16.12.19

Recenze: Dokonalá lež [The Good Liar] - 40%

Britský důchodce (Ian McKellen) na internetové seznamce najde důchodkyni (Helen Mirrenová). Oba jsou ovdovělí, oba jsou celkem slušně při penězích a vypadá to, že z toho bude hezký vztah v podzimu jejich životů. Ovšem od úplného počátku víme, že všechno není takové, jak se zdá...


A to je jedna z věcí, kterou je důležité zdůraznit: Od samého počátku filmu víme, že Ian McKellen není křehký stařík, za kterého se vydává, ale svižný (na svůj věk) dravec, pro kterého jsou statisícové podvody a fyzické násilí každodenním chlebem a chce Mirrenovou připravit o její úspory. To by ale nemuselo vadit, neboť můžeme na plátně vidět spolu McKellena a Mirrenovou a sledovat, jaké skvělé věci dokáží předvést.

A je vskutku poučné sledovat, jaké skvělé věci McKellen a Mirrenová dokáží, navzdory scénáři, který je v nejlepším případě "standardní sitcomový humor". Obávám se, že kdyby jim režisér řekl "Teď pět minut improvizujte, že jste se čerstvě seznámili a jeden z vás je protřelý podvodník", tak by tito herečtí titáni předvedli něco velmi podobného jako předvádějí v tomto filmu.


Kdyby předchozí řádky popisovaly celý film Dokonalá lež, tak by ještě pořád mohlo jít o přijatelnou nenáročnou zábavu se dvěma skvělými herci. Bohužel (nebo "kupodivu"), okolo své poloviny děj filmu zcela vykolejí.(Zatím bez spoilerů) Téměř hodinu je film nenáročnou komedií, ale pak naprosto nečekaně odbočí k velmi vážnému dramatu prostřednictvím podzápletky, která nemá zhola nic společného s předcházejícím dějem a především nemá nic společného s atmosférou předcházejícího děje.

Samozřejmě od počátku filmu tušíme, že se dočkáme nějakého překvapení (protože se tu a tam stane nějaká nevysvětlitelná drobnost). Ale to, co se doopravdy stane, je tak mimo, že jsem měl skoro dojem, že jsem usnul a zdá se mi to. Ke slovu přijdou obsáhlé flashbacky a velmi polopatické vysvětlování (bez kterého bychom nepochopili vůbec nic), a ke konci už jsem si jen přál, aby to proboha skončil a McKellen s Mirrenovou už se nemuseli dále ztrapňovat.

Scénář Dokonalé lži je v mých očích katastrofa epických rozměrů, téměř srovnatelná s některými českými thrillery. Jen talent hlavních představitelů a smutné pomyšlení na to, že už si spolu asi mockrát nezahrají, mi umožnily toto dílo jakž-takž přežít...

P.S: Řemeslné spekty filmu jsou ucházející, někde mezi laciným kinofilmem a dražším televizním filmem. Hudba Cartera Burwella je vzácně vyčpělá.

NÁSLEDUJÍ SPOILERY AŽ DO KONCE ČLÁNKU

Mirrenová a McKellen se tedy úspěšně sbližují, zatímco vidíme, jak McKellen jinde provádí nesouvisející finanční podvody (nikoliv sňatkové). Okolo poloviny filmu se oba hrdinové vydávají na dovolenou do Berlína, kam s nimi jede i vnuk Mirrenové, který McKellena celý film podezřívá z něčeho nekalého.

V Berlíně podezřívavý vnuk Mirrenové řekne McKellenovi nějaký citát v němčině, načež McKellen zapomene, že je Brit a odpoví "Pravda, pravda". Čímž se prozradí.

Následně vyjde najevo šokující odhalení, že McKellen ve skutečnosti není Brit, ale Němec, který si těsně po válce jako dvacetiletý vyměnil identitu s britským lovcem nacistů, kterému dělal tlumočníka, a který byl zastřelen loveným nacistou. To vše vidíme v dlouhém dramatickém flashbacku, kde McKellena hraje nějaký mladý herec, který mu není podobný. Nejbizarnější je, že celé to obrovské odhalení nemá žádný význam pro děj filmu, neboť německý McKellen nebyl nacista (což ani nikdo netvrdí), spolupracoval s Brity a měl poměrně smysluplný důvod, aby tu výměnu provedl (čímž nikomu neublížil). Všichni se vrátí do Londýna, pokračuje sbližování a McKellen se chystá zrealizovat svůj plán okradení Mirrenové. A divák v tuto chvíli tuší, že nějaký význam to odhalení asi bude mít později, protože proč by jinak ve filmu bylo, že ano...?

No, abych to neprotahoval. Nakonec Mirrenová obere McKellena o všechno. To je samozřejmě varianta, která každého diváka napadne nejpozději v desáté minutě filmu, ale zcela jistě ho nenapadne PROČ.

Totiž, Mirrenová ve skutečnosti není Britka, ale také Němka! A když jí bylo asi 12 let, patnáctiletý McKellen ji doučoval v Berlíně angličtinu. A protože ho jednoho dne zesměšnily její tři sestry, on na oplátku Mirrenovou znásilnil a udal její rodinu za protiněmeckou činnost, takže následně byl tatínek popraven, matka se zabila a tři sestry zemřely při bombardování.

A Mirrenová následně věnovala více než 60 let svého života (film se odehrává v roce 2009) tomu, aby McKellena našla a naplánovala a provedla pomstu. Takže téměř všichni, kteří se kolem ní během filmu točili, byli její spiklenci / přátelé / herci. Její "vnuk" byl ve skutečnosti gay milenec jejího černošského vnuka. Ano, opravdu. A úplně všechno, co Mirrenová celý film dělala, prováděla podle precizního scénáře, s vědomím toho, že chystá pomstu vrahovi své rodiny.

A když se toto dozvíme, tak značná část toho, co se předtím ve filmu dělo, přestane zcela dávat smysl. Samozřejmě by se Mirrenová mohla McKellenovi pomstít nějak jednodušeji a účinněji (její plánovaná pomsta spočívá jen v tom, že ho připraví o peníze a pak vítězoslavně odejde pryč). Mnohem zajímavější ale je zamýšlet se nad konrétními detaily. Třeba nad tím, proč Mirrenová připravila ten výlet do Berlína a celé tamnější složité odhalení (kdy je McKellen zaveden do bytu, kde mu "vnuk" vysvětlí, že "tady se to tehdy v roce 1948 stalo, tady jste se s ním rvali a vyměnili si identity"). Proč takhle zbytečně odkrývá karty a riskuje odhalení celého svého složitého plánu? Odpověď na tuto otázku samozřejmě zní: "Pouze proto, aby vysvětlování na konci filmu mohlo být o něco kratší a část se ho mohla přesunout do prostředka filmu". Typická známka scenáristického zoufalství.

Na konci filmu se McKellen pokusí Mirrenovou fyzicky zlikvidovat (to ji nenapadlo, že by to mohl udělat, když ví, že i ve svém věku dokáže bez problémů zabít mladšího člověka?). Mirrenové se naštěstí podaří ho zmrzačit a film končí tím, že McKellen sedí ve vegetativním stavu zchromlý v nemocnici a přemýšlí o své herecké kariéře...

23 komentářů:

 1. Fuka je blb nikomu ani muk!

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím že tenhle spoiler je dovedený k dokonalosti. Howgh

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jenom proto, že Fuka musí dokázat, že neusnul a že se mu to nezdálo.

   Vymazat
  2. Předpokládám, že ti McKellen stál s pistolí u hlavy a ty jsi si ten komentář MUSEL přečíst, přestože jsi DOOPRAVDY nechtěl a teď jsi na FF nesmírně oprávněně naštvaný.

   Vymazat
 3. takze mckellen je saruman a mirrenova je gandalf.

  OdpovědětVymazat
 4. Fuka - velmistr komentovaných spoilerů.

  OdpovědětVymazat
 5. Toto dává pojmu spojler zcela nový význam :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Nejdu, zábavnější bude i sedět na lavičce před domovem důchodců.

  P.S. kinofilm je takový ten pásek, na který se dřív fotilo a dával se do fotolabu aby z něho nadělali analogové fotky. Z kinematografie ten pojem neznám.

  OdpovědětVymazat
 7. Ani já bych nešel... i když, nabízí se otázka, jestli recenze a spoilery popisují film, nebo Františkův sen při spánku v průběhu projekce... na ten sen bych skoro i šel...

  OdpovědětVymazat
 8. Malej oftopič: Film Musíme se sejít vznikal prý s naprosto minimálním rozpočtem déle než než čtyři roky (tedy pravděpodobně déle, než Fukafutokyu) a je to na mnoha jeho složkách velmi patrné.

  ;)

  OdpovědětVymazat
 9. franto, proc nemas vnoucata?

  OdpovědětVymazat
 10. Je tu obrovský červený nápis SPOILER. Co ještě zdejší fňukači chtějí víc?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dva obrovské červené nápisy SPOILER.

   Vymazat
 11. To je vzdy vtipne, jak Fuka napise tri kratke odstavce a pak "nasleduji nasleduji spoilery" a pod tim cela kniha. On proste neumi psat bez spoileru.

  OdpovědětVymazat
 12. Čtu to tady jenom kvůli takovémuhle zkrácenému převyprávění děje, takže děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Je to přece zdejší trademark. Nechápu, proč se FF někdy pokouší o skutečné recenze, které tady beztak nikdo kromě pár choromyslných optimistů nečeká, a hlavně neocení.

   Vymazat
 13. Vlastnosti lidí se s věkem nemění, ale zvýrazňují. A jde to obvykle po skocích. Dneska se je ten vzácný den, kdy se František opět viditelně posunul. A to v jeho oblíbené kategorii "budu vám vyprávět film, který jsem viděl". Pravidelní čtenáři jsou opět po letech viditelně zaskočeni, což je důkaz, že to František napsal přesně jak chtěl.

  OdpovědětVymazat
 14. Pane Fuko, "dokážou" a "tamější". Děkuju.

  OdpovědětVymazat
 15. Pod titulkem této stránky by nemělo být "Recenze a různé...", ale převyprávění filmu co jsem právě shlédnul a jak ho chápu já...

  OdpovědětVymazat
 16. Nebýt těch dvou, nebylo by to koukatelné. Takhle se to dalo.

  OdpovědětVymazat
 17. Dakujem autorovi za vysvetlenie, nie uplne vsetkemu som po vzhliadnuti pochopil, uz mi je to jasnejsie. A k blbcom, co nevedia co znamena spojler, je zbytocnwe sa vyjadrovat.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.