27.6.11

Recenze: Generace singles - 90%

"Singles" jsou podle definice režisérky Jany Počtové lidé mezi 25 až 40 lety, kteří jsou zajištění, soběstační, nejsou hloupí a nemají dlouhodobého partnera.

(Oficiální stránky filmu jsou zde, trailer ani fotografie jsem nikde online neobjevil.)

Stejnojmenným dokumentárním filmem nás provází šest takto "postižených" lidí (tři muži a tři ženy). Všichni působí dojmem, že by si partnera celkem snadno mohli pořídit, ale z různých důvodů nejsou schopni nebo ochotni se ponořit do trvalého vztahu - tedy jde o úplně jiné případy, než opravdu strašidelně vypadající pán v epizodní roli, který se na seznamovacím večírku přizná, že je mu 38 let a dosud nepoznal ženu. Singles většinou nemají problém zařídit si sex a krátkodobé vztahy. Ale z nějakého důvodu nemají nebo nechtějí víc.

"Hrdinové" jsou vybráni skutečně reprezentativně. Někteří mi byli sympatičtí a souhlasil jsem s většinou toho, co říkali. Jiní mi byli vrcholně nesympatičtí. Důležité ale je, že všichni byli schopni se nějak rozumně vyjadřovat a sdělit nám své názory na svou aktuální situaci. Tyto oscilují mezi "Takhle mi to vyhovuje a mí nevěrní ženatí přátelé mi to závidí" a "ježiš to je hrůza, já jsem sám!" a pak dělají třeba takové věci. Během jednohu roku, kdy je sledujeme, většina z nich vystřídá oba tyto extrémy i několikrát. Racionální řešení nenacházejí a najít nemohou, protože - jak nikdy neřekl Sigmund Freud:


Některé segmenty jsou opravdu VELMI působivé - například když skorodospělý syn řekne svému single otci, že by nechtěl jednou dopadnout jako on, a otce to docela sebere, i když se snaží zůstat hardcore. Naopak odlehčení přichází v podobě tří různých seznamovacích akcí, na které se hrdinové vydávají. Zatímco "seznamovací večer Rádia Krokodýl" je ryzí holocaust a ze scény "med kolem pusy" jsem se skoro pozvracel (bylo mi šoufl fyzicky i psychicky), naopak "rychloseznamka" (tři minuty na partnera) mě docela příjemně překvapila.

Generace singles je ideální dokument. Opravdu něco DOKUMENTUJE, aniž by v tom hledal senzaci nebo si z "postižených" dělal legraci. Je nám zběžně naznačeno, že singles přibývá, rozvodů také, a mužské i ženské vztahové role procházejí zásadními změnami, ale co si z toho vyvodíme (pokud něco), to je na nás. Film se rozhodně nesnaží stávající situaci nijak řešit, což je dobře, protože to samozřejmě nejde, ani kdyby se pro to ustavily tři vládní Kocábovy komise.

A nemyslete si, že se mi tak líbil proto, že jsem single. Já single nejsem, protože "singles" jsou podle definice tvůrců jenom lidi do čtyřiceti let! Viz následující rozhovor s režisérkou:

Já: "Tady píšete, že singles se říká lidem do čtyřiceti. Takže když je takovému člověku přes 40, tak je co?"

J. Počtová: "Asi nějaký přestárlý ubožák."

Já: "Tak vám tedy pěkne děkuju."

J. Počtová: "To bude tedy recenze..."


To je tedy recenze!

39 komentářů:

 1. přestárlý ubožák!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Má pravdu, předsedo!

  OdpovědětVymazat
 3. Když se tu František tak odkopal, tak mám skoro strach se zeptat na full frontal.

  OdpovědětVymazat
 4. Stejne je dost nebezpecny bejt takova Fukova milenka, pac ma ten Flickr a tam to masto ostosest.

  Jo fotky ze stastnejch dovolenejch, Kirsten, Jitushka, ale taky tam pak skoncej v kalhotkach v posteli se psama a uz je z toho internetu nikdo nikdy nevymaze...

  OdpovědětVymazat
 5. Full frontal prestarleho ubozaka? Ano, prosim!

  OdpovědětVymazat
 6. Přestárlý ubožák? asi proto, že do 40 člověk může být singl dobrovolně a pak už ne? :-)

  OdpovědětVymazat
 7. ja sem to nepochopil muzete mi to cele nekto vysvetlit ?

  OdpovědětVymazat
 8. Počtová má očividne výborný odhad na ľudí.

  OdpovědětVymazat
 9. Zdrvim, pokud bys chtel doplnit nejaky fotky, tak na strankach CSFD jsou ... viz http://www.csfd.cz/film/171028-generace-singles/galerie/

  OdpovědětVymazat
 10. Zcela seriozně jsem si myslel, že těmto lidem se říká mingles.

  to: 5:52
  Pak by se to tu ale mělo jmenovat FFFFILM, at už si za ILM dosadíte cokoli.
  (není myšleno nejvyšší šestnáctibitové číslo :-D)

  OdpovědětVymazat
 11. Líbilo se mi, kterak Franta v recenzi na Nesvatbov popsal tamější seznamovací večírek, jako "ultramegateror neskonale větší než všechny díly Saw dohromady" a nyní u GS je to "ryzí holocaust a ze scény med kolem pusy jsem se skoro pozvracel". A oba dokumenty dostaly vysoké hodnocení. Jak je vše relativní... Na jedné straně u běžného hraného filmu vede režisér herce k vrcholnému výkonu a nakonec je výsledek mdlý a fádní. Na straně druhé si stačí vzít kameru, stoupnout si s ní na místo kde "se něco děje" a ejhle i "přestárlého perverzníka" předvedený výkon nenechá netečným! :)

  OdpovědětVymazat
 12. to mumie:
  Frantisek Fuka Full Frontal Film Industrial Light and Magic?

  OdpovědětVymazat
 13. franta měl full frontal už v levelu nebo score (před pár lety)...i když tam byly trenky, no...

  OdpovědětVymazat
 14. mingls jsou manželé žijící odděleně

  OdpovědětVymazat
 15. Na těch fotkách v trenkách s full frontalem v Levelu (nebo kde) jsi vypadal docela dobře, Franto. Posilovals v té době?

  To mě trochu zklamalo, že režisérka vlastně točí film o lidech, o kterých si pravděpodobně po všech těch grupáčích na filmové škole myslí, že jsou to ubožáci. ;)

  Na ten film jsem zvědavej, doufám, že tam taky někdo narovinu řekne, že ho baví bejt sám a že mu nějaký jeho koníček dává víc než depresivní rozhovory s polovičkou (argumentovat, že sex je na vztahu nejdůležitější je zcestné, protože sexem tráví milostný pár možná tak 1% svého společného času) :)

  OdpovědětVymazat
 16. Kdyby režisérce bylo taky přes 40, tak neřekne "přestárlý ubožák," ale jenom "ubožák."

  OdpovědětVymazat
 17. Ad Pavel 28. června 2011 17:08> Docela by mě zajímalo, který koníček ti dá víc než když vidíš svoje dítko jak si dobře vede, jak mu jde poznávání světa, a dá ti pocit že tu nejsi nadarmo. Jelikož ono jaksi víc než bližní fakt není, když dojde na dřeň bytí, nemyslíš? Děti dají životu nutnou náplň.

  OdpovědětVymazat
 18. Anon 28. června 2011 17:46/ "Který koníček ti dá víc?..."
  Kupříkladu cestování autobusem do Lidic.

  OdpovědětVymazat
 19. jaký koníček? třeba kino, sport (kromě synchronizovaného plavání, to není sport!), pivní (kul)turistika, malování aktů, Warhammer 40000, lepení modelů... zkrátka prakticky cokoli :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Já bych řekl, že sex je v jistém významu pro Vztah nejdůležitější.

  Kdyby totiž spolu ti dva nechtěli spát, byli by prostě kamarádi.

  OdpovědětVymazat
 21. Ceska dokumentarni skola je ted in, aly myslim,ze krom vynikajiciho Ceskeho miru je silne precenovana. Opravdu nevidim zasadni rozdil mezi reality show a Nesvatbovem. Clovek, ktery se jenom umi vetrit mezi luzry a natocit je, pro me neni reziser, ale jen voayer. Pokud stojim o takovou zabavu, staci se podivat na Youtube a decka na mobil natoci vtipnejsi veci nez celej Nesvatbov. Bylo mi stydno, kdyz Hnikovou prirovnavali k Formanovi.

  OdpovědětVymazat
 22. Lepeni modelu a Warhammer 4000 jsou lepsi nez deti. Jechichovej, Big Bang theory po cesku. What a f. nerd!

  OdpovědětVymazat
 23. Warhammer je pro děcka, dospělí lepí Star Wars

  OdpovědětVymazat
 24. ad deti ... no tak vse ma dve strany. ono rozjizdet se na tom, ze tu po me zbude muj geneticky potomek je taky jenom pro trochu omezene lidi, samo o sobe to nic neznamena. vlastne nejen samo o sobe, proste to nic neznamena.

  ano, deti jsou uzasne, a to vim o cem mluvim. ale krome radosti a nadseni a lasky taky stoji hodne nervu, hodne stresu a starosti. neni az tak divne, ze se do toho nekomu nechce. svoje potomstvo miluju, jako nikoho jineho, ale ze bych si na tom, ze jsme otcem nejak zakladal a mel nos nahoru proti bezdetnym, to fakt ric nemuzu

  OdpovědětVymazat
 25. Hlavne, ze se dnesni mladezi nelibi, ze pujdou v duchodu v sedmdesati.
  Aby ale produkovali potomky,ktery by jim pak ty duchody (a prave treba ani ne tak pozdni) platili, to ne.

  Neni nad vlastni pohodli, ale ze jako Evropane vychcipavame nikoho nezajima...

  OdpovědětVymazat
 26. Předpokládám, že většina singles nutně spěje do stádia "přestárlý ubožák", jelikož ve čtyřiceti se rodina zakládá poměrně těžce (zejména nejsou-li vypěstovány příslušné sociální návyky), takže za takových třicet, čtyřicet let se zřejmě bude točit zajímavý dokument o generaci osmamělých sedmdesátníků, kterým za dalších dvacet let nikdo neutře zadek a nevypraví pohřeb...?

  OdpovědětVymazat
 27. Čitateľ z Kysaku.29. června 2011 v 8:33

  Já mám děti rád. Nejlépe středně propečené.

  OdpovědětVymazat
 28. A pro by měli řešit, že jim nemá kdo vypravit pohřeb? :-D Pokud jsem to pochopil, tak předpokládáme že jsou v tu chvíli mrtví, tudíž pohřeb moc neřeší...

  OdpovědětVymazat
 29. @Jakub: pohřeb v pohodě oželím, ale ten neutřený zadek je horší...

  OdpovědětVymazat
 30. moje děti ať utírají zadky svým dětem, já si najdu pěknou eldéenku a pak chci rozprášit

  OdpovědětVymazat
 31. Jo jo, děti.
  Pořád se o ně jenom staráš. Pokud ovšem ti s nima žena neuteče. To se pak staráš dál s tím rozdílem, že je nevidíš.
  A nakonec se na tebe stejně všichni vyserou a chcípneš sám někde v ústavu.

  OdpovědětVymazat
 32. Anonymní řekl(a)...
  28. června 2011 17:46

  Stavbu male domaci atomove alektrarny, ktora bude zasobovat malu domacu tovarnu na tieplaki nemuze vzadnom pripade nanahradit ziadne rozzarene dieta. Deti su prezitok, ale jadro je svetla buducnost. Tieplakisti celeho sveta rozbijejme atom a mnozme ho!

  OdpovědětVymazat
 33. Koho zajímaj děti a partnerka, když může hrát Arkham Horror?

  OdpovědětVymazat
 34. tady už je trailer http://www.youtube.com/watch?v=VnSqR45OQuY

  OdpovědětVymazat
 35. Co může být lepšího než to kino, sport, malování aktů, warhammer, lepení modelů atd. dělat se svým dítětem?

  Navíc programovat dítě je to nejlepší programování na světě. Mnohem lepší než LEGO Mindstorms! S dítětem nemusíte sedět u počítače a přesto programujete!

  OdpovědětVymazat
 36. Možná si zařídím půjčovnu dětí. Singles by mohli hlídat cizí děti, učit je různé zábavné aktivity a ještě by za to platili rodičům.

  OdpovědětVymazat
 37. Smutne na tom je, ze tihle presvedceni stejne nejvice obiraji sami sebe, i kdyz si mysli, ze oni jsou ti, co zvitezili.. :) Snad se jeste dneska najde nekdo, kdo mi da za pravdu.. pod 25 mu asi nebude ) jak to tak vidim

  OdpovědětVymazat
 38. Film se mi líbil hodně, jediné, co mě zarazilo, bylo natáčení cizích nahých žen při koupání přes řeku teleobjektivem (nebo jak se to jmenuje na filmové kameře). To mi připadal zásah do soukromí na žalobu. Nejsem extra zastánce rozostřování, ale tady by to bylo na místě.

  OdpovědětVymazat
 39. No, upřímně, všichni vybraní "singles" byli nějak divní. Ani si nedokážu představit, že by s nimi mohl mít někdo vztah. Jenom ta křehká blondýnka se mi od začátku zdála úplně normální. Taky jako jediná na konci filmu založila rodinu. Díky tomuto filmu už mám o fenoménu singles jasno. Děkuji. :)) P.S. On i ten Franta Fuka mi kdysi připadal jako normální, když jsem ještě bouchal na Spectru v asembleru a četl např. rozhovory s ním v Bajtu a Fifu, jenže normální život je něco úplně jiného. ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.