23.5.17

Recenze: Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta [Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales] - 60%

Dvacetiletý syn Willa Turnera chce získat Poseidonův trojzubec, aby zrušil otcovu kletbu. Fešná emancipovaná astroložka (Kaya Scodelariová) chce odhalit tajemství nějaké mapy a svého neznámého otce. Oba k tomu potřebují Jacka Sparrowa. Nemrtvý španělský kapitán Salazar (Javier Bardem) se chce Jackovi pomstít za to, že z něj před mnoha lety udělal nemrtvého. K tomu potřebuje kapitána Barbossu (pořád Geoffrey Rush), který mu Jacka najde. Nějaký britský kapitán (jméno jsem zapomněl) chce zabít všechny piráty a získat Poseidonův trojzubec, aby ovládl oceány. A Jack Sparrow chce chlastat a všechny osouložit (ovšem tak, aby to nebylo mládeži nepřípustné).

Takže všechno při starém.


Nejnovější Piráti z Karibiku jsou dle mého názoru zajímavou evolucí hollywoodského mega blockbusteru.


Děj filmu je zhola nesmyslný a opravdu si myslím, bez jakéhokoliv přehánění, že by nebyl problém napsat program, který by sestavoval náměty podobných filmů sám od sebe, pomocí náhodného generátoru. Zápletka spočívá v tom, že se vždycky odehraje nějaká šílená akční scéna jako z Bugse Bunnyho, pak na sebe postavy chvíli křičí nepochopitelné věci, a pak někdo řekne "Musíme najít X, abychom zjistili Y, a tím dosáhli Z!", což všichni udělají, i když neexistuje žádný logický důvod, proč to někdo řekl. To je náhodně proloženo krátkými scénami, ve kterých se bez valné souvislosti s dějem objeví někdo, koho buď známe z předchozích filmů, nebo ho hraje reálná celebrita. A toto se opakuje stále dokola, tak dlouho, dokud film neskončí (tedy 129 minut).

Dva noví hlavní hrdinové nemají naprosto žádné charisma a nejsou zajímaví ničím kromě své genetické dokonalosti. Johnny Depp předvádí pořád přesně totéž jako před 14 lety, takže to pochopitelně už není zdaleka tak zábavné, jako před 14 lety..

Potenciálně nejzajímavější postavy hrají Bardem a Rush, kteří jsou ve filmu hrozně málo.

Geoff Zanelli permutuje Zimmerovy a Badeltovy hudební motivy bez jakékoliv invence, pouze s důrazem na to, aby byly pořádně hlasité.A přes to všechno vám doporučuji tenhle film vidět.

Totiž, každá sekunda tohoto filmu stála v přepočtu přibližně milion Korun českých (ano, každá sekunda) a je to na něm vidět. Akční scény, byť se v nich dějí naprosto nerealistické věci, vypadají realisticky. V několika minutách filmu hraje Johnny Depp digitálně omlazený asi o 20 let a vypadá to naprosto bezchybně. Salazarovy vlasy vlají ve větru jako kdyby pluly na vodě. Obrovská loď se otvírá jako Transformer. Moře se propadá. V podpalubí jsou zombie žraloci. Všechno vybuchuje. Všechno je barevné, hlasité a ultra trojrozměrné. Kdykoliv to začne být nudné, něco se stane. Sice něco náhodného a zcela nesmyslného, ale něco se stane. Vždycky.

Takže i když jsem měl ke konci poněkud otupené smysly, a samozřejmě mi bylo dávno jedno, co se komu stane, nenudil jsem se a neusnul jsem.

Dva režiséři, kteteří před pár lety natočili nezávislý oscarový film, dokázali všechno správně naplánovat, nasvítit, natočit, vyrenderovat, ztrojrozměrnit a ozvučit. Sice jim vůbec nezáleželo na postavách, ale film je tak drahý, a ta drahota je na něm tolik vidět, že to vlastně moc nevadí. Výsledek je o poznání nadupanější, než poslední pirátský pokus.

Je to možná smutné, možná strašidelné, ale musíme se s tím smířit: Zdá se, že i z toho nejblbějšího a nejotřepanějšího námětu se dá udělat snesitelný film jen díky tomu, že do něj vrazíte obrovské peníze. Vítejte ve virtuální realitě.

35 komentářů:

 1. Co predvadell Depp pred 17 lety? Jediny znamejsi film s Deppem z roku 2000 je Cokolada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. toto bolo sice pred 22 rokmi ale stalo to za to https://www.csfd.cz/film/4742-mrtvy-muz/

   Vymazat
  2. sem sice jenom amater, ale ctu tam 14 a vzhledem k souvislostem nemusim byt genius, aby mi doslo, ze narazi na prvni dil z roku 2003 ;)

   Vymazat
  3. Puvodne tam bylo (chybne) 17, opravil jsem to.

   Vymazat
 2. to zni jako popis mainstreamove pocitacove hry; mozna casem dojde ke splynuti zanru mainstream pocitacova hra a mainstream film; picusci chteji, picusci dostanou

  OdpovědětVymazat
 3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína... (už dopředu).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A teď ještě dozadu... :)

   Vymazat
  2. Ještě si tu ani necintnul a jeho fanklub už se tady roztahuje.

   Vymazat
  3. Hle, již všichni ohlašují můj příchod! Přesně jako u JC.

   Vymazat
  4. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína... (nyní již aktuálně).

   Vymazat
 4. To je docela výpravný a vytrvalý seriál, že někoho nenapdane udělat z toho film do kina?

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Hlavní otázka je: museli platit Paulovi McCartneymu, aby v tom hrál, nebo on musel platit jim, aby ho v tom nechali zahrát?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor, nebezpečná otázka, při pokusu o odpověď může dojít k zacyklení matrixu! Bacha na Déjà vu!

   Vymazat
  2. Pozor, nebezpečná otázka, při pokusu o odpověď může dojít k zacyklení matrixu! Bacha na Déjà vu!

   Vymazat
  3. Pozor, nebezpečná otázka, při pokusu o odpověď může dojít k zacyklení matrixu! Bacha na Déjà vu!

   Vymazat
  4. Tenhle matrix raději vyhodit do koše a neprodleně objednat na alza.cz nový.

   Vymazat
 7. Kde "oscarový film" znamená nominovaný.

  OdpovědětVymazat
 8. Nejlepší pirát byl vykulený Somálec v Capt. Phillips.
  To ale nebylo v Karibiku tak nevím, jestli se to počítá. Také určitě nebyl drahý, takže asi nic a vyhrává Depp.
  Ale hlasoval bych pro Abdiho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, lidé utrácejí za piráty spousty peněz (přitom sami piráti jsou levní); to hlídkování válečných plavidel u somálského pobřeží musí stát majlant.

   Vymazat
 9. Cajk. Film ktory je hlupy ale krasny lebo donho niekto vrazil sialene prachy je typicky letny blockbuster. Ja som sa skor bal aby tam nebol Depp strasne otravny, lebo uz v traileroch bol vtipny asi tak jeden krat z piatich. Pokial tam neni ultra otravny Depp, jeden listok a popcorn prosim.

  OdpovědětVymazat
 10. Asi se zajdu podívat, jak vypadá mládeži přípustná soulož.

  OdpovědětVymazat
 11. "Zdá se, že i z toho nejblbějšího a nejotřepanějšího námětu se dá udělat snesitelný film jen díky tomu, že do něj vrazíte obrovské peníze."

  Nedá. I kdyby tam tekly potoky bílého, tak to bude jenom obyčejná mr.dka.

  OdpovědětVymazat
 12. To, že se snaží někdo někomu za něco pomstít, nebo naopak někoho zničit, aby něco získal (z.b. současné teroristické útoky), je tu už od počátku lidských dějin, takže ten scénář filmu není zas až tak nerealistický, ba je přímo inspirován životem samým:).
  Možná naše životy taky jedou podle nějakého počítačového algoritmu, tak proč ne letní blockbuster:). Každopádně mám záruční lhůtu něco kolem 100 let, tak to ani nebudu zkoumat, ztráta času:D.

  PS: Grima prosím o jazykovou korekci mého příspěvku. Ještě jsem si nedal kafe a neumyl vagínu:)).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem vážně ještě neviděl, že by (si) někdo myl vaginu. Možná vulvu, to občas někteří (ženy i muži, proto "někteří") dělají.

   Vymazat
  2. Existuje vaginální klystýr. Pravděpodobně ho vynalezl Corvus a nyní ho propaguje s úmyslem vydělat na licenčních poplatcích.

   Vymazat
 13. Ohledně pirátů považuji za ostudné, že ani jeden z představitelů Pirátské strany nestalkoval Johnny Deppa, ani nezhubl 60 kilo, neopálil se v solárku a nevydal se do Adenského zálivu přesvědčovat místní, že "já jsem jeden z vás, vyjeďme si na moře".

  Ale nyní k zajímavějším věcem. Zanedlouho bude mít v kinech premiéru HHhH. Trailer samozřejmě obsahuje i přestřelku v kostele. Zatímco ve skutečnosti byli parašutisti vyzbrojeni jen pistolemi a v Anthropoidu mají pistole a stenguny, zde má každý z nich aspoň těžký kulomet nebo minomet a myslím, že jsem zahlédl i BFG z Dooma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nenech se vysmát. Používání dronů ve všech kostelech Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku bylo přísně zapovězeno již svatým Gorazdem II. v jeho slavné encyklice "Neserte mě" z 15. září 1928!

   Vymazat
 14. film je z nekolika pripadu nelogicke pokracovani a celkove neni nic moc ale k tem nesrovnalostem kompasu se vzda us ve 3 dile a da ho Vilovi a potom ve 2 rika Jack ze smenil kompas s kalipsou ci chcete tiou dalmou a v 5 ho dostal od kapitana posledni lodi a to sou dost velke chyby

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.