16.12.16

Recenze: Zpívej [Sing] - 50%

Optimistický koalák Buster má sen: Vždycky chtěl prorazit ve showbusinessu a nyní se rozhodne uspořádat ve svém polorozpadlém divadle pěveckou soutěž. Jeho polodementní poloslepá sekretářka (chameleonka) ovšem špatně vytiskně na letáky hodnotu hlavní ceny (100 000 dolarů místo 1000 dolarů), takže se ráno před divadlem objeví mnohem víc zájemnců, než bylo očekáváno.

Buster netuší, že důvodem zájmu je tisková chyba, vybírá zpěváky, připravuje finále, a doufá, že vyřeší své finanční problémy.

A mezitím někteří z finálových soutěžících řeší své soukromé problémy. Například gorilák už nechce loupit s ostatními gorilami (Gorilla Lives Matter!), slonice je příliš nesmělá, bizon příliš prdí, myšák je sobec, a tak dále...


Animovaný film Zpívej (od Illumination) se odehrává ve městě, kde žijí pouze zvířata, a klidně by mohl být přímým pokračováním Zootropolis (od Disneyho). Má srovnatelně kvalitní výtvarnou podobu a animaci, ale je výrazně méně nápaditý. Po stránce ústřední zápletky i po stránce drobných vtípků, kterých bylo v Zootropolis tolik.


Na ústřední zápletce mě zaujalo, že hlavní hrdina je na začátku filmu lhář a podvodník, a na konci filmu lhář a podvodník, kterému se splnil sen a zbohatl. Takže, milé děti: Pokud budete lhát a podvádět dobře a vytrvale, splníte si sny a zbohatnete!

A dost podobně je to i s ostatními postavami. Většinou u nich neproběhne žádný vývoj, ale místo toho se jejich prvoplánovité problémy zázračně vyřeší samy od sebe, shodou šťastných náhod.Hlavním tahákem má být samozřejmě zpěv, kterého je ve filmu hodně (a proto má skoro dvě hodiny!). Nejzábavnější jsou párvteřinové střípky toho, jak nejrůznější zvířata zpívají v prvním kole soutěže (viz trailer). Delší scény s kompletními písničkami jsou někdy poněkud nudné - podle toho, zda se při nich děje něco vizuálně zajímavého (ne vždy).

Výběr písniček je přitom občas dost zváštní a nesouvisející s tím, co se ve filmu děje. Vzpomínám si, že gorilák se učí hrát na klavír, aby mohl ohromit diváky kombinací "brutální zvíře / procítěná hra na klavír" (tak nějak je to ve filmu řečeno). Pak přijde finále, gorilák sedne ke klavíru, a začne hrát a zpívat toto:A zpívá to v téměř identickém aranžmá. To znamená, že:

 • Nic procítěného na tom songu není.
 • Pokud je něčím vtipný, tak nikoliv kontrastem "brutální zvíře ❌ procítěná hra na klavír", nýbrž kontrastem "brutální zvíře ❌ homosex", a to pouze pro toho, kdo zná ten videoklip
 • Většina hudby při opičákově vystoupení hraje z playbacku a jeho klavírní umění není téměř slyšet
Ke své smůle musím konstatovat, že dobrou polovinu použitých songů jsem vůbec neznal, přestože jde údajně o existující slavné pecky, pravděpodobně z nedávných let. Kdybych poslouchal současný pop, asi bych se bavil o trochu líp.

Jediný původní hudební materiál je ten, který hraje a zpívá punková dikobrazice, v českém dabingu Ewa Farna. A tu musím upřímně pochválit, protože její dabingový výkon mi přišel příjemně civilní a zajímavější, než profi dabéři ve všech ostatních rolích. Ostatní dabéři naštěstí nezpívají, protože všechny ostatní písničky (kromě dikobrazice) zůstaly v původním znění bez překladu, včetně těch, jejichž text je signifikantní pro děj filmu.

V originále si možná také užijete slavné americké herce, ale já viděl dabovanou verzi a nevím, jestli u nás ta původní bude uváděna.

Takže, nějak to přežijete, ale proč si místo toho nepustit radši nějakou svou oblíbenou kapelu?


10 komentářů:

 1. Zvlastni, ze nekdo koho ve skutecnem svete napadaji za mozny podvod ma moralni problem s moznym podvodem hlavniho hrdiny v animovanem filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cos proved? Vybělils někomu anál?

   Vymazat
  2. Ve filmu Ženy sobě v case 1:23:40 se tam nevesta a jedna družice vytahujou, ze si nechaly vybělit anál.

   Vymazat
  3. Ve filmu Ženy sobě v case 1:23:40 se tam nevesta a jedna družice vytahujou, ze si nechaly vybělit anál.

   Vymazat
  4. Že ho někdo napadá neznamená, že se nějakého podvodu dopustil.

   Vymazat
 2. https://vimeo.com/63359286
  ono to má vícero verzí klipu, užasné

  OdpovědětVymazat
 3. To musí být úžasná kompozice. V úplně prázdným kině sedí 3 děti a fuku. Všichni se smějí a tleskají ručičkami, když prasátko začne zpívat.

  OdpovědětVymazat
 4. A která zvířata tam zpívají Army of Lovers?

  OdpovědětVymazat
 5. Ivča v Palcích řekla, že myš "samozřejmě" zpívá swing. Nevím, co mi uteklo, ale byl jsem šokován faktem, že myši byly chyceny do pasti jednoho žánru.
  Já jsem vždy zastával názor, ze myší repertoár je hudebně takřka všeobsahující. Řečeno lidově - co nezazpívá myš, nezazpívá nikdo.

  OdpovědětVymazat
 6. Ta polodementní paní byla zřejmě ispirována Spolčením hlupců. Jinak tam pár věcí nesedělo, bylo to místy nudně zdlouhavé a poučení taky žádný, to je pravda... ale fakanům se to líbilo, takže ten nápad chytlavé hudby a jednoduchého omáčky okolo beru.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.