3.2.08

Než si pro nás přijde [The Bucket List] - 40%

Jack Nicholson hraje nechutného obhroublého miliardáře. Morgan Freeman hraje chudého automechanika. Oba zjistí, že mají rakovinu, a že jim zbývá pár měsíců života. Oba jsou umístěni do stejného pokoje v nemocnici (Nicholson nemůže dostat vlastní pokoj, protože mu ta nemocnice patří a mnohokráte se nechal veřejně slyšet, že "na každém pokoji budou dva pacienti, bez výjimek"). Po očekávaných úvodních třenicích se skamarádí, sepíší seznam věcí, které by chtěli stihnout "než si pro nás přijde zubatá" (v originále "before we kick the bucket", odtud název), a začnou si jeho položky odškrtávat (na což by Freeman pochopitelně neměl).Obávám se, že Rob Reiner, jenž má na kontě geniální komedie Princess Bride, This is Spinal Tap nebo Když Harry Potkal Sally, je definitivně za zenitem, patnáct let nenatočil film, který by se mi líbil a Než si pro nás přijde tento trend nezvrátí, spíše naopak.

Měl k dispozici dva držitele Oscara, kteří se objektivně řadí k nejlepším současným žijícím hercům. Měl k dispozici námět, který byl stoprocentní "sázkou na jistotu". A zmrvil to.

Jistě nebudete brát jako spoiler, když vám "prozradím", že oba hrdinové dostanou před koncem filmu (a před smrtí) od toho druhého "životní lekci". V případě Nicholsona je to podle očekávání lekce "I když jsi bohatý, nemusíš být svině", v případě Freemana je to dost nesmyslná lekce "nezapomínej na rodinu", protože Freeman je vyložený anděl už na začátku filmu a jeho "rodinný problém" je hodně vycucaný z prstu. Veškerý děj, točící se kolem těchto "problémů", je strašlivě trapný a jakákoliv snaha obou oscarových velikánů s tím nic neudělá. Když začal Nicholson místo dovádění se dvěma high-class prostitutkami upřímně plakat, bylo mi stydno za něj. Kdykoliv by měl film být upřímně dojemný, téměř vždy při tom padá bolestně na ústa.

Samotné "proškrtávání seznamu" také není nic moc, protože při plnění většiny přání ("Projet se v autě X", "Navštívit místo Y", "Zažít událost Z") je jasné, že v záběrech nevystupují Freeman a Nicholson, nýbrž jejich dvojníci s digitálně přidělanými hlavami, nebo jde o zadní projekce! Tudíž to všechno působí falešně ve všech možných smyslech toho slova.

Jedinou dobrou věcí na filmu zůstávají scény, kdy se spolu hlavní hrdinové hašteří (a možná se při nich ledacos improvizovalo), ale těch není moc a v obou dílech Dej si pohov, kámoši byly zábavnější.

Myslím, že tento film je nějaký druh rekordu: Dlouho jsem neviděl něco tak špatného s tak dobrými herci v hlavních rolích.

8 komentářů:

 1. Výjimečně s Františkem teď nesouhlasim. Film jsem viděl a byl přesně podle mých očekávání, takže žádné překvapení, ale ani zklamání se nekonalo. Z filmu jsem měl prostě dobrý pocit a nenudil jsem se ani minutu. Konec jsem si poměrně také užil. Kdyby tam ale nehráli oni dva filmoví bozi, bylo by to stokrát horší. Za sebe bych dal nejmíň 60%

  A to že tam někde vystupují dvojníci mi také nevadilo, protože to vubec neni poznat, nebo alespoň já jsem to nepoznal:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ja souhlasim s FFFILM. Pres vysoke hodnoceni filmu na csfd i imdb je, dle meho nazoru, film slaby. Smesny je spise v trapnych situacich zpusobenych ne obema herci, ale spise jejich vedenim.

  OdpovědětVymazat
 3. tedy, chápu to tak, že je to americká hvězdná verze Klepání na nebeskou bránu??

  OdpovědětVymazat
 4. Me se to celkem libilo. Davam 60%. Souhlasim jen s obcas vyumelkovanym pribehem a nekvalitnimi triky...

  OdpovědětVymazat
 5. Uuuu vy jste zlí, tnehle film na 99%!!!!!!! strašně nádhernej film, dlouho už sem tak povedenej neviděla... :))

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem rád že jsem viděl nejdřív film a pak četl tuhle recenzi... Fakt se mi líbil a po přečtení recenze zde, bych se asi zaobíral věcmi, kterých jsem si vůbec během filmu nevšiml... Já dávám 80%...

  OdpovědětVymazat
 7. To je ale hňup ten František.
  Je možné,že nejsem náročný divák,
  ale bavil sem se.
  Kritizovat je vždy snadné.
  Franta ať čumí z okna,ale to by
  mohlo obtěžovat kolemjdoucí,tak
  ať čumí do zdi.

  OdpovědětVymazat
 8. To je zvláštní, většinou jsou pro mne FF recenze slušným vodítkem, ale tenhle film se mi opravdu líbil. Uznávám, že tam jsou některé situace umělé, ale jako celek mne to dost zasáhlo.
  Možná v tom vidim nějakou katarzi, která je osobní a nepřenosná, možná to je mou ne zcela dokonalou angličtinou, ale rozhodně to nepovažuju za špatný film.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.