2.6.20

Recenze: Raoul Taburin - 60%

Raoul Taburin žije ve francouzském městečku, provozuje opravnu bicyklů a všichni ho mají za špičkového cyklistu akrobata / závodníka. Je to ovšem omyl / lež, neboť Taburin není schopen ujet na kole ani pár metrů. Snažil se celý život, ale prostě mu to nejde. A kdykoliv se snažil své tajemství někomu prozradit, stalo se cosi nemilého.

Během let si Taburin našel manželku (které také nezná pravdu) a celkem spokojeně žije. Krize nastává, když se ve městě objeví fotograf, který chce Taburina za každou cenu vyfotit při jízdě na kole...


Nejdříve ohodnoťme tento film bez jakéhokoliv kontextu: Je to stylový / naivní / roztomilý příběh, který svou poetikou trochu připomíná Wese Andersona. Ovšem na rozdíl od jeho filmů není tak stylisticky vypilovaný (což je mínus) a má celkem jasný a jednoznačný děj (což je plus). Jeho absurdní poetika ("strašidelný" bicykl sám doprovází Taburina na jeho procházkách) je příjemná, ale po nějaké době se stane předvídatelnou. Což ale neznamená, že je film zdlouhavý. Naopak, má necelých 90 minut a skončí dost překvapivě, ve chvíli, kdy jsem očekával, že konečně nějak vyvrcholí.


A ještě musím podotknout, že jsem měl občas intentzivní pocit, že v českých titulcích chybí nějaká verbální poetika, která byla v originálních scénách (ale francouzsky neumím, takže je to jen pocit).A teď s kontextem: Jde o adaptaci stejnojmenné knihy Sempého (autora Mikulášových patálií), kterou jsem nečetl, ale obsahuje úžasné ilustrace v autorově typickém stylu.


I když jsem z knihy četl jen ukázku, bylo mi celkem brzy jasné, v čem spočívá její poetika, jak se ji tvůrci filmu pokusili zkopírovat, a jak se jim to úplně nepodařilo, protože to nejde.

Sempéova próza a ilustrace jsou tak perfektní, že se jim hraný netrikový (a relativně laciný) film prostě nemůže přiblížit. Dopadl asi nejlépe, jak za těchto okolností dopadnout mohl, ale uniká mi, jak mohlo někoho napadnout, že je potřeba ho tímto způsobem natočit. A tu knihu bych si docela rád přečetl celou.

P.S: V traileru je český název "Raoul Taburin a jeho překvapivé tajemství", ale v samotném filmu žádný český podtitul není.

P.P.S: Tento film je dva roky starý a je dávno k dispozici na všech digitálních nosičích, jaké si dokážete představit.

24 komentářů:

 1. Dokážu si představit digitální nosič ZX Microdrive. I na něm je tedy film k dispozici. Hm.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja si predstavuji cartridge pro C64. Je film i tam?

   Vymazat
  2. Samozřejmě. Pochopitelně v odpovídajícím rozlišení (4x4 pixely černobíle).

   Vymazat
  3. c64 mel dobre sprajty, takze v nich by to slo.

   Vymazat
 2. Viděl jsem hada blít, žábu bušit pěstí do skály, stíhačku couvat, ale ze by si chtěl Franta přečíst knihu, to jsem ještě neviděl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim ze nevis co napsat, tak jen ze sebe delas kretena.

   Vymazat
  2. Tak ono je potřeba říct, že Raoul Taburin je v podstatě komiks, obrázková kniha s minimem textu. Takže od Františka by to rozhodně nevyžadovalo nějaké přílišné intelektuální úsilí.

   Vymazat
  3. To je jen Frantiskova okouzlovaci faze, kdy neco placne, aby zamachroval pred Pupenem. Tuhle "bych si precetl knihu", tamhle "bych natocil film". Dlouhodobym Frantiskovym problemem je ono kouzelne slovicko "bych".

   Vymazat
  4. Ano a taky jeho úžasná mantra "hodlám, hodlám, hodlám", případně "určitě chci udělat".

   Vymazat
  5. jejda a jsem nevedel, kde tuhle hlasku moje 10-lete sebraly.
   furt me s ni serou.

   Vymazat
  6. Xxxxx - to je hlaska od Pohlereicha.

   Vymazat
  7. To říkal Pohlreich v Ano, šéfe

   Vymazat
  8. Tohle jsem slysel uz na zacatku devadesatejch, a nemyslim ze to uz tehdy bylo originalni...

   Vymazat
 3. Predstavivost mam velku, ale na laserdiscu film nieje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná na 8palcových disketách bude nějaký RIP v rozlišení 30*20...

   Vymazat
 4. Já tedy nevím, čím jsou ty ilustrace "úžasné". Takové nácrtove kresby jak od Jiránka, ovšem i něj ten dopad byl slovní.
  Úžasné, no nevím, zřejmě jsi Franto byl vždy schopen nakreslit akorát tak podle předlohy postavičku, poskládanou ze sirek.
  Vygugli si "stick figure".
  To je zřejmě vrchol tvých kreslících schopností a holt proto jsi v úžasu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty ilustrace úžasné jsou. Ale nic si z toho nedělej, že to nevidíš. Každému není dáno.

   Vymazat
 5. Nejdu. Ale jestli to ma byt neco ve smyslu filmu Wese Andersona tak bych pouvazoval...

  OdpovědětVymazat
 6. Tady chcíp pes, poďte diskutovat legračně na blog FFT, kde "o tom" František bloguje a samozvanci to komentují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A diskutuje se tam také o kozách superhrdinek? Jestli ne, tak nejdu.

   Vymazat
  2. Nebo o Mt. Everestu. To je hora s nejvetsima kozama!

   Vymazat
 7. František Fuka žije ve středoevropském městečku, provozuje několik blogů a všichni ho mají za špičkového znalce Tokia / filmaře. Je to ovšem omyl / lež, neboť Fuka není schopen vyprodukovat ani home video z oslavy narozenin. Snažil se celý život, ale prostě mu to nejde. A kdykoliv se snažil své tajemství někomu prozradit, stalo se cosi nemilého.

  OdpovědětVymazat
 8. @frantisek Fuka: Mikuláše napsal René Gosciny, autor Asterixe. Sempé pouze ilustroval.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.