14.8.19

Recenze: Krvavá nevěsta [Ready Or Not] - 70%

Mladá Grace (Samara Weavingová) prožívá nejkrásnější den svého života, neboť se právě vdává za za pohledného, hodného Daniela (Adam Brody) z extrémně bohaté rodiny, která v průběhu několika desetiletí vydělala na společenských hrách. A podle bizarní tradice si Grace musí se zbytkem rodiny o půlnoci zahrát náhodně vylosovanou hru. A vylosovaná hra je "schovávaná", přičemž Grace netuší, že "schovávaná" se od ostatních her zásadně liší. Protože v ní jde o život a o obětování na satanistickém oltáři před východem slunce.


Krvavá nevěsta mi různými způsoby (veskrze příjemnými způsoby) připomínala hororové komedie minulých desetiletí. A tím nemyslím Vřískot, nýbrž starší věci jako třeba House on the Haunted Hill. Podobně jako u starých filmů s Vincentem Pricem není od počátku jasné, jestli to všechno není myšleno vážně, ale celkem brzy vyjde najevo, že opravdu ne, a že se máme smát. A že tvůrci jsou schopní a věděli co dělají.


Je opravdu příjemné překvapení, jak jsou postavy v tomto filmu prokreslené, jak se od sebe odlišují, a jak jejich jednání dává (plus mínus) smysl, protože jim (plus mínus) rozumíme. To je důležité zdůraznit, protože v tomto ohledu je Krvavá nevěsta lepší než většina současných filmů jakéhokoliv žánru. Půl tuctu členů rodiny se od sebe opravdu odlišuje, nejsou to náhodné zaměnitelné figurky, a každá z nich má jiný vztah k rituálům, které se v domě odehrávají. Vidíte, ostatní filmaři? Není to tak těžké!Konkrétní zápletka (tedy sekvence toho, kdo se kdy kam přesune a kdo kdy jak umře) je bohužel poněkud slabší a dle mého názoru zůstalo nevyužito celé fantastické prostředí velkého starého domu s tajnými chodbami a divnými místnostmi. Dobře fungují jednotlivé vtípky i jednotlivá nečekaná úmrtí, ale ke konci jsem se už začínal trošičku nudit (přestože má film jen 95 minut včetně titulků). Naštěstí mnohé zachrání posledních pár minut, kdy se konečně dozvíme, jak to bylo s tím satanistickým rituálem.

Film obsahuje pár slušně brutálních scén (např. dobře využitá prostřelená díra v dlani), při kterých jsem se dobře bavil, ale někomu útlocitnějšímu mohou připadat až moc nechutné a bude jim ten humor unikat (podobně jako u některých starších filmů s Vincentem Pricem).

Při hodnocení Krvavé nevěsty musím přihlédnout k tomu, že se filmy podobného podžánru dnes moc netočí, a pokud ano, tak ne takhle dobře. Pokud by vznikaly tři satanistické hororové komedie měsíčně, pravděpodobně bych byl kritičtější.

P.S: Taky jsem si nemohl nevzpomenout na film Clue, kde se taktéž vraždí ve starém domě, je v něm černý humor a je to oficiální filmová adaptace společenské hry. A hrají v něm doktor Brown i Frank N. Furter.

13 komentářů:

 1. No, kdyby takhle dopadla moje recenze filmu Krvavá nevěsta, tak bych s ní vůbec, ale vůbec nebyl spokojený.

  Fukova recenze je strašná, moje recenze bude skvělá a úžasná!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdy na tu svoji recenzi začneš vybírat prachy na startovači?

   Vymazat
  2. Na Červovači nikdy, to by bylo pod mou úroveň. Kdyby můj crowdfundingový web vypadal jako Startovač.cz, spokojený bych s ním nebyl!

   Vymazat
 2. Osobně dávám také přednost různým, veskrze příjemným způsobům. Takže raději nejdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Fuka by sa podla mna mal v recenziach sustredit na to co mu ide najlepsie, t.j. poucanie ostatnych filmarov ak sa to robi spravne. Je vidiet ze to nepise len z pozicie pasivneho, ajked nadseneho, divaka ale z pozicie cloveka ktory sam ma ako multitalent priame skusenosti s prakticky vsetkymi aspektami vyroby filmu.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobre vyuzita dira v dlani muze znamenat jedine. Stigmasturbace!

  OdpovědětVymazat
 5. "Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence." Ta lidská inteligence, to je jako Franta? Och...

  OdpovědětVymazat
 6. Clue je jeden z mala filmov, ktore ma fakt mrzi ze som este nevidel...ale nebola aj nejaka anglicka verzia so Sellersom? ak niekto videl obe, ktora je lepsia?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, Clue rozhodne nema "verzi se Sellersem". Clue ma "nekolik verzi" pouze v tom smyslu, ze existuje nekolik ruznych koncu a v kazdem z nich byl vrahem nekdo jiny (kdyz se to puvodne promitalo v kinech, kazde kino promitalo jiny konec, nahodne).

   Vymazat
  2. "Anglická verze se Sellersem" bude hádám Vražda na večeři (Murder by death), což sice není Clue, ale má podobnou atmosféru a lokaci. A podobně jako Clue je v podstatě parodií na klasické anglické detektivky.

   Vymazat
 7. Vidíš, ostatní filmaři Františku? Není to tak těžké!

  OdpovědětVymazat
 8. Postavy nejsou zamenitelne... Ale v úvode ste zamenili Daniela za Alexa. Grace si berie Alexa, Daniel (Adam brody) je už ženatý.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.