29.5.09

Vzhůru do oblak [Up] - 100%

Carlu Fredricksenovi je 78 let a žije sám v malém domku, obklopeném staveništěm. Nedá se říct, že by měl nešťastný život, ale nedá se ani říct, že by splnil své dětské sny. Dá se ale říct, že je mrzout a život se pro něj smrskl na sezení na verandě a vzpomínání. Pak ale dojde k dramatickým událostem, které kulminují odletem celého domu do tajemné ztracené země v Jižní Americe. Je to cesta plná překvapení a jedinou společnost Carlovi dělá osmiletý skautík Russell (kterého Carl nesnáší a kdyby bylo na něm, nebral by ho s sebou).Před necelým rokem jsem v recenzi na Vall-I napsal: "Nezbývá než znovu konstatovat, že ďáblové z Pixaru nejenže naprosto nemají konkurenci, co se animovaných filmů týče (a nejen těch!), ale že by bylo velmi zajímavé vidět od nich nějaký film, který nebude určený primárně nejmladšímu publiku."

Vzhůru do oblak je dalším krokem k této metě a od prvních okamžiků nabízí divákovi scény a témata, která byste v animovaných rodinných filmech v široké distribuci nečekali. (Neberu prozrazení prvních 10 minut filmu jako spoilerování, ale pokud máte dostatečně silnou vůli, už nic dál nečtěte a prostě jděte do kina).

Film začíná tím, jak malý, asi osmiletý Carl sedí v kině a hltá filmový týdeník o odvážném archeologovi / vynálezci Charlesi Muntzovi, který ve své úžasné vzducholodi objevil skrytý svět, plný neznámých zvířat. Krátce nato se Carl seznámí se stejně starým děvčetem jménem Ellie, které Muntze také velice žere. Skamarádí se a slíbí si, že se jednou do té tajemné země spolu vydají. "Hezká rozehrávka děje", říkáte si v tuto chvíli, "takže teď se vydají do džungle a zažijí dobrodružství s tím Indianou Jonesem".

Nikoliv!

Následuje montáž, ve které se dozvíme, že se Carl a Ellie do sebe zamilují, vezmou se, začnou pracovat v zoo (ona jako průvodkyně, on jako prodavač balónků), začnou šetřit na cestu do Jižní Ameriky, potkají je různé strasti (takže nikdy nenašetří dost), Ellie zjistí, že nemůže mít děti, ale oba se naučí radovat se z jiných věcí. Po mnoha letech konečně našetří dost na letenky, ale Ellie je vážně nemocná a slabá. Carl se o ní stará v nemocnici až do její smrti, načež zůstane sám v jejich starém domě.

Takže na plátně uvidíme během pár desítek sekund sedmdesát let dvou lidských životů, bez jediného slova dialogu, jen s hudbou Michaela Giacchina (který odvádí podstatně lepší výkon než ve Star Treku). Kdyby v tu chvíli film skončil, byl by to dokonalý krátký film, jehož podrobný rozbor by byl lahůdkovou záležitostí pro každého, kdo se kdy o filmařské řemeslo zajímal. Ale film zdaleka nekončí, Carl v sobě najde zbytek odhodlání, sežene tisíce balónků a vydává se na cestu. Se svým domem, se vzpomínkami na Ellie a s náhodným černým pasažérem.

Dovolte mi zdůraznit, že hlavními hrdiny tohoto filmu skutečně jsou osmdesátiletý bručoun a osmiletý kluk (shodou okolností asiat). Tři čtvrtiny filmu se na plátně neobjeví jiný člověk, jenom mluvící pes (protože má high-tech obojek) a pestrobarevný pták (nemluvící). To je veškeré obsazení filmu. A je to opět něco, co rozhodně nezapadá do hollywoodské škatulky "rodinný animovaný film".

Kdybych následný děj filmu popsal čistě faktograficky, připomínal by vám pravděpodobně něco mezi Světem zítřka a Spy Kids. Ano, dočkáme se honiček, šílených vynálezů (bojové dvouplošníky pilotovaná inteligentními psy!) a fyzické komedie ve stylu nejlepších grotesek. Komediální timing je naprosto dokonalý a trochu se bojím, co s ním udělá dabing (hlavní roli mluví Vladimír Brabec). Přitom je ale ve filmu spousta naprosto seriózních okamžiků, kdy se hrdinové chovají naprosto lidsky, rozumně, a dojemně. Mé oko nejednou nezůstalo suché. Vzhůru do oblak dokazuje, že tyto na první pohled neslučitelné prvky je možné skloubit způsobem, který je originální a krásný. Filmy jako Vzhůru do oblak jsou důvodem, proč vydržím ty desítky projekcí nejrůznějších sraček. Protože jednou za půl roku nebo rok uvidím něco takovéhohle...

P.S: V jednu chvíli se Carl dívá na televizi, ve které je vysíláno toto. Nevidíme přitom obraz a slyšíme pouze pár slov, takže nezasvěcenému divákovi, který nezná tento YouTube hit, naprosto unikne, že by na tom mohlo být něco vtipného. Ale mě to dokonale zapadlo do zbytku filmu. S tvůrci Vzhůru do oblak bych si určitě rozuměl a výborně se s nimi pobavil. Bez ohledu na věk jejich hrdinů nebo zamýšlených diváků.

P.P.S: Budou i nějaké kopie bez dabingu a nějaké ve 3D. Ale obávám se, že žádné bez dabingu a současně ve 3D...

27 komentářů:

 1. Co dodat? Snad jen, ze se tesim na dalsi Pixarovske DVDcko do sbirky. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. 5. A 6. ČERVNA DEJTE HLAS KOMU CHCETE, ALE ROZHODUJTE SE ROZUMEM A VAŠÍ MORÁLKOU! JEDINOU NEVOLITELNOU STRANOU TEDY ZŮSTÁVÁ ODS, STRANA ZASTRAŠOVÁNÍ A PODVODŮ! UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ ZDRAŽOVÁNÍ, UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ SNIŽOVÁNÍ PŘÍDAVKŮ NA DĚTI, UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ PODPLÁCENÍ A ZLATÉ PADÁKY! VOLTE COKOLIV JINÉHO, ALE NEVOLTE ODS! ODS = CESTA K ZADLUŽOVÁNÍ A DO PEKLA!

  OdpovědětVymazat
 3. franto, ty jsi tomu dal více % než kozímu příběhu.

  OdpovědětVymazat
 4. 5. a 6. ČERVNA SE ROZHODUJTE ROZUMEM A NEVOLTE TY, CO MAJÍ ZAPNUTÝ CAPS LOCK!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Čím to proboha je, že se tady začínají objevovat čím dál tím víc blbci? Jestli nemáte co říct k filmu, tak snad nereagujte..
  Chtěl bych se zeptat, jak je na tom úroveň animace, z traileru to nevypadá zrovna oslnivě. Díky za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 6. To Lubos: Uroven animace nevypada oslnive? Eeeh... prosil bych nejaky priklad oslnive animace.

  OdpovědětVymazat
 7. Wall-E například ;-)

  Možná jsem viděl nějakou slabší kvalitu toho traileru, ale přišlo mi, že to není žádný zázrak na rok 2009.

  OdpovědětVymazat
 8. To Lubos: A pod pojmem "animace" si predstavujes doopravdy animaci (tj rozpohybovani postav), nebo to zamenujes s renderem sceny ("realisticnosti" vzhledu)? Ja jenom, ze animace je jako vzdy na Pixarovske urovni a vzhled je pochopitelne stylizovany a vypada presne tak jak zamysleli. Ono totiz neni tezke neco udelat zcela "realne" vypadajici, jenom by se to k danemu pribehu jaksi nehodilo.
  Koneckoncu neco jako u Finding Nemo. Prvni testy ktere Pixari delali, byly zcela fotorealisticke, ale proste se to nehodilo k pribehu...

  OdpovědětVymazat
 9. Nejlepší 3D animaci má Káťa a Škubánek, dementi. Nechápu co tu pořád řešíte.

  OdpovědětVymazat
 10. Wall-E? No neříkám že tam byla mizerná animace, ale byla to strašná nuda. Vypnul jsem to asi po 5 minutách a začal jsem hledat ve svém archvívu Číslo 5 žije. Proč koukat na animovanou kopii robota když můžu koukat na originál? ;-)

  OdpovědětVymazat
 11. úžasnou animaci Vám nedoporučím, ale úžasný film ano - Můj život bez Gabriely Ferri od Priita Pärna.
  Ale kde se Vám to podaří ulovit to nevím - viděla jsem to na Anifestu.
  Eva Součková

  OdpovědětVymazat
 12. Starý bručoun a malý asiat? Gran Torino napokec?

  BTW: nevíte jak dlouho trvá kompletní výroba takovýho filmu, v porovnání s, řekněme před 5-10 lety? Mám pocit, že se jich "točí" čím dál víc. Tak by mě zajímalo, jestli technologie umožňuje nějak urychlit výrobu, nebo je to prostě trend.

  OdpovědětVymazat
 13. Hodina otazok a odpovedi?

  OdpovědětVymazat
 14. cislo 5 zije je imo sracka narozdil od wall-e

  OdpovědětVymazat
 15. ne, ne, neljepší je káťa a škubánek, vy kreténi.

  OdpovědětVymazat
 16. Na rozdiel od wall-e-ho si ina sracka ty...

  OdpovědětVymazat
 17. anonym 7:56 .. Tak to jsem viděl, také na Anifestu :), a upřímě mě to moc nezaujalo. Nuť ale proti gustu žádný dišputát ;).

  OdpovědětVymazat
 18. možná by nebylo od věci tady tu diskuzi promazat :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Proč Franta ještě neohodnotil toto? http://whysopomothy.ic.cz/pomo_zivot_a_dilo.htm

  OdpovědětVymazat
 20. narozdil od slovaku sme uz vynalezli metro ;-)

  OdpovědětVymazat
 21. Ach jo, anonymní diskuse... Hulána na vás, holoto! Jinak názor "Wall-E? No neříkám že tam byla mizerná animace, ale byla to strašná nuda. Vypnul jsem to asi po 5 minutách a začal jsem hledat ve svém archvívu Číslo 5 žije." pobavil nemálo - další pětiminutový recenzent s daleko pokročilejším vkusem. Dik.

  OdpovědětVymazat
 22. Anonymní Modern725 píše: Wall-e byla pro mě taky dějem těžká a navíc docela snadno odhadnutelná nuda - bral jsem to spíš jako technologické demo a čistě vizuální masáž, což myslím je alfou a omegou tohoto díla. Upřímně mám raději animáče s dějem a animace jako taková pro mě zas tolik podstatná není, proto se na Up! celkem začínám těšit ... nezávisle na recenzi, ze které kapou FF slzy ... :)

  OdpovědětVymazat
 23. nemá na to někdo titulky??pls

  OdpovědětVymazat
 24. ty brďo, fuko, ty když se nadchneš, tak píšeš jak dvanáctiletej.

  OdpovědětVymazat
 25. In-fucking-credible Pixar, THE GREATEST. That's what i'm saying, no way at all! Amazing and lovely... i'm impressed.

  OdpovědětVymazat
 26. a nikoho nepřekvapilo, že v 22:45 filmu nesouhlasí stíny?
  všechny jsou doleva, jenom stín domu s balonky jde nahoru (tedy pokud je pozorovatel v tom domě - což vypadá, že je)

  - náhodně jsem tam zastavil, když jsem kontroloval zda ho mám celý ... film :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.