19.5.09

Na odstřel [State of Play] - 60%

Ostřílený (a obtloustlý) novinář (Russell Crowe). Jeho mladá, pohledná, začínající kolegyně (Rachel McAdamsová). Jeho školní kamarád, nyní vlivný senátor (Ben Affleck), jehož asistentka (a pravděpodobně milenka) zahyne za podezřelých okolností. A ještě asi půl tuctu dalších. Spiknutí, vraždy a nelítostné uzávěrky šéfredaktorky (Helen Mirrenová)...Jde o remake stejnojmenného britského seriálu (který se odehrával v Británii) a je vidět, že originál vznikl už před pár lety, protože Crowe a McAdamsová ve filmu nahlížejí na Internet a blogování jako... no asi jako před deseti lety.

Režisér Kevin Macdonald (Poslední skotský král) dává filmu velmi slušné tempo a atmosféru, za vydatné pomoci hudby, střihu a svícení. Tak slušné, že jsme teprve po skončení filmu, na společném obědě s kolegy, zjistili, že jsme vlastně vůbec nepochopili některé zásadní zvraty (jako třeba "Odkud se Affleckova žena dozvěděla o těch penězích? Pokud od Afflecka, odkud to věděl on?? Proč z toho novináři vyvodili to, co z toho vyvodili???"). Ale zajímavé je, že několik takových celkem zásadních nejasností nám nijak příliš nebránilo v tom, abychom si film celkem užili a společně zalitovali, že neměl lepší scénář.

Možná bude také problém v tom, že na vás z plátna létají obrovské spousty informací velkou rychlostí a občas je vyžadováno, abyste se orientovali ve věcech, ve kterých se český divák moc neorientuje (viz např. Zodiac). Jako třeba proč hlavnímu hrdinovi říkají "Yinzer", když se nijak podobně nejmenuje a nevypadá dvakrát židovsky. Ono totiž: "This is a reference to a person from Pittsburgh, PA. The term "yinz", or "yinz guys" is a term used by Pittsburghers meaning "you all". This is further supported by the various Steelers paraphernalia in McAffrey's apartment and a Steelers tank top worn by McAffrey." Tak proto.

8 komentářů:

 1. a jak v tomto filmu nahlížejí na SMS zprávy, franto?

  OdpovědětVymazat
 2. @anonym: a jak v tomto filmu nahlížejí na SMS zprávy, franto?Pani Polednakova, budte tej lasky, kupte si mobil a zistite si sama, co je to SMS ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Mimochodem; stahnul sem si puvodni anglicky serial (5 bebo 6 dilu) a rozhodne stoji za to!

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlas, originální seriál je naprostá bomba.

  OdpovědětVymazat
 5. A mimochodem v původním seriálu je zápletka a vysvětlení naprosto jasné, takže v tomhle remaku se něco ztratilo po cestě..

  OdpovědětVymazat
 6. jak se na Internet (a blogování) nahlíželo před deseti lety?

  OdpovědětVymazat
 7. Nevim zda ocenite nestranny komentar, nicmene me se film velmi libil. Souhlasim, ze nektere zapletky a pochody novinaru vypadaji na prvni pohled velmi divoce a zmatene a bez jakekoliv souvislosti a moznosti znalosti kontextu, ale mel jsem moznost videt rip a projit si sceny nekolikrat a skutecne to ma hlavu a patu, i kdyz patos ktery na puvodni serial navesili je dost neunosny.

  OdpovědětVymazat
 8. Zrovna to s penězmi se dá logicky zdůvodnit, i když to dá práci - dozvěděla se to od manžela, který jí to řekl, aby se "očistil", tedy on sám to odněkud věděl - pak s těmi událostmi mohl mít něco společného, a ve spojitosti s tou armádní fotkou už to do sebe zapadlo...

  Jinak není to vůbec špatný "politický thriller", ale na to, jak se to pěkně rozjelo, tak výsledná zápletka, závěrečné odhlaení a konec vůbec není nic moc. Souhlasím s hodnocením.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.