30.7.20

Recenze: Proxima - 70%

Francouzská astronautka (Eva Greenová) se v Rusku připravuje k dlouhému pobytu na oběžné dráze, což má být příprava k její pozdější cestě na Mars. Musí zvládnout náročnou fyzickou přípravu a vyrovnat se s tím, že dlouho neuvidí svou malou dceru a že sexismus stále existuje i ve vesmírném programu.


Pro ocenění kvalit filmu Proxima je důležité ujasnit si, co tento film NENÍ. Není to vesmírné dobrodružství a není to film pro fanoušky kosmonautiky. A není to velkorozpočtový film. Odvážím se tvrdit, že v něm není jediný trik nebo kulisa. Objektivně vzato to JE sci-fi (protože jde o přípravy k letu na Mars), ale není to pro děj nijak důležité a je to spíše na škodu věci (viz dále).
Proxima je především intimní drama jedné ženy, která toho má na svých bedrech hodně a dobrovolně si toho chce nandat ještě víc. Musí se společně s ex-manželem starat o svou dceru Stellu, která má dyslexii (a několik dalších vývojových vad) a musí čelit nepříjemným snahám kapitána výpravy (Matt Dillon), který by ji nejraději ve své posádce neměl (protože je žena).

Film ale nemá nic jako "obvyklou filmovou zápletku", Dillon nepřipraví žádný zlý plán, není za něj potrestán atd... Film končí startem rakety a v jeho průběhu nedojde k žádnému dějovému zvratu.

Nebýt Greenové a Dillona, skoro by se dalo uvěřit, že se díváme na dokumentární film, zaznamenaný nějakými skrytými kamerami, protože herecké výkony jsou dokonalé, a naprosto všechno ve filmu vypadá stoprocentně realisticky, pravděpodobně proto, že to všechno opravdu realistické je. T.j. natáčelo se opravdu ve Hvězném méstečku, na kosmodromu Bajkonur, v Rusku a v Kazachstánu, a naprostá většina lidí ve filmu jsou skuteční zaměstnanci a obyvatelé těchto míst. I kosmický výcvik vypadá přesně tak, jako ve skutečnosti (pravděpodobně). Tudíž všechno je omlácené, žádná technika nevypadá sexy, a skutečnost, že jde o sci-fi, je vlastně kontraproduktivní, neboť přípravám k letu na Mars a k pobytu na Marsu je věnováno celkem asi 20 sekund filmu (i když to má být to hlavní, na co se hrdinové připravují).


Greenová a její filmová dcera jsou skvělé, jen Dillon je tak trochu klišoidní kretén (a jediný trochu připomíná "filmovou postavu"), ale zřejmě je to záměr.

Proxima je kvalitní film, ale není to film pro diváka, kterého zajímají tajemství vesmíru. Ani trochu. Je to film pro diváka, kterého zajímají hluboká lidská traumata a supermarkety v Bajkonuru.

36 komentářů:

 1. Tak to si raději pustím znovu film "První muž". Osobních dramat je tam více než dost, ale jsou tam i ty rakety a chození po Měsíci. A hlavně. Ty podstatné věci z toho filmu se opravdu zhruba tak staly (včetně osobních dramat). Zmatek v hlavě nějaké Francouzky co od nemocného děcka zdrhla do vesmíru si nechám ujít.

  OdpovědětVymazat
 2. Konečně recenze zase. A nepůjdu/nepodívám se.

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za recenzi, zítra zajdu zase do kina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zadrž bratře, ešte je čas. Je to feministická sračka, kde on protagonista je arogantný, necitlivý sebec, zdegenerovaný stereotypmi o ženách a ona protagonistka je zhrzená, patriarchálnou spoločnosťou utláčaná matka s nekonečnou kozmickou láskou a všeobjímajúcou empatiou. Už v tretine filmu som tipoval, že to režírovala žena, lenže ona napísala aj scenár. Takže dvojitý faul.

   Vymazat
 4. Ja jsem divak, ktereho zajimaji vecerky v Tokiu, a ktery se nemuze dockat az uvidi, jak to vypadalo pred temer sesti sety v tokijskych samoskach a jestli tam nahodou nemeli Pringles s prichuti syru a majonezy. Za takovou podivanou bych dal janevimco, treba i 171 tisic korun.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdyby moje recenze na film Proxima dopadla takto, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nelamej si s tim hlavicku, to je tim ze jsi jednodussi. Tedka uz ale vycurat a spat!

   Vymazat
 6. Film je zejména sci-fi. To že jednou poletí nějaký západoevropan k Marsu (z Bajkonuru) je mnohem méně pravděpodobné než jisté dokončení.

  OdpovědětVymazat
 7. Mám rád keď od filmu nič moc nečakám a nakoniec ma príjemne prekvapí.u mňa za devadesát

  OdpovědětVymazat
 8. Z této recenze cítím únavu a stáří...

  OdpovědětVymazat
 9. Recenze! Volejte sláva a tři dny se radujte!

  OdpovědětVymazat
 10. .. nárošnou fyzickou přípravu .. tvl, první recenze po měsíci a půl a po dvou dovolených, a pořád platí, že Franta si to po sobě není schopen přečíst. No, alespoň máme pocit, že je všechno při starém.

  OdpovědětVymazat
 11. A kde je slíbený film pro diváka, kterého nezajímají hluboká lidská traumata, ale supermarkety v Tokyu?

  OdpovědětVymazat
 12. Chápu to dobře, že cílovkou tohoto filmu je nějaká mladá mamina, která si ho bude pouštět při žehlení a říkat si při tom, že když se stala uklízečkou na pánských záchodcích a ne kosmonautkou, tak vlastně o nic moc nepřišla?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, cílem toho filmu je, aby se toho žehlení a uklízení hajzlů ujal mladý tatínek a říkal si, že mu nic jinýho nezbejvá, pokud chce někdy nějakého fakana mít.

   Vymazat
  2. Aha, a proto je to sci-fi.

   Vymazat
  3. Jak je řeč o hajzlech, je nablízku Laco

   Vymazat
 13. Fuka se vratil z obezne drahy a napsal text.

  OdpovědětVymazat
 14. Takže popis děje, co takhle v recenzi napsat něco o technických aspektech filmu, které jdou za hranici "vypadá stoprocentně realisticky", herecké výkony, to ani rozepsat neuvažuji. Jako sorry ale tohle není recenze, to je subjektivní pocit běžného návštěvníka kina s nulovou přidanou hodnotou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Preco by mal byt Dillon potrestany ked nepripravil ziaden zly plan?
   Kazdopadne z fotiek NASA vieme, ze aj neotrieskana sexy technika je velmi realisticka.

   Vymazat
 15. A co takhle vesmír v Žraločím tornádu 3? Ten byl taky supr!

  OdpovědětVymazat
 16. Intimní drama jedné ženy - je mi fakt u prdele. Tak má kráva počítat s tím, že cesta k Marsu asi nejde sloučit s každodenní péči o dceru - se má blbka rozhodnout pro něco a neobtěžovat s tím. NEJDU ani za zlatý prase !

  OdpovědětVymazat
 17. Recenze tu je, ale inteligence moderující diskuzi je ještě na prázdninách. A recenze bez diskuze. To je jako film o kosmonautce bez raket a kosmických lodí.

  OdpovědětVymazat
 18. Před několika málo staletími trvala obchodní či objevitelská cesta plachetnicí na jiný kontinent řádově mnoho měsíců, spíše roky. Riziko že se z cesty nevrátí bylo dost vysoké. Spojení bylo jen dopisy když loď potkala jinou loď co plula zpátky (a nebyla nepřátelská). A lidé se těchto výprav účastnili a jejich osobní dramata tehdejším Shakespearům nestála za zmínku. Možná to bude tím, že ženské nechávali doma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sorry, ale asi nemáš moc nakoukanýho Shakespeara...

   Vymazat
 19. Fuko. Už jste se naučili uklízet svůj vlastní bordel v bytě? Pro 2 lidi by to neměl být takový problém kór v létě když jeden z vás je učitelka a druhej nezaměstnanej.

  OdpovědětVymazat
 20. Škoda, že není zmíněno, že se tam opravdu dodržují jazyky (pro hlavní hrdinku to znamená, že opravdu mluví všemi). Ve Francii se mluví francouzsky a anglicky, v Německu s manželem se mluví německy, v Rusku a Kazachstánu rusky a anglicky. Což je příjemné osvěžení poté, co se ve většině takových filmů a seriálů všechno jede jen v angličtině.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.