14.12.16

Recenze: Rogue One: Star Wars Story [Rogue One] - 70%

Původně jsem chtěl opět začít textem, ujíždějícím do dálky, ale nejnovější Star Wars film tento text neobsahuje. Nejnovější Star Wars film dokonce vůbec neobsahuje slova "Star Wars" v jakékoliv podobě, a jmenuje se (v původním znění) jenom "Rogue One". Jen úvodní nápis "Před dávnými časy, v předaleké galaxii...." dává tušit, že začíná něco, co by nám mělo být povědomé...

Film Rogue One je vlastně celovečerní verze úvodního ujíždějícího nápisu z prapůvodních Star Wars - Epizody IV: Nové naděje. Dozvíme se v něm, jak došlo k tomu, že se Povstalci zmocnili plánů Hvězdy smrti. A asi už víte, že v tom neměl prsty nikdo z těch, koho znáte z dosavadních celovečerních Star Wars. Skoro nikdo.


Z jiného konce, systematicky: Jyn Erso (Felicity Jonesová) se osaměle potlouká vesmírem, nezajímá se o politiku a snaží se přežít. Klíčovým se pro její osud ukáže skutečnost, že její otec Galen Erso (Mads Mikkelsen) pro Impérium pomohl navrhnout Hvězdu smrti, později prozřel a rozhodl se kolaborovat s Povstalci. A ti se ho nyní snaží kontaktovat prostřednictvím Jyn. Tedy, je to o trochu složitější a figuruje v tom i Forest Whitaker ve své druhé nejdivnější mimozemské roli (po Bojišti Země).


Rogue One je film, který se jasně odlišuje od dosavadních Star Wars filmů. Je zaměřen na starší diváky, kteří jednak nepotřebují Ewoky a Jar Jary, a jednak poměrně důkladně znají Star Wars ságu.

A to je docela důležité. Pokud si divák dobře nepamatuje Epizodu IV a netuší, že se dívá na film, který jí těsně předchází, bude mít hokej v tom, kolik Hvězd smrti, Darth Vaderů a Rudých eskader vlastně ve světě Star Wars existuje, a jak do toho všeho Rogue One zapadá.S těmi "staršími diváky" je to tak, že film Rogue One je o tolik "dospěláčtější", o kolik to jen jde, za nutných předpokladů, že pořád musí být mládeži přístupný, a pořád to musejí být Star Wars. V praxi to znamená, že jsou postavy často špinavé, zpocené, a nedělají vtipy. Zdaleka nejzábavnější postavou je droid K-2SO (zdigitalizovaný Alan Tudyk), který ovšem nedělá prvoplánovité humory, nýbrž je vtipný tím, že se po špatném přeprogramování stal autistickým a říká bez obalu věci, které by se bez obalu říkat neměly.

Hlavními hrdiny filmu je partička vyvrhelů různých ras (především humanoidních), která se v průběhu filmu rozroste z původního tria asi na tucet (špinavý tucet), aby s Jyn provedla onu zásadní krádež plánů Hvězdy smrti. V průběhu čehož pochopitelně Jyn dojde, že za ideály stojí za to bojovat.

Režisér Gareth Edwards (nejnovější americká Godzilla) často používá roztřesenou ruční kameru a ukazuje nám tento příběh o záchranu galaxie z pohledu řadových partyzánů, kteří často nemají tušení, jaké jsou vyšší souvislosti. Místy to skoro připomíná nějaké syrové polodokumentární drama ze současného (nebo nedávného) válečného konfliktu. Scény jsou často emocionálně vypjaté a několikrát dojde k situacím, které si vyloženě říkají o to, aby někdo vážně krvácel, prostřelil někomu hlavu z pěti centimetrů, měl brutální sex, nebo aspoň řekl "fuck you, cunt". Ale samozřejmě se to nikdy nestane, protože to jsou Star Wars. A to je vlastně největší prokletí tohoto filmu:

Zcela v něm chybí humor a lehkost, které v jiných Star Wars jsou, ale není v něm dostatek něčeho jiného, co by ten humor a lehkost nahradilo.

Je sympatické, že některé postavy jsou na první pohled komplexnější a nejednoznačné, ale není to moc platné, když se o naprosté většině z nich nic pořádného nedozvíme.

Pár drobností k řemeslnějším aspektům filmu:

 • Dočkáme se pár cameo rolí herců, kteří jsou dnes mrtví nebo příliš staří. Ty jsou vytvořeny kombinací starých nepoužitých záběrů (Rudá eskadra), imitátorů a digitálních triků. Překvapivě mají tyto triky k dokonalosti hodně daleko, a jsou výrazně slabší, než srovnatelné efekty v Benjaminu Buttonovi (který je skoro 10 let starý).
 • Michael Giacchino měl na složení a nahrání hudby jen asi měsíc, což se projevuje tím, že sice imituje hudební postupy Johna Williamse, ale jeho soundtrack nemá ani zdaleka komplexnost hudby v předchozích Star Wars. Pořád mi připadalo, jako kdybych poslouchal Williamsovu hudbu, ve které chybí třetina nástrojů.

Měl možnost napsat variaci na nejslavnější filmovou hudbu všech dob, a nenapadlo ho nic zajímavějšího než tohle?

 • Akční scény boje muže proti muži se snaží být roztěkané, natáčené ve velkých detailech, a záměrně nepřehledné (jako v "realistických" válečných filmech). Když se z nich prostřihává na perfektně vyrenderované kosmické bitvy s krásně plynulou "akrobatickou kamerou", působí to dost nesourodě. (Jako zajímavý příklad "realisticky natočené" kosmické bitvy doporučuji Verhoevenovu Hvězdnou pěchotu.)
 • Viděl jsem 3D verzi, která je bohužel naprosto zbytečná a na škodu věci. Edwards si hodně hrál s ostřením, takže je mnoho věcí (záměrně) rozmazaných a ostrost se dost často mění v průběhu jednoho záběru. Když je do toho (dodatečně) přidána trojrozměrnost, je to peklo. 3D má sloužit k tomu, aby si divák sám zaostřil na to, co ho ve scéně zajímá. Pokud kameraman ostří za diváka, a tím mu říká, kterou část záběru má sledovat, tak je naprosto na hlavu, aby byl film ve 3D! Kromě toho se mnoho scén odehrává ve tmě nebo v šeru, se spoustou odstínů šedivé, čemuž 3D rozhodně nepomáhá.
Nechápejte mě špatně. Rogue One rozhodně stojí za zhlédnutí a je to zajímavý experiment. Ale je jasně patrné, že tvůrci nemohli experimentovat naplno a byli svazování vyšší mocí (Disneyem / Lucasfilmem). Nevím, co přesně se dělo při natáčení (které se hodně zdrželo a dodatečně se hodně přetáčelo), ale určitě by z toho byla zajímavá dokumentární "Star Wars Story".

Trailery jsou samozřejmě sestříhány geniálně a vzbuzují velká očekávání, ale skutečnost je taková, že ve filmu samotném toho neuvidíte o moc víc, než jste viděli v trailerech.

39 komentářů:

 1. Corrected, all right, but no vtipy detected either.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. češtinu opravuješ dobře, cizí jazyky ti jdou mizerně ... zde třeba čengliš

   Vymazat
  2. Grime furt čekám na tvůj komentář ohledně Petera Cushinga, který zde hraje, ale měl být dávno v tvé říši. A nic.

   Vymazat
 2. Neni lepčí SEX ve městě (či na vesnici)?

  OdpovědětVymazat
 3. To by me zajimalo "kolik hezdicek (procent) by Frantisek dal opravdu dobrymu filmu"? :)

  OdpovědětVymazat
 4. Je smutne, ze tahle krec bude asi pokracovat dalsich 30 - 40 let...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takto nazývat existenci Františka na jeho blogu ... to je neuctivé!

   Vymazat
  2. Asi prispel na Fukov vylet do Nipponu ...

   Vymazat
  3. Nebude,protože tu všichni umřeli. Umři.

   Vymazat
 5. Asi to bude tím, že nejsem fanda týhle ságy, ale připadá mi srandovní, jak se tam od roku 1978 (nebo kolik) až po letošek furt střílí takovejma těma barevnejma "jakobylaserama". Tehdy to určo bylo moderní a cool, teď mi to přijde, jakoby někdo natočil pokračování Ikarie XB a nechal současný herce ošmatávat ty papundeklový dekorace, co měly tehdy představovat řízení lodi. Ale je zase fakt, že i ve Star Treku Kirk v roce 2016 řídí kosmickou megaloď z obývakovýho křesla a la Expo Brusel...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Coz o to, ze se strili, ale ono se tam v tom uz 40 let furt sermuje, v te daleke budoucnosti!
   Take "jakobylaserama" a sedis a koukas, vrrrum vrrrum, vrrrum vrrrum, na 5 minut usnes, pak se probudis a porad vrrrrum vrrrrum, a za deset minut porad vrrrum vrrrum... Transformers to same, nikdy nekoncici ramusovka kde se bori mesta nebo co se to deje a zivas nudou.
   Ohni se a usekni mu nohu, nebo mu aspon vraz jehlu na pleteni do oka!!!
   Jo to vlastne nejde, musi to mit jeste 375 pokracovani...

   Patriot, Posledni Mohykan, to byly mistrne rezirovane a sestrihane sceny boje muze proti muzi, par minut, fik fik a bylo dokonano, ze to vzalo dech.
   Vymazat
  2. Tak si postav vlastní loďku a PDP.

   Vymazat
  3. Trailer nevzbuzuje velká očekávání, ale velkou legraci. Ti neherci mají podobný problém jako třeba Rob Lowe, prostě působí srandovně a nesedne jim žádná role a z filmu je potom fraška. To je trochu problém při tom podkladu epické hudby a šeptajících temných hlasech vybízejících k záchraně vesmíru. Mikkelsen velká gratulace od "Jagten" do "tohodle".

   Vymazat
  4. Zapařenica - a čím by měli střílet, když se příběh odehrává více v (filmové) minulosti, tak těžko tam budou mít něco lepšího než co měli v příbězích, které se odehrávají poté.

   Vymazat
  5. Jan Bart: SW se ale neodehrávají v budoucnosti, je to napsaný na začátku každýho dílu. Nechápu, proč si to pořád lidi myslí..

   Vymazat
  6. Ty zas nechápeš, že to je takový vypravěčský obrat.

   Vymazat
  7. Co to meleš Jane Barte. Vždyť tady všichni umřeli.

   Vymazat
 6. 3d ma slouzit k tomu, aby si divak sam zaostril na to, co ho ve scene zajima -> a jak by to proboha mohl udelat, kdyz bez ohledu na artificialni depth of field efekt o kterem mluvis ty je ta scena vyrenderovana (nutne) jen a prave pro jednu pozici zaostreni oci (oci a bod, na ktery miri, tvori trojuhelnik, logicky, popr je tento bod v nekonecnu - tak jako tak tvoje oci dostanou ten spravny obraz jen v pripade, ze s nima udelas to same = zaostris na ten samy bod / nekonecno.. pomijim, ze je tu ta vec s nesouladem uhlu a faktem, ze cocka musi zaostrit na platno)

  OdpovědětVymazat
 7. Objavi sa tam nejaky Jedi? Alebo Sith? Vytiahne tam niekto vobec lightsaber alebo je to cele len lazer pew, pew...

  OdpovědětVymazat
 8. SW 4-6: humor, nadhled, lehká infantilita (vyšší v případě těch remasterovaných verzí) a na svou dobu fenomenální ve spoustě ohledů.
  SW 1-3: vysoká míra infantility, kýč, EU???:)))
  SW 7: infantilita kombinovaná se senilitou, nevyužitý potencionál.
  RO: ještě jsem neviděl, ale rád shlédnu, protože to "dospěláčtější" vyznění pro mě signalizuje, že tam je menší míra infantility, kterou FF prezentuje ve formě procentního hodnocení:) (viz. jeho recenze 3D animáků).

  PS: Když se RO odehrává chronologicky před SW 4, připadá mi ubrání třetiny nástrojů ze soundtracku jako celkem logický krok:D
  PPS: RO je tedy SW 3,5??? V recenzi celkem chybí snaha o analýzu timeline a jestli to vůbec ještě "byoko" dává nějaký logický smysl s ohledem na už natočené díly SW.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo... Je to SW 3,5... Smysl to dava taky protoze spoiler... Aneb od trictvrte filmu vis jak to dopadne protoze proste to tak dopadnout musi vzhkedem k 4... Akorat jsem nesledoval jestli Disney opet vydal nejakou hru jako v pripade mezi 6 a 7 dilem...

   Vymazat
  2. Dodatek k SW7: kromě infantility je tu také Abramsovo typické bourání částí původních dogmat slavných sérií - v tomto případě se dozvíme, že světelný meč může používat kdejaký černý trouba, a Sílu i holka bez absolvování výcviku pod vedením kouzelného dědečka.

   Vymazat
  3. Tomáš Horák myslím že DLC k Battlefromtu

   Vymazat
  4. Ajuga: Světelné meče může používat kdokoliv, to už bylo dávno před Abramsem (a ten pitomý vtipnorasismus si klidně nech od cesty).

   Vymazat
  5. iste, pouzivat ich moze ktokolvek. len v ramci mytologie serie nedava zmysel aby sa clovek bez vycviku, ktory drzi lightsaber prvy krat v ruke ubranil vycvicenemu, huhnajucemu, zakomplexovanemu .... eeee, co to bolo vlastne? sith?

   Vymazat
  6. Potencionál promiň pak si tvůj příspěvek dočtu teď zvracím.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem na tom s pětiletým synem a líbilo se mu to. (mě taky, až na ten dabing)

   Vymazat
 10. Pane Fuko, nechci znít neuctivě, ale co to melete? Vždyť polovina scén z traileru ve filmu vůbec není.

  OdpovědětVymazat
 11. Mimochodem, Rogue One konečně trochu využívá temnotu toho univerza a není to jen infantilní pohádka. A všichni umřou!

  OdpovědětVymazat
 12. https://youtu.be/vJZjqmmL-24

  naopak v trailerech toho bylo mnohem vic :D uz kvuli tomu ze film museli pretacet. v odkazu je sestrih vsech scen ktere byli v trailerech a ve filmu nejsou.

  OdpovědětVymazat
 13. Fuxofte, tys delal ty titulky? Ja to videl az ted a vybavuju si ze jsem slysel 'Hit the terrace' a v titulkach bylo neco jako zasahli teroristi...
  Ta akcni scena se slepym wannabe jedim pred prvnim vybuchem mesice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja to prekladal a v puvodni dialogove listine bylo zcela urcite napsano "Hit the terrorist". Co se pri tom deje, to jsem nevidel. Mozna v ni meli chybu, stava se to...

   Vymazat
  2. S nejvetsi pravdepodobnosti mas pravdu a oni to meli blbe. Poslal jsem jim upozorneni do Deluxe Studios, ale pravdepodobne to uz nestihnou opravit ani na BluRay.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.