21.5.09

Terminator Salvation - 60%

Bitva o budoucnost lidstva začíná dnes! Počtvrté...Je bez debaty, že od konce prvního Terminátora, nebo nejpozději od začátku druhého Terminátora je tato sága plná časoprostorových paradoxů (pokud byste náhodou nechápali, co tím myslím, tady to je vtipně shrnuto - včetně následků dalších dvou dílů a televizního seriálu). Navzdory těmto paradoxům byly první dva díly super badass a třetí dost slušný (aspoň jsem ho tehdy tak vnímal - od té doby jsem neměl nutkání vidět ho znovu).

No a teď přichází čtvrtý film, který se odehrává převážně v roce 2018. A hned po úvodních vysvětlujících titulcích nastává problém s tím, že nemáme vůbec jasno, v jaké z těch několika alternativních budoucností se vlastně odehrává - nebo v nějaké úplně nové, která dosud v žádném filmu ani seriálu nebyla?

John Connor (Christian Bale) má najednou britský přízvuk a svým chováním a vzhledem ani v nejmenším nepřipomíná Johna Connora z dvojky nebo trojky. Skoro to vypadá, jako kdyby šlo o nějaký "reboot". Zatímco jsem povstalce původně chápal jako partičku ušmudlaných lidí, živořících někde ve sklepě, v tomto filmu to je profesionálně vycvičená a vyzbrojená armáda s bojovými helikoptérami a letadly, a s nejméně jednou velkou ponorkou. To ovšem nemyslím jako kritiku (zatím) - jen jako upozornění, že film se neodehrává ve světě, který jsem já (a odvážím se tvrdit, že i většina ostatních fanoušků) očekával.

Kritika začíná ve chvíli, kdy si uvědomíte, že v průběhu celého filmu téměř vůbec nenahlédneme "pod pokličku" celého toho světa a až do závěrečných titulků netušíme, jak vlastně tento svět funguje, jak a proč spolu kdo bojuje a čeho chce kdo dosáhnout: (pokud jste nesledovali žádné zprávy o natáčení nového Terminátora, následující odstavce obsahují mírné spoilery)

Jak už jsem psal, většina Odboje je na vojenských základnách a je velmi profesionálně vyzbrojená a vojensky organizovaná. Kromě toho ale existují roztroušené hrstky povstalců, kteří jsou vyzbrojeni špatně, nemají co jíst a dokonce snad netuší, že existuje nějaký "hlavní Odboj" (ale to je vlastně blbost, protože později vidíme dojemnou montáž, ve které všechny tyto buňky poslouchají vysílání "hlavního Odboje"). Jedním z nich je mladý Kyle Reese (Anton Yelchin, Čechov z nového Star Treku), který žije s malou roztomilou němou holčičkou (jedna z mnoha nesnesitelných a zbytečných postav filmu) v troskách San Franciska. Zdá se, že v celém městě nežije nikdo jiný, jen oni dva. A občas se městem projde Terminátor, kterého oni zabijí.

S Kylem Reesem se v San Francisku setká Marcus Wright, který je poněkud mimo, protože si naposled pamatoval, že je rok 2003 a on jde ve vězení na popravu. A teď najednou - coto? - rok 2018, San Francisco v troskách, chodí tady nějací vraždící roboti, a zachrání ho před nimi mladý kluk a němá holčička. Marcus Wright se Kylea Reese zeptá, co se stalo s lidmi, a dozví se, že "Jsou pryč a může za to Soudný den a stroje". Nato se Kyle Reese zeptá, odkud Marcus je, a dozví se, že z roku 2003. A tím to skončí, vše je vysvětleno, a nikdo se dál toho druhého nezeptá na žádnou z těch dvaceti otázek, která v tu chvíli tíží každého soudného diváka. Například "Proč ti dva pořád žijí v těch troskách?" nebo "Není něco trochu divného na tom, že si Marcus nepamatuje, kde byl posledních 15 let?" Jistě nebude spoiler, když vám "prozradím", že Marcus je ve skutečnosti kyborg vytvořený z odsouzencova těla (který o sobě neví, že je kyborg) - je to totiž řečeno už v traileru. To ale nevysvětluje, proč to nezajímá ostatní filmové postavy (ledaže ty by to věděly, protože si pamatují trailer na Terminator Salvation, který viděly v roce 2009).

Záhy se ukáže, že hlavním hrdinou filmu není Kyle Reese ani John Connor, nýbrž Marcus, který se chce dostat do Skynetu, pravděpodobně proto, aby zachránil Kylea, který tam byl unesen. Píšu pravděpodobně, přestože mám film doma na disku, viděl jsem ho několikrát a při jeho překládání jsem se snažil chápat, proč kdo dělá to, co dělá (je to při titulkování užitečné), ale opravdu mi nebylo příliš jasné, proč se vlastně snaží Marcus dostat do Skynetu. Stejně tak jsem nepochopil, proč stroje nejdříve chtějí Kylea polapit a zabít (čímž má dojít k tomu, že nebude poslán do minulosti, neudělá Sáře Connorové dítě, nenarodí se John Connor a roboti tak vyhrají válku - zvláštní argumentace kruhem, ale budiž), pak ho polapí, identifikují a nechají sedět v cele, aby mohl být zachráněn...

No a konečně, John Connor: V úvodních titulcích se píše, že "někteří ho mají za spasitele", ale v průběhu celého filmu se nikdo nezmíní o tom, jaké procento ho za toho spasitele má a proč vlastně. Chová se jako tuctový důstojník Odboje a fakt, že za pár let pošle někoho časem zpět, je zjevně před všemi postavami utajen. Těšil jsem se na scénu, kdy bude Kyleovi vysvětlovat "Hele, já tě budu muset poslat časem zpět, tam najdeš jednu ženskou, ochráníš ji před Terminátorem a kdyby ti přišla sympatická, tak se s ní vyspi. Ne, netlačím na tebe, fakt ne, ale klidně se s ní vyspi! Teda, vlastně je dost důležité, aby ses s ní fakt vyspal! A bez gumy!!!" Ale samozřejmě, nic takového (ani nic vzdáleně podobného) se ve filmu nestane, tvůrcům je to úplně jedno a jde jim pouze o to, jak něco dalšího efektně vyhodit do vzduchu.

A dlužno říct, že tvůrci filmu vyhazují věci do vzduchu hezky efektně! Honiček, přestřelek i mlátiček je celkem dost a kdybych neviděl Transformers a Benjamina Buttona, tak bych si pravděpodobně říkal, jak úžasně už jdou dneska dělat velcí bojoví roboti a nahrazování obličejů jinými obličeji. Takhle jsem si ale musel říct, že velkých bojových robotů bylo v Transformers desetkrát víc a dokonalého nahrazování obličejů bylo v Benjaminu Buttonovi stokrát víc...

Problém Terminator Salvation není v tom, že se nedrží "pravidel hry". Problém je v tom, že se mu ani nepodaří ta pravidla hry nastínit. Například si celý film myslíte, že se bojuje o zlikvidování celého Skynetu a totální vítězství nad stroji, a až při závěrečném monologu, který se zapíše do zlatého fondu WTF (najdete ho v komentářích pod recenzí!), se dozvíte, že tomu tak není a že jste asi špatně rozuměli (ale nerozuměli, převinul jsem si to!).

A přes monolog se dostáváme k dialogům, které jsou často vpravdě pekelné a nedávají smysl nikomu, kdo je schopen zpracovat tři po sobě násedující věty. Například z vět "Ten kyborg věří, že to, co říká, je pravda" a "Ten kyborg tvrdí, že Kyle Reese je ve Skynetu" si velení okamžitě vyvodí, že "Kyle Reese je ve Skynetu", bere to nadále jako fakt a nikdo se tomu nediví. Obávám se, že na vině je nejen několikanásobné přepisování scénáře, ale také dodatečné úpravy filmu (konec se údajně přetáčel poté, co byl prozrazen původní konec, a výsledek je strašný) - možná proto jsou ve filmu postavy a celé skupiny lidí, které neslouží žádnému účelu, řeknou pár vět a pak mizí v propadlišti dějin. Je to všechno o to smutnější, že Sam Worthington (Marcus) i Yelchin jsou ve svých rolích tak dobří, jak jen jim to hloupý scénář dovolí (Bale má evidentní problém udělat si jasno v tom, koho vlastně hraje).

V novém Terminátorovi je buď moc Michaela Baye nebo moc málo Michaela Baye. Byl bych schopen akceptovat kompletní změnu tónu filmu (jistým zvráceným způsobem se mi líbil Highlander II) a ignorovat, že několikapatrový robot někam přijde (po rovině) zcela neslyšně nebo že hrdina (člověk) je několikrát odhozen do plechové zdi takovou silou, až ji zdemoluje, a nic se mu nestane. Mohla by to být velká zábava, kdyby se mezitím tvůrci nepokoušeli o seriózní pohled do duše hrdinů a probouzení citů.

Je mi především líto, že tento film režíroval člověk jménem McG (nikoliv "MCG"!), který předtím režíroval oba díly filmových Charlieho andílků. Kdyby ho totiž režíroval kdokoliv jiný, mohl bych tuto recenzi uzavřít větou "Terminator Salvation vypadá jako kdyby se režisér Charlieho andílků pokoušel natočit seriózní hardcore sci-fi" a všichni čtenáři by s otevřenou pusou koukali, jak hrozně originální a přitom výstižný příměr jsem vymyslel.

Místo toho musím teď napsat, že Terminátor Salvation je "poměrně ucházející akčí sci-fi podívaná pro nenáročného diváka". Ale podobně jako u Vetřelců vs. Predátora platí, že s ohledem na předchozí díly je to vlastně velmi kritické hodnocení a další zničená filmová série. Nedík, pánové.

Nechtěl by J.J. Abrams udělat reboot?

58 komentářů:

 1. OmG, nemám z toho radost...

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je docela smutné. Zrovna u Terminator Salvation jsem sázel na příběh, který u třetího T už jen nudně kopíroval předchozí dva výborné kousky. Fanoušek se těší, jak mu nový příběh spojí všechny podstatné události předcházejících tří T a jak bude jásat třeba nad strojem času a posílání známých "osob" časem, a že u toho bude radostí výskat jako mnozí u nového Star Treku. U Transformers jde docela jednoduše chabý příběh ignorovat, ale tady? U dvojky člověk mohl tápat, proč John Connor bude jednou spásou lidstva, když mu bylo teprve 12 let. Bylo hezké jak mu to Arnold vysvětloval a přemýšlet, co se takovému frackovi, ze kterého klidně mohl časem vyrůst solidní ožrala a vagabund, v té chvíli odehrává v hlavě. V T3 touto postavou pohnojili, co se dalo, už castingem a scénářem a zde jsem čekal nějakou odměnu v podání charizmatického Balea a zajímavého příběhu. Vůbec se mi teď nechce do kina.

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě bych se rád zeptal, z traileru mi není moc jasné, jak jsou T-600 a T-800 zranitelní. Docela mě v traileru uráželo, jak John Connor přišlápne jednomu hlavu a "zhasne" ho střelou do hlavy z M-16, tuším. Neměl by být Termínátor pod předchozích filmech tak trochu neprůstřelný? Samozřejmě nemluvím zde o přímém zásahu nějakým tím granátem.

  OdpovědětVymazat
 4. John Connor (Christian Bale) má najednou britský přízvuk a svým chováním a vzhledem ani v nejmenším nepřipomíná Johna Connora z jedničky nebo dvojky.V jedničce se tuším John Connor ještě nenarodil.

  OdpovědětVymazat
 5. CO JE TOHLE ZA FAKE? Myslim že autor článku maximálně využil schlédnutí všech trailerů a zbytek si domyslel. a)vůbec neřekl děj b)vůbec se konkrétně nezmínil, jestli T-800 bude mít obličej Arnolda, což si myslim, je nejočekávanější scéna z filmu:) Tuhle recenzi sis buď to vycucal z prstu nebo ještě odjinud...Fackovat za tohleto!

  OdpovědětVymazat
 6. tahle recenze určitě není fake! Autor článku ničeho nevyužil, ale napsal seriózní dojem z filmu, kterému dělá titulky. Podobné recenze lze nalézt na www.rottentomatoes.com (v současné době je rating mizerných 35%). A když pan Fuka mluví o počítačem nasazovaném obličeji, má tím samozřejmě na mysli Arnolda - opět viz některé recenze na rottentomatoes.com. A jelikož jsem s panem Fukou zásadně nesouhlasil pouze u Pirátů z Karibiku 3 (který byl podle mě totální trash), musím doufat, že se podobně budeme rozcházet i u T-Salvation. Ale kdo by tomu věřil, že... je to smutný konec další série (který už ale nastal u T3 a následného seriálu). Škoda :-(

  OdpovědětVymazat
 7. Sorry, Fucko, ale tím jste mi zkazil celý den;-) Já jsem na terminátorovi vyrůstal - strýc měl tehdy jako první z rodiny videopřehrávač a viděl jsem tak v dětství na kazetách s domácím "dabingem" všechny možné akční fláky od Nica přes Karate Tiger až po Terminátora - a právě ten byl můj nejoblíbenější. A jak tu už kdosi poznamenal, čekal jsem od čtyřky, že spoustu věcí objasní nebo rozvede.
  V souvislosti s tím, jaká je to podle vás trapárna, tak je ještě směšnější ten Baleův hysterický výlev na place - prý proto, že zrovna točil vypjatou vážnou a citovou scénu, che.

  OdpovědětVymazat
 8. Ach jo. Trojka se mi libila, je to dobra komedie, tohle bude asi fakt spatny :/

  OdpovědětVymazat
 9. Špatný to bude podle toho, co kdo od T4 očekává. Sály budou plné, filmový konzumenti budou žrát popcorn ve velkým a budou mezi sebou pořvávat, jak bylo cool, jak tomu plechovýmu tam odpadla držka. Těch lidí, co opravdu zná celý terminátoří příběh, lidí, co trvaj na tom, aby jim bylo podáno v pokračování to a ono, je asi bohužel málo. Respektive menší polovina se obávám.

  OdpovědětVymazat
 10. Mozna by autor mel pochopit, ze v postapokaliptycke budoucnosti vyskytuje spousta blaznu, takze nejakej manik co tvrdi ze spadl z minulosti je kazdymu sum a fuk - vrele doporucuji road.
  Dalsi veci. Autor sice uvadi ze videl puvodni dily, presto mu spousta veci unika. Ze se film odehrava deset let pred tim, nez bylo uvadeno a resistance je silnejsi na zacatku a postupne se dopracovava do predchozich filmu mu zrejme unika take. Ohledne britskeho prizvuku - ale no tak. Caine to neni.
  Mozna ze narocnost spociva v povrchnosti divaka a uzavrenych hranicich sveho videni...

  OdpovědětVymazat
 11. Nick: Prosimtě, můžeš mi vysvětlit, jakto že jsi schopen do FF rejpat, když jsi film vůbec neviděl? Proč si tady někdo hraje na hroznýho chytráka když přitom viděl jen pár trailerů?

  OdpovědětVymazat
 12. Ono to bude asi jeste horsi, nezapominejte ze Fuxoft tyhle akcni veci tradicne precenuje (Indiana Jones, Transformers).

  OdpovědětVymazat
 13. Má některá část odbojářů osobní komunikátory?

  OdpovědětVymazat
 14. Achjo.. tohle je fakt mega sracka.. udelat z hodne zajimavy vize a silnyho pribehu hovno se podari malokomu. Zlatej Future shock, doufal jsem, ze to bude v jeho duchu.

  OdpovědětVymazat
 15. Já jsem si teda, narozdíl od Františka, na základě 3 předchozích filmů rozhodně nepředstavoval odboj jako "partičku ušmudlaných lidí, živořících někde ve sklepě."

  Jestliže jsou to lidi co přežili soudný den, tak to budou z většiny vojáci a další, kteří dokážou bojovat. Ponorka byla v seriálu a je IMHO OK (může se před skynetem schovat). S letadlama je to horší - i kdyby zůstaly, nebudou mít kde přistávat atd. To je možná fakt blbost.

  No a podle starých PC her jsou odbojáři prostě vojáci.

  P.S. pro IVA: "Zhasnutí" T800ky zblízka do hlavy je podle mě v pořádku. Když si vezmeš jakou průraznost s vhodnou municí puška může mít... naopak by mě z technickýho pohledu nasralo, kdyby plecháči byli úplně neprůstřelní (improvizace s brokovnicí jako v T1 je prostě větší oříšek)

  OdpovědětVymazat
 16. Mam podezreni, ze se ke sledovani T.S. docela hodi videt serial Terminator: The Sarah Connor Chronicles...

  OdpovědětVymazat
 17. To je podezření špatné, ten film nemá se seriálem nic společného (tedy kromě pár postav).

  OdpovědětVymazat
 18. panu Fukovi verim, viz komentare lidi co to jiz videli, tesil jsem se mrte do kina, ted uz se netesim vubec :((

  OdpovědětVymazat
 19. Pochybuju ze A10ky by byly schopne vubec cokoli zamerit a vicemene vubec vzletnout , jelikoz i kdyby byly napojene mimo Skynet system nebylo by pro nej tezke jakykoli jiny Military network ovladnout.
  A A10 bez AWACS a pozemniho strediska jsou maximalne tak dobre na predvadeni na leteckem dnu.
  Coz plati asi o jakekoli siti na cele planete.
  Viz. Trailery

  OdpovědětVymazat
 20. Ach jo,
  tak misto T4 kouknu po starejch cedeckach, nainstalim si bozarnu Terminator - Future Shock a proziju si to, co sem od filmu ocekaval, 'nazivo' .. tak nejak na tohle sem se tesil .. na H/K-cka a Terminatory v ulicich, sklepni bunky s odbojari, atmosferu ktera se dala krajet a dej ktery zapada do toho co vim z puvodnich 2 dilu (3ku nepocitam)

  PS. kritici kritika - to si jako vazne myslite ze ten, kdo delal k filmu titulky, videl stejne jako vy jen trailery? :)))))

  OdpovědětVymazat
 21. jak by pravil klasik; "kurva drat, to jsem ale nasranej!!!"

  OdpovědětVymazat
 22. Terminátor bez Camerona není Terminátor. Asi sa treba vysrat na pokračovania kultu,lebo nikam to nevedie. Vlastne vedie.Producentom do vačku

  OdpovědětVymazat
 23. Rostej:
  Nemá to cenu... nedávno jsem si chtěl Future shock zahrát a jak jsem zmlsanej současnou grafikou, už "to" v tom prostě dneska nenacházím.

  Chtělo by to herní remake.
  Ale vsadím boty, že i ten by posrali :-/

  OdpovědětVymazat
 24. Ad anonym 21. květen 2009 8:59:

  Tuším správně, ale budoucí JC v něm ukázanej IMHO AFAIK je.

  OdpovědětVymazat
 25. Tesil jsem se a jsem zklaman. Myslim, ze to Frantisek shrnul pekne a pokud si prectete tech par prvnich postu na CSFD, tak ty pekne doplni tuhle recenzi. Btw, proc si myslite, ze to nikdo nemohl uz videt? Premieru to melo dnes a napr ja sem to mohl videt uz vcera pred-premierove.

  OdpovědětVymazat
 26. .......možná pro uklidnění nervů fanoušku by to chtělo nahlednout do zlatého fondu WTF :D

  OdpovědětVymazat
 27. Ad "A A10 bez AWACS a pozemniho strediska jsou maximalne tak dobre na predvadeni na leteckem dnu."

  Blbost. Jsou to letadla (i kdyz dnes hodne zmodernizovana) ze 70 let, jejichz primarnim ukolem bylo niceni tanku vojsk Varsavske smlouvy, kdyby vtrhla do (tehdy zapadniho) Nemecka. Leti pomalu (kdyz potrebuji) v 300 m vysce a sypaji na bitevni pole kulky raze 30 mm z ochuzeneho uranu kadenci 2100 az 4200 ran v minute.
  Nepotrebuji k niceni cilu AWACS ani pozemni centrum, pilot ma vse pred sebou jako na dlani a seje smrt.

  OdpovědětVymazat
 28. Nojo, ale dnešní A-10 jsou taky hodně závislé na počítačích a síti, možná provedli downgrade na původní verzi:-) Ale bez Awacsu budou hned mrtví, protože se nedozvědí o případném nebezpečí a budou sestřeleni.

  OdpovědětVymazat
 29. zda se, ze nez tenhle film, tak to radsi povedenou starou klasikuhasta la vista, baby jesus!

  OdpovědětVymazat
 30. Hmm, tak to je smutne. Ale bohuzel podle recenze bych rekl, ze to dopadlo v podstate tak jak jsem ocekaval. Pokus o variaci na Transformers riznuty Terminatorem, mysleny smrtelne vazne a provazeny deklamacemi osudovych vet :o). Tak snad ten prijemny letni akcni popkorn budou Trandaci 2 :o).

  OdpovědětVymazat
 31. Smutne review z Aintitcool.com v zasade potvrzuje co pravil Frantisek.

  OdpovědětVymazat
 32. když se to tak nelíbilo, tak proč tomu dávat 60%? Podle článku by si film zasloužil maximálně tak 30%. Tím narážím na fakt, že kdybys takhle kritizoval nějaký neznámý film, těch 30% bys klidně dal.

  OdpovědětVymazat
 33. recenzim se neda verit,kazdej recenzent ma svuj nazor a potom se sejde 10 recenzentu a z toho pulce se libilo a naopak tak cemu mate verit,nejlepsi je jit na film do kina a posoudit sam

  OdpovědětVymazat
 34. 2 poslední anonym: No ježiš, ještě že máme tenhle tvůj objev! To je přece jasný, že recenze je subjektivní, proti mají lidi svoje oblíbený recenzenty, podle jejichž hodnocení se diváci rozhodujou, mají-li utratit 200,- nebo ne.

  OdpovědětVymazat
 35. and what about lights? was it fucking distracting?

  OdpovědětVymazat
 36. Ten článek o časových paradoxech na cracked.com je naprosto boží. Opravdu moc jsem se nasmál. T1 mám opravdu hodně rád, T2 mi přišlo dobré, ale jeho obrovskou popularitu nechápu. T3 a T4 jsem neviděl a asi u toho i zůstanu. Jen by mě zajímala jedna věc. Myslíte, že je možné do budoucna, že by byl natočen např. nový terminátor navazující na T2. Respektive obecněji. Myslíte, že se někdy budou točit nová pokračování těch filmu, jejichž již natočená pokračování stála za prd?
  PS: trochu mimo. Šíleně moc se těším na pokračování Robocopa. V rukou by ho měl mít poměrně kompetentní a můj velice oblíbený režisér Darren Aronofsky. Doufám, že i zde nenastane zkrat a dočkáme se pořádné, ale hlavně sofistikované, futuristické řežby :-P

  OdpovědětVymazat
 37. Tak co se Robocopa týká, trojka byla tak strašná gigapíčovina, že už to může bejt jenom lepší...

  OdpovědětVymazat
 38. jestli to už někdo viděl, jak to tedy končí? Co je tam za větu, která se zařadí do zlatého fondu WTF? :-)

  OdpovědětVymazat
 39. Mladá Sarah Connorová se probouzí v roce 1984. S úlevou zjišťuje, že vše byl jen sen. V tom někdo zvoní u dveří. Střih-je to Arnold Schwarzeneggr, počítačově omlazený. THE END

  OdpovědětVymazat
 40. WTF??? Tak teď ani nevím, jestli si z nás střílí tenhle pan Anonymní, nebo je tohle opravdu konec Terminator Salvation, protože v tom případě jsem ho nepochopil.

  OdpovědětVymazat
 41. to vůbec není špatný konec - alespoň by to dávalo nějaký smysl :-) mám ale obavy, že takhle "logicky" film nekončí a Fuka by to rozhodně neoznačll jako WTF :-) tak si počkáme do kina...

  OdpovědětVymazat
 42. Crom: Jenže František označil jako WTF nějaký monolog. A v tomhle popsaným konci žádnej není.

  (Maximálně tak nějaký "I´m back" :-))

  OdpovědětVymazat
 43. Tak tady máte ten WTF monolog (POZOR SPOILERY!!!:

  Co dělá člověka člověkem?

  Není to nic,
  co by se dalo naprogramovat.

  Nedá se to zapsat na čip.

  Je to síla lidského srdce.

  To je rozdíl mezi námi a stroji.

  Od obzoru se blíží bouřka.
  Čeká nás strádání a bolest.

  Tuhle bitvu jsme vyhráli,
  ale válka proti strojům pokračuje.

  Globální síť Skynetu je stále silná.

  Ale my se nevzdáme,
  dokud ji nezničíme celou.

  Tady John Connor.

  Existuje jen takový osud,
  který si připravíme.

  OdpovědětVymazat
 44. Jezis, nazor jedince .)) a jeste tak spatnej a uz tady ten film odsuzujete :))

  OdpovědětVymazat
 45. Velký zklamání, béčkovej chaotickej akční film(bouhžel povrhně vykráda scény Terminátora). Jaderná válka nikdy nebyla, denní prostředí vypadá jak v Šíleným Maxovi, z terminátorů se staly osamělý tupý Transformers, vzdáleně vedené SystemShockem.
  Plně profesionální perfektně zdravá armáda lidí je ta zlá strana. "Čtyřka" se nesnaží rozvinout předchozí děj, jenom vybrakovala jména a námět, scénář je mizernej. Důraz je spíš kladenej na častý pyromanský scény(čím větší výbuch tím lepší).

  OdpovědětVymazat
 46. Musi se to brat proste jako akcni film; nehledet na to jako dalsi dil terminatora a pak je podivana v poho.

  Uz jen to, ze kdyz se nedej Buh nekde v kalifornske pousti nebo v troskach LA pohne clovicek, hned je napaden terminatorem, ktery strili nonstop tisice kulek skrz beton, pripadne dvouposchodovym robotem ci letajicim transformerem s nespoctem motoru a subtronsformers. Kdyz ovsem ve stejne dobe Odboj USAF provozuje letiste s helikopterami a letkami A-10 Thunderbolt, ktere mimochodem potrebuji ranveje a hangary jsou plne lidi a zivota, tak to neeeee, Skynet o nich nevi a nedokaze je vypatrat.
  Zato kdyby se par metru za hangarem pohnula myska, panecku to by byla od Skynetu rezba...

  Jinak Christian Bale ma britsky prizvuk treba tady
  http://www.youtube.com/watch?v=DDPuzOq_tbA
  ale urcite ne ve filmu:))

  OdpovědětVymazat
 47. *spoiler* Nic tak zas wtf se nekona. Ze usb je nejlepsi a po imaginarni valce nejdostupnejsi port odolny proti vnejsim vlivum, je fakt. Dokonce to nemusi byt roztavena ocel a mit stejnou tavici teplotu. Ok, ta operace je trochu mimo, ale zas tak scifi ve scifi to neni. Krom toho, pokud mas organy z puvodniho tela osetrene tak, aby neodmitaly kov a njine vnejsi vlivy, nemeli by odmitnout ani cizi telo. Jaderna valka byla, jenze priroda roste i v radioaktivnim prostredi. Strike byl veden na hlavni mesta (jinak by si skynet mohl sednout do virtualniho kresla a omlet palce az na binarni kod). Kyle neni mentor starych, jen je obcas uzasne videt mladeho cloveka nezlomeneho okolni svetem, kyvnout na jeho nadeje a vzchopit se. Ohledne oka a scanneru - maji delat snad otisky? :-D jasne ze nej je identifikace vlastniho tela. Z lidskeho mozku kod nedostanes, ale ze site muzes. Vysadek jako v t3 byl o deset let pozdeji, mozna finalni valka? Takze manevry ve stovkach t600, nebo t800 se dikybohu take nekonaji. Zabit connora muzes, ale pokud se vyznas v prostredi, umis zmizet i pod svicnem. Nakonec v T1 to sam kyle rikal - jeden muz ktery umel obchazet systemy atd. Taky bych se mohl pozastavit nad tim, ze skynet nedokaze odchytit radio - prave ze kdyby ho po valce s omezenymi zdroji odchytil a scanoval frekvence po cele americe, to by potom teprve bylo sci-fi. Myslet si ze skynet je vsevedouci (ok, ale kde brat vykon...) a vsemohouci (nj, techniku si asi vycuca z paketu, ne?)
  Add Bale: Connora ve dvojce jsem popravde videl jen asi 1 minutu. Nevim kde jsi jej zahledl ty, ale to bylo asi nejaky jiny scifi. Ve trojce byl zaskocen udalostmi o kterych si myslel ze neprijdou - da se rict. ze prohral svou budoucnost. Byl zlomenej. Ted mel deset let na smireni. Tvrdy disciplinovany jedinec, ktery prohral co mohl a zije jen pro budoucnost lidi kolem sebe. Takovy nakonec je. Hraje to skvele. To ovsem neznamena, ze nema city...
  A co marcus? Zrejme se budes muset naucit zaklady empatie...

  Sceny ktere vystrihly jdou samozrejme citit.

  Tech "kiksu" ktery nekteri nechapaji je hodne. Jenze McG se podle myho stane nepochopenym. Uz proto, ze lidi nepremysleji a radobykritici jako ty a baldynsky se divaji pouze na "kvalitu filmu" (se nedivim ze cesky film prumysl dopada na hudu tak jak dopada) a pritom nechtene tvori vlnu mainstreamu jako mizerove2, na ktery nadavaji.

  Proc to pisi a co mne nejvic sere, ze nejvyraznejsi cesti kritici se chovaji jako maly decka. Sedej si na svych velkych filmovych koulich,zvedaj palce, ale vlastni sebereflexi nepozrou. Uplne nejhorsi je vlna rodobykritiku z fildy - zivotu nerozumi, lidsky rozhodnutim take ne a pokud se film nerovna blbosti, ktera ti to vypravi jako desetiletymu decku, je pruser... Rozhodne neujizdim na patetickych kravinach jako "uz vim proc lide placi" ne uplne nezvladnutych scenach (napr. pad kamionu byl do oci bijici) :-D Presto dvojka byla super a 4 je vice nez dobry nasledovnik.

  p.s.> cist to ani nemusis. Ty jsi ten co tumi rozumi nejlip... :-P

  OdpovědětVymazat
 48. kazdopadne od dob veci se serenity hlavne vas dva (baldachyna) moc v lasce nemam...

  OdpovědětVymazat
 49. Co vam vsem je proboha?Tady nejaky desdemon napise recenzi hned rano v den premiery(Pochybuju ze neco do ty doby videl,myslim z T4!) a vy to tu resite.Ja jsem koukal az 26teho na uplne sit kam a bez titulky,tak mam strach ze on videl neco jinyho,max to samy a nebyla to zadna slava,co se filmu a scenare tyce,ale rozhodne to bylo tak na 75 % a v kine nebo na DVD to bude pecka, i kdyz to delal klipar a je to videt a scenar delali asi 4 lidi minimalne:( 2ojka furt nej a tak to zustane,ale 4ka rozhodne nezklamala! Je katastroficka,tak to melo bejt a ne katastrofalni..takze je to ok.Cest Vy paviani...mlask

  OdpovědětVymazat
 50. Občas se koukej na závěrečné titulky, když si v kině. Stačí pár prvních vteřin, ty desdemone. Možná časem pochopíš, co nám tady všem je. Existují i překladatalé titulků pro kina, víš, aby ti, co nestahují "kam a bez titulky" mohli zaplatit nekřesťanské peníze v plexu.

  OdpovědětVymazat
 51. http://www.turzin.netau.net/terminator

  OdpovědětVymazat
 52. No, hodnotu vstupenky do kina to bohužel asi nemá.

  Jinak pochopil jste někdo, proč (předpokládám X let po té jaderné válce) tak postapokalyptická krajina tak nějak všude porůznu průběžně dohořívá? :) Alespoň tedy města... Měl jsem pocit, že už by to tak nějak shořelo a zhaslo.

  OdpovědětVymazat
 53. Preboha ludia!!! Jedna recenzia a uz vsetci placete aka to je katastrofa. Co tak ist do kina a urobit si vlastny nazor???

  OdpovědětVymazat
 54. Pre mna 40%. Nelogickosti v pribehu (aj ked jedna tu spomenuta, ze Marcus Wright chce do skynetu, sa da vysvetlit tym, ze je tak naprogramovany) a neuveritelne tupe dialogy /monology. Napriek tomu, ze ani povodne filmy (1,2) neboli zrovna pre intelektualne publikum, hlavny rozdiel je v tom, ze tie filmy boli napinave. Napinave a zabavne. Salvation vas bud bavi (zabery na megaroboty, harvestre a kadejaku techniku a suboje), rozosmeje (3D guverner) alebo nudi - a to dost casto.

  OdpovědětVymazat
 55. Jo a este, nedivim sa christianovi baleovi, ze mu rupli nervy na place a trepal nezmysli o tom ako sa musi dostat do roly, pretoze si zrejme uvedomoval, aky je v tej ulohe tragicky a mozno aj tragickost scenara, tak bol z toho chudak frustrovany... :)

  OdpovědětVymazat
 56. What's up, mates? Proč tolik zlý krve, gdyž (vzato kol a kolem) jsme se nakonec stejně fšici tak nějak bavili, ne? Gdybychom si chtěli hrát na intouše, tag řešíme zgurvenou Zkrocenou Horu a na časovej paradox (nepopírám) bychom se snažili načapat Clarka, ale tohle JE entertainment, so what? Neomdlívám, ale skutečně jsem se bavil, tj nuda to prostě nebyla, drokk! Gdyž s něčím žijete tolik let...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.