9.4.09

JCVD - 40%

V tomto filmu se Jean-Claude Van Damme nevinně připlete k přepadení banky pošty a stane se rukojmím, ale policisté venku si myslí, že on je lupičem. A když píšu "Jean-Claude Van Damme", nemyslím tím "Postavu, kterou hraje Van Damme". Tedy vlastně myslím. Ale ta postava se jmenuje také Jean-Claude Van Damme!JCVD je částečně autobiografický film. "Částečně" v tom smyslu, že hlavní hrdina prožil živo, velmi podobný dosavadnímu životu Jean-Claudea a my sledujeme jeden den v jeho životě, který se nikdy nestal a nikdy nestane ani jemu, ani nikomu jinému na Zemi.

JCVD je totiž artfilm!!!

Viděl jsem trailery na film již před delší dobou a čekal jsem od něj ledacos od bláznivé komedie ve stylu Bofwingera až po bizarnost ve stylu V kůži Johna Malkoviche, ale rozhodně jsem nečekal to, co jsem uviděl (a rozhodně jsem nečekal akční film, takže z nepřítomnosti akčních scén mé pofilmové rozpoložení nepramení).

Film JCVD má nakonec nejblíž k oné zmíněné bizarnosti V kůži Johna Malkoviche (který mám rád), nebo ještě spíš k Soderberghovu Hollywood, Hollywood (Full Frontal), který nenávidím a má to být jakýsi meta-meta-metafilmový humor - což je ta lepší možnost. Horší možnost je, že jeho tvůrce byl velmi neschopný a snažil se to maskovat tím, že film vydává za umění.

Film skáče nechronologicky vpřed a vzad (doprovázen filosofickými citáty, uvozujícími jho kapitoly!), ale jeho těžištěm je situace s lupiči a rukojmími na poště a policejní vyjednávání. V mnohých z těchto scén se Van Damme vůbec nevyskytuje a my sledujeme policisty a gangstery, předvádějící humor ve stylu opravdu špatných francouzských komedií nedávných let - poulení očí, legrační nadávání podřízeným a kolegům, absurdní dialogové odbočky jako když se Francouz pokouší o Pulp Fiction... A doprostřed toho jančení je občas vržen Jean-Claude, který se snaží hrát svou postavu jako skutečného normálního člověka (byť herce). Výsledek není ani komický ani lidský a je na vás, jestli to budete brát jako umění a nějak interpretovat, nebo se budete spíš divit, co tam tom filmu proboha všichni vidí.

Mnohem lepší jsou flashbacky, ve kterých vidíme jisté zásadní scény z nedávného hercova života. V těch nevládne takové šílenství jako na poště a mají nějakou uchopitenou atmosféru, ale je jich bohužel menšina (mnohé ze scén, které vidíte v traileru, ve filmu vůbec nejsou).

A pak už mi z filmu utkvěl jen střípky, které nemohu označit jinak než jako "náhodné"... Obraz v celém filmu je prohnán nějakým digitálním filtrem, takže vypadá jako něco mezi Matrixem a Underworldem (byť byl film velmi laciný - odehrává se převážně na oné poště). Hudba (nikoliv písničky, orchestrální hudba) je nevýslovně strašná. A v jednu chvíli se najednou Van Damme pomalu zvedne, jako anděl proletí střechou pošty, uvidíme, že je to ve skutečnosti studio s reflektory, Van Damme pronese monolog o tom, jak měl těžký život, pak zase slétne dolů do poštu a děj pokračuje. Na tomto monologu je nejlépe vidět, že i když Van Damme podává podstatně lepší herecký výkon, než ve svých ostatních filmech (což, ruku na srdce, není zase tak těžké), není dost dobrý herec na to, aby takto náročnou scénu zvládl - tzn. je velice patrné, že se nám nesvěřuje doopravdy, ale předvádí naučenou hereckou scénu.

(Samozřejmě, milovníci Soderbergha mohou tvrdit, že mé výše uvedené výtky jsou nesmyslné a že to tak špatně bylo všechno natočeno schválně, aby bylo něčemu nastaveno zrcadlo...)

Největším pozitivem filmu pro mě nakonec byla skutečnost, že Van Damme souhlasil s tím, aby někdo natočil jistý druh intimní sondy do jeho života. Mnohem raději bych ale viděl opravdový dokument o tom, jak Van Damme natáčí s mladým avantgardním režisérem film JCVD a doufá, že se tím zařadí mezi "skutečné herce", jak se tato jeho naděje nesplní, a jak Van Damme následně odjede do Rumunska natáčet Univerzálního vojáka III. To je na tom všem ta nejdrsněší a nejskutečnější ironie...

18 komentářů:

 1. Zvonek u dveří...
  Kdo tam?
  Tady Jean Claude Van Damme...
  Neznám, běžte všichni čtyři do prdele.

  Univerzální voják III už byl natočen.

  OdpovědětVymazat
 2. františku, to jak van damme najednou prolítne tou střechou a začne mluvit o životě, je zhruba to samý, jako když ty napíšeš, že někdo nezná pink panther theme a myslíš si, že to je ohromný humor. tak nevim, co se ti na tom filmu nelíbilo.

  OdpovědětVymazat
 3. "jako když se Francouz pokouší o Pulp Fiction"

  :))))) Tak to je dost cool hláška! LMAO

  OdpovědětVymazat
 4. Přepadena je banka (úvod) nebo pošta (celý další text)?

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Fuka, nerozlisuje se na art film a to ostatni. Rozlisuje se na dobry a spatny film. Neexistuje zadna "berlicka" nebo tvurcuv zamer jmenem art film. To jen nekdo natocil film tak, ze uz je to mimo vase mantinely. Stalker taky neni art film. Je to proste normalni film. Dobry film.

  OdpovědětVymazat
 6. frantíku neboj, za chvíli budou Transformers 2, ty uděláš důkladnou logickou analýzu, dáš 100% a budeš spokojený.

  OdpovědětVymazat
 7. No najlepšiemu Van Dammovi od Timecopa dat 40 je málo

  OdpovědětVymazat
 8. fuka je zaujaty magor - zavidi jcvd, ze ma v skoro v 50 krajsie a funkcnejsie telo aj mozog ako on. ;)))) Spamataj sa videl som to je to tak na 60-70 percent .. ak si fanusik jcvd tak kludne aj 80.

  OdpovědětVymazat
 9. Na druhou stranu, já umím mnohem líp programovat než JCVD a mám o 18 cm delší penis. Tak ať si na mně nevyskakuje, nebo mu příště dám ještě míň procent!

  OdpovědětVymazat
 10. chichichi, ty jsi vtipny franto, chichichi

  OdpovědětVymazat
 11. Franto přehlásilo tě to, tohle patřilo na myego.cz. Už by sis v těch mulťákách měl udělat pořádek, jak stárneš je to čím dál horší.

  OdpovědětVymazat
 12. "Na druhou stranu, já umím mnohem líp programovat než JCVD a mám o 18 cm delší penis. Tak ať si na mně nevyskakuje, nebo mu příště dám ještě míň procent!"

  Franto, tak programuj nebo se dej na porno a nepiš ignorantský filmový recenze. Fakt by to asi bylo někdy lepší.

  OdpovědětVymazat
 13. Jednoduchá rada: Když se vám to nelíbí, nečtěte to.

  Ověřovací slovo osera opět dokazuje, že mám pravdu.

  OdpovědětVymazat
 14. Mnohem podnětnější než číst tenhle výlev ve stylu "já to nechápu, takže je to artfilm a tedy blbost" by bylo vidět záznam novinářské projekce, kde se většina sálu baví, zatímco ve Frantovi Fňukalovi, Mirce Spáčilové a pár dalších důchodcích s každou přibývající minutou narůstá zjištění, že na tenhle film jsou příliš tupí.

  OdpovědětVymazat
 15. Tady ty výkřiky do tmy moc nechápu. Recenze je přeci subjektivní hodnocení autora, ne nějaký všeobecný názor. Autorovi se film nelíbil tudíž dává 40%. Když se mi nebude líbit Casablanca, klidně řeknu, že je to sračka. Je to jenom moje hodnocení a neznamená to že ten film je ve skutečnosti špatný.

  OdpovědětVymazat
 16. Souhlasím, každý má trochu jiný vkus. A mimochodem, viz poslední anonym - Mirce Spáčilové se JCVD líbil, dostal od ní dokonce 60%, a to je co říct;-)

  OdpovědětVymazat
 17. Tyto komentare "ff pise idiotske recenze" pro me jeste vice zvysuji skore fffilmu. Ze ty recenze ctou vsichni, i ti, kterym se nelibi. To jinak neni vubec tak bezny jev...

  OdpovědětVymazat
 18. Klobouk dolů před Fukou. Klíďo by mohl uzavřít příspěvky je pro skupinu registrovaných a nás hňupy nechat řvát na monitor. Sice s recenzí nesouhlasím, ale dobře sem si početl. Je jako bych ji napsal já a pak jí někdo vzal a votočil jí vzhůru nohama :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.