8.12.16

Recenze: Miluj mě, jestli to dokážeš - 50%

[Synopse distributora] Dokument Dagmar Smržové otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Všichni chceme milovat a být milováni. Zdraví nebo nemocní, silní nebo slabí ... Stejně tak Adam a dva Tomášové, hendikepovaní mladíci, jejichž touha po ženské náruči zůstává nenaplněna. Pak se ale rozhodnou to změnit a vydají se na dobrodružnou cestu za vlastním uspokojením... Budeme je litovat nebo jim fandit? Bude nás to pobuřovat, nebo pro ně najdeme pochopení..? Sex a intimní život lidí, kteří nejsou mladí, krásní, svižní a fyzicky schopní, bývá mnohdy považován za něco nemístného, nebo vlastně neexistujícího. Přesto tady je. Režisérka Dagmar Smržová otevírá toto tabuizované téma na příběhu trojice mladíků, kteří se rozhodnou, že se nevzdají své touhy po lásce. Svým filmem demonstruje úskalí, která jim kladou jejich postižení, a dotýká se tak v České republice zatím málo známého tématu sexuální asistence.


Oficiální synopse vypadá, jako že jasně definuje, o čem film je, ale neodpovídá úplně skutečnosti. Tři hrdinové filmu jsou velmi různorodí, s velmi různorodými motivacemi, a nepřipadalo mi, že by všichni tři toužili zrovna po profesionální sexuální asistenci. Minimálně ten mladík s downovým syndromem žije v domnění, že s tou starší paní z Mostu má citlivý milostný vztah, a ne jen nějaké laciné souložení. Jeho podzápletka je také nejzábavnější (pokud se takové slovo ve spojitosti s takovýmto tématem dá použít) a dal by se podle ní natočit slušný depresivní road movie o marné cestě za neexistujícím cílem. Pravděpodobně severský, protože za polární noci by to celé bylo ještě depresivnější.
Druhé dva příběhy (o mladících, kteří jsou mentálně zcela v pořádku, ale neposlouchá je tělo) jsou méně zajímavé, protože protagonisté si nepustí filmaře dostatečně "pod kůži" a protože v nich je nejméně co řešit. Oba mladíci ze svého předchozího života dobře vědí, co je sex, oba by ho (opět) chtěli, a jediným problémem se zdá být otázka "kdo se mnou bude ochoten mít sex tak lacino, abych si ho mohl se svým příjmem/důchodem dovolit?"

K vyřešení tohoto problému rozhodně mohou přispět profesionální sexuální asistentky, ale film se jejich profesí nijak hlouběji nezabývá (uvidíme rozhovor s jednou z nich a krátkou scénu z jejich instruktážního kurzu).

Pro jistotu, aby to bylo úlně jasné: Tento film rozhodně není pro nikoho, kdo se zajímá o (NSFW link!) sex s postiženými (NSFW!). Uvidíte v něm na zlomek sekundy penis a ňadro, ani jedno z toho v sexuálním kontextu.

To by ale ani tak nevadilo. Horší je, že není moc jasné, pro koho vlastně tento film je a o čem je. O tom, že průměrní postižení mají těžší život a méně sexu, než průměrní nepostižení? Většina snímku pozůstává z toho, že protagonisté mluví o svých životech, což neobsahuje mnoho nových informací ani humoru ani ničeho jiného zajímavého. Přestože má film jen asi 60 minut, dost se vleče.

Dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, je téměř přesná kopie pět let starého kapitalističtějšího filmu Scarlet Road, ale je po všech stránkách slabší.

P.S: Toto je oficiální plakát filmu. Jsem rád, že ho distributor vytvořil, protože jinak bych ho vytvořil já a zavřeli by mě za to:


27 komentářů:

 1. Za plakát penis nahoru! Nebo aspoň palec! A nyní my usual business: pokud existuje "downův syndrom", pak musí existovat také "upův syndrom" - anebo budeme raději psát "Downův syndrom".

  Neměla by road movie být spíše v ženském rodě? Pokud ano, proč?

  Natočit takový film ve Skandinávii by byl dobrý nápad, ale pokud by se měl celý odehrávat za polární noci, hrdinové by jeli z Tromsø za prostitutkami do Murmansku. Ale nebyla by to "marná cesta za neexistujícím cílem" - ani kdyby si ti kriplové zapomněli proměnit peníze a těm prostitutkám by platili v norských korunách!

  Každý z nás tepláků je něčím postižený, takže k filmu budeme jistě stejně shovívaví, jako byl Franta. Koneckonců, nevíme dne ani hodiny a kromě smrti číhá na každém rohu i možnost trvalé fyzické invalidity. A pak by nás, kriply, přešel smích.

  OdpovědětVymazat
 2. Co asistenty? Taky školíme? I gej postiženci chtějí souložit, jsem tedy pro to, aby bylo vyškoleno několik asistentů, třeba Grim by se na to vyloženě hodil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grim má tak rozvité sociální cítění a tolik volného času, že by mohl gej postižencům asistovat úplně zdarma a tak by to nic nestálo ani je, ani daňové poplatníky... a jaký by měl ze sebe dobrý pocit... vidím to jako win-win-win.

   Vymazat
  2. Když Kadibudkimono reaguje samo na sebe, je to takový... neskutečný pocit. Jako kdyby na světě existovalo jen ono. Možná, že je tomu skutečně tak.

   Vymazat
  3. Nežvatlej, radši táhni páchát dobrodiní orálním uspokojováním daunů a daunek, Vánoce se blíží, tak ať mají radost!

   Vymazat
  4. Že je někdo postizenej ještě neznamená, že je zvedavej na nemyté vaginy.

   Vymazat
 3. "touha po ženské náruči zůstává nenaplněna" To tak hřeje u srdíčka! Jsou tyhle asistentky nějak levnější? Že bych se na oko nějak zkroutil a ačkoliv se cítím člověkem omezením nezatížen dostal slevu...Ta naléhavost s jakou se ty hodné paní snaží pomoci by měla býti využita širší veřejností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, celá pointa těch asistentek tkví v tom, že jsou levnější / zadarmo a nemají předsudky proti postiženým. Takže přesně pro tebe!

   Vymazat
  2. Teoreticky by mohlo stačit zlomit si prst a tvářit se zavile...

   Vymazat
  3. Když jsi takovej nepřitažlivej zoufalec, že ti nikdo nedá zadarmo, tak se běž rovnou zabít, nebo se nech vykleštit.:)

   Vymazat
  4. Ale já nechci tu paní, já chci tu slevu.

   Vymazat
 4. Proc si proste nezaplatit normalni tapku do 1500,-/h.To tem postizenejm zavidite?

  OdpovědětVymazat
 5. Vzpomněl jsem si na film Forest Gump, když si beznohý poručík Dan zaplatí (?) dvě (?) prostitutky a nedopadne to dobře. Jak říkám, buďme rádi, že nejsme na vozejku a žádné šlapky nebo ťapky nebo cokoliv nepotřebujeme. Nepotřebujeme, Diskutére.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ty se koukám pořád nějak nemůžeš trefit.

   Když Kadibudkimono maže Kadibudkimono, je to ještě neskutečnější pocit, než když Kadibudkimono reaguje na Kadibudkimono.

   Vymazat
  3. I se stetkou to muze dopadnout dobre nekdy i vickrat a jako bonus nemusis odpovidat na nesmyslny dotazy.

   Vymazat
  4. On by sex poručíka Dana dopadl dobře, ale zbytečně utratil prachy za prostitutku navíc pro dementa Hankse a ten mu ten pich taky zkazil, jinak to samozřejmě vypadalo, že alfasamec bude postižený poručík Dan - to není dobrý důkaz proti sexu postižených, ale proti sexu s Hanksem. :(

   Vymazat
 6. Chlap, co skončí na vozíku, si má buď nabrnknout jinýho postižence, nebo honit jako každej jinej neatraktovní jedinec. Takhle budem brzo školit i asistenty asistentkám, až z nich budou hnusný, tlustý kurvy, do kterejch by dobrovolně nikdo nepích vidle.
  Neatraktivní lidi nemají co nškoho otravovat se sexem, protože na to, aby dělali sex, jim není nikdo zvědanej... v některých případech tu pak je i riziko rozmnožení, které jde se sexem ruku v ruce!
  Podle toho, co Fuka napsal, třeba ten douňák prej ani moc netuší, o co jde... to snad hraničí i s nějakým zneužíváním, když nemá mentalitu dospělé osoby... přitom může bejt rád, že Hitler nevyhrál válku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak má honit, když nemá ruce?

   Vymazat
  2. Nohama? Případně se může naučit samokuřbu, když bude trénovat.

   Vymazat
  3. Nositeli Řádu práce
   zachtělo se masturbace.
   Je tu ale drobná potíž
   tomu nositeli totiž
   za Říjnové revoluce
   ustřelili obě ruce...

   Vymazat
 7. Hm... hned mě napadl námět o zdravém chlapci, který se zamiluje do takové asistentky, ale protože je pro ni neatraktivní, tak mu nechce dát a paradoxně před ním dává přednost postiženým.
  To má potenciál, nechcete to někdo hodit do scénáře a zažádat o dotaci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vylepšil bych to ještě záměnou genderu: pohledná citlivá dívka se zamiluje do asistenta, který poskytuje ze soucitu intimní služby postiženým ženám (tlustým, dementním a na vozíku).
   Další vývoj, stejně jako žánr, nechám na vaší fantazii.

   Vymazat
 8. Vzhledem k tomu, že tady všichni píšete akorát pičoviny a honíte si do kříže, přitom jste to nikdo neviděl, tak vám teda konečně vysvětlím, o čem ten film je. Na peripetiích třech "lehce" postižených je ukázáno, že když i oni mají problém sehnat si vůbec šlapku, tak co má pak asi dělat ňáká vole ležící zelenina, která si ho už ani nevyhoní, protože má ochrnuté i ruce. A hlavně pro takové "těžce postižené" je určena ta sexuální asistence, ne pro ty tři hrdiny filmu, kteří jsou tady - jak říkám - jenom pro ilustraci.... Kromě toho jednoho vozíčkáře, kterej má prognózu degenerace a smrt ve 30. Tak ten se možná dočká (že si ani nevyhoní). Teď má jenom problém sehnat děvku a když už jedna chce dát, tak nakonec bydlí někde ve sklepě bez výtahu..... Mentál se trmácí natěšenej přes půl republiky za šlapkou někam do Teplic, aby mu na místě řekla, že nic nebude, protože má krámy.... A toho třetího si moc nepamatuju, ale má ty dobré trubky, co s sebou tahá, když si někam vyjede.... Takže super cynická komedie pro tepláky 70 % vklidu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo opravdu nutné všechno prozradit a připravit tím celou tepláckou komunitu o kvalitní zážitek?!

   Vymazat
 9. Bylo, bez toho by na to nikdo nekoukl, protože by si mysleli, že je to blbost a teď když vědí o co jde, tak už na to koukat nemusí.

  OdpovědětVymazat
 10. A co říkáte na tuto?

  https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=423035&sId=&mId=

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.