4.5.09

Andělé a démoni [Angels & Demons] - 40%

Papež zemřel. Toho využili Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, aby těsně před konklávou unesli čtyři nejžhavější papežské kandidáty a nyní vyhrožují, že je postupně (s hodinovými odstupy) popraví v tajných vatikánských iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, ukradené z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán symbololog Robert Langdon (Tom Hanks), aby z kryptických stop odhalil, kde se tajné kostely nacházejí, zachránil co nejvíce kardinálů a jako bonus případně zabránil zničení Vatikánu prostřednictvím černé díry. V tom mu pomáhá jednak odbornice z CERNu (Ayelet Zurerová) a jednak mladý papežův favorit Patrick McKenna (Ewan McGregor).Především musím upozornit, že jsem nečetl knižní předlohu (ani Šifru mistra Leonarda), takže film můžu hodnotit pouze jako samostatně existující film, nikoliv jako literární adaptaci. Je možné, že jde o celkem věrnou adaptaci, ale to nijak neomlouvá skutečnost, že scénář filmu je strašlivá splácanina. Taková splácanina, se kterou by každé studio jakéhokoliv scenáristu vyhodilo, pokud by nešlo o pokračování veleúspěšného existujícího filmu a knihy (filmoví Andělé a démoni se narozdíl od předlohy odehrávají *po* Šifře mistra Leonarda). Děj je naprosto nesmyslný a argumenty "kdybys četl knihu, tak bys to chápal" nejsou o nic smyslnější.

Hrdinové tedy pobíhají po Římě od kostela ke kostelu, od hrobky k hrobce, za pomoci nápověd, jako například: "Galileo byl Iluminát. Ilumináti měli v oblibě číslo 503. Číslo 503 je v arabských římských číslicích DIII. Proto musíme najít tajný klíč na páté straně třetí Galileovy knihy, jejíž název začíná písmenem D." Opravdu.

Je to ještě o dost nelogičtější, než byli třeba Lovci pokladů 2. V Lovcích pokladů 2 ovšem byly občas akční scény. Ve více než dvouhodinových Andělech a démonech žádné akční scény nejsou, nepočítáme-li mdlou přestřelku a výskok z vrtulníku na náměstí Svatého Petra. Není tam ani romantika, ani humor. A pokud je film opravdu jenom o řešení rébusů, stop a spiknutí, pak nesmyslnost těchto rébusů, stop a spiknutí není nějaká drobnost, nad kterou by se dalo přimhouřit oko, ale naprosto zásadní problém, degradující divácký zážitek. Pokud má být celý film o lstích a tajných inflitrátorech, je na závadu, když všichni všechno dělají asi stokrát složitějším způsobem, než by to bylo efektivní. Opět se uchýlím k typickému příkladu (jednomu z desítek): Zákeřný vrah, pracující pro Ilumináty, který zabil během dne už asi tucet policistů a dalších lidí, kteří mu stáli v cestě, drží v šachu dva lidi, kteří mohou celé iluminátské spiknutí ohrozit úplně nejvíc ze všech (což on ví), řekne jim "Vy jste mi na stopě, to se mi fakt vůbec nelíbí, už to nedělejte nebo uvidíte", nic jim neudělá a odejde...

Je vidět, že film musel být drahý. Protože skutečný Vatikán z pochopitelných důvodů nechtěl spolupracovat, filmaři museli značnou část Vatikánu vytvořit trikově a přitom ho mírně poupravili do strašidelna. Hudba (Hans Zimmer) je opět velmi kvalitní a herci nejsou špatní (je dobře, že tentokrát je ve filmu méně postav než v Šifře). Na druhou stranu, když po jakkoliv geniálním herci budete chtít, aby odehrál např. scénář Austina Powerse se smrtelnou vážností, tak to prostě nejde. A něco podobného se stalo zde.

Až po dopsání recenze jsem si našel svou starou recenzi na Šifru mistra Leonarda a zjistil jsem, že je velmi podobná této. A skutečně: Ty filmy jsou skoro stejné a vsadil bych se, že se vám Andělé a démoni budou líbit úplně stejně jako Šifra mistra Leonarda.

23 komentářů:

 1. Mám pocit, že číslo 503 se v arabských číslicích píše 503.

  OdpovědětVymazat
 2. když jsem četl ten první odstavec, tak jsem si nejdřív myslel, že to má být nějaká nová parodie.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdybys knihu cetl, byl bys Franto mnohem smyslnejsi, wtz! ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Hrozná sračka, stejně jako Da Vinci Code. Jak knihy, tak filmy.Takže žádný překvápko.

  OdpovědětVymazat
 5. Úplně náhodou jsem si před 3 měsíci stáhl audioknihu... a musel jsem to vypnout po 3. kapitole. I u tý knížky jsem vrtěl hlavou a dával oči vsloup, co to tam dělají a proč a taky jak to všechno neustále vysvětlují.

  OdpovědětVymazat
 6. Františku, jestli ste masochista, tak doporučuju Digitální Pevnost od stejného autora. Je to z IT a zhruba posledních 150 stran tam v "napínavém" finále řeší hádanku, jejíž řešení musí i člověka z průměrným IQ napadnout cca. do pěti minut. Takže bohužel, je to v předloze. Knihy Dana Browna jsou všechno hodně podprůměrné, podle šablony nasekané thrillery, které proslavilo jen dobře (rozuměj kontroverzně) zvolené téma. Bohužel jsou natolik slavné, že si studio nemůže dovolit nějaké větší úpravy, zvláště po úspěchu Šifry.

  OdpovědětVymazat
 7. Ta konklávE, ne konklávA.

  OdpovědětVymazat
 8. Ona už ta knížka je strašlivá blbost. Z hovna bič holt neupleteš.

  OdpovědětVymazat
 9. Vydržím toho vzhledem k realitě používání jazyka docela dost, ale v tomhle článku zachází pan Fuka s češtinou hůře než obvykle, "smyslný" opravdu není protiklad "nesmyslného" a konkláve je slovo nesklonné. Ale abych zase nebyla taková kyselá prdel, jsem ochotna to s tou smyslností považovat za úmyslný vtip.

  OdpovědětVymazat
 10. Po přečtení prvního odstavce jsem očekával švihlou komedii se slušným potenciálem. A ono je to pokračování šifry.

  OdpovědětVymazat
 11. konkláve
  Význam:
  a) uzavřená místnost, kde kardinálové volí papeže
  b) toto shromáždění kardinálů

  potud aspoň např. internetový Slovník cizích slov

  a jedná se o slovo středního rodu, nesklonné, viz
  http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=konkláve&Hledej=Hledej

  OdpovědětVymazat
 12. Hnidopich allert! Františku, já vím, že se slova občas z hlavy vypaří, ale pozitivum od slova "nesmyslný" není "smyslný", to slovo, cos hledal, je "smysluplný". Když nevím, budu chlap a někoho se zeptám, ne?

  OdpovědětVymazat
 13. Howard je už ako Schumacher. Dobrý film strieda s blbosťou

  OdpovědětVymazat
 14. Četl jsem Šifru a výše zmiňovanou Digitální pevnost (abych zjistil, jeslti jsou tak hloupé i další Brownovi knihy) a už nikdy víc. Filmová Šifra byla drahý blboučký film s dobrými herci, který neustále dělal tadáááá a huáááááá a člověk jen zíval a koukal na hodinky. Od Andělů a Démonů nečekám nic jiného. Jo a Kateřina má asi menstruaci nebo co (smím to říkat?).

  OdpovědětVymazat
 15. BTW, všem doporučuji stránku www.historyversusthedavincicode.com , kterou pan Fuka uváděl na svém feedu. Stojí to za to.

  OdpovědětVymazat
 16. Já už těm tvým hodnocením, Franto, fakt nerozumím. Podle recenze po všech stránkách špatný film – a proto mu dáš 40 %. Nemáš nějak deformovanej časoprostor, nebo tak něco?

  OdpovědětVymazat
 17. Ale stejně je nejlepší vtípek s tou smyslností. A vy jste se nachytali ;-)

  OdpovědětVymazat
 18. Tak me se knizni predloha relativne zamlouvala (dokonce vyrazne vice nez Da Vinciho kod, jenz je v podstate jejim remakem)a v ni "Zákeřný vrah, pracující pro Ilumináty", rozhodne nedela prazdne bububu a snazi se Langdona pomerne intenzivne zabit, coz se mu nepovede spise nahodou, zatimco Langdonovu kolegyni nechava zit pouze proto, aby si ji mohl v klidu opichat (pravdepodobne doslova) pozdeji. Slysel jsem, ze to narozdil od knihy ve filmu ani neni arab, ani Hassassin, coz je dvojnasobna skoda.
  Kazdopadne jedna napoveda pro pripadne ctenare Brownovo knih - s vyjimkou Kodu, je v jeho zbyvajicich trech knihach VZDY hlavnim padouchem osoba, kterou se snazi vykreslit jako nejkladnejsi (krom hlavniho hrdiny pochopitelne). :-P

  OdpovědětVymazat
 19. Iluminati? Nejsou to nahodou Svobodni zednari?

  OdpovědětVymazat
 20. To nevim, ale je to v originale "Illuminati" (nikoliv Freemasons) a v ceskem prekladu knihy se to pry preklada "Iluminati", tudiz to dal neresim.

  OdpovědětVymazat
 21. Opravdu Iluminati - to je jina tajna skupina než Svobodní Zednáři, která oficiálně zanikla pár let po svém vzniku někdy v 18? stol. V konspirčních teoriích právě Iluminati jsou většinou skrz na skrz zlí, a stojí proti SZ, kteří jsou hodnější.

  OdpovědětVymazat
 22. Pane Fuka! Zřejmě jste tak docela nepochopil tento film. SPOILER: Ten chlapík co drží Langdona a tu ženskou a nezabije je, je ve skutečnosti křesťan a pracuje pro Camerlenga, není to žádný vědec a už vůbec masochistní vrah. Nechat je žít bylo v plánu!

  OdpovědětVymazat
 23. Mně se docela zamlouvala knižní předloha. Až na jednu fatální nelogičnost, která dojem hodně kazila.

  Celým dějem probíhá hledání bomby v plastovém kanystru. Tu bombu policajti vidí díky bezdrátové kameře na monitoru a díky omezenému dosahu kamery ví, že je někde ve Vatikánu.

  A místo aby jednoduše zaměřili kameru, která vysílá elektromagnetický signál (což by napadlo snad každého trotla), tak vymýšlí neskutečné fantasmagorie včetně hledání hypotetického záření, které by mohl vydávat umělohmotný kanystr. Za to by Dan Brown zasloužit nakopat do prdele.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.