9.2.08

Venkovský učitel - 100%

Zprvu jsem byl trochu na rozpacích, jestli mohu o ději Venkovského učitele napsat něco víc, než že v něm do venkovské školy přijíždí učitel z města (Pavel Liška), a skamarádí se se zdejšími lidmi, mimo jiné s ovdovělou Marií (Zuzana Bydžovská) a jejím synem.

Na tiskovce po novinářské projekci ovšem scenárista a režisér Bohdan Sláma prohlásil, že by chtěl, aby se vědělo víc, takže s vědomím, že nespoileruji, prozradím, že přibližně ve třetině filmu se dozvíme, že hlavní hrdina je homosexuál a od toho se odvíjí mnohé z toho, co se pak ve filmu přihodí.

O Venkovském učiteli platí většina toho, co jsem napsal o Štěstí.

Bohdan Sláma (jehož Divoké včely jsem neviděl a začínám mít chuť s tím něco dělat) mě utvrdil v tom, že je správné, když většině českých filmů dávám 20 nebo 40 procent. Kdybych zástupcům "většiny české produkce" dával víc, Venkovský učitel by se mi nevešel do hodnotící tabulky.

Všichni ve filmu hrají naprosto úžasně. A netýká se to pouze hlavních představitelů, ale také lidí s téměř nulovými hereckými zkušenostmi. To se nijak víc rozvést nedá. Snad jen, že úžasně hrají i krávy a kdyby šlo o americký film, myslel bych si, že jsou digitálně upravované, aby dělaly přesně to, co bylo potřeba.

Trochu se ale dá rozvést to, co Sláma provedl s námětem a scénářem. Na Venkovském učiteli je vidět, jak úžasně to může dopadnout, když režisér naprosto přesně ví, co scenárista myslel kterým řádkem scénáře, a jde sebevedomě za tím, aby to věrně převedl do filmové podoby - a tohle je pravděpodobně ten úplně největší problém české filmové produkce. Cosi většinou drhne někde ve fázi námět - scénář, takže pak režisér často musí zachraňovat problémy, místo aby se věnoval režii. Ale zpět k Učiteli a jeho ději.

Nebudu zde odhalovat další dějové zvraty, ale buďte si jisti, že příběh není ani v nejmenším šablonovitý a že postavy ani v nejmenším nespadají do předem jasných škatulek jako "legrační obecní blb s dobrým srdcem", "nadržená paní ředitelová", "zlý sok v lásce s tikem v oku" atd... Velmi dlouho jsem neviděl film, ve kterém by se hrdinové chovali tak reálně. T.j. ne vždy jednoznačně a nikdy nesmyslně zle nebo nesmyslně milosrdně. Při některých vypjatých scénách (např. "hrdina oznamuje, že je gay") jsem byl doslova ohromen, když se Sláma vzdal klasického filmového schematu, které by bylo v dané situaci použito v 99 procentech filmů, a vydal se jiným, svěžím směrem, který vyzněl nefilmověji a opravdověji.

Z toho vyplývá, že mnohým divákům film neposkytne to, co od návštěvy kina očekávají, t.j. jasnou sekvenci "expozice - konflikt - vyvrcholení - završení", nebo něco podobného. Samozřejmě, film nekončí v náhodně vybraném okamžiku, ale spíš než završením je tento okamžik laskavým upozorněním, že "tohle bychom tedy měli, ale život jde dál a bůhví co z toho bude za měsíc nebo za rok"... Zlo není potrestáno (protože ve filmu není nikdo jasně definován jako zloun), dobro není odměněno (dtto.) a některým divákům může připadat, že po téměř dvou hodinách v kině mají právo na víc. Ale jde zcela evidentně o vědomé rozhodnutí nekompromisního tvůrce a já mu tleskám.

Pokud uvažujete o možných variacích na téma "Gay učitel na venkovské škole", napadají vás možná některé velmi dramatické a nepříjemné zápletky. Chci vás uklidnit, že Vesnický učitel nedosahuje v tomto ohledu psychické ani fyzické brutality jiných srovnatelných filmů. Ale zábavná podívaná to rozhodně není ani v nejmenším.

18 komentářů:

 1. OMFG fucksoft dal dalsimu gay filmu 100?
  WTF?

  OdpovědětVymazat
 2. OMFG WTF ty ses ale blb OMMFG shit

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem heterosexuál a nastoupil jsem do nového zaměstnání. Kdy už někdo natočí film o tomto mém úžasném dobrodružství??? :(((

  OdpovědětVymazat
 4. ty jseš moc namyšlenej a nezajímavej na to aby o tobě někdo točil film.

  OdpovědětVymazat
 5. O obyčejnejch lidech se filmy netočí. Pro filmaře jsou holt moc obyčejní. Nebo v té obyčejnosti nedokážou nic neobyčejného najít. Takže logicky pak do kina obyčejní lidi nechodí, protože filmy jsou pro ty ne-obyčejné.

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že gay učitel na venkově není sámo o sobě nic neexistujícího, vykonstruovanýho, falešnýho, ne-obyčejnýho. Sám jsem celkem obyčejnej, nejsem gay a dokonce jsem ani nezměnil zaměstnání, jako ten chytrolín výše, a na ten film jsem přesto hodně zvědavej.

  OdpovědětVymazat
 7. Přidávám se ke třetímu anonymovi. Kdy už někdo natočí film o aplikačním programátorovi středního věku s rodinou, který nehackuje bankovní systémy a v osobním styku se vyjadřuje v přirozeném jazyce?

  OdpovědětVymazat
 8. [wayan] To zní jako popisek filmu "Cesta z města" :)

  OdpovědětVymazat
 9. Reakce na zatím posledního anonyma - na to, že homosexualitou jsou postižena 4 % populace, je poněkud tristní, když se o této problematice točí 80 % filmů. Je to poněkud nepoměr. A proto i já cítím jistou nechuť k jakémukoliv filmu s touto problematikou, i kdyby byl skvěle natočen. Chtělo by to vážně taky nějaké filmy pro 96 % populace.

  OdpovědětVymazat
 10. no, ono to je asi přece jenom trochu jiný kafe bejt homosexuál než heterosexuál ...
  btw proč si tady nikdo nestěžoval, že např. pokání je zase další romantické drama nebo am. gangster zase další gangsterské drama. tohle je prostě další z filmů s homosex. problematikou, kterých určitě neni 80%, tak nevim na co si tady stěžujete.

  OdpovědětVymazat
 11. Jeden českej homosexuální film na 25 normálních myslím odpovídá 4%, ne? Loni to byly Pusinky (s holkou), letos je to Učitel (s klukem). Prosím zdejší diskutující, aby přestali homosexuálům závidět jejich dramatickou a dilematy nabytou existenci. Proporcionalita v kinematografii je myslím zachovávána důsledně - 90% filmů jsou blbý, protože 90% populace jsou blbci. Na nový film Bohdana Slámy se těším mj. proto, že není natočenej pro těch 90%. Hezký den.

  OdpovědětVymazat
 12. Jde taky o to, že Liška hraje pořád dementy, (už jsem si myslel že to má doživotně) no a najednou-když je jeho postava homosexuální, tak je to vzdělaný, hodný, atd. učitel. To kdyby byl hlavní hrdina dementní homosexuál, to by byl jinej nářez.

  OdpovědětVymazat
 13. Všem amatérským statistikům (v čele s Václavem Klausem a jeho "módními vlnami"): Spočítejte mi prosím podíl filmů s homosexuální tematikou na celkové produkci. Vsadím se, že to nejsou ani ty 4 %. Jinak Liška zde hraje opravdu výborně a není pravda, že jeho postava je jakkoliv ideální - je to poměrně nedospělý člověk, co udělal pár hloupostí. Jako my všichni.

  OdpovědětVymazat
 14. Zdravím...jen bych chtěla říct, že jsem právě shlédla Venkovského učitele a musím říct, že mě dost zaujal (a to jsem obyčejný člověk a nejsem čtyřprocentní...)Jak řekl sám Sláma, točil tento film pro inteligentní a citlivé lidi...Po přečtení diskuse bych jen chtěla doporučit všem "komentátorům",aby se na film nejdříve podívali, zamysleli se nad ním a potom teprve "odborně a věcně" diskutovali... Myslím, že tenhle film by si to zasloužil... Díky... Eva Burešová, Buresova.E@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Film jsem neviděla, chystám se brzičko..., mám jen procit, hošani, že bychom se měli bavit o tom, jestli je dobrý čili nic, o to jde, nééééééé?! Takže se ptám: "Stojí za to, abych si kvůli němu značně komplikovala život sháněním hlídání pro svou devítiměsíční dceru, utahaná k breku po celodenním pečováníčku se hnala večerem přes půl města a ráno byla těžce nedospalá?!" Please, to je, oč tu běží! Kdopak poradí, homo, nehomo. Podotýkán, že Divoké včely jsou geniální, Štěstí sračka pro novoromantiky odkojené TV Nova, to´t můj "vkus"! Díky!

  OdpovědětVymazat
 16. balkónová scéna s úžasnou Kronerovou a Krobotem mě srazila na kolena. Perfektní kamera, dávám všechna ocenění. Zaujala mě v titulkách role ostřič a heliový balón.
  Někdo tu psal, že by rád film pro zbylých 96 procent populace. Tohle je přesně film pro těchto zbylých 96 procent. Je o lásce.

  OdpovědětVymazat
 17. Depresivni film pro homosexualy. Do kina jsem sel dobre naladen s ocekavanim pohodove podivane, z kina otraveny s litosti po penezich ktere jsem dal za listek ...

  OdpovědětVymazat
 18. Z reakci vetsiny mi vyplyva, ze temer 100% nasi filmove produkce se venuje "bile" tematice, 95% se venuje "muzske" tematice a tak dale. To, ze je hlavni postava homosexual prece neznamena, ze jde o homosexualni film pro homosexualy.
  Mozna, az u nas budou programatori lide kteri nemaji na ruzich ustlano, treba nekdo natoci film i o nich. Nebo byste menili hned? Dyt je to super, vsichni by o vas mluvili, konecne byste mohli uzavirat registrovana partnerstvi a hlavne by o vas prece tocili filmy!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.