22.5.17

Recenze: Z Paříže do Paříže [Un sac de billes] - 60%

Když je na počátku 40. let Paříž okupována Němci, Židé zde nemají zrovna na růžích ustláno. Jedna z rodin (matka, otec, čtyři bratři) se rozhodne utéct do bezpečí, a to po částech. Takže většinu filmu sledujeme dobrodružství dvou nejmladších bratrů, kteří se snaží spasit holý život a dát se znovu dohromady se zbytkem rodiny.


Film vznikl na motivy knihy, která vznikla na motivy skutečných událostí (a byla už zfilmována dříve) a je to typický příklad řemeslně velmi dobře zvládnutého produktu, ze kterého se nějak vytratila původní hloubka (pokud nějaká někdy existovala).


A tak se naši dva hrdinové potácí z města do města, od jedné osudové události k další (musí se toho za 110 minut hodně stihnout, kniha je zřejmě tlustá), ubíhají měsíce a roky, všechno je hezky nasvíceno a nasnímáno, hudba je patřičně tklivá, výpravě není co vytknout... Ale nějak mi unikalo, co víc bych si z toho všeho měl odnést, než "přežít je lepší než umřít" a "nacisti většinou nejsou hodní lidé". Všechny postavy jsou naprosto triviální a jednorozměrné, jako třeba v Dobyvatelích ztracené archy - ale chybí akční scény, duchové a vybuchující hlavy. Co je ještě horší, chybí scény, ve kterých by někdo něco konal. Hrdinové jsou většinu času jaksi "unášení osudem" a to, že nezemřou, je především výsledkem shody šťastných okolností. Zato nechybí Marek Vašut, protože se natáčelo částečně v Česku...Je pravděpodobné, že pokud jste četli předlohu, film na vás bude fungovat lépe, jako ilustrace jejích klíčových momentů. Ale já z něj nijak nadšený nebyl. Na druhou stranu, je výrazně kvalitnější než většina českých filmů, které se v posledních letech snažily o něco podobného.

P.S: Film je uváděn v českém dabingu (docela slušném, včetně dětských rolí).

14 komentářů:

 1. Jak jako, po částech? To nejdříve pošlou poštou nohy, pak ruce...? Ostatně nebylo už těch holokaustových filmů až moc? Co takhle genocida Arménů? Nikdy v dějinách nebyla vhodnější příležitost nasrat Turky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  2. Neříkej mi, že v Arménii se o jejich genocidě nic netočí. Jenom si myslím, že o tom nikdo neví a nikoho to moc nezajímá.

   Vymazat
  3. http://www.imdb.com/title/tt3781762/?ref_=fn_al_tt_1

   Vymazat
  4. Nebo aktualne http://www.imdb.com/title/tt4776998/?ref_=nm_flmg_act_4

   Vymazat
  5. No, výborně. Jeden indie film, který stěží vydělal 100 tisíc USD a pochybuji, že stál víc, a druhý, který stál 90 mil. USD a vydělal 8. Pro srovnání, tenhle klip viděl už milión lidí a pro věc arménské genocidy měl asi větší impakt: https://www.youtube.com/watch?v=hs2HRbOdzB0

   Vymazat
 2. Grime, ty ses fakt nemyta vagina...dlouho nemyta

  OdpovědětVymazat
 3. Napadlo me to samy co Grimma.Ale nevim jak by se poslal ten posledni.Jedine, ze by poprosil souseda.

  OdpovědětVymazat
 4. Po částech to zkoušela i Otýlie Vranská...

  OdpovědětVymazat
 5. Zas další žluvácká propaganda. Jen další důkaz teorie o žluvozednickém spiknutí. Jen ať si zahrávaj. Za chvíli na ně budou ostatní lidi tak alergický, že to vyvolá zákonitou alergickou reakci.

  OdpovědětVymazat
 6. vaginu bych radsi posilal mytou.

  OdpovědětVymazat
 7. kde mate v cechach hentake hory ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.