22.8.19

Recenze: Anna - 70%

Rok 1990. Padá železná opona a v nastalém chaosu se KGB a CIA přetahují, kdo urve v Evropě větší kus koláče pro sebe. Důležitou roli v tom hraje špičková smrtící supersexy agentka Anna (Sasha Lussová), která sice pracuje pro KGB, ale Cillian Murphy z CIA by si s ní také velmi rád promluvil...


Film Anna Luca Bessona je vydařenou variací na podobné téma, které se nepovedlo dobře zpracovat ve filmech Atomic Blonde nebo Rudá volavka. Není v něm tolik akce jako v Atomic Blonde a nebere sám sebe tak vážně jako Rudá volavka, ale jeho děj a postavy mají smysl. Tedy, smysl v rámci žánru "překombinovaná špinážní akční blbost".


Je sympatické, že Besson předpokládá, že jsme už nějaké podobné filmy viděli, a že od nich očekáváme akci i překvapivé zvraty. Tudíž se nezdržuje s detaily (například vůbec nevidíme Annin výcvik) a jde přímo k věci, t.j. k intrikám, akci a sexy kočičkám. Co je potřeba říct, to je řečeno zkratkovitě. Například nezbytný flashback "Moji rodiče zahynuli při autonehodě" trvá jen asi 5 sekund.

Tento film pravděpodobně drží rekord v počtu titulků "O X LET POZDĚJI" a "O Y MĚSÍCŮ DŘÍVE". Někdy je to až trochu na palici: Když jsme v roce 1990, pak jsme "O 3 roky dříve" a pak jsme "O 3 roky později", tak jsme právě teď v roce 1990 nebo v roce 1993? Ale poměrně brzy se v tom začnete orientovat a především začnete chápat, že všechno je podraz a většina podivných scén bude později vysvětlena pomocí vložky "O Y MĚSÍCŮ DŘÍVE".Přes všechny ty šílené zvraty ovšem příběh stále dává smysl a motivace postav není vycucaná z prstu! Což je dnes vzácné, a je to dvojnásob vzácné u takovéhoto "odlehčeného" filmu.

Modelka v hlavní roli je OK (většinu filmu hraje, že nemá žádné emoce, což jí jde), ale hlavní uznání patří Cillianu Murphymu z CIA a Luke Evansovi a Helen Mirrenové z KGB. Především Mirrenová s ruským přízvukem je úžasná, něco jako Edna Mode z Úžasňákových, ale víc popravuje lidi.

Nad Lucem Bessonem jsem už jistým způsobem zlomil hůl a tudíž mě jeho Anna příjemně překvapila, protože je to jeho nejlepší film za posledních 20 let! Tedy, pokud jsem správně pochopil, co chtěl Besson natočit, a že z toho všeho má do značné míry srandu.

P.S: Moje hůl ovšem nadále zůstává zlomená nad Ericem Serrou, jehož soundtrack k Anně je neuvěřitelně odbytý, zcela nezajímavý a doslova ničí atmosféru některých potenciálně dobrých scén.

36 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu Anna dopadla takhle, spokojený bych s ní věru nebyl. To je naprosto zoufalá recenze. Hodlám napsat mnohem lepší. Hodlám, hodlám, hodlám!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velká huba, Anonyme, velká huba.

   Františkovi: Z traileru zaujalo, doopravdy do vypadá jako dobrý Besson.

   Vymazat
 2. Svata Anna chladna zrana. Nejdu

  OdpovědětVymazat
 3. 'Edna Mode z Úžasňákových, ale víc popravuje lidi'

  Kolik Edna Mode popravila lidí? Nebo tím myslíš její nepovedený pokusy s pláštěm?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Edna nepopravila žádné lidi. Postava v tomto filmu jich popraví víc. Co je na tom nepochopitelného?

   Vymazat
  2. Dotaz je správný, jelikož nula krát cokoli je pořád nula.

   Vymazat
  3. Ale Franto, zase zaměňuješ výrokovou logiku za kvalitní stylistiku. Kdybys četl víc knížek, tak bys ten problém viděl, místo toho, abys ho takhle naivně obhajoval.

   Vymazat
  4. Po tomto vysvětlení již není nepochopitelného nic a také není nic nelogického, ale odporuje to jazykovému úzu. Co by asi udělali lovci mamutů členovi své tlupy, po kterém by chtěli počet mamutů, které toho dne spatřil a dostali by odpověď "Bylo jich víc, než jsme viděli včera", načež by řekli "Ale my jsme včera žádné mamuty neviděli!"? Ztloukli by ho a s výkřiky "Jsi průzkumník nahovno!" by jej svalili do ohniště, naštěstí již vyhaslého.

   Je to pořád stejné, Franto. Musíš respektovat úzus. Jinak bys mohl být považován za sociopata.

   Vymazat
  5. František Fuka je něco jako dr. Mengele, jen míň zabíjí Židy.

   Vymazat
  6. W. Hatever: Mnou použitý obrat ("víc popravuje lidi") indikuje "plus", nikoliv "krát" (to by bylo "popraví mnohokrát více lidí"). Nula krát X je nula. Nula plus X je X. Tedy vše je z mé strany naprosto OK, jako obvykle, a jde pouze o můj velmi sofistikovaný humor, jako obvykle.

   Vymazat
  7. Prostě stačilo místo víc napsat navíc, a bylo by to stylisticky v pořádku.

   Vymazat
  8. Fuka je jak scorsese, jen toci min filmu.

   Vymazat
 4. Luc Besson natočil vlastně jen jeden film: Brutální Nikitu. Jednou ho pak zopakoval ve středověké verzi (Johanka z Arku), jednou v dětské verzi (Leon), atd. Tohle je sovětská verze. Konec recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Pátý element je jaká verze Nikity?

   Vymazat
  2. ještě byla čínská verze (polibek draka)

   Vymazat
  3. A pak je tu ještě Star Wars verze Nikity (Patý element), asi nejvtipnější (super green)

   Vymazat
  4. A Paty element...?

   Vymazat
  5. Na světě byl natočen v podstatě jen jeden film. Všechno ostatní jsou jen různé variace

   Vymazat
  6. Grime, ty stará pyčo, chtěl bych se zeptat na Pátý element. Je v něm víc fullfrontalů a Milla Jovovich určitě uplave bazén za míň než Sasha Luss.

   Vymazat
  7. A co Valerian, Star wars verze Pátého ementálu?

   Vymazat
  8. Pátý ementál jsem nikdy neviděl. Brucova pleška strašně oslňuje a Míla Jovovovovič je strašně plochá. Ale předpokládám, že je to sci-fi verze Brutální Nikity.

   Vymazat
  9. Pratele, skoro everybody is wrong here, takze - Besson natocil ctyri filmy, Leona, Brutalni Nikitu, Paty element a Magickou hlubinu, zapocist (prave kvuli soundtracku Erica Serry) lze mozna i Atlantis. Cili - Fuka je mimo protoze Serra, ten picus nade mnou je mimo protoze nudna sracka bez emoci Valerian, Grim je makabrozne mimo protoze Johanka z Arku a zbytek z vas ma pravo na zivot ale to je tak max vy munky

   Vymazat
  10. Čača má samozřejmě vždycky pravdu. Tedy až na to, že je mnohem příjemnější sledovat rozkošnou Caru Delevingne než vychrtlou, hnusně se pitvořící Millu s oranžovejma vlasama.

   Vymazat
 5. Prosímtě Franto mohl bys nám přiblížit jak to vypadalo v Tokiu v roce 2015? Není nad takový dobový dokument. Možná bys to mohl nabídnout ČT pro pořad Retro?

  OdpovědětVymazat
 6. Eric Serra a špatnej soundtrack? :( To mě mrzí, Leon a Pátej Element poslouchám dodneška. Ale jinak jsem rád že se zadařilo, po nezvládnutém Valerianovi.

  OdpovědětVymazat
 7. Návrh řešení vládní krize. Ministrem kultury by měl být jmenován František Fuka. Tím že nenatočil nikdy žádný film udělal pro českou kulturu rozhodně víc než nějaký za Orálek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, každý má svou cenu. Někdo jde za orálek, někdo za creampie in bathroom.

   Vymazat
  2. Natocil. Jen ho nesestrihal...

   Vymazat
  3. Video z toho nikto nevidel, len fotky.

   Vymazat
 8. Jiri Pomeje natocil vice filmu nez Frantisek Fuka.

  OdpovědětVymazat
 9. Rezijni debut Petra Kolecka dopadl o mnoho lepe, nez rezijni debut Frantiska Fuky.

  OdpovědětVymazat
 10. Nejdu. Máloco mi ve filmech připadá tak nudný, jako drsný sexy agentky.
  To si radši rovnou pustím porno, jestli má jít o tohle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasim, me uz taky zencky nebavej. Je to nerealisticky. V realu by dostala nafackovano curakem a koste do ruky. A tak to ma bejt zencky sou kravy a nesmej si vyskakovat jinak poletej.

   Vymazat
  2. Tak tu posledni vetu bych tesal do kamene. Tvuj prispevek jsem zatim alespon vytisknul a nalepil v nasi korporatni kuchynce na nastenku... LLAP Male Supremacy!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.