7.11.19

Recenze: Pardon, nezastihli jsme vás [Sorry We Missed You] - 70%

Londýnská rodina Turnerových na tom není nejlépe. Aby vyřešili svou špatnou finanční situaci, táta Ricky začne pracovat jako kurýr pro "něco jako britský UPS". Jde ovšem o frančízu, takže si musí koupit vlastní auto. Aby na něj zaplatil zálohu, musí prodat auto své manželky Abbie. Ta musí nadále jezdit do práce MHD, přičemž její práce starat se o vážně nemocné a dementní spoluobčany, kteří po sobě rozmazávají bobky. Syn Sebastian mezitím sprejuje s kamarády po zdech, občas něco ukradne a občas fyzicky napadne ředitele své školy. A malá dcerka Lisa Anne to zpovzdálí sleduje, má z toho traumata a pomočuje se...

Ken Loach je mistrem žánru "všichni jsou v hajzlu" a ani tentokrát své mistrovství nezapře. Když si Turnerovi zoufají, hádají se, nebo se snaží obměkčit své zaměstnavatele, je to všechno zahráno obrovsky působivě a všichni herci jsou skvělí.


Problém spočívá v tom, že to většina toho je strašlivě předvídatelná. Jakmile Ricky přijde se svým plánem na vlastní podnikání, okamžitě je jasné, jak hrozně se všechno podělá. Jakmile začne rodinná krize, je jasné, jak bude pokračovat. Ať se stane cokoliv špatného, je jasné, že film to podává jako obžalobu shnilého kapitalistického systému, a ani náznakem není zmíněna skutečnost, že Turnerovi jsou přehnaně optimističtí a neustále výrazně přeceňují své schopnosti a podceňují svinskost okolního světa. A podobně jako v ostatních filmech tohoto podžánru i tentokrát platí, že hlavní hrdinové jsou sice spodina a neumějí ekonomicky uvažovat, ale jsou téměř stoprocentně féroví a téměř nikdy je nanapadne využít "skulinky v systému", které neustále zneužívají všichni kolem.


A jak už to u těchto filmů bývá, příběh je značně realistický a tudíž nemá nějakou snadno uchopitelnou pointu nebo triviální řešení. Opět podle očekávání...Samozřejmě, to, že se zabývám sociálně-ekonomickými motivacemi filmových hrdinů znamená, že film je profesionálně natočen a že mu nemohu vytýkat špatné herecké výkony, nereálné dialogy atd... To všechno je nezpochybnitelná pochvala tvůrců a herců.

Ale i když jsem rozhodně neviděl všechny Loachovy filmy, mám intenzivní dojem, že se dívám pořád na remixy téže základní zápletky...

P.S: Také mě potěšily záběry z míst v Londýně a okolí, která normálně v britských filmech nevidíte. (UPDATE: Což možná souvisí s tím, že se film neodehrává v Londýně, jejda)

16 komentářů:

 1. Všichni sou možná v hajzlu, ale já sem prga!!

  OdpovědětVymazat
 2. Ten film byl celý natočen v Newcastlu (kde se i odehrává), proto to město nevypadá jako Londýn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ah tak, to dává smysl. Já myslel, že tam v jedné scéně vidím v pozadí novou londýnskou radnici.

   Vymazat
  2. Ano, v pozadí jsi mohl vidět novou londýnskou restauraci, protože byla namalována na obrovském plátnu, které je vystaveno v Newcastlu. Proto tě to zmátlo.

   Vymazat
  3. Je cas vyrazit znovu do Londyna a osvezit si vzpominky. Uz je to prece jenom dlouho, co jsi tam byl naposledy. Pri letosni treti ceste bych jen doporucil venovat se okoli a nikoliv veganskym parkum a cestovani po predmesti v lacinych vlacich. Pak treba nedojde k zamene Newcastlu za Londyn.

   Vymazat
  4. V době pokročilé globalizace můžeš novou londýnskou radnici potkat na různých místech. Alespoň v Číně.

   Vymazat
  5. A ona to byla jen stara londynska zadnice.

   Vymazat
  6. Ne ne, to byla stará londýnská radnice.

   Vymazat
 3. A je to komedie? Nebo drama?

  OdpovědětVymazat
 4. V kinech je teď Midway. Kdyby Nagumo poslal Halseymu po útoku na Pearl zprávu "Sorry we missed you", mohl by si to admirál vykládat různými způsoby. Prý to není katastrofa, tedy film. Půjde na to Franta? Měl by, protože to vlastně jsou Transformers. Když byla těžce poškozena California nebo West Virginia, předělali je zhruba tak důkladně. Jen to zabralo dva roky. Tak co, Franto, půjdeš?

  OdpovědětVymazat
 5. Všechny tyhle hluboké výlety do lidských duší jsou sice obohacující, ale kde je kurnik Bitva o Midway?

  OdpovědětVymazat
 6. Františku podívej se aspoň na 5 vteřin na tohle video a dojde ti, že "tohle dokážu taky" je obrovský nesmysl, který nemá s realitou nic společného.

  https://www.youtube.com/watch?v=NL3JeXdmZ70

  OdpovědětVymazat
 7. Jmeno dcery Lisa Ann byla dobra volba, pomrkavajici smajlik

  OdpovědětVymazat
 8. Recenze pěkná, komentáře nečtu, protože "kdyby moje recenze… bla bla," mi stačilo 500 krát předtím

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.