdpovědětVymazat
 21. Smekám před překladem titulků. Já je osobně nepotřebuju, ale všechny hlášky, který mi přišly překladatelsky oříškojdní, byly přeložený fakt dobře.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.