16.8.19

Recenze: Tenkrát v Hollywoodu [Once Upon a Time... in Hollywood] - 70%

Hollywood, rok 1969. Herec Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) kdysi býval slavný v televizi, ale teď jeho sláva upadá, hraje jen vedlejší role a má následkem toho problémy s alkoholem. Jeho nejlepším, ne-li jediným kamarádem je Cliff Booth (Brad Pitt), který mu původně dělal kaskadéra, ale nyní je spíš něco jako jeho sluha a řidič. Zatímco se Rick snaží v Hollywoodu znovu prorazit, Cliff je v pohodě a poznává náhodné zajímavé lidi, především jednu partičku na opuštěném ranči...


Devátý film Quentina Tarantina vznikl zcela jednoznačně proto (a pouze proto), že Tarantino miluje Hollywood 60. let a je mu líto, že ona krásná doba skončila s koncem dekády. Nešlo mu o to, odvyprávět nějaký zajímavý příběh z této doby, ale ukázat, jaké kouzlo tahle doba měla, a zalitovat, že tahle doba skončila. Tohle je hlavní (a velmi explicitní) pointa tohoto filmu. Nikoliv osud Ricka nebo Cliffa.

Vaše potěšení z tohoto filmu tudíž logicky bude velmi záviset na tom, jaké potěšení máte z Hollywoodu 60. let. Mnoho minut Tenkrát v Hollywoodu pozůstává jen z toho, že sledujeme, jak tehdy město a jeho obyvatelé vypadali a jak tam všechno fungovalo (aniž by se přitom někam posunoval děj). Pokud mohu soudit, jde o extrémně věrnou rekonstrukci, která musela být obrovsky náročná z hlediska kulis, statistů a triků. A rozhodně má své kouzlo. O tom není nejmenšího sporu.


Pokud se soustředíme na postavy a děj, je to komplikovanější. DiCaprio a Pitt spolu mají skvělou chemii, ale většinu filmu jsou každý někde jinde a prožívají každý svou vlastní story (která je značně jednoduchá, pokud se vůbec dá označit slovem "story"). Kromě toho je podstatná část filmu věnovaná herečce Sharon Tateové (Margot Robbieová), která shodou okolností bydlí ve vile vedle Rickovy vily, ale nezná ho a nesetká se s ním až do konce filmu! Takže se asi leckterý divák bude divit, proč se jí film vůbec věnuje, ale má to své důvody (ale o nich až později).Tenkrát v Hollywoodu pozůstává především z epizodek, které zachycují nějaký aspekt tehdejšího života, a občas se v nich objevují postavy inspirované skutečnými postavami (např. Bruce Lee). Vidíme tedy mnoho desítek minut scén o tom, jak se tehdy natáčelo, a také vidíme mnoho ukázek z filmů té doby. Ať už to jsou historické záběry, historické záběry s digitálně vloženými současnými herci, nebo zcela nové záběry, natočené tak, aby vypadaly jako historické.

V této souvislosti se musím zastavit u skutečnosti, že se mi v některých scénách vyloženě nelíbila kamera. Chápu, že se Tarantino snažil cosi vizuálně napodobovat, ale v mnoha scénách mi záběry přišly velmi nezajímavě nasvícené a příliš tmavé (ale také je možné, že to byl problém kina, ve kterém jsem na filmu byl).

Každopádně, míra vaší zábavy opět bude záviset na tom, jak dobře víte, co je citováno / parodováno. A nejen míra zábavy. Abyste pochopili, co se vlastně stalo na konci a co tím Tarantino chtěl říct, musíte nutně znát některé historické skutečnosti. Přinejmenším si musíte nastudovat, kdo byla Sharon Tateová, co se jí v roce 1969 přihodilo, a co byli zač někteří zásadní lidé, kteří se na těch událostech podíleli. To je opravdu naprosto bezpodmínečné nutné vědět, protože v opačném případě vůbec nebudete tušit, co mělo znamenat mnoho scén filmu a celé jeho finále, a proč se v něm postava Sharon Tateové vyskytovala.  Řekněme, že je to takový husarský onanistický Tarantinův kousek, díky kterému jsou "ti, kteří vědí" v poslední půlhodině filmu za své vědomosti odměněni, ale ostatní zůstávají neosvíceni a zmateni. A teprve oněch posledních 30-40 minut je něco jako "typický Tarantino".

Tarantinovy filmy byly samozřejmě onanistické a sebestředné odjakživa, ale tentokrát jde nejdál a zcela záměrně film natočil tak, že si ho může vychutnat pouze ten divák, který o onom místě a době má jisté základní znalosti. Což může být pro současného mladého evropského diváka docela problém.

Jinak jsem ale rád, že Tarantino neměl svázané ruce a mohl na plátně onanovat přesně podle svých představ, aniž by mu do toho studio nějak kecalo. To je dnes dost vzácné. A vlastně se mi toto jeho dílo líbilo více než jiná nedávná, protože jsem tentokrát měl docela přesnou představu, co a jak chce svou onanií divákovi říct a jakou hru s ním hraje.

P.S: V jinak velmi kvalitních českých titulcích nejsou přeloženy mnohé monology, které slyšíme z rádií a televizí, a které přispívají k navození dobové atmosféry. To nebylo rozhodnutí jejich autora Petra Zenkla, nýbrž zahraničního distributora (jehož důvod nikomu nevysvětloval).

P.P.S: UŽ NENÍ AKTUÁLNÍ Z úplně jiného soudku. Pokud máte někdo nějaký netriviální tip na apartmá / hotýlek / podnájem někde v teple u moře, kde by se mohli dva lidi pasivně válet asi 10 dní v první polovině září, napište mi o tom (nejlépe soukromě, ne sem do komentářů). Bez stravování, s kuchyňkou, bez komfortu, lacino (záleží na ceně ubytování i dopravy z Prahy). O existenci AirBnB, Booking.com a last minute zájezdů samozřejmě vím...

54 komentářů:

 1. Stačí zajet třeba na Pag - https://cs.wikipedia.org/wiki/Pag_(ostrov) a domluvit se s někym místnim. Vždy se tam někdo potlouká.

  OdpovědětVymazat
 2. "Abyste si film vychutnali, museli byste si předem nastudovat spoustu dobových materiálů a souvislostí. To mě ale nezajímá, hodnotím jak film funguje samostatný. A to nefunguje. 30%."

  ...nebo tak nějak, bychom se tradičně dočetli, jen kdyby to nebyl Tarantitno a špičkoví herci. Princip je ale stejnej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je ale zabavna vrazda a tie ma edgelord Fuka nacitane.

   Vymazat
 3. Vidět DiCapria třeba hrát jak neumí hrát nebo jak umí hrát nešťastného nikde jinde nejde a takový finále nebylo ani ve "Hře" od Finchera. Moc pěkný. Lidi se smáli takovým způsobem, že to nepamatuju. Spousta dalších odkazů všude na předchozí filmy jako vždy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem na tom jen proto, že Slunovrat dávali moc pozdě. Mansonovu grupu atd. znám, ale viděl jsem jen DiCapra, co se marně snaží hrát herce, zvadlýho Pitta a hromadu totálně zbytečných, nudných scén. Na konci se nikdo, ničemu nesmál. Většina byla asi spíš ráda, že už je té onanie konec.

   Vymazat
  2. Tady se trochu předpokládá, že diváci od roku 1994 dospívají s režisérem, přesně takhle to bylo správně. Dostatek peněz na opravdové herce, dostatek zkušeností a parádní scénář, který každýho povozí ať chce nebo ne.

   Vymazat
 4. Kdyby moje recenze na film Tenkrát v Hollywoodu dopadla takhle strašně a příšerně, nebyl bych s ní spokojený a styděl bych se za ní!

  Tohle je prostě blábol a moje recenze bude skvělá, dokonce bude mít poměrně neobvyklou strukturu, oproti všem ostatním recenzím. Se s tim smiř. Tůdle. Ha ha ha. A pošli mi další peníze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po Bilbovi se nám tady rodí nový otravný troll...

   Vymazat
  2. Ze Ty budes Leon Debilbo?

   Vymazat
  3. Fuka recenze psát neumí, já ano. Chápu, že se vám to nelíbí, ale to je váš problém.

   Vymazat
  4. Ahoj Leone! Nechybel jsi nam, ty kluku chlupata!

   Vymazat
  5. Leon nejsem, smula. Jsem nekdo, kdo umi psat skvostne recenze. Na rozdil od Fuky, ten ani psat neumi.

   Vymazat
 5. Dobry den,
  povazujete za osobnost 21. stoleti Gretu a nebo Zuzanu Caputovou?
  Dekuji.

  OdpovědětVymazat
 6. Franto, lidem, ktery ti poradej, vynadas do zmrdu nebo do retardu?

  OdpovědětVymazat
 7. Tahle recenze stoji za hovno. Na film samozrejme pujdu

  OdpovědětVymazat
 8. Možná jsem naivní, ale mám za to, že kdo byla Sharon Tate a co se jí stalo, ví úplně každý, včetně lidí, kteří se ani v nejmenším nezajímají o Hollywood 60. let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro jistotu to sem stejne vsem napisu:Sharon se proslavila ve filmu Zakladni instinkt do te doby nevidanou praci s vodnim savcem.

   Vymazat
  2. Lidi poškole nevědí ani kdo je Polanski.Ověřeno.

   Vymazat
  3. Jo, jsi naivní. Například já jsem o ní kdysi slyšel, aniž bych si zapamatoval jméno, a došlo mi to až po filmu. Teda vlastně možná ani to ne, možná to některý z návštěvníků zmínil a já to zaslechl, už nevím.

   Vymazat
  4. Jste naivní, ta věc je stará padesát let a mimo zájemců o americké vrahy a Hollywood jako takový to moc lidí nezná.

   Vymazat
 9. 10 dní u moře a lacino? Bulharsko ... jednoznačná volba.

  OdpovědětVymazat
 10. A co a jak chce svou onanií čtenáři říct Fuka?
  Do tepla k moři jeď sem.
  Ptej se po apartmánu pro edgelordy.

  OdpovědětVymazat
 11. Hrozne sklamanie. Film, nie recenzia, ta je vystizna.

  OdpovědětVymazat
 12. Obsahuje film odporne prsy, zakrvacene prsy, pripadne prsy nulky (jako na Vasi socialni siti)?

  OdpovědětVymazat
 13. Nejslabší Tarantino jakyho jsem viděl. 160minut nudy. Jasně další pulp fiction se čekat nedal, ale co je moc je příliš. Za mě obrovské zklamání a rozčarování.

  OdpovědětVymazat
 14. Proc se nezeptas na sve socialni siti?

  OdpovědětVymazat
 15. Film se mi líbil i když poslední Tarantinovy filmy mě docela štvaly nebo jsem je radši vůbec neviděl. Ve filmu nikdo neonanuje, ani režisér. Žádné historické souvislosti nemusíte znát, abyste se orientovali v ději (a nebyli zmatení). Ale pokud souvislosti znáte, je to samozřejmě plus. Fuka zase frajeří a recenze je tradičně o něm a ne o filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud neznáš historické souvislosti (t.j. jak dopadla Sharon Tateová), tak se sice budeš orientovat v ději, ale nepochopíš, proč Tarantino film natočil, co jím chtěl říct, a že je to pohádka.

   Vymazat
  2. Celá ta nuda mi nevadila, naopak, bylo zábavné koukat se na ten svět, ale co mě nasralo, bylo finále. Ani ne tak fakt, že Tarantino si s tim totálně vytřel prdel, ale ta divná a vlastně nemístná brutalita. I přestože mám gore aspekty jeho filmů rád, tady mi to nesedlo a o krbovou římsu rozmlácenej dívčí obličej byl trochu moc. A to, že publikum při těchto scénách hýkalo tak, že nebyla slyšet zvuková stopa filmu, byla už jen třešinka na tomto hořkém dortu. Rád bych se na to podíval znovu, ale i přesto to pro mě byl nejslabší jeho flik. Peace out.

   Vymazat
  3. Ale Fuko, tebe se nikdo na nic neptal.

   Vymazat
  4. To je pravda, nicméně - a toho si na tomto filmu také cením - i divák který nezná žádné souvislosti, vidí ucelený smysluplný příběh. Lidé znalí historie k tomu mají zážitek "navíc" a ačkoliv mám svoje domněnky ohledně motivace tvůrců k tomuto pojetí, netroufal bych si tvrdit, že to vím. A není to pro mě důležité. Takže pokud ty varuješ lidi ať na to nechodí jestli nedokážou řešit hádanky ve třetím plánu, já jim říkám že žádné řešit nemusí.

   Vymazat
 16. Ja tarantina nemusim uz od kill billa. Vrcholem byla jackie brown, pak uz sel do kytek. Pancharti byly uplne ale uplne o hovne krome dvou konverzacnich scen, ale to je trochu malo. a dalsi negrofilni filmy byly uz uplne mimo. pro me to je strasne precenovanej rejza, kterej fakt zakysnul v mladych letechu videokazet. Neco jako fuka. podle me by si ti dva rozumeli, az na to ze quentin je schopnej za tech pet letfilm natocit a sestrihat, fuka ani to ne....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tarantino zasadne nepouziva mobily a na place vyzaduje, aby nikdo nemel cokoliv s tlacitkem on/off. Kdyby se potkal s Fukou, ktery by v jedne ruce drzel Nintendo, ve druhe fotil #EdgyHumor fotky zombie psa na obskurni socialni site, do toho mel za sebou na stene pribity tablet a ve volnych chvilich si strkal ruku do prdele, asi by takove setkani bylo pro pana Tarantina nocni murou.

   Vymazat
 17. Proč stále řešíte Tarantina? Chcete ho, jo tak jděte na posledních dvacet min. Kdo chce vidět Hollywood a zná tu dobu a souvislosti,jděte a kochejte se. A co třeba Al Pacino, nikde ani zmínka.

  OdpovědětVymazat
 18. "Vaše potěšení z tohoto filmu tudíž logicky bude velmi záviset na tom, jaké potěšení máte z Hollywoodu 60. let." .... no a jelikož Frantovo potěšení z Hollywoodu 60. let není ani zdaleka tak velké, jako je jeho potěšení z CGI animovaných filmů pro děti, tak jen 70%.

  OdpovědětVymazat
 19. Mimochodem, Tarantino rikal, ze na vyrobu jednoho sveho filmu potrebuje tri roky a po triceti letech a deseti filmech skonci. Po kolika letech a jednom nedokoncenem filmu skonci Fuka?

  OdpovědětVymazat
 20. Cenzor Frantisek lehce uvolnil cenzuru v teto diskuzi a matne to pripomina dobu, kdy byl Frantisek cerstvy ctyricatnik plny sil, co bojoval proti cenzure a nevadilo mu, ze si z nej lidi delaji srandu. At ziji kozy nulky!

  OdpovědětVymazat
 21. Ať byl film jakej chce (mně se líbil btw). Ale když Bradd vyleze na střechu a svlíkne si tričko, je to na Oscara. Co na Oscara! Na pět Oscarů!!! A trhněte si všichni nohou, co budete psát, že jsem slepice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, měl na bříšku stejný boule jako na ksichtě

   Vymazat
  2. Je fakt, že při tý scéně bylo úplně slyšet jak všem ženským v kině zahučelo v rodidlech.
   Naproti tomu pro chlapy tam v tomhle ohledu nebylo zajímavýho nic, mladý hipísačky nuda.

   Vymazat
 22. Franto, procs' sbalil plochou drahu?

  OdpovědětVymazat
 23. Fuka neschvaluje komentáře co mu nelezou do zadku :) lol

  OdpovědětVymazat
 24. Ja sem rad ze se Leon vratil. Diskuze je hned vtipnejsi. Vitej zpatky!

  OdpovědětVymazat
 25. Fuka cenzuruje diskuzi. to je hajzl Tyvole že mu není rovno. Mé duchaplné příspěvky k věci se tu vůbec nezobrazují!

  OdpovědětVymazat
 26. Chci se touto cestou omluvit Františkovi. Nebyl jsem k němu fér. Oba mé příspěvky jsou zde. A necenzurované. Zároveň bych chtěl upozornit na existenci stránek bikeforum. Dnes jsem tam dostal doživotní ban protože jsem neztotožňoval názory admina. Admin ještě předtím než zabanoval můj účet tak měnil to co jsem napsal a zveřejňoval to pod mým nickem. Opravdu by mě zajímalo jak je to v tomto případě z hlediska práva.GDPR atd ale přijde vám ok když admin veřejně publikuje věci po řádně zaregistrovaném nicku s vaší e-mailovou adresou? Prostě vypadá to že jsem to psal já i když to není pravda. A nemůžu se bránit. Mám chuť ty lidi popohnat k soudu.

  OdpovědětVymazat
 27. yedná se o film kultovní? děkuyi

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.