4.4.15

Recenze: Rychle a zběsile 7 [Furious 7 / Fast & Furious 7] - 80%

Má smysl rozebírat děj? OK, zlý bratr padoucha z šestého dílu (Jason Statham) chce všechny hlavní hrdiny zabít. Aby hlavní hrdinové mohli zabít jeho, musejí pro tajnou vládní organizaci, vedenou Kurtem Russellem, zachránit ze zajetí teroristů hackerku, která vlastní superprogram, schopný najít kohokoliv na světě. A tím programem pak najít Stathama. Ale program už není u hackerky, nýbrž ho schovala u kamaráda v Abú Dhabí. A ten ho zamontoval do superauta, které omylem prodal šejkovi - miliardářovi. You see where this is going...

Z pěti hlavních mužských představitelů jsou tři plešatí a jeden mrtvý. Náhoda? Těžko.
Série "Rychle a zběsila" již zcela opustila víceméně realistické vyznění prvních dílů. Sedmý díl už není "něco jako Bond nebo Mission: Impossible". Sedmý díl je "Něco jako G. I. Joe nebo Super Mario Bros.". Zákony fyziky a logiky jsou již zcela ignorovány (viz také trailer) v zájmu zábavy. Ale je to dost zábavné?

Vrcholem série (tedy aspoň té její "zábavné" části) je pro mě pátý díl (ten z Ria) a sedmička ho nepřekonala.Sedmý díl je snad nejvíce za všech dílů nabit akcí a proslovy / rozjímání jsou v něm omezeny na minimum. To je rozhodně dobře, obzvlášť vzhledem k výše zmíněné debilitě scénáře.

Změna režiséra (James Wan) rozhodně není na první pohled patrná a film má velmi podobný look a styl jako poslední dva díly. Drobnou změnou k horšímu je o něco psychedeličtější střih a kamera, což vede k o něco menší přehlednosti akčních scén.

A je tu pár dalších drobností, které v mých očích představují změny k horšímu:
 • Legrační hašteření dvou legračních černochů je o něco méně snesitelné, než dříve
 • The Rock je trestuhodně nevyužit a více než hodinu uprostřed filmu se v něm vůbec nevyskytuje
 • Jason Statham, přestože je hlavní padouch, je většinu filmu také překvapivě zcela mimo děj
 • Gal Gadotová je uvedena v úvodních titulcích, ale ve filmu není ani na sekundu!
 • Ve filmu je podstatně méně "wink wink, nudge nudge" humoru, ve kterém by si tvůrci tak trochu dělali legraci sami ze sebe (který se mi moc líbil právě v pátém dílu)
Ale jako přehlídka akčních scén je to vskutku hollywoodská špička se špičkovým rozpočtem a naprostou profesionalitou všech zúčastněných tvůrců (herci jsou méně důležití).

Byl jsem celý film trochu nervózní, jak se podaří skloubit absurdně přehnanou akčnost celého filmu se skutečností, že Paul Walker při jeho natáčení zemřel. Byla to zbytečná obava, neboť poslední rozloučení s ním je zvládnuto VELMI ZDAŘILE a decentně. A z technického hlediska (Walker je v některých scénách nahrazen svými dvěma bratry s digitálně upravenou hlavou) není naprosto nic poznat. Jen asi celá ta závěrečná scéna bude připadat hodně divná těm pár lidem, kteří o Walkerově osudu nevědí.

14 komentářů:

 1. A kde je najednou ten přístup "nic mimo děj filmu mě nezajímá a nic si zjišťovat nebudu" z jiných kritik? Tady se sypou zajímavosti mimo film, jako změna režiséra, fyzikální vyznění scén, nějaký zemřelý herec...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prej NĚJAKÝ. Kámo, ty máš dost :D

   Vymazat
  2. Ano, nějaký, v podstatě neznámý a pouze v rámci jedné filmové série, původně navíc vystavěné na nějakém lazení aut, profláklý herec, o jehož osudu nikdo mimo F&F neví a ani ho nezajímá. DýViFit.

   Vymazat
  3. nesmysl:
   http://www.csfd.cz/tvurce/2218-paul-walker/

   docela zapamatovatelné role měl v neprávem podceňovaném Timeline i v Into the blue, abych zmínil aspoň některé

   Vymazat
  4. Nemluvě o filmu Zběsilý útěk. Jen proto, že Jarmil s Martinezem nesleduji kvalitní filmy, tak to hned neznamená, že je neznámý herec. :D Nepleť si neznalost s popularitou :D

   Vymazat
 2. Walker nezemřel při natáčení filmu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano i ne, záleží na kontextu věty. :-) Předpokládám, že Franta to myslel časově, že zemřel v době, kdy se film natáčel, tedy zemřel během jeho natáčení. A ne, že zemřel následkem nějakého nepodařeného kaskadérského kousku.

   Vymazat
  2. V tom pripade mel napsat "v prubehu nataceni" a ne "pri nataceni". Pri nataceni zemrel treba Brandon Lee.

   Vymazat
  3. máš pravdu, já se nějak přehlíd a myslel jsem, že je tam "během". Slovo "při" evokuje spíš ten přímej následek, než časovou souvislost.

   Vymazat
  4. a co cakas od kokota, ktory necita.

   Vymazat
 3. Co to... co? Co??? "Rychle a zběsila"?

  OdpovědětVymazat
 4. Gal Gadot je ve filmu asi na 2 sekundy (fotka, kterou Boswell dává Torretovi v Tokyu po Hanovi). BTW ten střih mezi scénami z Tokyo Drift do FF7 je na Blackovi dost poznat:-)

  OdpovědětVymazat
 5. Manzelka vcera poznamenala, ze ten podkres v traileru je vylozene knight rider. Taky mi to tak prijde. ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.