25.11.19

Recenze: Jiří Trnka: Nalezený přítel - 80%

Starý francouzský režisér Joël Farges přijíždí do Prahy, aby zde natočil dokument o Jiřím Trnkovi, slavném českém animátorovi, který mu učaroval už v dětství a se kterým nestihl natočit interview před jeho smrtí. Zde spolu s Terezou Brdečkovou (dcerou Jiřího Brdečky, dvorního Trnkova scenáristy) pátrají po archivních materiálech a především po slušně zachovalé kopii Trnkova eposu Bajaja.


Film tedy dokumentuje jednak životní osudy Trnky (prostřednictvím vzpomínek a archivních materiálů) a jednak proces toho, jak Farges s Brdečkovou o Trnkovi mluví a shánějí archivní materiály. Což je ozvláštněno tou skutečností, že Fargese na plátně hraje nějaký jiný starý Francouz (Brdečková hraje sama sebe) a občas je nějaká scéna hledání a vzpomínání triková / loutková / zjevně hraná (např. si protagonisté povídají v jedoucím autě, ale je záměrně zjevné, že auto stojí a za ním běží zadní projekce). Inu, proč ne.


Hlavní je, že film je zajímavý a přibližuje Trnkovu genialitu lidem, kteří o něm dnes téměř nic nevědí (a takových je překvapivě hodně). Otevřeně se hovoří i o jeho vztahu k režimu, který byl extrémně zajímavý a vyvrcholil těsně před Trnkovou smrtí jeho alegorickou Rukou. Film se krátce zamýšlí i nad tím, že Forman a Zeman se restaurují, ale ohledně Trnkových filmů pořád kde nic, tu nic. Což mi přijde bizarní vhledem k tomu, jak slavný byl Trnka za svého života (zemřel poměrně mlád) a jaký mezinárodní věhlas tehdy přinesl Československu.Ve filmu se hodně mluví francouzsky (což je titulkováno). Bude existovat také kratší verze, kompletně v češtině, určená především pro školy. Současně s tímto filmem (s oběma verzemi) bude promítán také jeden Trnkův krátký film - Pérák a SS nebo Ruka. Bude tedy možné vidět čtyři různé kombinace tohoto titulu, takže si dejte pozor, na co do kina půjdete.

13 komentářů:

 1. Prga. Trnka je dobrej. A teď už toho Doktora Spánka, Františku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebuď línej a naivní. Doktor Sípánek je v kinech už dva týdny a každýmu tu je jasný, že František dává přednost spánku s Annou a Elsou...

   Já jdu dneska.

   Vymazat
 2. Mne sa velmi paci ako Fuka vzdy zvyrazni nejaku uplnu banalnost. Napriklad zjavny umelecky zamer. Asi to imponuje skolackam a tie maju pocit ze Fuka rozumie filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není nic zlé na tom, když člověka něco zaujme a zmíní to. Horší by bylo, kdyby byl podělaný strachy, že se někdo bude vysmívat a psal jen to, co očekával, že se bude líbit.

   Co napsal teď o autě a zadní projekci, JE zajímavé, protože se jedná o filmařský prvek, který se používal před desetiletími, ale dnes je archaický. Pokud ho někdo použije a záměrně přizná, pak se doopavdy jedná o zajímavý přístup.

   Vymazat
  2. Akurat by si normalne cakal, ze to nebude tretina recenzie filmu, ze? A nebude to posobit ze to je skoro vsetko co si Fuka z filmu odniesol.

   Vymazat
  3. Ano, tak to je tedy opravdu zajímavé. A ještě zajímavější je, že se tu o tom zajímavě debatuje. Děkujeme za vysvětlení a těšíme se na mnoho dalších zajímavých postřehů.

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. OMEGA!

   A kdyby moje recenze dopadla takhle atd.

   Vymazat
 4. Bude recenze Párty Hard?

  OdpovědětVymazat
 5. Jdu. Trnka a Brdecka boli geniovia a velmi by som si prial, aby z ich tvorby cerpala CT a/alebo FAMU viac.

  OdpovědětVymazat
 6. O Trnkovi nikde nic, protože je tu nekonečná pře o autorská práva mezi jeho dcerou Klárou a bývalým Krátkým filmem.

  OdpovědětVymazat
 7. Trnkovo výtvarné pojetí vzbudilo odpor, zejména u dětí. Soudím podle sebe. Na Perníkovou chaloupku s jeho ilustracemi, kterou jsme měli doma, jsem se chodil koukat jen za bílého dne, se stejný pocitem jako jsem pozoroval flašku s lebkou a hnáty, co jsme měli na poličce v koupelně.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.