18.12.19

Recenze: Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera [Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker] - 60%

HLAS ZE ZÁHROBÍ! Galaxií se ozývá tajuplné vysílání, ve kterém mrtvý CÍSAŘ PALPATINE vyhrožuje POMSTOU!

To si prosím nedělám legraci, tak nějak skutečně zní první odstaveček úvodních titulků nových Star Wars. A pokud náhodou nevíte, co je to "Císař Palpatine", pak nemusíte dál číst a prostě na to jděte, bude se vám to líbi, protože se tam skoro pořád něco nečekaného a hlasitého děje...


Pokud náhodou víte, co je to "Císař Palpatine", nebo pokud jste si dokonce z trailerů vyvodili, že se bude hlásit ze záhrobí, pak je to mnohem složitější a je nutné se na Vzestup Skywalkera podívat jednak jako na samostatnou space operu a jednak jako na závěr epické ságy, pozůstávající ze tří, případně z šesti, případně z devíti celovečerních filmů.


Ten první zmiňovaný pohled je jednodušší, neboť není nejmenších pochyb o tom, že ve Vzestupu Skywalkera je mnoho akčních soubojů, divných mimozemšťanů, vypjatých emocí, šokujících odhalení a podobných věcí. Tedy pokud chcete vidět něco, kde se létá po exotických planetách a bojuje, nemůžete v kinech vidět nic lepšího (a asi zase několik let neuvidíte).

Zajímavější otázka ovšem zní: "Stačí nejlepší současná space opera někomu, kdo očekával uzavření ságy Star Wars"? A v mém případě zní odpověd na tuto otázku zcela jednoznačně záporně.

(Následující text obsahuje velmi mírné spoilery, které nebudou překvapením pro nikoho, kdo v traileru identifikoval Palpatinův hlas.)V Epizodě VII bylo jemně načrtnuto několik nových otázek. V Epizodě VIII bylo načrtnuto několik dalších, některé z nich zdánlivě v rozporu s Epizodou VII (a jinými Epizodami) a nic nebylo vysvětleno. Epizoda IX (kterou napsal a režíroval JJ Abrams, stejně jako Epizodu VII) dělá jako kdyby Epizoda VIII neexistovala a vlastně "rebootuje" celou novou trilogii. Na začátku filmu se objeví zcela nové "absolutní zlo", které se spojí se zbytky Prvního řádu, aby vytvořilo "Poslední Konečný řád". Ale moment... Předchozí film přece končil tím, že povstalci byli zcela rozprášeni a První řád ovládal celou galaxii. Co se mezitím stalo? Proč se to stalo? To je jedno, protože je tu nové absolutní zlo!

JJ Abrams umí "dát fanouškům to, po čem touží". V případě Vzestupu Skywalkera to ale už dost připomíná taková ta fanouškovská CGI videa, kde 100000 X-wingů útočí na 100 Hvězd smrti a pak najednou přiletí 1000 lodí Enterprise ze Star Treku. Ve Vzestupu Skywalkera se (na samém začátku) ukáže, že undead Palpatine (Jak k tomu došlo, že je undead? Je naklonovaný? Kým a kdy? Pokud je naklonovaný, proč vypadá jako zombie?) má k dispozici tisíce hvězdných křižníků, z nichž každý má kanón, který dokáže jedním výstřelem zničit planetu. Tomu říkám nebezpečí! Ale odkud se vzaly? Odkud se vzaly jejich posádky? Proč je chce Palpatine použít až teď? Na tyto otázky film nějak odpovídá, ale vždy jen jednou větou a velmi kvapně, abyste o nich příliš nepřemýšleli a nehledali v nich logické lapsy.

A to se bohužel v tomto filmu opakuje pořád dokola, znovu a znovu. Epizoda IX je ukvapený film. Téměř non-stop akce a téměř non-stop odhalování strašlivých tajemství. A pořád znovu a znovu jsem si říkal "Moment, to je zajímavé, pokud je to takhle, tak by to znamenalo, že... Ale to přece nedává smysl. Nebo možná ano...?" Ale nemohl jsem o tom moc uvažovat, protože by mi utekla další část děje a další šílená akční scéna s rychlými střihy a divokou roztřesenou kamerou.

Předchozí Star Wars filmy byly směsí vyspělé technologie a trošky magie ("Síla"). Ve Vzestupu Skywalkera si u mnoha scén máme říct "Tohle se stalo, protože to nějak způsobila Síla". Hrdinové si mezi sebou předávají životní energii. Zjevují se jim mrtvé postavy (nikoliv jen "duchové Síly"). Prostřednictvím Síly spolu nejen mluví na vzdálenost mnoha světelných let, ale předávají si na tuto vzdálenost fyzické předměty, aniž by při tom věděli, kde ten druhý hrdina je. Rey najednou ovládá Sílu zručněji než to kdy dokázal Yoda, ale netušíme, jak se to tak rychle naučila. Duchové mrtvých dokáží také ovládat Sílu a manipulovat s reálnými objekty v reálném světě. U několika scén jsem si nebyl jistý, jestli se právě dívám na něčí halucinaci nebo na něco, co se doopravdy děje (byly v tom podzemí opravdu tisíce Sithů nebo to bylo jen nějaké zjevení / halucinace / předtucha?).

Obávám se, že JJ Abrams zcela záměrně napsal a natočil svůj film tak, aby se většina těchto věcí dala interpretovat libovolným způsobem a aby nemohl být nařčen z toho, že je něco zcela jasný nesmysl. Například to, že Hvězdu smrti potkalo v Epizodě VI nad Endorem toto:


...a v Epizodě IX leží mírně poškozená (s neporušeným trůnem a fungujícími automatickými dveřmi) na nějaké planetě, která - pokud jsem si všiml - není jmenována, ale vzhledem nepřípomíná Endor (a nejsou na ní Ewokové).

To všechno by se samozřejmě dalo nějak vysvětlit a rád bych nad tím přimhouřil oči (podobně jako jsem přimhouřil před 40 lety oči nad "Luku, jsem tvůj otec"), kdyby mi film poskytl dostatečně zajímavé postavy, prožívající dostatečně emocionální momenty. Ale neposkytuje je.

Vztah Finna a Rose nijak nepokračuje. Rose vlastně ve filmu téměř není a nic důležitého neřekne / neudělá. Ani Poeova postava nemá žádný vývoj. Celý film je vlastně příběhem Rey a Kylo Rena, přičemž slovo "příběh" používám ve velmi volném významu.

JJ Abrams nám servíruje mnoho emocionálních momentů, ale nenabízí nám postavy, jejichž chování a zážitky by k těm momentům logicky vedly. Zjevně začal od toho, že si třeba řekl "bylo by cool, kdyby postava X postavě Y dala svou životní energii a tím se pro ni obětovala". Tak to napsal do scénáře. Ale proč to postava X pro postavu udělá? No to je jednoduché, protože se jí někdo nadpřirozeně zjeví a tím ji zcela změní. Dozvídáme se různá zásadní odhalení z minulosti hlavních postav, ale jsou nám pouze oznámena a máloco z nich vyplyne.

Většina hrdinů tohoto filmu nepříjemně působí jako figurky bez vlastní vůle, které jsou postrkovány po šachovnici záhadnými silami, které jsou všemocné a nevysvětlitelné. Tím způsobem totiž mohou tvůrci filmu ospravedlnit cokoliv. Například to, že Snoke neměl v předchozích dvou filmech vůbec žádný smysl a byl jen Palpatinovou bezmocnou loutkou... Oukej, ale PROČ? Čeho tím Palpatine dosáhl nebo chtěl dosáhnout? A jak vlastně Povstalci na konci zvítězili? Zničili nějakou flotilu, ale jak tím porazili První řád, který vládl celé galaxii?? Proč na konci všichni po celé galaxii oslavují??? Opravdu jsem to nepochytil a je smutné, že mi to vlastně bylo jedno.

Teď po završení třetí trilogie mohu říct, že s vykreslením postav je na tom tato trilogie ještě hůře než trilogie prequelů. Bohužel. Nejnovější Star Wars jsou pro mě jen dobrou ukázkou toho, co si můžete na filmovém plátně koupit za spoustu peněz (a že toho není málo a někomu to jistě bude stačit).

Nejsilnější emocionální moment při sledování tohoto filmu pro mě byl, když jsem se přes hlasité zvukové efekty zaposlouchal do soundtracku Johna Williamse a uvědomil jsem si, že dnes už nikdo aktivně neskládá filmovou hudbu tímto způsobem, a že toto je pravděpodobně poslední nadživotní epický soundtrack, který 87letý Williams ve svém životě složí. Nebylo to veselé pomyšlení vzhledem k Williamsovi ani vzhledem ke Star Wars. (UPDATE: John Williams má ve filmu malé cameo!)

P.S: Protože novináři mají zakázáno psát v recenzích nových Star Wars spoilery, najdete moje spoilery zde na Redditu (tedy nikoliv v recenzi, to jsem ale lišák...).

69 komentářů:

 1. star wars jsou sjw sracka, vsude samej negr, cinan, zenska...doufam, ze v IX jsou i nejaci LGBT pripadne i transracials (napriklad wookie ktery se citi byt twilekem). disney kurvi uz uplne vsechno, blby je, ze mu to i tak vydelava, takze ma prachy na dalsi a dalsi sracky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty seš sračka...

   Vymazat
  2. Blaze nám, kteří máme hvězdné války celkem u prdele. Jenom Františku prosím doplň, zda film dodržuje genderové, rasové a kulturní kvóty - kolik je tam LGBTQ postav, kdo odvážně objevuje svoji sexualitu a ve kterých částech galaxie žijí v harmonii černoši, asiaté, latinos atd. A zda hlavní padouch je bílý muž.

   Vymazat
  3. I kdyby tam hrali jen samí hetero bílí muži, na tom, jaká je to ocasovina, by se vůbec nic nezměnilo.

   Vymazat
  4. Kabu má pravdu. Buďme rádi, že bílí v těch hnojích moc nehrajou..

   Vymazat
 2. Víceméně jediné, co potřebuje fanda Star Wars o "epizodě IX" vědět, je to, že George Lucas nebyl na premiéře. :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná by stálo za to si přečíst, o čem chtěl mít Lucas novou trilogii... :D To už by nevydýchal nikdo.

   Vymazat
  2. Myslim ze Lucas ma po prodeji znacky mozkum z disneye pocit jako "co jsem to boze udelal?" nebo "tak jsem prodal svoje dite a voni mu udelali lobotomii".
   Apropos, o cem chtel mit Lucas novou trilogii?

   Vymazat
 3. Star co? Na picoviny nechodim. Nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi bych šel, když jsem šel na všechny předchozí (z hlavní linie).

   Vymazat
  2. ...tak to bych šel spíše na sérii Star Whores...

   Vymazat
 4. Fuka je kapacita. Vždy spomenie Williamsovu hudbu. Takže Johník sa zase pochlapil? Soundtrack stojí za to ako vždy. Dúfam, že Maestro vydrží do Indiana Jones 5. Takže min. jeden nadživotný epický soundtrack nás ešte len čaká. Ideš v januári do Viedne na koncert s osobnou účasťou Williamsa?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi tu novej, viď? Jinak bys věděl, že
   a) Fuky se nemá cenu na nic ptát, protože ti neodpoví.
   b) Fuka není kapacita.
   c) Fukovi nemá cenu lézt do prdele, protože je to sebestředný člověk, který na své okolí kašle a čtenáři jsou mu u prdele.
   d) člověk, který o Johnu Williamsovi mluví jako o "Johníkovi", tu nemá co dělat.

   Takže prosím příště mysli, než napíšeš takhle idiotský post. Díky. A pošli Fukovi další peníze. O nic jiného tu nikdy nešlo.

   Vymazat
  2. Do Vidne jsem uz nesehnal listky a obavam se, ze s Indiana Jonesem 5, jehoz hudba se ZACNE nahravat NEJDRIVE za 2 roky, to nevypada nijak slavne...

   Vymazat
  3. Když tě Franta tak vytáčí, tak proč sem lezeš?

   Vymazat
  4. Franto. A1 :D

   Vymazat
  5. A1? Na A1 stojí věž. Teda jestli hraješ s Frantou korespondenčně šachy. To můžete hrát roky. Pokud vyhraješ, získáš lístek na premiéru.

   Vymazat
  6. Franto, ak ta to vazne zaujima, zapis sa do Waiting Listu na stranke eventu. Vcera som tak spravil vdaka tomuto threadu a dnes uz mam 2 listky do druhej rady. Neni to levne (240E/ticket) ale zas Williams je vo svojom obore jednicka a uz ma svoje roky...

   Vymazat
  7. John Williams má vraj cameo, jeho postava sa volá Oma Tres (anagram slova Maestro!), zasnamenal si ho vo filme? Je najaký leak s fotkou, imdb to tiež potvrdzuje. Vďaka za odpoveď :)

   Vymazat
  8. Ano, je tam, hraje barmana v té hospodě na zasněžené planetě (než hackují C3PO).

   Vymazat
  9. Je to jeho nejlepší role od dob Jurského Parku xD https://d13ezvd6yrslxm.cloudfront.net/wp/wp-content/images/Richard-Attenborough-Jurassic-Park.jpg

   Vymazat
 5. proste kdyz chcu kvalitu tak se kouknu na 5,6,4 v tomto poradi.
  ostatni uz jsou jen snesitelne v poradi: HS, 3, RO, 7, 8, 2, 1 v tomto poradi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na to samé se kouknu, když chcu pohádky (což není moc často, protože moje teplakitida je pouze latentní)

   Vymazat
 6. Starý Wormsy alias Starwormsy byly dobrá hra

  OdpovědětVymazat
 7. kdyby mi bylo 12, tak jdu

  OdpovědětVymazat
 8. Františku, jak je to prosím? Přece Darth Vader nikdy neřekl "Luku, jsem tvůj otec". Ale "Ne, já jsem tvůj otec"... Je to jedna ze základních konspiračních teorií - Mandela efekt a teď se k tomu přidáváte. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já si říkal, jestli tuto sofistikovanou poznámku mám vtipně vložit přímo do článku, ale pak se mi nechtělo dělat závorku v závorce...

   Vymazat
 9. V té recenzi je nějak moc otázek. Nový styl psaní?

  OdpovědětVymazat
 10. Rey a Kylo vo finale bojuju s Palpatinom. Rey zomrie. Kylo obetuje zivot a ozivi Rey pomocou Sily. Pobozkaju sa, ona prevezme meno Skywalker. Mrtvy su Leia, Palpatine a Kylo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha dobrej konstrukt debyle.
   Akorat ze to bylo takhle. Zombie Palpatine terorizuje galaxii vysilanim horsim nez sou porady jaromira soukupa. Ukaze se, ze je to Yoduv bracha, protoze jejich mama byla (ehm) prilis vesela. Kylo to nevydrzi a vezme si Rey. Po case se jim narodi malej negr, coz vede k vyhrocene manzelske situaci se svetelnymi meci. Rey usekne Kylovi nohy, ale jemu je to jedno (jako Frantovi), protoze ho ma konecne az na zem (jako Franta). Umre Cubaka a tomu zlatymu z toho vyhorej obvody. Zaverecny titulky a majestatni hudba.
   Jinak bylo dobry to videt.

   Vymazat
 11. TVL ... cely SW jsou jen filmy, bud me to bavi nebo ne. Tecka. Neni jakykoli duvod z toho delat cokoli jineho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jenomze kdysi to bylo superzabavne a melo to koule, logiku, smrnc a vsecko, proc to nejde i dneska?!??!!!!!

   Vymazat
  2. Odjakziva to byla mainstreamova sracka pro deti, vlastne uz jako dite jsem si rikal, ze to stoji za prd a triky mi prisly smesne.

   Vymazat
  3. No, ona i původní série má scény, kdy by člověk zíval...

   Vymazat
  4. Dneska všechny klasiky zkurví tím, že hrozně překombinují děj, napěchují to kilama nikam nevedoucích podzápletek a postav a přecpou to akčníma scénama s mraky nepřehledných efektů. Nejdu a nepůjdu!

   Vymazat
  5. Ep. 4-6 byly ve sve dobe alespon nejakym zpusobem zabavny, za me nejlepsi postava byl Han Solo, ale obecne proc kolem toho delat takovej povyk? Byl a je to v jadru jen business a dokud to bude sypat, tak se to bude drzet pri zivote.
   Nic vice v tom neni, natoz v tom hledat neco "hlubokeho".

   Vymazat
 12. Takže jsem v klidu a ani nemusím dokoukat epizodu VIII ,abych náhodou nepřišel o souvstažnosti .... :/
  Opravdu takhle promrhali další tři díly hlavní linie ? Aneb v Hollywoodu opravdu vymřeli scénáristé a režie se ujali trikoví mistři .... Zlatá TV produkce kde ještě sem tam hraje roli i příběh (... a stejně se mi nechce věřit tomu židovskému spiknutí )

  OdpovědětVymazat
 13. Tak jsem si přečetl celej děj a no ty koky!

  OdpovědětVymazat
 14. Recenze na noveho Michaela Baye nebude, nebo nemas tri stovky na Netflix?

  OdpovědětVymazat
 15. Recenzi dočtu, až, když budu mít film za sebou. Děkuju za upozornění, abych nečekal moc!

  OdpovědětVymazat
 16. Hele, nedozvěděl jsem se základní info, IMAX ano nebo ne? :)

  OdpovědětVymazat
 17. Endor byl měsíc, nikoli planeta. Je tedy možné, že zbytky Hvězdy smrti dopadly na planetu, kterou obíhal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebyla ta planeza plynovy obr bez pevneho povrchu jako treba jupiter.

   Vymazat
  2. Endor je planeta, měsíc obíhá, i když se měsíci říká také "Endor", oficiální název je "Forest Moon of Endor", tedy měsíc Endoru. Endor je skutečně plynná planeta.

   Vymazat
 18. Tak... je pravda, že jsem to čekal daleko horší. A že jsem Dvojku... teda vlastně Osmičku, raději neviděl.
  Ale od okamžiku kdy Ben zahodil ten svůj červenej nesmysl už jsem to i docela přijímal bez větších výhrad, a docela si to i užíval. Tedy až na ten navigační vysílač.
  ...
  Zajímavý je, že u všech šesti původních filmů bych dokázal tak nějak zevrubně popsat děj. Ale tady se v těch návaznostech nějak ztrácim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zevrubný = jdoucí do podrobností, detailní

   Vymazat
 19. !!!SPOILER!!!¨
  Rey je Greta Thunbergová:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo odhaleno, že První/Poslední řád zanechává uhlíkovou stopu?

   Vymazat
  2. Ta flotila řádu má stejně jen jediný úkol, tj. likvidovat měřící stanice uhlíkové stopy ve vakuu. Proto jich je tolik:).

   Vymazat
 20. Za me ted po shlednuti teda super. Predesle dily byly sci-fi, tohle byl skvely navrat Star Wars jako pohadky.

  OdpovědětVymazat
 21. Jedna technická...
  Keď Kylovi dávali dokopy helmu - nie je tam náhodou vidno ako kováča šimpanza Ceasara z Planéty opíc? :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Celý film postrádá logiku. Pak bych to nazval mixem matrixu, Harryho Pottera, případně tam zavítal někdo od Marvelu. Možná scenaristi těchto filmů vařily dort jako kočička a pejsek. 50%

  OdpovědětVymazat
 23. Těžký spoiler - nečtěte, pokud jste neviděli!

  Na celém příběhu této ságy-pohádky "O Síle", u všech devíti dílů, je nejsilnějším momentem ta opakovaná proměna dobra ve zlo, a nakonec v pointě vždy nazpět.

  Darth Vader, původně talent dobra a Síly, přešel sveden Imperátorem na stranu zla, a nyní v posledních třech dílech opět Kyle (syn Ben - Sola a Lei, ta je sestrou Jediho Luka) přechází na stranu zla, sveden Snokem (dědečkem dívky Rey, po svém tátovi je ale dívka na straně dobra), aby se v pointě opět vrátil na stranu dobra.

  Lea ho podle mě ale nezachraňuje jako "svého syna" (vždyť jí zabil manžela, Hana Sola, nemluvě o mnoha dalších lidech nejen z odboje), ale odklání ho hlavně od zlé ztrany Síly, aby dobrá strana Síly mohla vyhrát.

  Je také dnes typické, že novou "bohyní" je dívka Rey, staří hrdinové - muži (fešák a chlapák Han Solo, talent Síly Luke...), už dnes jsou programově upozaděni.

  Kdyby poslední trilogie ubrala odboček v ději ve prospěch vysvětlení zásadních obratů hlavních postav, mohlo to být opravdu dobré.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Špatně jsi to vyspoileroval. :D Dědečkem Rey nebyl Snoke, ale Palpatine. Snoke byl jeho podřízený. Na tom jde hlavně vidět, že Palpatina v posledním filmu narychlo přidali, protože Rian Johnson rukou Kyla neprozřetelně killnul Snoka v předchozím filmu.
   Kdyby poslední trilogie ubrala střídání režisérů a celou ji dělal jeden člověk s jasnou vizí co, kam, proč a jak směřuje, mohlo to být opravdu dobré.

   Vymazat
 24. Tento komentar nebol schvaleny z Japonska, nebot se v nem vyskytuji slova Pupen, nedokonceny, dokument, creampie, zombiepes, hebe, StB, stryckova kalkulacka a otcuv popel vysypany do reky.

  OdpovědětVymazat
 25. Františku, prosím tě, mohl bych tě požádat o pokus o identifikaci téhle hudby? Určitě jsem ji někde už slyšel, hlavně první track, ale nemůžu si vzpomenout kde. Myslím, že je to nějaký soundtrack, a v tom se vyznáš. Předem díky!

  https://www.youtube.com/watch?v=bnUXq00hOyg
  https://www.youtube.com/watch?v=Hmmwjst2cb4
  https://www.youtube.com/watch?v=GtpU_y9wxnQ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to podobné některým věcem, které používá třeba Tarantino, ale jenom podobné.

   Vymazat
  2. To sedí, mnělo by to být nějak ze 60tek - začátku 70tek, a takovou hudbu Quentin využívá často. Kuknu na soundtracky k jeho filmům, díky.

   Vymazat
 26. Drobný překlep - předpokládám, že tam mělo být s Epizodou VII a ne VIII:
  "V Epizodě VIII bylo načrtnuto několik dalších, některé z nich zdánlivě v rozporu s Epizodou VIII"

  OdpovědětVymazat
 27. Tento komentář byl schválen z Japonska, během dotáček Františkova úžasného filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem teď v Japonsku a dotáčí se tady tak maximálně poslední Godzilla. O žádném Františkovi tady nikdo nic neví.

   Vymazat
 28. nigga why you posting your girlfriend practically nude online for a bunch of people to see? No class

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.