13.12.19

Recenze: Amundsen - 50%

Norský film o (norském) badateli Roaldu Amundsenovi, který jako první stanul na jižním pólu a jako první navštívil oba póly (i když nad severním pouze přeletěl).


Životní osudy Amundsena, který stál mnohokrát za různých okolností na pokraji smrti, se jistě daly zfilmovat mnoha různými způsoby. Tvůrci tohoto filmu ale zvolili cestu, která je příliš ambiciózní a sofistikovaná a současně nudná a předvídatelná. Dovolte mi vysvětlit...


Nebo ne. Ještě předtím mi dovolte zmínit, že z produkčního hlediska není filmu příliš co vytknout. Zasněžené pláně jsou strašidelně majestátní, digitální vzducholoď vypadá zcela přijatelně, dobová výprava ujde (natáčelo se i v Praze na Žofíně) a tak dále... Jediným do očí bijícím problémem jsou masky hlavního hrdiny, který v průběhu svého filmového stárnutí na plátně vypadá stále divněji a nechtěně legračněji (hraje ho stále tentýž herec). Nevím, jak je to možné a proč k tomu došlo, protože hlavní představitel stejně není skutečnému Amundsenovi moc podobný.Ale teď už k té sofisitkovanosti a předvídatelnosti. Dobře to dokumentuje například úplný začátek filmu, ve kterém vidíme, jak Amundsen v letadle havaruje někde na ledové kře. Následuje scéna, ve které Amundsenův bratr navštíví jeho milenku (která je zoufalá z toho, že Amundsen havaroval v letadle někde u pólu) a vypráví jí formou flashbacků o předchozím Amundsenově životě. OK, to je tradiční scenáristická berlička. Ovšem později se Amundsen z kry šťastně vrátí (to už možná je spoiler, ale je mi to jedno), v tu chvíli přestane většina flashbacků, film je dále vyprávěn "tady a teď" a teprve o mnoho let později dojde k oné nehodě, kterou jsme viděli na počátku filmu, a která tudíž neměla nic společného s tím, že Amundsenův bratr a milenka na Amundsena na počátku filmu zoufale čekali. Oni totiž čekali na Amundsena o mnoho let dříve, po ztroskotání jiného letadla někde jinde! To mi připadalo jako twist z nějakého Tarantinova filmu a dlouho jsem přemýšlel, jestli jsem to vůbec správně pochopil. Ale ano, Amundsen zjevně ztroskotal na kře dvakrát, pokaždé s jinou posádkou a s jiným letadlem. První ztroskotání vidíme uprostřed filmu, druhé na začátku a na konci filmu, a počáteční obavy vyplývají z toho prvního ztroskotání (i když jim ve filmu okamžitě předchází to druhé).

Podobně mimo jsem byl z toho, že se Amundsen vydal na pětiletou hardcore výpravu mezi ledovce, na kterou nechtěl, ale musel, protože to před lety někomu verbálně slíbil.

Chápal bych, kdyby ve filmu byly překvapivé zvraty, které se doopravdy staly, nebo naopak smyšlené zvraty, které lépe pomůžou načrtnout zajímavou filmovou postavu. Ani jedno z toho se ale moc nepovedlo.

Stačí zběžně nakouknout na Wikipedii a je okamžitě jasné, že filmaři změnili nebo zatajili základní historická fakta, asi aby scénář byl "filmovější". On ale moc fimový není a Amundesnově postavě se nijak moc pod kůži nedostaneme. Překvapivě často působí jako sobecký zmrd, který své cestovatelské posedlosti podřizuje všechno, ale tvůrci se bojí jít dostatečně na dřeň a hlavní hrdina zůstane celý film jaksi rozplizle nedefinovaný, ani klaďas, ani záporák. Prostě "existuje a dělá divné věci".

Nevím, nakolik je férové srovnávat norskou kinematografii s Hollywoodem, ale po řemeslné stránce vypadá Amundsen velmi dobře. Byl pro mě ale především motivací k tomu, abych si zjistil, které z těch divných věcí ve filmu se opravdu staly a jestli se opravdu staly tak divně. A většinou nikoliv...

23 komentářů:

 1. Další výlet do Fukovy hlavy - recenze jeden velký spoiler, objektivní informace o filmu skoro žádné, zato s námi intimně sdílí své úvahy během filmu a po filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. He is a film reviewer.

   Vymazat
  2. Tak proč to čteš, proč sem chodíš? Franta má svůj styl recenzí, a komu se to nelíbí, ať čte jiné recenze. Jednoduché.

   Vymazat
  3. Když se ti nelíbí jeho komentáře, tak je prostě nečti blbečku.

   Vymazat
 2. Nabízí se porovnání s jiným nepříliš povedeným norským filmem o jiném norském národním hrdinovi - Kon-Tiki. Tam ale naštěstí existuje daleko zajímavější původní dokumentární film, který o své cestě natočili.

  OdpovědětVymazat
 3. Ano Fuko, všichni víme, že své "recenze" nedokážeš napsat bez spoilerů a nehodláš na tom nic měnit. Nemusíš to v nich vysloveně zmiňovat. A to jak tě udivuje, když někdo něco slíbí a snaží se to dodržet, raději ani komentovat nebudu. O tom by mohli povídat všichni ti, které jsi okradl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On to jeste nekdo cte? Ja jen skroluju do diskuze, kde zacina ta prava drina/zabava.

   Vymazat
  2. Všichni, kteří kradou a podvádějí se obecně označují jako "kontroverzní". Proč se věci nenazývají pravým jménem i zde?

   Vymazat
 4. Kdyby se jméno Amundsen nahradilo Františkem a jižní pól Tokiem, tak je to skvělej matroš do projektu

  OdpovědětVymazat
 5. Sapraholte, uz aby nekdo natocil Trosecniky na kre ledove. Chci Behounka, pemikan, co neni k zradlu ani na pokraji smrti hladem, rozsekanou vzducholod a Sveda, ktery padne za obet italskemu kanibalismu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se stalo, jmenuje se tuším Čevený stan.

   Vymazat
  2. Dik za tento ojedinely kousek informace na tomto jinak veskrze jalovem, zfukopicusehumoristickem webu.

   Vymazat
 6. A tohle mam prave na Fukovych recenzich rad. Pri sledovani filmu me casto napadaji podobne uvahy.

  OdpovědětVymazat
 7. Podtext "I dont care spoilerů" je jasný...recenzent pohrdá filmem, a tím pádem všemi, kterým by se dílo mohlo líbit. To mně nevadí, poněvadž to dělám taky.

  OdpovědětVymazat
 8. Keby moje spoilery k filmu Amundsen dopadli takto, spokojny by som s nimi nebol.

  OdpovědětVymazat
 9. Mam jit na film, kdyz je v nem jen zima a spoilery?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.