27.11.19

Recenze: Párty Hárd - 80%

Tři nesmělí spolužáci se dohodnou, že uspořádají nejlepší párty pod sluncem, ale všechno se zkomplikuje a je z toho #shitparty...


Především je důležité upozornit, že tento 60minutový film není uváděn v normálních kinech a pokud ho chcete legálně vidět, musíte si zjistit, kde ho budou kdy promítat. Což je škoda, protože je to s přehledem nejlepší česká komedie od Okresního přeboru (2012). Nebo, přesněji řečeno, od roku 2012 jsem se u žádné české komedie tolik nesmál na patřičných místech.

Chce to ale několik varování. Párty Hárd napsal a režíroval Martin Pohl (narozen 1986), známější pod uměleckým pseudonymem Řezník svými horrorcore rapovými alby a videoklipy, které nejsou pro každého (mírně NSFW příkladhodně NSFW příklad).


A film podle toho vypadá. Je extrémně vulgární v dialozích i obraze. Nebudu vyjmenovávat, ale dočkáme se i obnažených dámských ňader, pánských penisů, vyměšování a detailního vymačkávání beďarů. A nikdo nikoho neosloví jinak než "kundo" nebo "mrdko".

To samo o sobě není ve světovém měřítku nic unikátního a i v našich kinech jsme viděli dost podobného materiálu. Unikátní je skutečnost, že je to české a že je to vtipné. A není to vtipné tím, že je to sprosté. Je to vtipné díky scénáři, režii i hereckým výkonům. Že je to sprosté, to je jen bonus. Podobně jako třeba u Cohenova Diktátora.Příklad: Aby kluci měli na párty pořádnou zábavu, samozřejmě potřebují pervitin. Takže samozřejmě zajdou za tlustým cikánem, který ho umí vařit. Tlustý cikán (sorry, není to Rom, je to cikán) ovšem nemá potřebné nádobíčko. Tak ho naši tři hrdinové navléknou do bílého pláště a vezmou ho do své školy na hodinu chemie, kde ho před krátkozrákým senilním chemikářem vydávají za studenta. A dále to graduje, cikán je v hodině chemie nejlepším studentem, omylem přiotráví spolužáka pervitinem a pak je vyslán na chemickou olympiádu. Tedy přesto, že jde o fekální teenage komedii, i vedlejší postavy mají aspoň náznak dějových oblouků a smyslu svého chování (které by samozřejmě nedávalo smysl v reálném světě, ale dává smysl v tomto filmu). A scénář je příjemně nepředvídatelný, aniž by působil jako naprosto náhodný slepenec scének (k párty nakonec dojde, ale je to úplně jiná párty, než hoši očekávali, protože podcenili hashtagy na Facebooku).

Může to znít jako zcela základní věci, ale bohužel to jsou zcela základní věci, které většině českých filmů zcela chybí.

Herci pro mě byli neznámí, ale jde o překvapivě dobře vybrané typy. Například různí feťáci, somráci, fekální devianti a jiné divné existence nejen patřičně vizuálně vypadají, ale současně docela dobře hrají.

Párty Hárd je poloamatérský počin s nulový rozpočtem, takže je nedostatek peněz doháněn zběsilou kamerou, soundtrackem a epileptickým střihem, což víceméně funguje tak, jak má. Největšími záhadami pro mě zůstává, proč tento film není možné vidět oficiálně někde online (klidně i za pár peněz) a proč ho Pohl neprodloužil o 20 minut a nepokusil se ho jako celovečerní nabídnout nějaké distribuční společnosti k uvedení do normálních kin. Měli jsme možnost v nich vidět stejně nechutné a mnohem míně vtipné počiny.

A největší objektivní chybou filmu je to, že nemá dostatečně dlouhé "chechtací pauzy", takže v hlasitém smíchu obecenstva zaniknou další potenciálně vtipné hlášky.

27 komentářů:

 1. Kdyby má recenze filmu Party Hárd dopadla takto, spokojený bych s ní nebyl. Napíšu kvalitnější recenzi. Mnohem kvalitnější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro začátek stačí, když budeš psát komentáře na ČSFD. Jaká já https://www.csfd.cz/uzivatel/152809-jirka-sc/komentare/

   Vymazat
  2. Jirko, na CSFD komentáře psát nebudu. Nicméně kdyby moje komentáře na CSFD vypadaly jako ty tvoje, spokojený bych s nimi nebyl.

   Vymazat
  3. kdyby moje anonymni komentare na FFFilmu vypadaly takhle, tak bych se snad radeji obesil.

   Vymazat
 2. Proste kdyby Franta chtel, presne takovy film by natocil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Epický nepřerušovaný záběr. Ruční kamera. Couvání. Práce s herci i zvířaty. Filmařská lahůdka. Filmová esej "Pejsek Adolf a první sníh". Všechny potřebné "skily a levely" pohromadě a zmáknuté na výbornou. https://www.youtube.com/watch?v=Lzc5Dmb31UA

   Vymazat
 3. Především je důležité "uipozornit", že Fuka si po sobě svoje věci nečte a nechává v nich překlepy. Což je mu ale jedno, protože on přece "nic neprodává". Peníze za ně ale chce.

  OdpovědětVymazat
 4. míně týně dýně ... skloňuji to dobře?

  OdpovědětVymazat
 5. No vod Mártyho a.k.a Řezníka jsem zatím viděl všechno, jen hry jsem nehrál a Mártyho frky jsou nebetyčná srágora.

  OdpovědětVymazat
 6. To nemůže být špatný film, když je František spokojen.

  OdpovědětVymazat
 7. Protože se tu už neprgá, tak k tomu nemám co říct. Snad jenom, že kdyby moje recenze na film Párty Hárd dopadla takto, spokojený bych s ní věru nebyl.

  OdpovědětVymazat
 8. Z to bych klidně i ty prachy dal...

  OdpovědětVymazat
 9. Není to film, na který bych se musel podívat, ale jsem rád, že vím, že existuje.

  OdpovědětVymazat
 10. Podle traileru to vypadá jako něco od Magnuska. Začínám tě Fuko podezírat, že tvé hodnocení českých filmů není vždy tak úplně upřímné. Nebo zde hraje roli to, že jsi úchyl?

  OdpovědětVymazat
 11. "Proste kdyby Franta chtel, presne takovy film by natocil."
  - asi jako dokument z japonska? chehe brekeke!

  OdpovědětVymazat
 12. Odpovědi
  1. Nejdu. Sledovani filmu zanechava uhlikovou stopu. Grete by prasknul ve svu...

   Vymazat
  2. Správně, nejvyšší čas vrátit se k maňáskovému divadlu. Dost možná, že i ty recenze budou potom zábavnější.

   Vymazat
 13. A ne, a ne, a ne... nešel bych...

  OdpovědětVymazat
 14. Nejdu. Třeba to časem chytnu kolem půlnoci na čt art.

  OdpovědětVymazat
 15. Lístek na Valhallu: Říši bohů jste Fukovi nikdo nekoupil? Teda, styďte se.

  OdpovědětVymazat
 16. Nejpůjdu, film je prý vulgární.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.