17.2.08

Kronika rodu Spiderwicků [The Spiderwick Chronicles] - 80%

Matka, dcera a dva synové se nastěhují do opuštěného domu v lese, který dříve patřil jejich rodině, ale už mnoho desetiletí je prázdný. Zde objevují (nejdříve jeden ze synů, později ostatní), že na půde se skrývá kniha o tajemstvích "neviditelného světa kolem nás", kterou chce získat zlý obr a jeho armáda a kterou naopak chrání několik hodných bytostí. Přičemž většina z nich je většinu času neviditelná.Jde o adaptaci první knihy (nebo prvních několika knih?) z populární série, kterou jsem pochopitelně nečetl. A pochopitelně je na filmu vidět, že děj musel být zhuštěn a že vysvětlování některých zápletek a představování některých postav je zvládnuto poněkud ve spěchu. Ale to se asi u filmových adaptací řešit nedá, pokud nepočítáme takový Hvězdný prach, kde byla v zájmu pochopitelnosti děje předloha velmi radikálně změněna.

Jinak je ale Kronika překvapivě kvalitní film. Mohou za to především výjimečně dobří herci téměř ve všech rolích: Freddie Highmore jako oba bratři (ani jsem nepoznal, že oba hraje tentýž herec!), Sarah Bolgerová jako jejich emancipovaná sestra, Mary-Louise Parkerová jako matka, která to nemá v životě lehké (otec právě opustil rodinu), v menších rolích pak Joan Plowrightová, David Strathairn, Nick Nolte a hlasy Martina Shorta a Setha Rogena (Zbouchnutá). BTW, u nás bude film bohužel dabovaný. :(

Díky nim všem je film nejen patřičně svižný a vtipný, ale také v potřebných pasážích dramatický. Na rozdíl od tuny velmi podobných filmů (od Nekončného příběhu přes Jumanji a Zathuru až po Probuzení tmy) budete tentokrát mít pocit, že uvnitř rodiny existuje opravdový konflikt a že při akčních scénách opravdu jde o krk a ne jen o zábavná CGI strašidýlka.

A ta CGI strašidýlka jsou díky práci ILM tentokrát zase o krůček dál a zase o krůček blíže k něčemu, co vypadá jako reálné živé bytosti.

A James Horner by se měl stydět, že když už se vrátí po tak dlouhé době ke skládání hudby pro fantasy velkofilm, tak takovým strašným způsobem vykrade vlastního Caspera...

6 komentářů:

 1. Horner, predchozi fantasy velkofilm? myslis Jumanji? nebo snad Willow?

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní: co třeba Planeta Krull?

  OdpovědětVymazat
 3. ... a Casper, Rocketeer, Mighty Joe Young, Honey I Shrunk the Kids...

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyz ty knizky nectes, tak na ne aspon neodkazuj (nebo aspon uved, kdo ti to rek, aby si nevypadal jako vul sam :-))). Hvezdnej prach zadna "radikalni" uprava nepotkala - alespon ne, co se tyka postav a jejich vztahu. Pravda, dej byl lehce jiny - predevsim zaver.

  OdpovědětVymazat
 5. Musim se ohradit proti Vašemu názoru, že při scénách v Nekonečném příběhu člověk nemá pocit že jde o krk. Ještě si docela dobře vzpomínám, jak sem se, asi desetiletý, krčil mezi sedadly v kině Moskva.

  OdpovědětVymazat
 6. Hmm, taky jsem si u Star Dust nevsiml nejake RADIKALNI upravy. Naopak to oproti ostatnim adaptacim dost presne sedelo. Az na masove stravitelnejsi lehkou zmenu v zaveru. V cem to je tak jine?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.