3.1.21

Recenze: Havel - 80%

S jistým zpožděním jsem se dostal k loňskému životopisnému filmu Havel a chci se o něm zmínit i zde, přinejmenším proto, že je to nejlepší loňský český film. Ale popořádku.

Film se odehrává mezi lety 1968 a 1989, ale nedá se říct, že by zabíral celé toto období Havlova života. Zastavuje se pouze na třech - čtyřech výrazných místech tohoto období, přičemž v každém "roku" se odehraje několik scén, které ne vždy mají vzájemnou souvislost, ale vždy nám předloží jakýsi zkratkovitý obrázek o tom, jak a kam se Havel jako člověk zrovna posunul (pokud někam).

Havel není životopisným filmem v obvyklém smyslu těchto slov. Bere slavnou osobnost, předpokládá, že divák má o této slavné osobnosti nějaké základní povědomí, a snaží se předložit nám svůj názor na tuto osobnost a vysvětlit nám, proč ji pokládá za zajímavou. Což nemusí nutně být stejné důvody, pro které ji za zajímavou pokládají jiní lidé / instituce.

Dobrým přirovnáním by zde byl formanův Amadeus. Na toho se také nebudete dívat, pokud vás zajímá kdy co Mozart složil a jaký byl doopravdy jeho vztah se Salierim.

Václav Havel je v tomto filmu prezentován jako člověk, který koná dobro podle vyššího mravního principu, protože mu jeho svědomí nedovolí jinak, ať se snaží jak se snaží. Není mu to vždycky příjemné, ale nedá se svítit. Uvědomuje si, že je proutník, ale nedokáže moc pochopit, jak sladit své proutnictví s touhami své manželky. Nejradši by jenom psal divadelní hry, ale svědomí mu nedá a musí bojovat za demokracii...

To je docela zajímavý přístup a co je ještě lepší, ve filmu tento přístup funguje. A zdůrazňuji, že pro ocenění kvalit tohoto filmu je mi naprosto jedno nakolik takovýto přístup odpovídá historické realitě, stejně jako mi to bylo naprosto jedno u Amadea. V rámci "odtažení od reality" dokonce film neuvádí jména žádných postav v titulcích, takže třeba nikdo nemůže tvrdit, že Martin Hoffman hraje Landovského, i když to zjevně Landovský má být.

Havla hraje Viktor Dvořák a je to vpravdě těžké sousto, protože Havlova vizáž, gesta a mluva byly tak unikátní, že by se při jejich napodobování dalo snadno sklouznout k imitaci a nechtěné parodii. Což se naštěstí nestalo, Dvořák má trochu napuchlou papuli, trochu ráčkuje, ale nesnaží se o vyloženou imitaci.

Scénář se místy snaží o originálnější pojetí některých scén, více odtržené od reality (Havlovy divadelní hry se volně prolínají s událostmi, které je inspirovaly), ale ocenil bych, kdyby tato místa byla organičtěji začleněna do děje, film měl celkově "ujetější" atmosféru a nešlo jen o ojedinělé originální výstřelky v rámci standardně vyprávěného děje.

Přesto je ale pro mě Havel, jak už jsem psal výše, nejlepším loňským českým filmem (o kousek lepším než Šarlatán). Bohužel nikoliv díky svým výjimečným kvalitám, ale spíše díky tomu, že loni nevzniklo téměř nic, co by se dalo označit slovy "dramaticky fungující český film". Jeho hlavní triumf spočívá v tom, že funguje jako film, aniž byste před jeho zhlédnutím museli studovat Wikipedii a aniž by záleželo na tom, co si o skutečném Havlovi myslíte.

P.S: Náhodou jsem objevil tuto dle mého názoru ultradementní petici, která filmu vytýká, že se "příliš věnuje aspektům Havlova života, které pro něj jako pro historickou figuru nejsou podstatné". Opravdu.

66 komentářů:

 1. Pan Havel byl v Japonsku dříve než Fuka. A pan Havel natočil a režíroval film. A dokončil ho.

  OdpovědětVymazat
 2. Dokial niesu komentare necitam.

  OdpovědětVymazat
 3. Jak bych to Františkovi vysvětlil. Nikdy jsem nebyl velký grammar nazi a sám dělám chyby. Ale nevědět jako filmový kritik, že zhlédnout se píše se z, když je to v podstatě nejčastější sloveso? To je jako chtít být tlumočník v jazyce, ve kterém umím jen objednat kávu. Come on, man!

  OdpovědětVymazat
 4. Včil začněte mudrovat, antihavlisté...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak? Proč? O čem? Pokud nějaké antihavlisty tenhle film vůbec zajímá, tak stejně asi těžko jakkoliv ovlivní jejich přesvědčení.

   Vymazat
  2. Nejsou žádní antihavlisté. Jsou jen uctívači "svatého Vaška", kterým všichni ostatní připadají jako antihavlisté. Zbytku obyvatelstva je Havel ukradený právě tak, jako mu byl ukradený za bolševika.

   Troufám si ostatně tvrdit, že drtivá většina Čechoslováků o Havlovi poprvé slyšela až ve chvíli, kdy domovní důvěrnice sundala z nástěnky v přízemí plakát "VŘSR" a místo něj pověsila plakát "Havel na Hrad!" ;)

   Vymazat
  3. Mezitim tam jeste kratickou chvili visel plakat "Waltr Komarek na hrad!".

   Vymazat
  4. Ale blbost. Co si tak vzpomínám na ty hodiny a hodiny, co jsme sklonění nad rádiem poslouchali Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu, tak tam Havla občas i zmínili. Dneska jsou všichni nějaký moc chytrý, na to jak moc trpěj amnézií.

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Mohu jít za tebe, Petře?

   Vymazat
  2. Kam nejdeš kolega Nemakačenko? Ja by som išiel do tej dívky s havraními vlasy, ktorej Martin Hoffman čuchal prsy.A to je dôkaz, že v divadle sa to najdôležitejšie deje za oponou.

   Vymazat
  3. Pokud se ve filmu cuchaji prsy, tak pujdu. Ale pod podminkou, ze ma pani Geislerova vybeleno. Jinak nic.

   Vymazat
 6. Dycky jen umění? Konání uváděného pana Mozarta mělo nulový vliv na politické a jinak společenské směřování Rakouska. Totéž se v případě Česka bohužel nedá říct o panu Havlovi a proto je naprosto klíčové, aby umělecké zpracování pohnutek a charakteru jeho osobnosti nebylo založeno na pouhé umělecké fikci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co budeš říkat až natočí "African kung-fu Havel"?!

   Vymazat
  2. U Havla bylo umění ůležité k tomu, aby mu šlo přes honoráře za uvádění jeho her v zahraničí posílat ze západu legálně peníze. A tím financovat "ideodiverzní" hnutí. Jaký úspěch by měly jeho hry dnes, zvláště pokud na plakátu nebylo uvedeno jeho jméno? Kdo by na to dobrovolně šel?

   Vymazat
  3. Petr by šel.

   Vymazat
 7. Nejlepší film minulého roku? To asi vypovídá o kvalitách české filmografie všechno...

  OdpovědětVymazat
 8. Recenze jak víno!

  OdpovědětVymazat
 9. Pokud má divák Havla již znát, proč je film určen pro zahraniční soutěže? Nebude fungovat, aby se o něm cizinci něco dozvěděli, nebo aby se o něm třeba něco dozvěděli tuzemští žáci při školních projekcích. Má navíc několik důležitých chyb: a) příliš doslovné metafory, b) zvláštní skok na konci, kdy není jasné, proč a jak se Havel stal najednou prezidentem, když c) byl doteď prezentován jako ťunťa, za kterého většinu udělá někdo jiný. Jinak když se pan Hoffmann objeví ve větší skupině lidí, ozve se ve filmu "hele, Lanďák".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Školní projekce jsou největší zlo pod sluncem a filmoví tvůrci by pro ně neměli dodávat materiál.

   Vymazat
  2. O to úplně nejde, de o to, že je to film o slavné české osobnosti, ale z toho filmu se nikdo nic nedozví

   Vymazat
 10. to už je skoro retro recenze, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je recenze s křížkem po odcházení

   Vymazat
 11. "aniž byste před jeho shlédnutím museli studovat Wikipedii"

  Uz se tesim Mistre, az zase budete vypichovat nekde nejake chyby na internetu. Mel jste pane Film Reviewere davat vice pozor na hodinach cestiny a mene se venovat programovani kalkulacky od strejdy.

  A nebo pri prokrastinaci na Youtube na ukor strihani Fukafutokyu ocheckovat u poctu zhlednuti, jak se pise zhlednuti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta na vás shlíží zvrchu, debilové!

   Vymazat
  2. Pane, nepíše se "ocheckovat", ale "oceckovat"

   Vymazat
 12. Inu, autoři té petice mají podle mého názoru naprostou pravdu. Jestli to chápu dobře, tak vlastně o žádnou petici vůbec nejde, protože nemá za cíl něco změnit nebo prosadit. Jde o prohlášení pouze sbírá podpisy lidí, kteří mají stejný názor, jako autoři.
  Nějak na tom nevidím nic dementního. Pokud by o petici šlo a byla by někam zaslaná například za účelem stažení toho filmu, tak ano, pak by dementní byla. Takhle jde pouze o vyjádření názoru na ten film neboli přesně to, co děláš ty. Jen se tady vyjadřují lidé, kteří Havla osobně znali a zkrátka se jich to osobně dotklo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No dobře, ale k čemu taková petice je? V podstatě to není nic víc, než sečtení nějakých názorů úrovně hodnoty internetové diskuse. Chápu že se chtějí ozvat, ale takhle z toho nic stejně nevyplyne.

   Vymazat
  2. Sám si si odpovedal anonymný a k tvojej poslednej vete len toľko, že nekrič hop, pokiaľ nepreskočíš.

   Vymazat
  3. Vyplyne z toho počet podepsaných.
   Ten bude důležitým vodítkem pro scénaristu remaku Havla, který se natočí nejpozději do deseti let a (předpokládám) bude disponovat větší úctou k hlavnímu protagonistovi, který bude zobrazen jako morálně čistší a pro školní mládež tudíž vhodnější vzor.

   Vymazat
  4. Vždyť píšu, že to není petice. To jen František to tak označil.

   Vymazat
 13. Havlův film je dokončený, Fukův nikoliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeho život je také dokončený, Franta má ještě čas...

   Vymazat
 14. Fuka předlohu nečetl, divadelní hry neviděl a historii nezná. Such lord, many edge.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky nechape rozdil mezi shlednout a zhlednout a dodnes neprisel na to, ze cesky se pise spravne 80 %. To co ma v titulku se cte: Havel - osmdesatiprocentni.

   Vymazat
  2. Lepší osmdesátiprocentní než čtyřprocentní.

   Vymazat
  3. Anonymní6. ledna 2021 11:03: to zni jako nazev fajn pití.

   Vymazat
 15. Ty kokso, FF, konečne si aj napísal, aké pocity/dojmy v tebe film vyvoval - namiesto tradičného "fakty, fakty, toto sú fakty, hudba, strih, scény".

  A priznám sa, že mi Martin Hofmann dosť prekážal, ale pokiaľ mal pán Landovský podobný vrodený temperament, tak okay, len stále som namiesto neho videl Luďka z Mostu! Skoro 99% filmu som v duchu nadával na tvorcov, že z prezidenta Havla urobili neschopného ňoumu a bačkoru, ktorého ovládal kdekto (a hlavne ženy).

  Btw. presne to isté sa stalo aj Churchillovi v 2017, anyway. Holt v postfucktickej dobe je nutné hlavne šokovať a vyvolať emócie, pričom je úplne jedno, o akú sračku sa jedná, anyway. Lenže kvázi-posledná scéna, keď sa prezident Havel vzoprel Dubčekovi a poslal ho do prdele, som si uvedomil, že podstatou zdelenia tohto filmu (možno?) je progres, ktorý pán Havel* absolvoval. Že zo submisívneho ťuťka sa postupne (s)formovala autorita a silná osobnosť.

  * áno, prezident by sa nemal oslovovať Havel, lebo to nebol nejaký šašo počmáraný, ale reprezentoval(!) hlavu štátu, anyway.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ližáku co kdyby sis sel zabehat do brezoveho haje? Venuju ti za to tvuj zivot.

   Vymazat
  2. Zo srdca nenávidím behanie. A 'š', Lišáku, gaylorde Diskutére.

   Vymazat
 16. bitcoin se zase hroutí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Run...

   ... je film, v ktorom prudko talentovaná herečka Kiera Allen čelí (nebudem spoilerovať a nepozerajte trailer).

   Vymazat
 17. Hodnocení Havla:

  https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/komentare/strana-24/


  Slavnostní koncert při příležitosti 80. výročí narození prezidenta Václava Havla (koncert) (2016) odpad!

  "Kult osobnosti v plné kráse, že by i Saparmurat "Turkmenbaši" Nijazov mohl závidět. Smutné, že se tyto nucené pocty udělují někomu, o kom se veřejně ví, že byl ochlasta, kriminálník, děvkař (Dášu píchal ještě když žila Olga), vlastizrádce, majitel luxusní haciendy v Portugalsku, udělovač milostí vrahům a tunelářům, schvalovač "humanitárního" bombardování Jugoslávie a v neposlední řadě nehorázný amerikanistický vlezdoprdelista. Vychcaný skřet líbivými řečmi dokázal oblbnout národ pouze pro vlastní blaho a svých kavárenských kumpánů, kterým pak coby prezident zajistil dobře placená koryta, zatímco lid v podhradí při hromadném propouštění a zavírání fabrik poznal temnou stránku vycinkané revoluce."

  OdpovědětVymazat
 18. Františku, v zájmu transparentnosti Vašeho podnikání, zveřejněte bilanci bitcoinového účtu. Ať to každý vidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bitcoinové účty jsou ze své podstaty veřejné, nicht wahr?

   Vymazat
  2. No tak pane Fuko, můžete se tady pochlubit kolik toho máte. Neuvažoval jste o tom, to tady totálně zabalit a jet do Japonska? Ve velkých městech se dá BTC platit úplně všechno. Normálně všechno seberte saky paky kromě manželky a valte tam. V minutě bych se nerozmýšlel. Pařba do konce života s lolitkama.

   Vymazat
  3. Shodou okolností o něčem podobném s drahou polovičkou už nějakou dobu uvažujeme. To ale píšu jenom proto, aby to pak za rok třeba nevypadalo, že mi ten nápad vnukl až někdo tady v diskusi. ;-)

   A ne, nebudu psát kolik "toho mám".

   Vymazat
  4. Tak to mozes dozivotne robit dotacky bez zbytocneho utracania. Iba strcis kameru do okna.

   Vymazat
  5. Jo, jen se ale Františku na reditu neptej, kde je nejlevnější ubytování a kde mají zrovna slevu na pizzu.

   Vymazat
  6. Tak o tom, ze udelas dokument "uvazujes" uz 6 let.

   Vymazat
  7. Jdi do toho. Fuka looking at things in Japan. Jestli máš vatu není co řešit. Do paneláku se můžeš vždycky vrátit.

   Vymazat
  8. Tak jasně, je to takový logický vyústění o tomhle uvažovat, když je člověk těžce ve vatě. Tebe tu nedrží žádný závazky, povolání učitelky není žádný terno... jenom to vzhledem k věkovýmu rozdílu dobře naplánujte, aby jí zbylo alespoň na cestu zpátky.

   Vymazat
  9. Jojo, odložte peníze na pohřeb, převoz těla a hezké fotky z legrační sebevraždy, ať má Ilonka na co vzpomínat.

   Vymazat
  10. Kremačky mají i v Japonsku. Popel se dá vysypat někam do škarpy. K čemu by bylo Ilče tělo? Aby musela chodit zalívat kytky na krchov?

   Vymazat
 19. Jdi do toho. Japonci oceni tvoje NIC NESLIBUJI pracovni nasazeni.

  OdpovědětVymazat
 20. Pamatuji se, ještě před rokem 89, když jsem jednou přišel k Havlům, abych tam vyžebral nějaké peníze na manželku Jana Wunsche. Věrka Novotná zůstala sama, manžel ve vazbě, dostal potom 3 roky kriminálu, ona s kojencem a bez koruny. Od režimu nemohla očekávat pomoc a tak jsem lítal a opět sháněl peníze. Paní Olga Havlová nebyla doma, aby své „malé dítě", Vašíčka uhlídala od alkoholu. Nu, její Vašíček se tam válel na zemi celý od zvratků a pusinkoval se tam s chlapcem, kterého pak udělal velvyslancem v USA. Opravdu nechutný pohled! Odešel jsem z tohoto bytu a navštívil Václava znovu. Bylo to o týden později. Nedal mi nic. "Ať se sama o sebe postará!" To byla jeho slova. Nevěřil jsem svým vlastním uším. Tohle mi do očí řekl velký bojovník za lidská práva!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja jsem u toho byl a bylo to jinak. Sedeli jsme u Vaska, kdyz v tom zvoni Anonymni, uplne na kasi. A at mu Vasek da nejaky prachy jinak, ze mu pobleje tepich. Nez se Vasek rozmyslel, tepich byl poblitej a Anonymni se k tomu jeste posral. Byl tam takovej smrad,ze se to nedalo. Vaclav mu vysolil nejaky prachy a slusne ho pozadal, aby odesel. Anonymni ale zacal vyvadet a ty hovna jeste rozpatlal. Po revoluci se pak ukazalo, ze to byl praskac a stbak...

   Vymazat
 21. Pan Jiří Wolf a spol tyhle protihavlovský cinty rozkopírovává už leta po celých internetech. Tahle vylhaná pofiderní storka je pod každým druhým článkem o Havlovi. Pak to nějaký zmatený dudci přeposílaj v hromadných mejlech a věří tomu, protože nemají špetku kritickýho myšlení a jakejkoliv blábol, co vidí na internetech považují za pravdu. Tenhle Wolf je stejný magor jak Cibulka.

  OdpovědětVymazat
 22. Přeji panu Havlovi pevné zdraví a věřím, že se opět stane prezidentem. Čest a lásku! Váš Milouš

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.