27.6.16

Recenze: Den nezávislosti: Nový útok [Independence Day: Resurgence] - 40%

Dvacet let po filmovém megahitu Rolanda Emmericha přichází jeho pokračování (také od Emmericha), odehrávající se také o 20 let později, ovšem v alternativní realitě.

Lidstvo si totiž po porážce mimozemšťanů v roce 1996 přivlastnilo jejich techniku, osídlilo Měsíc, vystavělo základnu u Saturna, ukončilo všechny války a žije si v míru a pokoji.

Jen někteří jedinci varují, že by se zlí emzáci mohli vrátit. A hleďme, oni se vracejí. V nové mateřské lodi, která má poloměr průměr 5000 kilometrů!


Původní Den nezávislosti byl správný film ve správnou chvíli a dodnes na něj nedám dopustit. Od té doby pokročila jak filmová technika, tak filmové vyprávění, ale Emmerich jako kdyby si toho nevšiml.


Jeho recept na novou podívanou zní "natočit to pokud možno stejně jako původní podívanou, ale všeho víc". Mimozemská loď je tak obrovská, že paradoxně ztrácí na monumentálnosti, protože její velikost nemůžeme srovnávat s ničím jiným, než s celou Zeměkoulí. Když se její přistávací nohy (nebo co to je) pohybují nad kontinenty rychlostí, která musí mnohonásobně překračovat rychlost zvuku, je to tak absurdní, že to můžeme oceňovat jen jako hezky vyrenderované obrázky, nikoliv jako znázornění něčeho velikého, co ohrožuje Zemi.

Samozřejmě, původní Den nezávislosti byl také značně absurdní, jako kdyby jeho scénář napsalo dvanáctileté dítě. Nemá smysl vyčítat tomuto novému filmu, že si jeho tvůrci nedělají žádné starosti s tím, jak se létá vesmírem nebo jak funguje gravitace. Problém je v tom, že dvojka má méně nadhledu a humoru, její spektákl není po 20 letech tolik ohromující, a celé je to takové nějaké upocené, odbyté, jen aby to všichni herci a tvůrci už měli za sebou, jako podle kopíráku.

Je to dobře vidět (tedy slyšet) například na hudbě, která je jiná než v jedničce, zcela nevýrazná, nezajímavá a když jsem jel z kina domů, broukal jsem si melodii z prvního dílu (která zněla při závěrečných titulcích a dodnes si ji dokonale pamatuju).Většina přeživších postav z prvního dílu se vrací (kromě Willa Smithe), což působí poněkud geriatricky, ale Bill Pullman, Jeff Goldblum nebo Brent Spiner nám aspoň trochu připomenou kouzlo prvního filmu. Bohužel, přibylo jednou tolik nových postav, což jsou většinou různí druhořadí, hezky vypadající a ne moc drazí mladí herci, kteří jsou naprosto nezajímaví v jakémkoliv ohledu.

Proč tedy na temhle film chodit? Moc důvodů neexistuje. Některé hlášky Jeffa Goldbluma nebo černošského warlorda s mačetami jsou legrační. Některé dějové zvraty jsou tak strašlivě zfetovaně absurdní, že vyloudí na vaší tváři pobavený úsměv. Trikové scény jsou profesionálně vyrenderované, ale nejsou v ničem zajímavější než CGI cutscény z dražší současné videohry.

Měl jsem z nového Dne nezávislosti podobný pocit, jako kdybych dneska v rámci nějaké estrády viděl vystoupení dnešního Luďka Soboty. Přiznávám, že mě kdysi skvěle bavil, ale za ty desítky let se jeho vtipnost nijak nezlepšila, spíš naopak. Chápu, co udělal pro český humor, ale radši bych se na něj dneska nekoukal...

12 komentářů:

 1. Mne sa to páčilo. Hlavne preto, že to bolo sci-fi, ale ked viac fi ako sci. A hlavne sa mi páčilo... POZOR SPOJLERE... ako tam pobehovala matka votrelcov, lebo, šak... na nikoho sa nedá spoľahnúť, najlepšie, keď si to spraví sama. Fajnové, aj keď blbounké. U mě dobrý. Dávam tomu tak.. 70 percent a teším na trojku.

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby Luděk Sobota natočil druhý díl, název by zněl: "Den nezávislosti 2, hehehe: Ještě větší kosmická loď, než jsme doufali".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vole, tys vygeneroval vtipnej komentář. Jdu bouchnout šampáňo.... hehehe

   Vymazat
 3. hmm mne pripadal l.sobota hodne trapny aj pred 25 rokmi, fero na com si to slapal ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je zcela předvídatelný, a proto velmi nudný a trapný komentář.

   Vymazat
 4. Jednička byla nudná sračka a dvojka bude to samé, akorát se pojem sračka nahradil průjmem... pořád to smrdí stejně. Jako Vronsky s Grimem v zádech. Anžto se nemyjí.

  OdpovědětVymazat
 5. Kosmická loď o poloměru 5000 km - to je nadsázka, nebo to tam skutečně je? Země má 6371 km. U Emmeriche člověk nikdy neví ..

  OdpovědětVymazat
 6. Já nevím. Spoustu věcí, které se tu filmu vyčítají, by se daly bez problému vytknout i novým SW. Proč tedy FA má 80% a ID jen 40? Taky to bylo podle šablony ala remake - film vlastně stejný, jen je v něm vše větší a z dnešního pohledu cool. Taky to mělo zřetelné nedostatky, co se logiky týče. Také to bylo politicky korektní až na půdu (viz zbytečný černoch s mačetami). Také tam byly staré postavy primárně kvůli nostalgii a ne kvůli budování příběhu...

  Neříkám, že se mi film líbil, ale to srovnání se prostě nabízí. Objektivně uznávám, že to byla blbost, kterou stačí vidět jednou, ale zase nepřipadal jsem si v kině až tak blbě jako právě na SW. Už jen ten fakt, že to bylo krátké byl plus.

  Mimochodem, pochopil jsem správně, že z toho chtejí udělat... uf, trilogii?

  OdpovědětVymazat
 7. já to tak černě nevidím...
  i když pravda je, že chvílema jsem měla pocit, že tam měl být i Will Smith, ale pak to nějak nedopadlo, a tak někdo narychlo přepsal scénář... a u toho psaní měl nejspíš i hnačku
  Jinak mě to bavilo - asi i proto, že nemám žádný komplex z obřích kosmických lodí a jiných velikých věcí...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.