11.4.09

Předčítač [The Reader] - 80%

V roce 1958 se v Berlíně patnáctiletý Michael seznamuje s tramvajovou průvodčí Hannou (Kate Winsletová), které je něco pře třicet a mají spolu asi roční milenecký vztah (tajný, pochopitelně). Pak Hanna zmizí a Michael ji znovu objevuje v roce 1966, kdy je obžalována za to, že byla dozorkyní v koncentračním táboře a měla na svědomí mnoho mrtvých (což Michael netušil). Příběh dále pokračuje ještě mnoho desetiletí, a do doby, kdy z Michaela vyroste Ralph Fiennes.Snažil jsem se být v popisu děje stručný a neprozradit více než trailer (který toho už tak prozrazuje dost), protože nejlepší mi na Předčítači přišla právě základní kostra příběhu, která v ledasčem připomíná Pokání (Wrightovo, nikoliv Abuladzeovo). Stejně jako v Pokání jde v Předčítači o události dávných let, které později mají velmi osudová vyústění díky tomu, co někdo před lety řekl a udělal, nebo ještě spíše neřekl a neudělal. Je to opravdu silný a chytře sestavený příběh. A stejně jako Pokání i Předčítač vznikl podle knihy.

I když mě tedy velmi zaujal základní příběh, nejsem už tak nadšený z filmového scénáře, který místy zbytečně "tlačí na pilu" a věci, které v Pokání byly dostatečně působivé díky jedné větě nebo pár záběrům, zbytečně rozmělňuje ve snaze, aby byly ještě působivější. Výsledek je pak kontraproduktivní. Je jasné, že mladého muže zničí zjištění, že jeho první láska možná zabila stovky lidí v koncentračním táboře. Na osudovosti filmu nijak nepřidá, když po tomto zjištění mladý muž odjede do koncentračního tábora a tam se několik minut prochází. Podobných scén je ve filmu více a dokazují, že Stephen Daldry (Billy Elliot, Hodiny) prostě není tak vynikající režisér jako Joe Wright.

Kate Winsletová i mladý kluk v hlavní roli (hlavní představitel z Drsňáka) jsou velmi dobří, zatímco Fiennes nemá moc co předvést. "Velmi dobří" a nikoliv "výborní" píšu opět především kvůli scénáři a režisérovi, kteří je nutí dělat a říkat věci, které jsou (v zájmu "větší osudovosti a dramatičnosti") občas v nesouladu s charakterem jejich postav - například Hanna je evidentně mírně psychicky narušená, ale při soudním přelíčení se najednou začne chovat vyloženě jako dement, jako by si chtěla záměrně přitížit (což nechce).

Jako ne úplně štastné rozhodnutí se mi jeví také to, že hlavní hrdinku hraje od začátku do konce Kate Winsletová a ve své nejstarší podobě přes umění maskérů nevypadá jako stará žena, nýbrž jako namaskovaná mladá žena. Nebo to, že i když ve filmu vystupují téměř výhradně Němci, hlavní hrdinové mluví anglicky s německým přízvukem a čtou si knihy psané v angličtině (které mají reprezentovat knihy psané v němčině), zatímco postavy v pozadí se spolu baví německy...

P.S: Ano, Kate se svlékne a ledacos ukáže, prasáci.

7 komentářů:

 1. Pokud by se mi něco podobného stalo, rozhodně bych se pak do konc. tábora projít šel, abych se snažil pochopit víc, stejně jako ve filmu. Čili z jiného pohledu bych neřekl, že to tam překáží...

  OdpovědětVymazat
 2. Kate toho zase tak moc neukáže :(

  OdpovědětVymazat
 3. V zásadě s FF souhlasím, i když musím říct, že (a to srovnání se skutečně přímo nabízí) The Reader se mi líbil víc než Atonement.

  Přemýšlel jsem proč, a došel k závěru, že mi (na rozdíl od Fuxofta) příběh Předčítače dával větší smysl než u Pokání; navíc zatímco v Pokání byla válka tak nějak účelový prostředek aby to mohlo celé dopadnout tragicky (a aby se daly ukázat nějaké ty triky), v Předčítačovi (proč se to proboha nejmenuje Čtenář?) se o té hlavní tragédii jen mluví, přitom je tak nějak opravdovější a pochopitelnější.

  A postavy se v tomhle filmu dle mého osobního názoru chovají logičtěji a opravdověji - i když to je možná dané jen tím, že mi Briony děsně lezla na nervy.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejmenuje se to čtenář, protože je to o předčítačovi ne?

  OdpovědětVymazat
 5. Zato Fuka musel na svoji první zkušenost čekat dvě a půl desetiletí.

  OdpovědětVymazat
 6. Anonym 15. duben 2009 14:55 - Nezavid, treba se taky jednou dockas...

  OdpovědětVymazat
 7. 16. duben 2009 7:34 Tak jestli von se Anonym nedočkal "poprvé" právě s Frantou, když to tak ví :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.