6.12.16

Recenze: Underworld: Krvavé války [Underworld: Blood Wars] - 40%

Třináct let po prvním Underworldu přichází jeho pátý díl, a zdá se, že je rozhodně, každopádně, nejvyšší čas dát celou tuto sérii k ledu - podobně jako se u ledu ocitne v tomto filmu jeho hlavní hrdinka. Ale bohužel jen dočasně.

Stále platí, že v současné Evropě spolu bojují Lycané (vlkodlaci) a Upíři (v titulcích je to tuším takhle, s velkými písmeny). Hlavní hrdinkou nadále zůstává Kate Beckinsaleová jako megacool (you wish) upíří zabíječka Selene v SM koženém oblečku. Aby to bylo zajímavější, nějak v tom figuruje i její ztracená dcera a zemřelý milenec, ale je to opravdu celkem jedno...


Především upozorňuji, že tento film hodnotím v rámci série, tzn. věnuji se tomu, jestli potěší / pobaví někoho, kdo ví, co je Underworld a má přibližný přehled o jeho postavách a mytologii.


A... obávám se, že nepotěší / nepobaví.

První problém je v tom, že scenáristé (čtyři!) už nevědí, o čem by další film měl být, takže jen nenápaditě opakují motivy z předchozích filmů: Nějaké bitky, nějaké zrady a spiknutí na nejvyšších upírsko / vlkodlačích místech, nějaká šokující odhalení, že někdo je proti někomu, když to vypadalo, že je s někým, atd...

Zajímavé je, že se v celém film neobjeví vůbec žádní lidé a přiznám se, že si nejsem jist, zda má být lidstvo v tuto chvíli už vyhlazeno, nebo se o ně filmaři prostě nezajímají. Každopádně tím ubývá jedna z možných podzápletek, tj. řešení toho, jak se k boji upírů s vlkodlaky stavějí lidé...Úplně největší problém tkví ale v tom, že většina postav je nezajímavě napsaná a nezajímaě obsazená, nějakými divadelními/televizními herci, kteří mají pramálo charismatu a nevypadají, že by je moc bavilo vyskytovat se v tomto filmu. Kromě titulní hrdinky stojí za zmínku pouze chřadnoucí Charles Dance, který je ve filmu jen asi 10 minut. Jinak pusto, prázdno.

Jistou záchranu představují akční scény, ale opět platí, že nenabízejí naprosto nic, co bychom neviděli v předchozích dílech Underworldu, a občas jsou vyloženě špatně natočené a sestříhané. Film je sice mládeži nepřístupný, ale není to využito k ničemu víc, než že občas cáká krev, jednou se vyndá páteř a jednou se řekne "fuck".

Jisté bonusové body získává tento film za to, že byl téměř celý natočen v České republice, takže na plátně poznáte jisté české lokace (hlavní upíří sídlo je na Hluboké) a české herce (i když trestuhodně chybí Karel Roden, Marek Vašut i Norbert Lichý). Spolu s lacině vyhílížejícími kulisami to celý film posunuje někam k nechtěným parodiím typu Eda Wooda. Ale ne dostatečně...

Tento film není vyloženě k nepřežití, ale nenacházím jediný důvod, proč s ním ztrácet 100 minut života. Obávám se, že jsem nucen nad touto sérií zlomit hůl a další její díly ignorovat, protože nenabízí naprosto žádný posun nikam...

P.S: Podle závěrečných titulků byl Underworld: Krvavé války nějakým způsobem podpořen českým Státním fondem kinematografie. Nevím, jak přesně to fungovalo a v čem ta podpora spočívala, ale připadá mi to ostudné.

28 komentářů:

 1. Kouknu tak po ránu z okna ven - a skutečně! Přes noc připadalo ostudné.

  OdpovědětVymazat
 2. Ta podpora mohla spočívat prostě v daňových úlevách nebo jiných obdobných zvýhodněních - které nemají nic společného s uměleckou kvalitou nebo kulturními hodnotami, ale jsou založené na čistě ekonomické úvaze, že zahraniční filmová produkce má dostatečné pozitivní externality na to, aby se to vyplatilo. Ale to spekuluji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počet cizích termitů přesáhl schválený limit Národně osvobozeneckým institutem .... takže nečtu

   Vymazat
 3. Franto, nechceš se radši podívat na nějaký pěkný inteligentní seriál? Navrhuji třeba The Night Of, Pustina, Childhood´s End, Westworld, Young Pope.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Child...no nevim,oproti predloze...Westworld je bomba,pravda,videl jsem pouhych devet(9)dilu,v Pustine hraje segra prim, ale zas ten Dušek... a misto Young Pope bych spis doporucil cokoliv od Sarah Louise Young, to je fakt honicka.

   Vymazat
  2. Franto, neztrácej s tím čas, většina z toho je nuda.

   Vymazat
  3. Zagooglil jsem a Sarah Louise Young nuda neni...

   Vymazat
  4. Noční pustinou, někde na Západě, jel mladý papež. Dětství nechal daleko za sebou. A nebyl to papež, byla to papežka. Sarah Louise Young.

   Náhodou se to může stát. Stačí, aby pro volbě papeže spontánně zvolalo celé konkláve jedno a totéž jméno.

   Ale to se nestane, neboť kardinálové se nedívají na heterosexuální porno.

   Vymazat
  5. Kardinalove si z pokoje do pokoje predavaji male chlapecky, bylo to myslim v jednom ze serialu o Borgiovych...

   Nebo se jednalo o nizsi hodnosti? Spotlight? Ted nevim...

   Vymazat
  6. Nechceš trochu zvětšit vejce? Nechci ! Nechci !

   Vymazat
  7. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 4. Nebo videohru. Recenze videoher nebyla už několik let. Ty jen koukáš na hollywoodské blbiny a pak si stěžuješ, že jsou blbé.
  Zahraj si třeba Life is Strange, Firewatch, Inside, Abzu, Soma.

  OdpovědětVymazat
 5. Skoro mi připadá, že cokoliv co podpoří stadni fond kinematografie stoji za starou Belu. Možná by se měl dát k ledu celý ten stádní fond.

  OdpovědětVymazat
 6. Filmové pobídky ve výši 126 300 123 Kč. Je to na dvě kliknutí na linkovaném odkazu.

  OdpovědětVymazat
 7. Když Beckinsale bydlela v Praze, nechala si zavolat na depilaci brazilku Selmu. Selma ji teda celou vydepilovala vy víte kde a pak jela depilovat moji holku, kterou jsem já poté pomiloval. Tedy miloval jsem se ženou, které se před chvílí dotýkala žena, která depilovala Kate Beckinsale. Takže ano, spal jsem s Kate Beckinsale. Skoro.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechala si Kate také vybělit anál.
   Pokud ano, mělo by jí být uděleno čestné občanství Teplákova.

   Vymazat
  2. Dodatek k první větě: ?

   Vymazat
  3. Nenechala, bohužel. A z hotelu prý odjela taxíkem a nikoliv autobusem do Lidic :-(

   Vymazat
  4. Hmmm, škoda.
   Ani neví, jakou příležitost promarnila...

   Vymazat
  5. Ted si rikam - jak to vis?! Treba to Selma jen neprozradila a nadeje jeste je.

   A co tvoje holka, taky nic?

   Vymazat
  6. No ještě, že předtím nedepilovala Norberta Lichého...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.