6.4.09

Odpor [Defiance] - 60%

Hlavními hrdiny filmu jsou bratři Bielští (nejstarší a nejdůležitější z nich hrají Daniel Craig a Liev Schreiber), kteří byli - pokud se nepletu - polští židé. Můžete se mi klidně smát, ale i po zhlédnutí filmu mám trochu hokej v tom, co v něm kdo komu vlastně prováděl. Většina filmu se odehrává v roce 1941, podle titulků v "Bělorusku", které - pokud se nepletu - bylo tehdy čerstvě obsazeno Ruskem Sovětským svazem, a ještě čerstvěji obsazeno nacisty. Tudíž - pokud se nepletu - když všichni většinu filmu mluví anglicky s abstraktním evropským přízvukem, má to ve skutečnosti reprezentovat polštinu a všichni to jsou Poláci. No a tito polští židi, pronásledovaní nacisty, si založili tábor v hustých lesích, kde skrývali další židy (nakonec přes tisíc!) před nacisty a vyráželi odtud na výpravy za jídlem (které prostě kradli) a proti nacistům. Zajímavá dynamika příběhu má vyplývat z toho, že kromě nacistů běžně zabíjeli také řadové Běloruské civilisty, kteří se provinili např. tím, že nacistům půjčili náklaďák. Jeden z bratrů se pak se skupinkou bojovníků přidal k sovětským partyzánům, operujícím nedaleko, kteří de facto pokládali jednotku Bielských za "polské hrdlořezy" a za normálnějšího stavu věcí by ji nejraději vyhladili sami.Ale možná se pletu. Všechny nuance mi nebyly úplně jasné (a naprostá většina Američanů musí být z filmu zcela mimo, proto ho distribuuje Paramount Vantage) a nehodlám studovat Wikipedii jen proto, abych mohl dělat, že tehdejší historii mám v malíčku.

Film Edwarda Zwicka (má oblíbená Legenda o vášni, ale také méně oblíbený Krvavý diamant) je zajímavý jednak onou výše zmíněnou nejednoznačností a jednak snahou o relativní historickou věrnost - což v tomto případě znamená, že lesy opravdu vypadají evropsky (natáčelo se v Litvě) a herci mluví velmi dobře rusky (všechny dialogy, které se historicky měly odehrát v ruštině, jsou skutečně v ruštině, s českými i anglickými titulky současně).

Filmu naopak velmi škodí, že dost často přepne na "hollywoodský autopilot" a začne předvádět věci jako z Legendy o vášni nebo Posledního samuraje (také Zwickův film). To znamená, že někdo zpomaleně vybuchuje, někdo je líčen jak hrdina bez poskvrny (přestože dělal jisté velmi nepěkné věci, což je jasné nejen z historického hlediska ale i z filmu samotného) a k tomu hraje hudba Jamese Newtona Howarda, která je moc pěkná, nýbrž svým přístupem "židi v nebezpečí -> tklivé sólové housle -> Oscar v kapse" dle mého mínění poněkud nevhodná pro tento film, kterému by místo snahy o velkofilmovost slušela forma polodokumentární televizní inscenace. Kdyby se do ní vešlo více historických informací na úkor prvoplánovité hollywoodské tragédie, pak by se dala asi přežít i délka 140 minut.

16 komentářů:

 1. co to je za dementní recenzi? nepochopil jsem to -> 60%. vybírej si příště jen filmy, které odpovídají tvé duševní úrovni (např. já, legenda).

  OdpovědětVymazat
 2. zur Info - http://en.wikipedia.org/wiki/Bielski_partisans

  OdpovědětVymazat
 3. Tedy ta druhá veta posledního odstavce, to je dobrý rébus :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Zkus ve sve tupe aroganci psat alespon jmena narodu spravne a oprav si židi na židé resp Židé.

  OdpovědětVymazat
 5. Nějaké info zde: http://www.lidovky.cz/zidovsky-hrdina-vrah-polaku-d15-/ln_noviny.asp?c=A090224_000040_ln_noviny_sko&klic=230215&mes=090224_0

  OdpovědětVymazat
 6. Nesouhlasim. Ctu to tady protoze zadam dementni recenze odpovidajici me dusevni urovni, tupou aroganci, a zidy bez e.
  C9 !

  OdpovědětVymazat
 7. svet bez "e" je svet bez zidu ;) nekde se zacit musi a slovo zidi neni na to vubec zle

  OdpovědětVymazat
 8. František je možná trochu tupej konzument co se štítí knih, ale určitě není arogantní. To se váženej mekele pletou...

  OdpovědětVymazat
 9. Frantisek vrazdi zidy!

  OdpovědětVymazat
 10. dnes som ukradol zopar E vo vetach. Nechcem byt zly, ale pri myslienke, ze som tym okradol zidof ma to celkom potesilo, FUKA len tak dalej

  OdpovědětVymazat
 11. HH, Františkovi recenze jsou skvělé tím, jak jsou úplně mimo. Sice offtopic, ale zrovna teď poslouchám jeho recenzi na Sex ve městě, kde zcela jasně říká, že to je o ženách, jejichž snem je to, aby jim jejich přátelé milionáři koupili byt atd. Přitom je to přesně naopak...
  Takže, ještě někdo si opravdu myslí, že FF opravdu dělá "recenze" nebo spíše porovnávání náhledu na svět versus autoři díla. Když vezmu, že Františkův svět je poměrně dosti omezený (necestuje, atd.), nedivím se, že to takto dopadá. Ale i když je to blud, aspoň je to sranda.

  OdpovědětVymazat
 12. Ano necestuje, jen si cas od casu zaskoci na tyden-dva do japonska atd...

  OdpovědětVymazat
 13. Opravdu ftipna zidozednarska diskuze, jen co je pravda. Jenom malicka poznamka na konec - recenze skutecne je o porovnavani nahledu na svet versus autori dila. Pokud nekdo chce filmovou kritiku, at si koupi Cinepur.

  OdpovědětVymazat
 14. Tak o cem je sex ve meste, kdyz je to uplne naopak? O chlapech-chudacich, ktery nechteji, aby jim jejich pritelkyne prodaly byt?

  OdpovědětVymazat
 15. Defiance je dobry film. Vrele doporucuju! O bratrech Bielskych jsem cetla uz driv, skoda, ze film opomiji nektere udalosti a vztahy, realita byva nekdy mnohem zajimavesi :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.