8.1.21

Recenze: Duše [Soul] - 80%

Joe (v originále Jamie Foxx) je schopný jazzový klavírista, ale nedočkal se kýžené slávy a je nucen učit nejmenší děti hudební výchovu. Těsně poté, co mu svitne šance na patřičně exponovanou práci, zasáhne náhoda a Joe umře. Uteče ale z očistce a stane se (omylem) "instruktorem nenarozených duší", který má pomáhat budoucím človíčkům s jejich životní specializací. Dostane přidělenu "duši 22" (v originále Tina Feyová), která si už mnoho tisíc let nedokáže svou specializaci vybrat a nechce se narodit. To vše je ale Joevi celkem jedno, protože se chce hlavně jakýmkoliv způsobem dostat zpět do svého pozemského komatózního těla a konečně se stát tím slavným muzikantem.


Nejnovější film od Pixaru opět úžasně vypadá (a zní). Ale opravdu úžasně. Vidíme v něm spoustu abstraktních věcí (například duše, myšlenky, očistec, něco jako peklo) a všechny jsou ztvárněny neuvěřitelně nápaditě (ještě nápaditěji než ve V hlavě). Tvůrci záměrně používají dvourozměrné postavy v trojrozměrném světě, jednobarevné textury kombinované se složitými modely, někdy přelévající se beztvaré barevné oblaky, jindy jasně ohraničené černobílé linky. Všechno to je promyšlené do nejmenších detailů a naprosto bezchybně animované. Nejenže Joe u klavíru mačká správné klávesy, ale díky expresivní animaci také je vždy jasně patrné, co kdy při hraní niterně prožívá. Opravdu neexistuje mnoho jiných studií, která konzistentně udržují laťku kvality takhle vysoko.

Film má také velmi zajímavý soundtrack, pozůstávající jednak (pochopitelně) z jazzu a jednak z elektronické hudby Trenta Reznora a Atticuse Rosse. Ne že bych ten soundtrack chtěl samostatně poslouchat, ale jako součást filmu funguje velmi zajímavě, skoro bych řekl experimentálně.

Bohužel, Duše nemá tak propracovaný scénář jako V hlavě (také od Pete Doctera). Spíše než o děj v něm jde o atmosféru a pocity a obávám se, že kdyby mělo o 30 minut méně nebo o 30 minut víc, bylo by to celkem jedno. Jde možná o nejdospělejší film Pixaru (místy mi připomínal Jak přicházejí sny nebo filmy Charlieho Kaufmana), ale přesto bylo nutno do něj přidat nějakou tu fyzickou komedii, legrační mluvící kočku, padání na ústa atd... Chápu důvody toho, proč se to stalo, ale je mi to trochu líto.

Nechápejte mě špatně, Duše je pořád výborný film, ale v mých očích mu chybí ještě kousek odvahy, který je vidět třeba v animovaných filmech Miyazakiho. A koneckonců i v některých jiných filmech Pixaru.

45 komentářů:

 1. Komatozni dělo je fajn.

  U nas v obchodě dělá zas štíhlá zenska s šíleně velkejma kozama!

  Jdete nekdo v neděli na Staromak? Klidně bez děla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdu. Ale kde je "u vás" a v jakém obchodě? Do toho bych s připraveným dělem šel!

   Vymazat
  2. Jacq- houno woe! Chodim ja!

   Vymazat
  3. Anonymni pod Zakem: Petře? Běž.

   Vymazat
  4. Co bude na Staromaku, pokojna demonstracia za slobodne sirenie virovych ochoreni?

   Vymazat
  5. Kam se poděl místní duch soudržnosti a vzájemné podpory? Podle mě je tam dost prostoru pro oba, pokud u toho nezkřížíme dělá.

   Vymazat
  6. Dekuji za pozvani. Ale nejdu

   Vymazat
  7. Diskuter je neumytý gay s nevábným pižmom.

   Vymazat
  8. To by mohl říct každý, Unknowne. Tady je třeba svá tvrzení podkládat důkazy, např. fotografiemi.

   Vymazat
  9. Unknoun jsem taky ja. Pokazdy mi to skoci jinak. Nevim proc.

   Vymazat
 2. hmm, takže 25 let od Pentia je konečně super grafika.

  OdpovědětVymazat
 3. By mě teda zajímalo, jestli se FF pořád ještě chtěl narodit se specializací autora japonských cestopisných dokumentárních filmů?

  OdpovědětVymazat
 4. kazdy rano na pijano hraje jack. honkytonk honkytonk honkytonky blues.

  pan Linhart se taky nedozil jisteho dokonceni. btw. dokoncuje F. tu svoju? toz prejme mu. vsadim se ze kdyby nofap a noporn, tak by to dal.

  OdpovědětVymazat
 5. Nemohu tak úplně souhlasit s tvrzením, že Duši chybí kousek odvahy. Myslím, že se jedná o úplně nejodvážnější film od Pixaru a je vidět, jak moc Pete Docter dospěl od dob nadsazeného gerontoblbnutí v Up. Problém je akorát v tom, že zatímco Joeova psychologická linka je naprosto dokonalá, včetně závěrečného prozření, že jeho vysněný životní úspěch vlastně tolik neznamená, tak vývojová linka Duše 22 je nedotažená. Je nám demonstrováno (pomocí té javorové nažky a slunce), že našla smysl života, ale takhle náhlá a příliš jednoduše ztvárněná prezentace prostě není dostatečně uvěřitelná, vzhledem k jejímu předchozímu cynismu. Tam to chtělo trochu lépe domyslet.
  A legrační mluvící kočka je samozřejmě úplně v pořádku, v každém filmu o smyslu života by měla být alespoň jedna mluvící kočka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na anonymného dobre píšeš, až mi je to podozrivé... Len si myslím, že vývojová linka duše 22 bola dotiahnutá presne tak, ako dotiahnutá mala byť - a teda mala zostať otvorená. Inak by z toho vznikol 3 hodinový, pravdepodobne nudný miš-maš. Okrem toho, prečo vystrielať celý zásobník nápadov, keď ich môžeš monetizovať v dvojke, že.

   Vymazat
  2. Nechcete si to jit vyříkat nad sklenici biokakaa? Takhle tu zapadne informace o té proprsene prodavačce. A co pak budu dělat s tim dělem?

   Vymazat
  3. Žako, počuj sem, ty na sociálnych sieťach ešte len začínaš, že. Nemôžeš predsa začínať otázku s NE, pretože takú istú odpoveď aj dostaneš.

   Takže, ne, nechceme (otázku som ďalej nečítal) a Bludišťáka si nezískal.

   Vymazat
  4. Twl no! Dnes jsem si u ni koupil klobasu jen abych vedel jak ji drzi. Malem mi z toho jeblo :-D

   Vymazat
  5. Diskuter: to se ale nepočítá, protože tobě pravidelně jebne z každý blbosti.

   Vymazat
  6. Grim - myslis jako... jeeee, ja si vas vyfotim s tou stangli salamu, stujte kurva chvili v klidu. To asi neprojde :-(

   Vymazat
 6. Inside out s rozprávajúcim ružovým sloníkom, ktorý plače cukríky, vyfasoval 90tku a Soul len 80%? C'mon! Porovnávať Miyazakiho s Pixarom je arg. faul, myslím - sú to úplne dva odlišné žánre (zamerania a cieľové skupiny).

  A zrazu ti vadí "fyzická komedie, legrační mluvící kočka, padání na ústa atd" vo filme od Pixar, ktorého základnou esenciou je všetko horeuvedené? (viď. poskakujúca infantilná lampička v logu) Má to podobnú stupidnú logiku ako sťažovať sa na Rolls royce auto, že je príliš nudné, konzervatívne a zamerané na luxus - na rozdiel od Škodovky.

  "I hate you with my unconscious mind!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Choddopicetykokotzasraty

   Vymazat
  2. Tak jsem se schválně podíval na Frantovo hodnocení V hlavě a píše tam v podstatě to samé co tady! "Dokáže si představit, že ten film mohl být úžasnější než Věčný svit neposkvrnné mysli. Ale je z toho jen rodinný film s vtípky a s ponaučením, což mu přijde jako promarněná příležitost."

   No jo, dokud budou cílovkou Pixaru Američané, tak se hutného animovaného existencionálního dramatu asi nedočkáme.

   Vymazat
  3. Potom mi vŕta v hlave, prečo to dostalo o 10% viac. Možno je František naštvatý tento f#&king industry ako Tom Cruise, who knows a hlavne who cares. A nejde o to, že cieľovkou sú Američania, ale že je to adresované všetkým Američanom, čiže to musí zaujať deti, mládežníkov, aj dospelých. CGI holt nie je lacný špás, že.

   Vymazat
 7. Tvl. ten liščí zmrd se vrátil :-(.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ser na nej. Napriklad tohle je moje posledni reakce na nej.

   Vymazat
  2. Ta slovenská líška vůbec nepochopila pravidla zdejšího blogu a kazí veškerou tepláckou zábavu. Já už jeho přispěvky nečtu, ale stejně bych byl klidnější, kdyby mu Fuka úplně zakázal přistup. Co?

   Vymazat
  3. Áno, áno, ikonka na konci vety je kriticky dôležitá. Na budúce viac ikoniek please! A Unknown, si veľmi šikovný, Bludišťák pre teba.

   Vymazat
  4. Slovenské zrzky obecně toleruju, ale tady se taky přimlouvám za regulaci stavu.

   Vymazat
  5. Je dobře, že se Lišák vrátil. Už jsem měl starost.

   Vymazat
  6. Chybal ti obrovsky Slovensky penis bez prdele?

   Vymazat
 8. No ještěže nám to stárnoucí expert na animáky vysvětlil, doufejme, že s kakaem, ale rukama na klávesnici.

  OdpovědětVymazat
 9. C h o d d o p i c i t y k o k o t z a s r a t y

  OdpovědětVymazat
 10. Tvl, vy kokoti v čele se zrzavou liškou, nechcetě sa o animákoch porozprávať pri prezúvaniu bačkůrok v šatne materinskej škuolky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Materinske škuolky to je něco v Přaze?

   Vymazat
  2. Tady si může rozprávat kdo chce co chce. Tak sklapni náplavo a choď hore vodou.

   Vymazat
  3. Lol, prej škuolka.

   Vymazat
  4. Ty kokot, to ne já, to Bernolák urobil chybu.

   Vymazat
  5. v Přaze? Ty kundohryz, napsat "Ř" umíš, ale z huby ho nevyloudíš.

   Vymazat
 11. "Film má také velmi zajímavý soundtrack...jako součást filmu funguje velmi zajímavě". Ty vole. Fakt úchvatná ukázka stylistické brilance. To jsme se toho dozvěděli. "Zajímavý" je charakteristika, za kterou bych, coby editor, třískal přes prsty. Jak říkával F.X. Šalda, "zajímavý je šváb v polévce". Fak bych moc rád věděl, jak mohl Fuka tolik let fungovat v Cinemě. Možná se tehdy trochu víc snažil, nebo mu Hejlíčková články vracela k přepisování, ale tohle je čistý lemplovství. Nemohoucnost, nulová stylistická vybavenost. Ono ostatně k ničemu je ceká tahle "recenze".

  OdpovědětVymazat
 12. Musím udělat drsné rozhodnutí a přikročit k tomu, že nadále nebudu dávat animovaným filmům ucházející hodnocení jen proto, že mají krásnou animaci, se kterou si dal někdo spoustu práce a každý začínající animátor v ní najde studnici vědění.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.