8.4.15

Recenze: Diplomacie [Diplomatie] - 60%

Srpen 1944, Paříž. Němcům je jasné, že si už příliš dlouho v tomto krásném městě nepobudou. V apartmá luxusního hotelu spolu rozmlouvají německý generál Dietrich von Choltitz, guvernér Paříže, a Švédský konzul Raoul Nordling. A o čem?

Němci plánují vyhodit do vzduchu hlavní pařížské památky (včetně Notre Dame a Eiffelovky), zničit mosty, zatopit předměstí a tak dále. Konzul se snaží správce přesvědčit, aby to nedělali. A o tom je naprostá většina tohoto filmu Volker Schlöndorffa (Plechový bubínek, Příběh služebnice).


Po necelé půlhodině filmu jsem začal mít intenzivní pocit, že jde o adaptaci divadelní hry, což se následně ukázalo býti pravdou. A je škoda, že jde o tam nenápaditou adaptaci.


90 procent filmu sledujeme dva muže v jedné místnosti. Můžeme obdivovat dialogy, které nejsou hloupé, stejně jako herecké výkony obou pánů, které nejsou špatné. Ani jedno z toho ale není úžasné nebo nějak jinak výjimečné.


Dialogy jsou občas až zbytečně vysvětlující a postavy si občas navzájem říkají věci, které musejí vědět, ale je potřeba je sdělit divákovi. Podle očekávání diskuse každou chvíli odbočí k rodinným a jiným nostalgickým vzpomínkám, aby se za chvíli opět vrátila k drsnému vyjednávání o osudu Paříže. Všechno je velmi intenzivně ukotveno v dialozích a téměř stejně dobře by to celé fungovalo jako rozhlasová hra. Není potřeba přitom sledovat realisticky zařízené hotelové apartmá a dokonce ani většinu času není potřeba vidět hercům do obličeje.

A především se nedočkáme ničeho, co by bylo filmově zajímavé. Střih, kamera, hudba - to vše je rutinně hollywoodské a rozhodně to nijak neposiluje atmosféru komorního díla, spíše je to s ní v rozporu.

Pokud o těchto historických událostech nic nevíte, pak jde o poměrně zajímavé obohacení vašeho historického rozhledu. Ale pořád to nestačí na více než mírně nadprůměrný film, který by byl těžko stravitelných, kdyby měl více než svých skromných 80 minut.

6 komentářů:

 1. Baví se asi hodinu Němec se Švédofrancouzem, nebo spíš Francouz s Francouzem... To nemohl roli toho generála hrát německý herec? Anebo aspoň někdo o patnáct let mladší?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych se přimlouval, aby to hráli samí náctiletí modelové.

   Vymazat
 2. Možná by taky stálo za to uvést, Franto, že tohle sice může být adaptace divadelní hry, ale stejně je to pocta tomu filmu z roku 1966, pod kterým jsou podepsáni Gore Vidal a Francis Ford Coppola: http://www.imdb.com/title/tt0060814/
  Myslím, že bude lepší se znovu podívat na Die Blechtrommel nebo Der Unhold.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, ty píčo, nejlepší se bude podívat, jak ti řezačka na štěpku rozmašíruje koule za podobný chujovský komenty, ty debilní kokote.

   Vymazat
  2. Chápu, tobě už se to stalo. Jsi tedy eunuch. Hm, no, tedy - neupřímnou soustrast.

   Vymazat
 3. Jak je vidět, tak FF asi nemá rád Evropské (Divadelní filmy). Můj kámoš (http://www.zk4.cz/5G) je má určitě radši - 80 %. EU natáčí filmy jinak než v USA.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.