16.6.21

Recenze: Rychle a zběsile 9 [F9 / Fast and Furious 9] - 60%

Dominic Toretto si užívá zasloužený klid, ale netrvá to dlouho, neboť Pan Nikdo byl unesen a s ním zmizely i dvě poloviny superzbraně, která nahackuje úplně všechno na světě, když se odemkne DNA klíčem. Jo, a Dominic má jiný počet sourozenců, než jsme mysleli, a někdo, kdo byl mrtvý, není tak mrtvý, jak jsme mysleli. A auta můžou létat ve vesmíru.

Všimněte si, že za černochy je korektně černý kouř a za Japoncem žlutý

Před pár lety jsem skoro určitě někde řekl, že kdyby se další díl Rychle a zběsile odehrával ve vesmíru, nedivil bych se tomu. Rychle a zběsile 9 se částečně odehrává ve vesmíru. Jde v tomto ohledu de facto o sequel filmu Gayniggers From Outer Space. A scéna, ve které dva černoši v raketovém autě ničí satelit 80 km nad zemí není ani zdaleka to nejméně uvěřitelné v tomto filmu.

Na jiném místě filmu se jeden z hrdinů pozastavuje nad skutečností, že prožili tolik nebezpečných dobrodružství a většinou je přežili bez škrábnutí, a nadhazuje myšlenku, že možná jsou nesmrtelní. Ostatní postavy ho s touto teorií pošlou kamsi, ale kdyby se ukázalo, že všichni hrdinové jsou mutanti a mají geneticky získané superštěstí, nedivil bych se tomu a připadalo by mi to v tomto filmu zcela OK a žánrově stylové.

Série Rychle a zběsile se posunula do žánru grotesky / fantasy už někdy kolem 5. dílu a problém je v tom, že tvůrci už nemají kam dál jít a je velmi těžké, aby nám nabídli něco nového, co jsme v této sérii zatím neviděli, natočené způsobem, který jsme zatím neviděli. Nebo aspoň "viděli méně než třikrát".

Totiž, těch manévrů, které mohou auta v pozemní gravitaci provádět, je jen omezené množství a je hodně těžké vymyslet nějaké nové variace, i když při honičce používáte silné elektromagnety s některými velmi specifickými (navzájem si odporujícími) fyzikálními vlastnostmi.


Takže se samozřejmě taky musí elitně hackovat a když nejelitnější hackerka řekne "Náš systém byl ovládnut skrytým podprogramem!", samozřejmě se jí nikdo nezeptá "Ty krávo, máme vybavení za miliardy a ty neaudituješ naše zdrojové kódy a spouštíš neověřené binárky?" Moc se mi také líbilo, že protagonisté ve filmu omylem říkají "download" místo "upload", ale autorovi českých titulků jich bylo zřejmě líto a opravil to v češtině na správný "upload".

A ještě jsem si vzpomněl, že když jedete minovým polem, stačí podle výpočtu jet rychlostí 130 km/h a nic se vám nestane, protože pak jste rychlejší než ty výbuchy...

Nechápejte mě špatně: Rozhodně tomuto filmu nevyčítám, že je dementní! Už to k této sérii jaksi patří a kdyby nebyla dementní, byla by mnohem nudnější. Občas z toho vyleze vrcholně zábavná demence, jindy je výsledkem něco jako tenhle film. Skoro pořád se něco děje a musím říct, že to celé má skoro dvě a půl hodiny a subjektivně mi to připadalo kratší. Ale pořád dost dlouhé a se zbytečně mnoha minutami, snažícími se o realistické pohledy do niter těchto groteskových postav.

Hlavní objektivní problémy: Nikdo z herců nemá dostatečné charisma (nejlepší je John Cena, ale je ve filmu dost málo) a není dostatečně vtipný. A triky jsou chvílemi zřetelně horší než ve starších dílech (autům chybí základní realistická setrvačnost, i když dělají nerealistické věci). Jako další díl série to ujde, ale otázka "Je důvod, aby tato série pokračovala?" je stále palčivější.

Co myslíte, budou v příštím díle mimozemšťani?

18 komentářů:

 1. Fast and Furious Allien není jen možné pokračování, ale je to jediné možné pokračování, to dá rozum.

  A prosím umělou inteligenci, aby nahackovala lišku nějakým skrytým podprogamem a změnila nějak jeho DNA. Třeba i k lepšímu.

  OdpovědětVymazat
 2. Hranice vesmiru je 100 km, takze se to ve vesmiru neodehrava.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když tomu tak dobře rozumíš, tak proč sám netočíš filmy z vesmíru, ha?!

   Vymazat
 3. Pro Američany začíná vesmír 50 mil od povrchu Země. https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmonaut

  OdpovědětVymazat
 4. Tiche Misto 40% a FF9 60% tak urcite... Franta uz je uplne mimo realitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to byl vždycky. V jeho vlastní, osobní, soukromé realitě je to švihák s vytříbeným slohem i smyslem pro humor, úspěšný programátor, neotřelý hudební skladatel a vizionářský dokumentarista. V našem světě je to ale nedovzdělaný otrapa s ponožkami v sandálech, olezlou ledvinkou za pasem a hubou plnou keců.

   Vymazat
 5. Rychle z zběsile - nějaké péčko?

  OdpovědětVymazat
 6. Neviděl jsem ANI JEDEN film z téhle série, ale už mi dochází síly. Možná je na čase uznat porážku a začít tímhle.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslíte, že má zmysel pozrieť tento diel, keď som nevidel predchádzajúcich 7? Jo a posledné slová Póla Walkera pred smrťou: hlavne rýchlo a zbesilo xixi.

  OdpovědětVymazat
 8. Franto, chybí k těm dvěma půlkám superzbraně ještě něco nebo ji vlastně ukradli kompletní?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukradli ji komplet (po dvou pulkach), ale potrebovali jeste tu DNA

   Vymazat
  2. Superzbraň bylo to mezi dvěma půlkami? Makes sense. I to DNA se najde v množství větším než malé.

   Vymazat
  3. Ten pocit kdyz ukradnes dve pulky zbrani, ale zapomnel si na DNA...

   Vymazat
 9. Nejdu. Ale je skvely, ze nekdo ten film dokoncil a mel koule ho vydat, i kdyz treba nebyl 100% spokojen s kvalitou

  OdpovědětVymazat
 10. Moc se mi líbí, že tyto "STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR" jako memento pro příští generace. To fakt není v českém internetovém prostoru něco reprezentativnějšího? Co si o nás naši potomci pomyslí (jo, tak proto je FF bezdětný, to by museli i po stu letech chodit kanálama)!

  OdpovědětVymazat
 11. Děkuju, Františku, že jsi mi pochválil titulky.

  OdpovědětVymazat
 12. Ten film má špatný nejenom název. Správný název je Avengers 6. Má to i potitulkovou scenu

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.