27.4.09

X-Men Origins: Wolverine - 40%

Prequel k filmové trilogii X-Men vypráví o tom, jak se Logan (Hugh Jackman) stal Wolverinem. O jeho vztahu s bratrem (Liev Schreiber), o jeho krátkém působení ve speciální jednotce Williama Strykera a o tom, proč si nechal do těla implantovat adamantium a stal se "rosomákem".Tento film je prequel, což je narozdíl od nového Star Treku (recenze bude velmi brzy) velký problém! Scenárista se musel velmi krkolomně snažit, aby všechno ve Wolverinovi navazovalo na první X-Men, a stejně se to moc nevydařilo. Až zpětně mi například došlo, že Wolverinův brácha je tentýž kolohnát Sabretooth, se kterým se Wolverine pral v prvních X-Men, kde Sabretooth vypadal naprosto jinak a rozhodně se při epizodní rvačce s Wolverinem nechoval jako jeho bratr, který s ním prožil několik set let! A to je jen třešnička na dortu - comicsoví znalci jistěbudou vyvedeni z míry / naštváni na mnoha dalších místech.

Vzhledem k tomu, že se děj filmu odehrává někdy v 80. letech minulého století, jsou leckteré v něm použité rekvizity časově zcela mimo (obzvlášť markantní je to u počítačů). Atmosféra 80. let není využita ani náznakově (v kontrastu se Strážci - Watchmen). A je diskutabilní, zda někdo bude věřit, že Wolverine ve filmu umřel, když je hlavním hrdinou tří celovečerních filmů, odehrávajících se později...

Film se dopouští několika typických comicsovo-filmových prohřešků, ke kterým patří:
 • Supehrdinové, o kterých existují desítky comicsů, objevující se doslova na pár sekund v nedůležitých pidiroličkách, aby se filmaři mohli pochlubit, jakou spoustu jich ve filmu mají.
 • Strašlivé hlášky ("Umírám - je mi taková zima!").
 • Konkrétní superhrdinové vypadající / chovající se zcela jinak, než ve svých comicsech.
 • Dvě krátké sekvence po skončení filmu, z nichž ani jedna není čímkoliv zajímavá nebo překvapující.
 • Celková zmatenost děje, budící dojem radikálního dodatečného vystříhávání a přestříhávání. Několik scén, známých z trailerů, ve filmu vůbec není. V jednu chvíli je někdo zhypnotizován, aby "šel stále rovně a nezastavoval se, ani když mu budou krvácet chodidla". O mnoho hodin později je zhypnotizovaný objeven na silnici, jak stále jde. Zajímavost spočívá v tom, že původní zhypnotizování proběhlo na malém ostrůvku bez mostů...
Hugh Jackman se velmi snaží (ještě aby se nesnažil, když film produkoval za své peníze). Nejzajímavější je Schreiber, ale bohužel se na plátně moc neukáže. Naopak někteří jiní herci (nebo, v případě člověka jménem will.i.am, "herci" ve velkých uvozovkách) jsou strašní a když jsem je na plátně viděl, styděl jsem se za to, že existuji ve stejném vesmíru jako oni. I když se dočkáme několika působivých a cool okamžiků, jsou to vždy pouze okamžiky o délce maximálně pár sekund, za jejichž působivost mohou trikaři a choreografové, téměř nikdy režisér. A to je na Wolverinovi asi nejsmutnější a nejpřekvapivější. Naprosto nic na tomto filmu nevzbuzuje dojem, že ho režíroval Gavin Hood, držitel mnoha festivalových cen (včetně nějaké z Karlových Varů). Kdyby mi někdo tvrdil, že Wolverina režíroval Peter Hyams nebo Andrzej Bartkowiak, bez problémů bych mu to věřil.

P.S: Ještě jedna taková ptákovina, která je vidět už v traileru. V jednu chvíli Wolverine švihne dvakrát do dveří, čímž vzniknou dvě křížící se trojice řezů ve tvaru "X" (symbolika!). Celé to sledujeme z opačné strany dveří, takže není pochyb o tom, že jde o řezy vedoucí skrz naskrz. Následkem toho vzniknou uprostřed čtyři malé "kostičky", které nejsou s ničím spojeny a ze všech stran je kolem nich nejméně centimetr prázdného prostoru, a přesto se nehnou ani o milimetr a dál spokojeně visí ve vzduchu!

P.P.S: Tato recenze je psána na základě hotové, definitivní verze filmu. Ta se ostatně od "nehotové, nedefinitivní" liší minimálně, leckdy k horšímu...

21 komentářů:

 1. "A je diskutabilní, zda někdo bude věřit, že Wolverine ve filmu umřel"....jestli to chápu dobře, tak jste teď pane Fuka mohutně zaspoileroval.

  OdpovědětVymazat
 2. Ani ne. Kdyz mu daji tu transplantaci, tak to asi 30 vterin vypada, ze je mrtvy, ale pak se probere...

  OdpovědětVymazat
 3. Áha, tak to pak beru zpět co jsem napsal

  OdpovědětVymazat
 4. ex: takovych je nas vic. uz spoustu let me sere, jak moc nas scenariste/reziseri maji za blbce, kvuli kterym neni treba se drzet ani sebemensich naznaku logiky ... nekomu to nevadi a mavne nad tim rukou, me to stve.

  OdpovědětVymazat
 5. Podle mě jsou tam ty kosočtverečky schválně - aby šlo vidět, za co ten film stojí. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Me osobne nejvic dozraly adamantiove kulky a cely ten nesmysl s vymazanim pameti. Ze dotcna akce nerespektuje tak docela fyzikalni zakonitosti a tim psdem by nefungovala, to se da filmu odpustit. Ale ze by neco podobneho slo pouze po pameti a neudelalo by z mileho Wolverina jen slintajici, nechodici "mimino", je prinejmensim zvlastni...

  OdpovědětVymazat
 7. Fuka zkoumá trailery frame po framu? WTF?

  OdpovědětVymazat
 8. Ja zase hovorim nad recenziou WTF???
  WTF comicsovo-filmove prehresky, WTF Wolverinovo svihnutie do dveri. Vobec som sa nedozvel nic podstatne o filme. Asi som mimo ja lebo inak neviem.

  OdpovědětVymazat
 9. Tahle recenze se povedla.. rezal jsem se u toho (do tvaru X). Skoda ze ten film neni ani z daleka takova sranda :D

  OdpovědětVymazat
 10. pokud se nepletu tak adamantiove kulky se vyskytovaly i v u nas vydanem specialu "Not dead yet" aneb "Jeste ziju"...ktery byl dost priserny. I'm such a fucking nerd...

  OdpovědětVymazat
 11. On ma Wolverine z adamantia i kulky?
  Lukas

  OdpovědětVymazat
 12. Drobná zajímavost: ČSFD k 28.4. 72%.
  To jen tak někdy do Palců, kdyby se to hodilo.

  OdpovědětVymazat
 13. Výborná recenze, takhle jsem se dlouho nepobavil. Dík!

  OdpovědětVymazat
 14. Ten konec s těma verzema jsem nějak nepochopil,jsou to obrázky ze stejné scény,ale s jinou herečkou,copak oni jsou nějaké dvě verze?Jinak je pravda co jsem slyšel,že po finálním dodělání filmu Gavinem Hoodem šel snímek ještě jednou do střižny a pod dohledem nějakého jiného režiséra byl film přestříhán/upraven aby odpovídal hodnocení pg?

  OdpovědětVymazat
 15. od roku 1850 ubehlo nekolik set let?

  OdpovědětVymazat
 16. POZNÁMKA: Nevím jestli to tak ve filmu udělali, v originále (komixu) však Logan (wolverine) a Viktor (Creed,Sabretooth) NEJSOU v žádném případě bratři - jak je v několika sériích dokázáno. by Vegeren

  OdpovědětVymazat
 17. Ten ostrov samozřejmě s pevninou spojen je, je na něj cca 20sec oddalovačka, když na ostrov přijíždí hasiči apod.
  Není to poprvé co FF něco ve filmu nevidí, nezachytí, nepochopí, překroutí a udělá z toho jeden ze záporů, div ne zločin proti lidskosti ;-).
  Víc mě praštila do očí nekonzistence kvality digitálních triků, místy to vypadalo jak staré díly Xeny nebo SG, asi následek účasti cca 5 různých FX týmů.
  BTW. překlad "Shiny" jako "Lesk jako blesk" se povedl :). Jsem zvědavý, co bude v dabignu.

  OdpovědětVymazat
 18. Co se tyce X .. ten 'plech' je ve filmu 5 cm tlusty .. takze to ze ctverecky nevypadly je spravnejsi, nez ze by vypadly. Jak by to opravdu vypadalo kdyby nekdo mel potrebnou silu a material, tezko rict, ale jinac chapu ze se animatori rozhodli takto.
  Co se tyce prekladu, nejvic mne zarazilo 'decapitate' jako 'popravit', 'useknout hlavu' by se do limitu neveslo ?

  OdpovědětVymazat
 19. no kdyz nevypadly, mohly se aspon gravitaci sesypat dolu a k sobe

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.