7.11.19

Recenze: Dálava - 70%

Dospělý muž a jeho autistický teenage syn se vydávají na cestu autem z Brna do Ruska, za jeho (mužovou) ex-manželkou a dcerou, možná proto, aby napravili cosi, co se mezi nimi před lety stalo.


V průběhu tohoto dokumentu sledujeme stará home-videa a posloucháme jakousi "zpověď" (v ruštině, s titulky), kterou si muž pro svou bývalou připravuje. Ale především sledujeme cestu s různými triviálními zastávkami a drobnými komplikacemi, která vyvrcholí hledáním manželky a dcery v cíli jejich cesty. Hlavní devizou filmu přitom je pubertální autistický Griša, jehož některé hlášky dosahují sofistikovanosti Rain Mana a velmi jsem se těšil na každou jeho další větu.


Jde sice o dokument, ale je natočen tak sofistikovaně, že místy vypadá jako nějaké severské drama ve stylu "Dogma". Za zmínku stojí kamera a střih, neboť během filmu dochází ke střihům mezi dvěma záběry, které nemohly následovat těsně po sobě (neboť by v tom druhém byla vidět kamera, která zabírala ten první), ale přesto působí zcela přirozeně. Samozřejmě je také nutno ocenit účinkující, kteří se stále chovají zcela přirozeně, přestože s nimi musel celou dobu cestovat nejméně jeden kameraman, a dost často to vypadá, že jich muselo být více. Pokud bych se dozvěděl, že jde o "falešný dokument" a oba protagonisté jsou kvalitní herci, nepřekvapilo by mě to.Což mě vede k zajímavé myšlence: Pokud by film Dálava vypadal přesně tak, jak vypadá, a byl hraný, s herci, pravděpodobně bych o něm psal "WTF", "šílená nuda o ničem" a podobné negativní věci. Jako dokument je ovšem silně nadprůměrný, protože "takhle to přece v životě reálně chodí". Asi. Pokud se svým autistickým synem jedete do Ruska...

23 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze Dálavy dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli Franta natočí nebo nenatočí film, je mi úplně jedno. Peníze jsem mu na něj neposlal. A i kdyby ano, bylo by to ne proto, že jsem zvědavý na jeho film, ale proto, protože rád čtu jeho komentáře (ještě z doby, kdy psal pro Cinemu).
   Pokud někdo z vás chodí na tento web ne proto, aby si přečetl frantovy recenze, ale proto, aby v diskusi onanoval nad tím, že stále neudělal film (nebo psal jiné podobné kraviny, jako že by se svojí recenzí spokojený nebyl), pak to o vás říká jedině to, že rádi onanujete.
   Co si jako představujete, když tvoříte hejt? Chcete aby Franta spáchal sebevraždu? Chcete aby přestal psát? Nějaký konkrétní cíl by to chtělo, lidi.
   Franta se asi zasekl. Zřejmě film nikdy nedokončí. No a? Má kvůli tomu přestat psát recenze? Nevím, co se v hlavě (nebo jiném orgánu) honí vám, ale já rád čtu jeho recenze. Nemusím vždy úplně souhlasit, ale často, velmi často, jsou filmy, které doporučuje (alespoň 70%) dobré a nelituju, že jsem je viděl.
   Zkuste diskusi vrátit k filmům. A když nemáte co říct, mlčte.

   Vymazat
  2. Anonymní 7. listopadu 2019 23:49
   Kdyby moje reakce na příspěvek "Kdyby moje recenze Dálavy dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl." dopadla jako ta tvoje, tak spokojený bych s ní nebyl.

   Vymazat
  3. "Co si jako představujete, když tvoříte hejt?"
   Těžko odpovědět, protože netvoříme hejt. Píšeme pravdu a nic než pravdu.

   "Chcete aby Franta spáchal sebevraždu?"
   Jestli Fuka spáchá nebo nespáchá sebevraždu je mi úplně jedno.

   "Chcete aby přestal psát?"
   Je mi to jedno, ale bylo by to super.

   "Má kvůli tomu přestat psát recenze?"
   Je mi to jedno, ale bylo by to super.

   Vymazat
  4. Kdyby moje IQ dosahovalo hodnoty pisatele tohohle výblitku, spokojený bych s ním nebyl.

   Vymazat
  5. To je divny, ja sem zas chodim vyhradne kvuli fukohejtum, jsou zabavnejsi nez recenze a konkeckoncu i ty filmy.

   Vymazat
  6. Já mám taky docela sluníčkový názor, ale diskuse tady dlouhodobě (už léta) generují svůj specifický humor (tedy aspoň většinou) a ani nepamatuji, kdy byly naposledy o filmu. Plakat nad tím nemá smysl. To je jako očekávat v čekárně u zubaře klasickou literaturu.

   Vymazat
  7. Anonymnímu: 8. listopadu 2019 15:12
   A není nějaký jiný píseček, na kterém by ses mohl realizovat?

   Obecně: Dovedu pochopit člověka, který čte rád komentáře F.F. a chodí sem kvůli nim, nedovedu ale pochopit člověka, který se o ně nezajímá a jen plive. Život takového plivače musí být hodně prázdný. Nespokojený.

   Vymazat
  8. Život člověka, který se zastává lháře, lenocha a neschopy Fuky musí být hodně prázdný a nespokojený.

   Vymazat
 2. Tvůrcům dokumentu Dálava se hlavně povedlo jim ho úspešně dokončit. Protože, nic naplat, jsou tvůrci dokumentů, co mají na začátku velké oči, ale pak už ten dokument nikdy dokončit nezvládnou.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyby Fuku hrál autistického otce, tak si stáhnu a pak pujdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hraje v tom Jaromír Dálava, teda Dulava?

   Vymazat
 4. "zpověď" (v ruštině, s titulky), kterou si muž pro svou bývalou připravuje - vždyť bylo jasné a docela dojemné, že pro dcerku...

  OdpovědětVymazat
 5. Ako dalsi namet by si mohli tvorcovia zobrat pribeh autistickeho syna ktory striha film. Bez otca.

  OdpovědětVymazat
 6. Amnestovaný Abstinent v Dálavě zabije Poslední aristokratku, pro jistotu dvěma ranami. Mýdl, který právě režíroval Hru, to vidí a stane se Prvním akčním hrdinou, aby ji pomstil. Přijde Terminátor a vyrve mu srdce z těla. Měl vlastně příkaz urvat Mýdlovi penis, ale jeho senzory žádný nenašly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A našly aspoň nějaký otvor pro případné bělení?

   Vymazat
  2. Našly, a i tento příkaz Terminátor měl, ale protože šéfové Cyberdyne se na jedné poradě rozhodli, že nebudou tato data vkládat do paměti terminátorů, vyložil si náš Terminátor příkaz chybně a Mýdlovi ucpal ústa vápnem.

   Vymazat
 7. Pokud se svým autistickým synem jedete do Ruska... a ako to vyzera ak sa ide s partnerkou napriklad do Japonska, do Tokya? Tiez by sa o takej ceste dal natocit dokument? Priapdne, nielen o ceste ale aj o pobyte v Japonsku?

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuju za upozornění na tenhle dokument. Jsem rád, že píšeš!

  OdpovědětVymazat
 9. Me by zajimal dokument o autistovi, viditelne otci zeny se kterou cestuje, po nejake asijske zemi. Snad ho nekdy uvidim

  OdpovědětVymazat
 10. Tedy jediný film který znám, který se jmenuje "Dogma" jen stěží může být nazván severským dramatem

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.