6.6.11

Recenze: V peřině - 40%

Tento český 3D muzikál má neuvěřitelně složitý děj, který se pokusím krátce nastínit:

V městečku je čistírna peřin, kterou provozuje Bolek Polívka, jeho manželka a jeho dcera (Lucie Bílá). Zdejší čistící stroj zbavuje peřiny zlých snů a všichni obyvatelé města proto mají klidné a spokojené spaní. Noční můry, které jsou "extrahovány" z peřin, jsou shromažďovány ve sklepě pod čistírnou (není jasné kdo všechno o této skutečnosti ví). Film začíná písničkou, ve které všichni společně na náměstí zpívají o tom, že zdejší čistírna peří zbavuje peřiny zlých snů. Následně se kolem toho točí ústřední zápletka a všichni o tom znovu a znovu mluví. Je to mimo jiné napsáno ve výloze té čistírny. A pak, o 90 minut později, se provozovatelka oné čistírny, která byla u mnoha z těch rozhovorů, velice diví, že její čistírna zbavovala peřiny zlých snů...

Kromě toho, zcela nezávisle na výše uvedeném, Polívka svým dvěma vnoučatům udělal (nebo někde sehnal? Není vysvětleno) speciální peřiny, které vás do sebe vcucnou pokud ve speciálním pořádí zmáčknete jejich knoflíky. Polívka ty knoflíky zmáčkne a je vcucnut do peřiny, kde se z nějakého důvodu (není vysvětleno proč) nacházejí sny jeho vnučky, tzn. vypadá to zde jako v CGI demo reelu mladého nadějného animátora. Polívka zde usne věčným spánkem, nevrátí se zpět do reálného světa a je považován všemi za nezvěstného.

Mezitím se do města přistěhuje věštkyně, která nechá v čistírně vyčistit svou černou peřinu, která čističku rozbije. Pokud jsem to dobře pochopil, věštkyně to udělala schválně, protože se domnívá, že když lidé budou mít více nočních můr, budou více chodit k ní a nechat si od ní vykládat sny (???).

Nezávisle na tom všem se otevřou dveře ve sklepě pod čističkou a ze "skladu zlých snů" uprchne krásná dívka jménem Sen a strašidelný nemluvný chlapík s kloboukem, červenými rukavicemi a pytlem, do kterého chytá děti. Vypadá z nějakého důvodu úplně přesně takhle (jen si představte červené rukavice místo maňásků). Ve městě kromě toho bydlí (náhodou?) další úplně stejně vypadající chlapík (hraný stejným hercem), který také nemluví, ale není zlý, má jiné oblečení a na klobouku mu pořád sedí holub.

Nezávisle na tom všem se Polívkova vnučka omylem dostane taky do své peřiny, kde taky usne a je tudíž také pohřešována. Dostane se tam za ní její bratr, který ji chce zachránit, ale tady už jsem se opravdu přestal orientovat, je mi líto...Výše uvedené rozhodně není kompletní popis všech zápletek. Zastavme se například u té krásné dívky ze sna:

Nikol Moravcová (se strašlivými postsynchrony) je "Žena Sen", o které se zdávají erotické sny Mádlovi, který bydlí jako podnájemník v podkroví nad čistírnou (bohužel, ty sny nikdy nevidíme). Zpívá o sobě písničku s následujícím refrénem:
Jsem Sen,  
La la lalá, lálá lá. 
Sen, 
La lala lalá, lálá lá.
První otázkou je, proč byla Moravcová čističkou "vyčištěna" z Mádlovy hlavy, když to rozhodně nebyl "zlý sen" a Mádl po ní hrozně touží. Následně je překvapivé, že i když byla odstraněna z jeho hlavy a prochází se nyní po ulicích města (neboť utekla z toho sklepa pod čistírnou), Mádlovi se o ní nadále zdá a ve svých snech ji vidí chodit po městě (stejně jako ji vidí v reálu všichni obyvatelé města). Kdykoliv se Mádl probudí, Moravcová mizí neznámo kam. Pokud to analogicky funguje se všemi ostatními snovými postavami, pak čistírna poněkud postrádá smysl, protože lidi zlých snů nezbavuje, pouze je přenáší do reálného prostředí města (do sklepa), přičemž se jim pořád o těch můrách zdá. Nebo je rozdíl v tom, že ostatní sny zůstaly uvězněny ve sklepě a Moravcová ne? Who knows? The Shadow knows... Moravcová také vysvětluje, že se o ní zdá v různé chvíle různým mužům a každý jí říká jinak, takže ona neví jak se jmenuje. To nastoluje různé zajímavé otázky, kterými se nikdo nijak nezabývá. Nakonec se Mádlovi začne místo Moravcové zdát o hodné Anně Stropnické, načež se Moravcová opět objeví v realitě (není vysvětleno jak je to možné, když se už o ní Mádlovi nezdá) v místnosti kde jsou všichni hlavní hrdinové (a náhodou tam spí také Mádl, protože potřeboval prášky a když o ně žádal, tak při tom usnul), se všemi se rozloučí, dostane od dětí stejné jméno jako jejich maminka, a zmizí.

Podobně bizarní osudy má vícero hlavních postav. Různě se prolínají mezi sny, realitou a písničkami podle pravidel, která nejsou nikdy objasněna, nikoho ve filmu nezajímají a nikdo se jim nediví. Ve většině muzikálů by to bylo jedno, ale v tomto případě by bylo dobré vědět, v jaké realitě se vlastně odehrávají zdejší písničky. Zda to má být taky nějaká snová realita, nebo zda slečna Sen opravdu tančila před reálnou radnicí ve svatebních šatech a zda se Polívka v rámci své písničky opravdu ocitl ve zdejší hospodě, když měl být celou dobu uvězněný v Limbu peřině své vnučky a snažit se odtud dostat... Ve výsledku působí holý děj filmu mnohem složitěji než Inception.

V perine / Inception / Lucie Bila

Obávám se ale, že žádné grafy a vysvětlování tomuto příběhu nemohou dát smysl. Je to prostě série scén, které tvůrcům připadaly cool nebo roztomilé, spojená dohromady něčím, co velim vzdáleně připomíná příběh.

No a pokud nechápete zápletky a netušíte, co je vlastně kdy v sázce a co kdy komu hrozí, musíte film brát jen jako víceméně zábavný audiovizuální balíček. Víceméně.

Je nutno uznat, že film vypadá na české poměry výpravně, přičemž velmi důležitá jsou slova "na české poměry". Je pravděpodobné, že u nás nic podobně velkolepého hodně dlouho nevzniklo (z hlediska výpravy, triků, kostýmní stylizace, choreografie, 3D...). Na druhou stranu, například film Spy Kids 3D, ze kterého jsem si dělal víceméně legraci kvůli jeho béčkovosti, působí přinejmenším stejně výpravně jako V peřině. Nemluvě o "skutečných" filmových muzikálech. I když vezmeme ty "lacinější" jako Hairspray nebo Producenti, V peřinách se s nimi v žádném produkčním ohledu nemůže měřit. S výjimkou toho, že má české texty!

Hudba není špatná a některé melodie bych byl dokonce schopen si broukat. Texty ale povětšinou znějí jako kdyby šlo o překlad nějakého cizojazyčného textu a překladatel neměl moc času, tak si s veršováním nedal moc práce a občas mu ujela nebo přebývala nějaká slabika. I v písničce v záhlaví slyšíte, že podle textaře je "za živa" opak k "ve snu"... Ty texty jsou prostě současně odbyté a přehnaně ambiciózní (co se rýmu týče):
Kdo zná mě trochu víc
Ženu zkušenou
A osudem tak zkoušenou
Vůči dnešku jinou
Se sádrou na měsíc
Věčně odřenou
Na rukách i v kolenou 
A převážně svou vinou
Když k tomu připočtu velmi nekonzistentní herecké výkony (Rodenův tatínek by s lepšími dialogy byl opravdu roztomilá figurka, ale například Goldflamova policajta bych okamžitě vyhladil jako Lidice), vychází nám z toho film, který je na to, jak je náhodný a nesmyslný, nesnesitelně dlouhý (skoro dvě hodiny).Oceňuji odvahu tvůrců, kteří chtěli natočit něco se skutečně světovými parametry, ale (kromě toho, že měli mít lepší scénář) nedokážu si představit, jak si mohli myslet, že budou světoví, když na to prostě nemají finance (jsem si jist, že i ti béčkoví a podobně nesmyslní Spy Kids 3D byli podstatně dražší než V peřině).

P.S: Ono tolik vyzdvihované 3D mi připadalo v reálných scénách nepostřehnutelné a v CGI scénách mě z něj bolela hlava jako ve Spy Kids 3D.

35 komentářů:

 1. Zatím jsem to neviděl, jen trailer, alev té písničkem, co v něm zazní, mě fascinovalo "...mě můžeš mít i zaživa". On Mádl v tom filmu chce/musí umřít, aby mohl mít tu druhou?

  JKL

  OdpovědětVymazat
 2. Podle textare "za ziva" je opak k "ve spanku". Takovychhle veci je tam fakt hodne.

  OdpovědětVymazat
 3. No ty vole..
  takže ani full frontal, jo? Nechápu že někoho může bavit točit tak šílený sračky, a bez full frontalu k tomu...

  OdpovědětVymazat
 4. hi hi a co full prdel?

  OdpovědětVymazat
 5. V peřině: Your Mind Is Scene Of Shit

  OdpovědětVymazat
 6. V peřině je hlavně film, který je na úrovni pohádek vysílaných v neděli odpoledne na ČT 1. Kromě tradičně zpackaného 3D nemá žádnou přidanou hodnotu a docela se divím, že si za to nechají platit. Pro srovnání uvedu pohádku Kouzla králů, kterou V peřině částečně hudebně vykrádá. Možná, že to vytvářel i stejný skladatel. Teď nevím.

  OdpovědětVymazat
 7. Už se těším, jak začnou všichni ti fajn lidi argumentovat, že je to pro děti, tak co si v tom dospělý recenzent dovoluje hledat smysl. Pravidlem je to hlavně na filmpubu.

  OdpovědětVymazat
 8. nj, bohuzel dneska je 'pro deti' synonymem k 'pro mimina' a 'pro celou rodinu' synonymem k 'pro debily' ..
  idealem detske a rodinne zabavy se stava na jednu stranu Troska (humor spociva v skrehotani a pitvoreni, napeti ve vulgarnich slovech),
  na druhou stranu Shrek-like animaky reklamnim stylem 'parodizujici' kompletni aktualni popkulturu...

  kde sou ty casy kdy pohadky byly napinavy, strasidelny, chytry, humorny, moudry a poucny...

  OdpovědětVymazat
 9. Moravcová je ta dívenka z reklamy "Pro peníze si ho beru..."? Jako herečka nevím, ale její full frontal těsně před smrtí ve slasher hororu by nebyl špatnej. Brabec jí měl svlíknout dokud si pořádně neštěkla. Teď už bude namyšlená.

  OdpovědětVymazat
 10. brabec se zbláznil dědek jeden vopelichanej muhuhhehe

  OdpovědětVymazat
 11. A ještě takhle obrazově zprznit moje nejoblíbenější město! No fuj.

  OdpovědětVymazat
 12. Za odkaz na diversityiscrap.com dík, dlouho jsem se tak nenasmál.

  OdpovědětVymazat
 13. F.A. Brabec je jeden z nejtrapnějších režisérů v Česku. Pro mě osobně horší než Troška. Kromě vizuálů jsou jeho filmy trapárna, snad kromě průměrného pokusu zrežírovat kultovní Kytici. Kdo mu pořád dává prachy na filmy?

  OdpovědětVymazat
 14. Spy Kids 3D prisly na $38 milionu a celosvetove to utrzilo $197 milionu, takze kdyby se takhle darilo vsem ceskejm srackam...

  OdpovědětVymazat
 15. Některé filmy pochopíte a oceníte až tehdy, když je sledujete pořádně zhulení. A vypadá to, že tenhle k nim asi bude patřit.

  OdpovědětVymazat
 16. Regulerni ceska filmovohudebni pornografie. Co je na tom k diveni. Nechte to tem, co za to v kine zaplati. Teda, pokud to neni direct to DVD. Ovsem, jak znam ceske producenty, tak to slo jako premiera ceskeho kultovniho muzikalu podle skutecne udalosti.
  P.S. Bude serial?

  OdpovědětVymazat
 17. Bude dvojka?

  Chtěl bych dodělat divadelní hru, jmenuje se to Astrální deník. Nacpu do toho hudbu Vanessy a Hirše. Je to o dvou chlápcích, který jedou v drogách, odehrává se to v 19. století a ukazujou, jak si představovali budoucnost. Pořád sjížděj laudánum, kapou si ten opiát do pití. Jeden se seznámí s nějakou ženskou a ta se dostane do komatu. Oni začínají astrálně cestovat, aby ji vytáhli z toho komatu. Jeden pěstuje žížaly, je tím posedlej, jaký má žížalárium. Ty žížaly tam žijou jako jeptišky, ale můžou se i fyzicky dostávat do jinýho světa, několikrát tam toho hlavního hrdinu zachráněj. On má pořád smůlu. Když se dostane do astrálního světa, dostane jako průvodce bandu embryí, který jsou totálně zhýralý, neustále žerou a chlastaj. Když se poprvé dostane na jejich koráb, kterým cestujou po astrálním světě, začnou tam embrya dělat orgie a všichni se podřežou, takže tam zůstane sám.

  Chtěl bych to udělat s projekcema, chtěl bych, aby tam hrál Karel Dobrý.

  OdpovědětVymazat
 18. Uf, ten druhý trailer je obzvlášť brutální...

  OdpovědětVymazat
 19. Asi v půlce recenze jsem si říkal, že to zní úplně jako Inception a pak FF dodal cosi v tom smyslu, že je to ještě složitější, vymakanější... :-)))
  Ale teď vážně: Už jednička byla strašná, tak přece nepůjdu na dvojku, byť by byla 3D a nehrál v ní ten iritující kaprijo.

  OdpovědětVymazat
 20. Karel Dobrý a Vanessa? Ty jo, na to bych i šel...

  OdpovědětVymazat
 21. Dobře, já to tedy řeknu, když se k tomu nikdo nemá...dosadil jsem si v článku místo slov "noční můry" slovo "Židi" a celé to dávalo smysl.

  P.S. Jeden lístek do Lidic bych prosil, pane řidiči

  OdpovědětVymazat
 22. A dejte někdo Samirovi ty prachy na film!

  OdpovědětVymazat
 23. "Nikol Moravcová (se strašlivými postsynchrony) je "Žena Sen", o které se zdávají erotické sny Mádlovi, ... (bohužel, ty sny nikdy nevidíme)"

  ... ???? :D:D:D:D ta veta autorovi recenzie trosku usla

  OdpovědětVymazat
 24. Anonymní dramatik: Mrda, na to jdu. Kdy to vypouštíš?

  OdpovědětVymazat
 25. Tedy, nelze asi soudit dle traileru, ale spíš než muzikál mi to přijde jako nácvik na oblastní kolo spartakiády se zpěvy ...

  OdpovědětVymazat
 26. První trailer jsem už viděl kdysi v kině a nebýt to před promítáním očekávaného filmu, vážně bych uvažoval o sebevraždě či alespoň sebezohavení. Druhý trailer jsem v údivu a s otevřenou hubou dokoukal do poloviny, než se mi zase zapnul mozek a já to mohl stopnout.

  Kytice je to nejlepší, co kdy natočil, v závěsu s Bolerem, ale všešchno ostatní spadá už takřka do odpadu a V peřině tomu evidentně nijak nepomůže.

  OdpovědětVymazat
 27. je to bída, ale mohlo být i hůř...třeba kdyby se ve filmu cestovalo autobusem nebo posílaly smsky na vypnutý mobil

  OdpovědětVymazat
 28. Před časem jsem v jednom komentu na csfd napsal k Brabcovi toto: K F.A.Brabcovi jako režiséru podobně jako k V.Bilakovi jako krejčímu: "Nepúšťat na filmy!". Je to už pár let, ale stále mě přesvědčuje o tom, že jsem se tehdy nemýlil.

  OdpovědětVymazat
 29. Logicky nesrovnalosti tam jsou, ale rozhodne ne tolik, co FF psal (pisnicky sou proste mimo dej, o cisteni od zlych snu vedel od zacatku jen Polivka, chlap co krade deti byl synem/nocni murou Hildy, v perine vnucky jsou jeji sny protoze to je jeji perina, atd.).
  Bylo videt, ze se natocilo mraky veci a spousta toho sla do kose a proto to pak neni misty konzistentni.
  Chce to brat vic s nadhledem, je to castecne pohadka, ne detektivka.
  Kamerove, barevne a vizuelne super (ano je to kycovite, ale to me k zanru sedelo), perfektni dve pisnicky od Kabatu ve filmovem aranzma a Bila zpivat opravdu umi.
  Me spis vadila obcas choreografie a nepresvedcivae (az hrozne) tanecni vykony nekterych hercu.
  Celkove je asi problem s cilenim pro jakou vekovou skupinu lidi to je. Male deti se u toho obcas baly a pro dospele je to trosku infantilni. Kdyz pouziju frazi z clanku "na ceske pomery" je to z toho lepsiho soudku. PS1: Nikol je fakt kus. PS2: Rodena tam melo byt mnohem vic.

  OdpovědětVymazat
 30. Moravcova mi v tom traileru prijde jeste 'divnejsi' nez v reklame. Herecka to asi nebude. Co ona jakoze je?

  OdpovědětVymazat
 31. je to první český 3D, víc bych neřešil, spíš mi vadí, že se o tom vůbec píše..o takovejhle věcech by se nemělo psát ani mluvit.

  OdpovědětVymazat
 32. myslim pravej opak tvůrčí nesvobody za socialismu, o kvalitních věcech se moc nemluvilo, nebo uplnej zákaz, dneska se taky až příliš mluví o šitech (Kájínek a tohle a možná i ten Havel...Odch..jasně, protože toho moc neni...Lidice možná taky apod), ale co třeba evidentní šity zkusit uplně ignorovat, prospěje jim to - jasně, pokud ale na šit bude chodit moc lidí, tak má smysl proti němu bojovat...tj, sakra, přeberte si to jak chcete

  OdpovědětVymazat
 33. Franto, jednu radu: priste neztracej cas, napis: Je to sracka a dej tomu "odpad". A co nato Mamoulian?

  OdpovědětVymazat
 34. Nechapete dej, protoze jste na nej uz moc velky :) moje 4leta dcera ho chape, jde o fantazii, ne realny pohled. Je chyba od dospelaku delat recenzi na neco, co jde uz davno mimo jejich vek. Pro nas je to blbost, jasny. Ale my nejsme temi, co to maji konzumovat.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.