2.6.20

Recenze: Můj otec Antonín Kratochvíl - 50%

Antonín Kratochvíl (narozen 1947) je velmi slavný český fotograf, možná slavnější ve světě než v Česku. Má spoustu cen, fotil nejslavnější celebrity a nejbrutálnější mezinárodní konflikty, a po mnoha desetiletích se vrátil do ČR za svým synem (emigroval v 60. letech).


Tento dokument Andrey Sedláčkové pozůstává především z toho, jak Kratochvíl a jeho syn (který je mu velmi podobný) vyprávějí o svých životech. Občas je to doprovázeno Kratochvílovými fotografiemi (což je dobře, protože pak se je na co dívat), jindy vidíme jen sedícího Kratochvíla / jeho syna (což není dobře, protože pak se není na co dívat).


Kratochvíl pravděpodobně zažil v životě spoustu dramatických a zajímavých věcí, ale má bohužel vzácný dar vyprávět o nich velmi útržkovitě a velmi nezajímavě, jako nějaký ožrala po několika panácích. Doslovný citát všeho, co řekne o svém prvním manželství (ze čtyř): "To naše manželství nefungovalo, rozumíš? To bylo vidět, jo, jako. Nadávky, bla bla bla, seš dělník, jo, a takovýdle sračky. A to se jí moc nelíbilo, jo, protože neměla ten respekt, a už jsem věděl, že to jako de do prdele, jo."Kratochvíl je zjevně velmi bohémská osobnost (i když tvrdí, že to sexuální harašení tří žen, kvůli kterému odešel z vlastní agentury, se nestalo). U extrémně talentovaných lidí je to téměř nezbytné. Ale v mnoha částech filmu mi jeho poloopilecký projev vyloženě vadil, nacházel jsem v té záplavě sprosťáren a citoslovcí pramálo zajímavých informací a zoufale jsem čekal, až začne mluvit někdo jiný (například jeho syn) a dozvím se pro změnu něco, co má hlavu a patu.

Tento dokument má pouhých 80 minut (včetně titulků), ale přesto je tak tak k vydržení. Kratochvíl by si jistě nejaký dokument zasloužil, protože toho prostě musel zažít hodně zajímavého. Ale neumí o tom vyprávět a nikdo jiný to za něj v tomto filmu pořádně neudělá.

9 komentářů:

 1. Nejdu. Ale čekám na edgy dokument "Můj otec Václav Fuka".

  OdpovědětVymazat
 2. Je vidět, že si v životě dobře vybral .. fotograf a ne spisovatel.
  Např.: určitě má ty jejich hádky nafocené, stačilo ukázat a my bychom věděli, že to šlo do pe*ele.

  OdpovědětVymazat
 3. Je logo policie ve vektorové grafice?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Týká se podpora policie i tajné policie? Pokud ano, tatínek by z vás měl radost pane Fuka. Jen tak dále.

   Vymazat
 4. Ja nemyslim, ze by o kazdym kdo neco zazil mel bejt dokument. Stacila by kniha. Ma tam ten sprostak fullfrontal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak. Jakejkoliv jinej žánr je moc těžkej a nákladnej, tak se chrlej dokumenty (na ty vám dají třebas i backeři..), který ve výsledku stejně zajímají jenom pár fanoušků a příbuzných protagonistů.

   Vymazat
 5. "Kratochvíl je zjevně velmi bohémská osobnost. U extrémně talentovaných lidí je to téměř nezbytné."

  Vzácna chvíľka sebareflexie od neschopného tragéda, ktorý si v živote ani len poriadne nevypil.

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych rád shlédl film Andreje Babiše juniora o svém otci a vůbec by mi nevadilo se dívat, že ve filmu celou dobu Andrej senior sedí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.