13.5.17

Recenze videohry: Factorio - 100%

Dnes bych se chtěl pozastavit u hry Factorio (pro Windows, Mac a Linux, cena 20 Euro, demo zdarma, k dispozici také na Steamu), kterou poměrně výstižně shrnuje její oficiální trailer:Začínáte jako astronaut, ztroskotaný na nehostinné planetě. U sebe máte jednu tavicí pec, jednu miniaturní těžní věž a několik železných plechů.

Na planetě se vyskytují ložiska nerostů (uhlí, železná ruda, měděná ruda, kámen, uran), ropná ložiska, voda a stromy. A to je myslím všechno (jo, vlastně ještě ryby ve vodě). Cílem hry je postavit a odpálit raketu, ale není to tak úplně pravda, neboť tím hra nekončí (o tom dále).


Takhle to začíná...
Ze všeho nejdříve musíte najít ložisko železné rudy, postavit na něm tu těžní věž a vedle ní pec. Z plechů si vyrobíte primitivní krumpáč, kterým natěžíte buď pár stromů nebo trochu uhlí - abyste měli palivo, které pohání věž a kterým v peci měníte železnou rudu v železný plech. Pak natěžíte pár kamenů, abyste mohli vyrobit další pece, ve kterých budete vyrábět další věci. Zatímco tohle všechno děláte, všimnete si dvou věcí:

1) Je to opruz a musíte pořád čekat, až se něco vycraftuje / vytěží.

2) Nemáte nejmenší tušení, jak postavit tu raketu (mezi svými recepty nic jako raketu nevidíte.

V tuto chvíli buď hru vypnete, nebo vám velmi pozvolna začne docházet její pointa.

Abyste raketu postavili, naplnili palivem a odpálili, musíte použít velmi pokročilé technologie, a potřebujete na to obrovské množství meziproduktů, které vzniknou složitými kombinacemi tisíců (statisíců?) kilogramů a litrů jednoduchých surovin. Mnohé z toho můžete craftovat ručně, ale trvalo by to pravděpodobně roky reálného času. Tudíž musíte automatizovat. A o tom Factorio je.

Takhle to pokračuje, ale finále je stále daleko
Začnete tím, že si zajistíte zdroj elektrického proudu (voda zahřívaná uhlím se mění v páru, kterou odvedete do parního stroje). Parní stroj propojíte s elektrickým těžním strojem, který postavíte na ložisko uhlí. Od těžního stroje nakladete dopravní pás, který bude vozit uhlí k vodnímu ohřívači. Samozřejmě, aby se vám toto povedlo, musíte si ručně vyrobit nejméně jeden elektrický těžní stroj, vodní pumpu, parní stroj, robotický nakladač uhlí (z pásu do pece) a dostatek drátů, sloupů elektrického vedení a dopravních pásů.

Pak přijde čas postavit první laboratoř a začít vynalézat pokročilejší technologie, kterých jsou desítky a nejsou na sobě vždy lineárně závislé - t.j. můžete si vybrat, jestli se soustředíte dříve na létající roboty, na osobní exoskeleton, na jadernou energetiku, nebo na vlaky...

Zatímco vyrábíte stovky vědeckých lahviček (za účelem rychlého vynalézání), začnou na vás útočit mimozemští brouci. Proti nim máte k dispozici zpočátku pistoli, později automatické turrety, tank, nebo atomovou bombu... A brouci stále evolvují, tím rychleji, čím více ničíte planetu (kácíte stromy a znečitujete vzduch pálením uhlí). Při prvním seznamování s hrou vám velmi důrazně doporučuji nastavit si nepřátele na nejjednodušší úroveň, nebo na "nikdy neútočit jako první".

Mimochodem, mapy jsou náhodně generované a defacto nekonečně velké, omezené jen pamětí vašeho počítače.

Jedno z několika oken pro nastavování obtížnosti
Factorio je ultimativní hra pro obsesivně kompulzivní hráče. Neustále vám nabízí možnost "tady to ještě trochu vylepšit, aby to fungovalo hladčeji". Čímž se rozesere něco jiného, a musíte začít vylepšovat někde jinde. Neustále musíte balancovat dodávku materiálů a elektřiny s vynalézáním nových technologií a obranou proti broukům. Až najednou zjistíte, že přeběhnout z jednoho konce továrny na druhý vám trvá několik minut. Takže potřebujete auto. Nebo vlak. Nebo hydraulické boty...

Factorio obsahuje neuvěřitelné množství contentu. Například jenom stavění železnic a programování vlaků by vystačilo na samostatnou hru s plnou cenou.


Stejně tak hrátky s logickými hradly, která vám umožňují postavit si na povrchu planety obrovský počítač. S grafickým a zvukovým výstupem.

Můj první pokus o programování: Reproduktor začne houkat, pokud nabití akumulátoru klesne pod 90 procent.
Jiní to samozřejmě už dotáhli mnohem dál:A skoro bych zapomněl, že Factorio má i online multiplayer, takže vás po jedné továrně může běhat a jezdit třeba 50. A rozsáhlý modding (v Lue), pomocí kterého si v rámci Factoria můžete vytvořit třeba nějakou úplně jinou hru.

To všechno by ale nebylo nic platné, kdyby se Factorio nedalo hladce ovládat. Naštěstí má hra takový systém ovládání, který vám umožňuje hladce přenášet, brát a vkládat předměty třeba i za běhu, bez otvírání hlavního inventáře. A když se z vás stane pokročílý hráč, oceníte všechny detailní info-obrazovky, statistiky, a další věci, které vám usnadňují postavit hladce fungující systém továren. Můžete své továrny stavět modulárně, skládat z kusů plánů. A ty plány sdílet s ostatními.


A tím se dostáváme ke skutečnosti, že Factorio má naprosto skvělý developerský tým (mimochodem český), který naslouchá fanouškům, neustále implementuje nové featury a závažné chyby opravuje během jednotek hodin (takže se nezřídka objevuje několik releasů týdně). A rozhodně je důležité i to, jak hladce obrovské továrny se stovkami robotů běží i na relativně slabších strojích.

Oficiálně je Factorio stále v alfa verzi, což je jistým způsobem výsměch ostatním vývojářům, protože je stabilnější a "hotovější", než většina her, které měly oficiální release. Jediné, co na Factoriu působí nehotově, je část grafiky (některé sprajty mají velkém zoomu nižší rozlišení) a tutorialy, které jsou zoufale nedostatečné - proto doporučuji přečíst si Wiki a podívat se na mnohá fanouškovská videa.

Factorio je nyní ve verzi 0.15.x, což znamená, že už nejsou přidávány / měněny zásadní featury a tvůrci se snaží hru dovést k verzi 1.0 (plánované na letošní léto). V aktuální verzi platí, že odpálení rakety už není koncem hry, ale pouhou branou k nové unikátní chemikálii, která vám umožní updatovat jisté věci donekonečna.

V šinkanzenu z Tokia do Hirošimy...
Já strávil s Factoriem zatím desítky hodin zábavy, několikrát jsem začal hrát nový svět od začátku, ale tu raketu jsem zatím ještě neodpálil. A nechybí mi to. Es kommt der Tag!

18 komentářů:

 1. V podstatě je to něco jako MINECRAFT...

  OdpovědětVymazat
 2. "Já strávil s Fukafutokyu zatím desítky hodin zábavy, několikrát jsem začal stříhat celý projekt od začátku, ale ten film jsem zatím ještě nedokončil. A nechybí mi to. Es kommt der Tag!"

  OdpovědětVymazat
 3. 0.15 jsem zatím nainstaloval, ale ještě nespustil. :-D Ale raket už odletělo asi 10.

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, proč mi to děláš? Včera jsem stáhl demo, jedním dechem ho dohrál a fakt vážně uvažuju, že jim těch 20 doláčů dám. Je to podobně chytlavy jako Transport Tycoon :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. uz som chcel tahat demo - dakujem za varovanie. Idem radsej dokonfigurovat ten nginx.

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Spacechem / Infinifactory jsou sekvence izolovaných levelů. Tohle je jeden otevřený megasvět.

   Vymazat
  2. Až to bude GIGAsvět, tak do toho pudu.

   Vymazat
  3. no dobre ale myslim po te herni motivacni strance; super zabava ve dpacechemu je vyresit level a pak se ho snazit zoptimalizovat a videt jak si v tom vedu v porovnani s ostatnimi lidmi; plus to ma znacnou obtiznost pozdejsi levly (spacechemu, tis je jednoduchej) byt i jen vyresit; da se neco ve factoriu porovnavat mezi hracema kdyz je levl generovanej nahodne a jeden? je tam ten pocit omezenosti zdroju jako ve spacechemu? tozn nemuzu vyrobit jakoukoli supervec co me napadla protoze jsem hodne okezenej prostorem; v cem je zabava pokud bych mel milion lego kostek je nudny pak vyrabet cokoli protoze vim ze to jde

   Vymazat
 6. "... ztroskotaný na nehostinné planetě" - Nehostinné? Když tam je všechno na co si vzpomene, tak to moc nehostinný neni. Proč vůbec odsud utíkat, postavil bych si opevnění a živil se okolo probíhajícíma emzákama.

  OdpovědětVymazat
 7. Serete mě, budu se na to muset podívat.

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem to hrál 70 hodin, raketu nakonec odpálil, ale bylo to peklo. Ke konci už to bylo fakt úmorný, už bych to dál asi nehrál.

  OdpovědětVymazat
 9. Jak pise Steviee, od urcityho bodu je tam toho moc, zacnu se v tom ztracet a ja to spis frustrujici, nez zabava.

  Doporucuju spise Rimworld, i kdyz uznavam, ze Factorio za tech 20 urcite stoji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Já už to rozehrávám poosmé. Zatím mě to pokaždé přestalo bavit zhruba ve chvíli, kdy je potřeba začít vyrábět třetí "vědeckou lahvičku", aby se výzkum hnul dál. To se totiž vždycky "vestavím do kouta", nemám kudy natáhnout další pásy, nechci si rozvrtat fungující fabriku, a na to, abych stavěl z gruntu novou základnu o kus dál, nejsem asi dost obsesivně-kompulsivní. ;)

   Ale za dvacet babek je to geniální hra, to jako jo.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.